Споделена история от Здраве

Здравни осигуровки. Мога ли да започна на чисто?
Здравейте. Аз съм на 22г и от както съм завършил училище не съм плащал здравни осигуровки. Уча задочно, така че от там не ми ги поемат. Въпроса ми е, ако започна да си плащам от сега - дали след 3г редовно плащане ще бъде здравно осигурен? Или трябва да платя пропуснатите над 3 години и след това да почвам да внасям сегашните вече месец за месец?

Коментари

1.   Като си студент, ти закони не можеш ли да четеш? Питаш толкова глупави въпроси все едно имаш само основно образование. Трябва да платиш 3години назад и след това сегашните вече месец за месец.

2.   Тази вечер гледах предаване точно по тази тема. В него зам. министъра Шарков обясни, че вноските са на стойност около 700 лв за трите години. А ако се наложи по сериозно лечение, ще се изискват и вноските за повече от трите години назад. Тарикатите ползват спешна помощ и нищо не плащат. Свестните у нас смятат за луди!?

3.   Трябва да си ги платиш, не се опрощават.

4.   здравни права се губят ако за 3 години назад имаш 3 неплатени вноски
С две думи ти си на 22, най -вероятно си напуснал у-ще преди 3, тоест ще платиш за 36 месеца, някъде към 600 / 700 лв мисля, и си възстановен, после си плащаш всеки месец и няма да ги губиш
Отиди в НОИ - искай справка - ще ти излезе подробно
и побързай
Лудите в Парламента имаха някаква идея да увеличат годините, за които да се дължат, в смисъл да са повече от 3, някъде от второто полугодие
нищо не е гласувано, нооооооооооо те са луди, чудят се саМО как да изкрънкат пари

5.   Задължително трябва да подадеш първо - декларация номер 7. Преди да плащаш, каквото и да е. Без нея - дори и да платиш - независимо дали за минал период или да започнеш сега за по месец - осигуровките ти няма да се имат предвид. Това е МНОГО ВАЖНО да го знаеш, че много хора се набутаха, заради тази глупост.

Иначе, според мен - се ориентирай да си платиш три години назад / щом си студент - вноската ти на месец е 16, 80 сега - за преди три години не знам, отивай в НАП да питаш, че ако започваш тепърва да плащаш - не се знае какво ще измислят умниците скоро. Москов имаше предложение някакво, който не си плати задълженията до шест месеца, после да няма право да ги погасява само за ТРИ, а за ВСИЧКИ години. Засега това не е прието, ама кой знае - дали този идиотизъм няма да се въведе.

Въобще, отиди до НАП за декаларация номер 7 първо. После ще питаш на място, да ти сметнат цялата сума. И малко по малко да я погасяваш, ако не можеш накуп.

6.   Няма смисъл да ги плащаш. В България ако не дай си боже нещо ти се случи трябва да плащаш, иначе само ще те мотаят и няма да те излекуват за жалост. По-добре се ориентирай в правенето на пари!