Споделена история от Здраве

Страдам от безсъние
От около месец на сам не мога да спя.Заспивам много трудно и сутрин, призори около 4-5 часа, дори понякоога не си лягам. А съм само на 14 години. Затова сега ви моля за съвет да ми кажете на какво се дължи това и какво да правя.

Коментари

1.   Причините за безсънието са много. Може да е вследствие на повишен психо-емоционален стрес, може да се дължи за злоупотреба на стимуланти (кафета, коли, амфетамини и тн.), може да е вследствие на хормонален дисбаланс.

Най добре ще е да си изградиш навик за лягане и за ставане. Всеки ден си лягаи и ставай по едно и също време. От начало ще ти е много трудно но ще свикнеш! Ако нощем ти е трудно заспиването, пробвай чай от лайка, топло мляко (макар че сега в топлите месеци не е за препоръчване, пък и попринцип млякото е трудничко за храносмилане). Ако безсънието ти се дължи на повишен психо-емоционален стрес пробвай с тинктура от мента-глог-валериана. Продава се в аптеките без рецепта.

2.   Никакви хормони и стимуланти, на тая възраст не влияят особено. Ако стоиш прекалено много на компютъра, това е един от основните фактори за липса на сън. И аз си лягах в 4 сутрин и ставах към 9 и за пет месеца се скапах тотално, докато не разбрах, че с висенето пред компа доникъде няма да го докарам. Вечер го ограничавай малко и лягай към 11. Дори да не ти се спи, затваряй очи, мисли си нещо, но стой на тъмно и то все някога ще ти се доспи.
Ако не е от прекалената злоупотреба с компютър, може да е в следствие (както каза номер 1) на някакъв психически или емоционален стрес - проблемно семейство, проблеми в училището, личният живот или някаква травма. В този случай е добре да се консултираш със специалист, защото дългото безсъние да не ти казвам до какво здравословно и психично състояние може да доведе човек. Успех!

mosh

3.   Айде стига бе, компютъра. Аз цял ден работя на компютър. Вечер като се прибера пак от 23 до 1 часа съм на компа. И като легна.... сутрин трябва с товарен влак да се будя. Всичко си е до човека. Пробвай с четене вечер. Аз като ЛЕГНА да уча за изпит, заспивам на 5тата минута. Пробвай го и ти, не губиш. Успех.

Ale

4.   И аз имам същия проблем. На 18 съм но знам от какво ми е породен, както и да е. Не ми вреди безсънието защото вече не уча и нямам важни ангажименти през деня, но ми писна да гледам само повторенията по ТВ вечер и затова завчера мисля че беше, след кормуване минах, взех си 2 бири и едвам издържах до 11. Спах като "къпан", но все пак си на 14 и не искам да ти давам лош съвет свързан с алкохол. Но найстина след бира, на човек му се преспива.

5.   На твоята възраст откриваш света сега и е нормално т. е. често срещано в дн. време , особено , ако си по-емоционална. Съгласна съм с номер 1 и ако и това не помага си купи АЛОРА таблетки от аптеката ,на билкова основа са и мн. добре се понасят от деца на твоята възраст
Ева

6.   Медицинско лице съм можеш да опиташ чай от маточина,
лайката няма сънотворен ефект.Успех!

7.   Пии някакъв успокоителен чай преди лягане или топло мляко.