Споделена история от Здраве

Имам много кариеси
Вече ми е писнало! Когато и да отида на зъболекар, все ми намират някой кариес, случаите, при които посещението при стоматолога завършва без намерен кариес, са изключителна рядкост. Вече съм се видяла в чудо, правя всичко, което би помогнало за здравото състояние на зъбите ми, но както се вижда-без особен резултат. А съм само на 20г. Сигурно до 40 няма да има мой зъб в устата ми. Не знам какво да правя. Най-лошото е, че това ми влияе психически-намерих си кариес на кътника и като знам какво ми предстои, пак какви болки трябва да изтърпя, много се отчайвам и само за това мисля.
Дайте ми съвети или изкажете опита си в коментарите. Сигурна съм, че ще са от полза.

Коментари

1.   Спри сладкото. Яж богата на калции храна и излизай често навън, защото без витамин Д от слънцето няма как да усвоиш калция.
Продължавай да се лекуваш, защото от един кариес тава пулпит и по-лошо. Купи си електрическа четка за зъби и засичай поне 3 мин. миене два пъти дневно. Плати да ти изчистят професионално зъбите - зъбен камък и изобщо се чистят. Струва към 80 лв. най-много, но чистят ВСИЧКО и между зъбите.

2.   Аз имам пломба на всеки зъб. И аз като теб всеки път ми откриваха по един два кариеса. Хубавото е, че вече не остана място и кариеси няма. Между другото останових че са ми се образували от многото оцет който си слагах в салатата. Е, вече спрях. Иначе усмивката ми изглежда добре. Дори бях с шини за да ми се доизправят някои несъвършенства. Всички пломби са ми бели и не се виждат. Благодарение на това че често ходех на прегледи и дупките са миниатюрни. Имам един познат обаче, който го е страх да ходи и сега е на 30 и цялата му фасада е разрушена. От предните му зъби липсват повече от половината от всеки зъб разядено. Става все по зле с годините.

3.   Към 1 бих добавила: намери зъболекар, който харесваш и посещаваш с удоволствие! Има стоматолози, които работят без болка за пациента - леко, внимателно, ако е нужно с упойка... Така, когато дойде време за преглед, няма да се ужасяваш и да отлагаш, а ще оправяш всичко на време.

4.   Винаги съм имала страхотни зъби, но в един момент от стрес ли от какво ли, като почнаха да се скапват... и сега съм като теб, че ако не и по-зле. И напоследък пак почна леко да ме наболява един зъб...
Ти пак добре, че минаваш само с кариеси, че да знаеш с пулпитите колко е зле! Е, там как боли, да не говорим, че лечението е дълго и скъпо, а нашата "любима" Здравна каса не поема нищо ако ще и да имаш осигуровки. Абе лошо работа! Така, че послушай номер 1, но другия съвет, който мога да ти дам е да се опиташ, не че е лесно, да избягваш стреса и ходи редовно на зъболекар, че кариеса се оправя лесно, ама изпуснеш ли нещата и стане ли пулпит... :((

5.   Според Гамен - флуоридът и Хитлер са ти виновни!

6.   Съгласна съм с 01. Аз съм в същото положение като твоето. Половината зъби в устата ми са мъртви, а другите са с кариеси. Посещавай зъболекаря още при първата малка точка и ги мей често, и без сладко.

7.   И аз съм така.. ама при мен е и още по-зле... Не само че непрекъснато имам нови, ами и старите ми пломби често падат.. пък само на 14.... Ама то ние сме си явно орисани...
Единствено ако спазваш много строг режим и изключиш от менюто си всякаква храна която може да допринесе за образуването на нови кариеси, то чак тогава може и да има лека гаранция че ще настъпи мир... Ама просто си има зъби които са си склонни към 'разваляне'

8.   Аз също имам лоши зъби, но ходя редовно на зъболекар и лекувам кариесите си, докато са малки. Въпреки това, процесът продължава и когато стане невъзможно, следва корона, от най-качествената металокерамика. Сега, на почти три пъти повече от твоите години, нямам нито един липсващ зъб и съм О.К. Изводът е, че трябва да се ходи на зъболекар, дори когато всичко изглежда наред - поне веднъж на 3-4 месеца. Това е наследственост, няма как да избягаш от нея с пасти за зъби и хранителни добавки. И на мен ми е гадно да ходя на зъболекар, затова винаги искам упойка, когато се налага да се лекува зъб. Препоръчвам ти да правиш като мен и няма да ходиш без зъби, когато, дай Боже, станеш на моите години.

9.   Реших да ти пиша, когато видях коментара на №2, той е напълно прав. Кариесите се получават най-вече от високата киселинност в устната кухина. Ще ти разкажа един личен опит.
Имам деца, по голямото на 13г нямаше никакви кариеси. На 14 реших да го заведа на стоматолог ей така профилактично. Стоматологът погледна и каза на три места започват кариеси и трите са между два зъба, тоест 6 засегнати зъба, оказах лечение и потърсих друг стоматолог. Другият беше жена на 50г и ми каза, това са петна все още имате шанс, давайте на детето след хранене и миене на зъбите вечер кафеена лъжичка хлябна сода да я държи в устата си 5 минути да жабурка със собствена слюнка и после да изплакне. Е три месеца по късно и петната ги няма и кариесите и зъбите му блестят. А си мие зъбите само вечер, заради мен и содата /хм тийнейджър/, сутрин изплаква само с вода след закуска, защото закусва в училище. Содата помогна, като се пребори с високата киселинност и за наше учудване зъбите се възстановиха и малките кариеси изчезнаха.

