Споделена история от Здраве

Възможно ли е да съм заразена с хепатит?
Преди седмица бях на маникюр. Смъкна ми кожичките и след като започна да ги реже с нокторезачката без да иска отряза повече. Не съм сигурна дали е отрязала или просто я обели. Отначало не потече кръв, но след като ми стисна пръста започна да тече. Раната не изглеждаш дълбока. Не съм сигурна дали почиства редовно инструментите си. Почисти ми пръста с лакочистител, но не съм сигурна дали това е достатъчна дезинфекция. Въпросът ми е дали е възможно да съм пипнала хепатит С. Ще си направя изследвания, но трябва да почакам около 15 дни след инцидента за да може теста да покаже правилен резултат. Междувременно искам да разбера и вашите мнения, защото се притеснявам... :)
Поздрави на всички! :)

Коментари

1.   Малко е вероятно да те зарази така с хепатит С, но има и други хепатити и болести - говори с нея обаче, мисля, че те си дезинфецират инструментите със спирт всеки път, което мисля, че е достатачно.

2.   В научната литература пише, че в козметичните салони най-често се предава инфекция от Хепатит Б. Но както и горе казват, други инфекции също се предават! По принцип може при съмнения и заразяване спешно да ти се постави имуноглобулин за хепатит Б и междувременно да ти се започне ваксинацията срещу хепатит Б.

Доколкото аз знам, само спирт не е достатъчен за дезинфекция.

Говори с личния си лекар!

3.   Не е невъзможно, но е малко вероятно. Мен ме шокира дезинфекцията с... лакочистител! (? ! ) Да, хепатит Ц е доста коварен, но Б се предава много по-лесно...

4.   От авторката:Благодаря на всички за съветите! Но забравих да спомена, че маникюристката работи в домашни условия, а не в козметичен салон. След като жената преди мен си тръгна не видях да почисгва инструментите, което ме навежда на мисълта, че изобщо не го прави! Чак след като ме поряза се замислих за това.. Споделяйте мненията си, вяко мнение ми е от полза! :)

8.   Спокойно бе

9.   Авторке, най-вероятно си се разминала, но случаят трябва да ти стане обица на ухото - избягвай всякакви подобни услуги със съмнителна хигиена и с по-лоши неща от хепатит Ц можеш да се заразиш така. Много хора вече има пострадали и заразени от непочистени пособия на козметици, зъболекари и дори от фризьорски такива. Не е срамно да станеш и да си тръгнеш или да направиш забележка, ако видиш че хигиената в салона не се спазва - по-страшно е да останеш на стола, да си замълчиш и да се чудиш дали не те заразяват с нещо в момента.
Живея в Германия и първия път когато отидох на маникюр тук в кварталния салон се стреснах - маникюристките бяха с хирургични ръкавици, които се изхвърляха след всеки клиент и със санитарни маски на лицата, пособията дезинфекцираха с някакъв спрей подобен на зъболекарските. Стори ми се малко прекалено, че са се екипирали все едно не нокти, а операция правят, но после като се замислих - има добра причина да го правят.

10.   Ако маникюристката ти спазва необходимата хигиена и редовно дезинфекцира инструментите си няма почти никакъв шанс. Впрочем и моята така веднъж леко ми разкървави пръста, но аз не се притеснявам, защото съм я виждала как след всеки клиент дезинфекцира всичко. За това мисля, че няма от какво да се притесняваш толкова, но щом си решила да правиш тест, лошо няма. Само не се панирай!

11.   Направих си изслесванията-всичко е наред!! :)

12.   Авторке не искам да те тревожа, но изследвания за хепатити от типа Б и Ц се правят по - късно просто защото инкубационният период на вируса е около 3 месеца. Преди да изтекат те изследванията може и нищо да не покажат. Така, че след месец два си направи изследвания пак. Особено Хепатит Б е най-опасния, защото може да остане скрит в организма и да не проявиш никакви оплаквания. Има хора, които с години са били носители на вируса и са го разбрали случайно при рутинен преглед или изследвания.