Първият стоматолог с огромна охота и потриване на ръце щеше да ми вземе 200-300лв и да разпробие и пломбира 6-те зъба на детето.

От тази случка обаче всички в къщи ползваме сода бикарбонат и проблеми нямаме вече три години, дори старите кариеси на мъжа ми /40г ако е важно/ не болят и не растат, а се смаляват с всеки изминал ден.

10.   Невероятни неща чета тук. Всичките проблеми са свързани с храната и особенно сладките газирани напитки. Газираните напитки имат киселинност съизмерима с оцета, колкото и невероятно да ви звучи. Това обаче никъде не се упоменава.
Втори фактор, както пише 5 е натриевия флуодид. Също така твърдите четки за зъби, честото и продължително по препоръка 3 минутно миене на зъбите и дъвките, които уж оправяли рн в устата. Напрактика рн се регулира от отделената слюнка при дъвченето, но има вещества в дъвките и пастите за зъби, които дават храна на лошите бактерии в устата и те взимат превес над бактериите бойци. Преди 1989г. колата беше само по 250мл. и с нея развивах ръждясали болтове. Пастите за зъби бяха ПОМОРИН, захарта беше дефицитна, нямаше консерванти,
баничките бяха със свинска мас, млякото беше свежо, а не втечнено сухо мляко от западноевропейски болни крави със огромни количества казеин в тях.
За да оправите бъдещето си спрете да ядете и пиете боклуци

С уважение М50

11.   Номер 9 също е аблолютно права.
Хлебната сода е нещо уникално за човешкия организъм. Тя освен от кариеси може да пази дори от ракови заболявания, понеже неутрализира свободните радикали в кръвта. Потози начин не се налага използване на калций от костите респективно зъбите за неутрализация на киселинноста/свободни радикали/ не само в устата, но ив организма, като цяло

12.   ХМ №10 и казваш че преди 1989г хората са ядяли качествени храни и са нямали кариеси? !? А какво са работили тогавашните стоматолози в България? По данни от 1985 в България е имало около 6000 работещи стоматолози.
Иначе по нагоре си прав, безалкохолното е доста голям враг на зъбите заради киселинността си.

13.   Благодаря на всички коментирали! Най-искрено от сърце ви благодаря за съветите и за това, че толкова хора се отзоваха толкова бързо!
Храня се изключително здравословно: от поне(сигурно и повече) 10 години не пия газирани напитки, сокове от кутии, не ям чипсове. Сладоледа го изключих вече и това лято и без него минах. Рядко ям месо, защото то повишава киселинността не само в устната кухина, но и на цялото тяло. Иначе млечни продукти ям. Опитвам да огранича сладките неща-позволявам си на седмица малко тахан с мед или палачинки с мед или някакво сладко, но палачинки ям много рядко. Сушени плодове обичам и това ми е сладкото. Както виждате, много се съобразявам какво ям ( и то не заради фигурата си, а заради зъбите си).
Още не съм отишла на зъболекар за кариеса, но и това ще направя в най-скоро време.
Цяла седмица ме наболяваха зъбите, особено в края на единия долен кътник(май и там ще се развие кариес) и когато дъвча там винаги усещах една претърпена болка, но снощи направих това със содата и не знам дали ще повярвате, но тази сутрин нямаше и помен от болка на който и да е зъб! Благодаря ти, номер 9!
А това всяка вечер ли се прави-без почивки или трябва да се спазва само определен период(примерно известно време да се прави, после пауза от еди-колко си време)?
Още веднъж искам да изразя благодарността си на всички за съветите и приятелското отношение!

14.   А и още нещо да добавя-там, където усещах притъпената болка, има и леко оцветяване(като петънце е, та дали това е предпоставка за кариес? Дали ще се избегне, ако правя това със содата?
Авторката

15.   До 12 Вярно е че имаше много стоматолози. Те бяха навсякъде. По училища, заводи, градчета и селца и затова бяха много. Първата си пломба от общо 3 получих след началото на така наречената демокрация на 26години.
До авторката:
Месото комбинирано със зеленчуци изобщо не създава кисекинна среда. Но виж млякото и млечните продукти, също така навсякъде, където има мляко особенно сухо/млечен шоколад, вафли, бисквити ид. / пълно с казеин от западноевропейски болни крави, То се явява много по -опасно и от захарта. Защото освен лактозата, което е млечна захар, казеина и другите гадости в него за неутрализирането му се ползва костен и зъбен калций, а не този от самото мляко. Той е неусвоим за справка: най-много остеопороза, рак на гърдата, рак на простатата, безплодие има в европейските страни най-големи производителки и консуматорки на мляко и млечни продукти. Холандия, Дания. Великобритания, Швейцария, Швеция, Норвегия, Германия, Полша.
За българчетата от не Европеидна раса млякото си е чиста отрова. Такива с родител/и от Азия или Африка.

М50

16.   Костите и съответно зъбите освен от калций се нуждаят и от магнезий и фосфор, както и тялото се нуждае и от витамин Д, за да можеш да усвоиш калция. Магнезий има в зелените растения(съдържа се в хлорофила), както и в някои видове месо. Витамин Д човек по естествен път може да си го набави само от 2 места - слънчева светлина и риба. Някои млека ги продават с витамин Д. Фосфор също се съдържа много в рибата.

Така че виж хранителните ти навици да не би да те лишават от магнезий, фосфор и витамин Д.

Освен това имай предвид, че системата, която усвоява минерали в тънкото черво може да се монополизира от един минерал и да не може да усвои други. Т. е. ако например ядеш млечни продукти и съответно приемеш много калций, после ако веднага ядеш зеленчуци, няма да усвоиш толкова добре магнезия, тъй като калцият все още ще се усвоява. Това е валидно ако не се лъжа и за желязото - т. е. една и съща система се ползва в тялото за трансфер на желязо, калций и магнезий. И ако ядеш много от продукт с дадения минерал, другите няма да могат да се усвояват добре.

Освен това млечните продукти имат нисък гликемичен индекс и се усвояват бавно, съответно се зъдържат дълго време в чревния тракт. Това, както по-горе писах, води до факта, че може на организмра да му е трудно да усвои другите минерали, ако в червата ти постоянно има млечни продукти.

17.   От №9 това със содата се прави всяка вечер, поне през първите шест месеца, пропускането не е кой знае какъв проблем, но колкото по често го правиш си е за теб, няма паузи, содата е безвредна, дори да поглъщаш малко сода всеки път не е проблем, дори е здравословно. Кариесите не само не започват ами и старите с времето се запълват с зъбен материал, ако се храниш и живееш здравословно, зъбите се възстановяват, е ще трябват години, ако имаш големи кратери, но е изпитан вариант. Изглежда при теб дупките не са големи, защото при първото прилагане на сода при дълбоки кариеси боли болният зъб.
Може да пристъпиш и към втора стъпка за премахване на камъка от зъбите, като свариш 15 мин добре измити и счупени, да се спукат, орехи с черупката, изчакваш да изстине отварата и жабуркаш. Гарантирам че за 1 седмица зъбния камък е напълно изчистен, все едно си го чистила с ултразвук. Направо отлепя цели парчета зъбен камък.
Като внимавай за последно за деня оставяш содата, нека тя да е последното което прилагаш за деня, за да си сигурна че киселинността в устатата ти ще е ниска през цялата нощ.

18.   Колко струват упойките? Те не се покриват от здравна каса, нали?

19.   Родителите ми не ме водеха на зъболекар и когато отидох вече зъбите ми бяха разкапани, не съм усещал болка или нещо нередно, но като направих снимката бях целият в кариеси и то повчетео големи всичките между зъбите заради неползване на конец. После получих от стрес бруксизъм и сега са още по-зле, те просто са меки и загубих по 1 мм от голяма част от зъбите, може би диетата ми е била скапана много сладко, но като човек не ходи и не знае какви зъби има става лошо и страшно. Умъртвени зъби нямам, но в най-скоро време го очаквам. Утре съм на зъболекар да получа поредната пломба, а имам нужда от още 6, общо мисля че ще станат 25 промби, мисля че имам добър зъболекар най-накрая и това е, заради бруксизма и тн скоро според мен ще трябва да си облека всички зъби и това е. В момента оправям захапката с ортодонт за да подготвя почвата за коронките и имплантите след време и това е. Унизително за млад, добре изглеждащ човек, като мен рискува да остане без усмивка, а и храненето не е приятно с изтъркани зъби, чувствителноста и куп други проблеми. За това хора се пазете, а родители учете децата си да се грижат за зъбите си, защото няма как един тинейджър от самосебе си да знае, че трябва да ходи на зъболекар.

20.   Преди 5 години имах около 13 кариеса и 2 пулпита.
Миналата година когато отидох на зъболекар нямаше зъб който да нямаше счупено или кариес. Един по един ми поставиха пломби на всички. Изчовъркаха около 70% от тях. Сега се налага всеки месец да сменям по три до четири пломби. От зъбите ми останаха само черупки. Отделно се наложи да сложа брекети миналия месец помощщщ.

21.   Наистина ли действа това със содата?

22.   Вярно ли е това със содата? Понеже аз съм чувала, че содата вреди на зъбите и ги храви по слаби.

23.   Аз пия зелен чай на листа от доста години и кариеси нямам. На зъболекар съм ходил само за сцепени зъби. А оцет консумирам по 100 и повече милилитра на ден. Не знам, защо съм толкова пристрастен към него. Сладко също не пропускам. Както и мия зъбите си доста рядко. Тоест практикувам всички увреждащи ги фактори. Май е вярно това, че зеленият чай предпазва от лош дъх и кариеси.