Споделена история от Здраве

Гранично личностово разстройство - Бордърлайн
Здравейте, изключително важна ми е темата. Като мен има адски много страдащи, които обикалят по лекари и или има казват, че са здрави и нищо им няма или им поставят диагноза - Шизофрения. Точно затова е терминът Бордерлайн, защото разстройството много прилича на шизофренията, има много от нейните симптоми, но не е е болен страдащия наистина от шизофрения, а има друго разстройство. То е много малко известно в България, знаете ли това. В Америка страдащите са страшно много. И много доктори има запознати. Тук лекуващи психиатри такова разстройство се броят на пръсти в цялата страна. А знаете ли че лечението трае около 5 години!? Аз се лекувам от близо 3 и не съм постигнала още много, по средата на терапията съм. Искам да намеря още хора в България да споделим опит и съвети. Много "болни" има, които като мен си мислят че са в депресия, а всъщност въобще не е депресия, знаете ли го това? Депресията се лекува лесно с антидепресант, а Бордърлайна е доста упорит и се иска повече време и няколко вида антидепресанти да се сменят през годините. Да мили хора и не можете да се лекувате сами, ако имате това състояние. То прилича страшно на депресията, като най-тежките симптоми са - Празнота, Силна тревожност, Негативизъм и Социална фобия. Останалите симптоми са страшно много. При мен най-тежкия симптом е че нищо не ми е интересно. Нито да гледам телевизия, нито да правя нещо, нито да чета нещо, нито да домакинствам, нито да имам хоби, нито да разговарям на различни теми с хората, напълно нищо не ми е интересно. Една част от негативизъма в началото ми се изразяваше в това, че като дойде време за празник не се чувствах добре, чудех се за какво да го празнувам и как да го избегна. Много още неща могат да се напишат по темата. Ще се радвам, ако някой се е излекувал да ми пише!!!

Коментари

1.   Пожелавам ти скорошно оздравяване.

2.   О, този пост сякаш аз съм го писала. Болна съм от същата болест. Проявявам същите симптоми които ти Авторке пишеш. Като дете също ми личаха но не толкова много колкото сега. Аз прибавям към споменатите симптоми и Чувство на изоставяне. Имам го, това че близките ми ще ме зарежат. Затова превръщам дните им в ад. Празниците и аз не ги обичам _ многото събрани хора там ме притесняват, тоест аз си се притеснявам и искам да съм сама.

На мен са ми интересни само сложни неща, затова се занимавам с писане на книги и програмиране на игри. Аз не вземам никакви лекарства, но май ще се наложи, защото скоро ми се появиха и страхове, от хората, от това да пътувам, от всичко май. Много е неприятно, ужасно е да живееш в страх.

Ще следя темата, благодаря за нея Авторке:-)

3.   Това с празниците ми е много познато. Не обичам празници. Като че ли съм длъжен по време на празници да правя точно определени неща, да се мъкна на определени места и да се съобразявам с щуротиите на всички роднини.
Съчуствам ти, защото сигурно никой не те разбира. Трудно е да се говори по този твоя проблем. Трябва да се изпита. Дано по бързо да се оправиш!

4.   Може би трябва да спортуваш? Това е единственото, което мога да ти предложа. Особено ако не ти е проблем да ставаш рано.
Сутрин, чистият въздух, заедно с празните улици мисля, че ще ти подейства добре. А ако уловиш и изгрева ще е супер.
Пожелавам ти щастие и късмет!

5.   От около 10 г. страдам от психическо разстройство, определено като депресия. Периодично имах ремисия, чувствах се нормално и нямах нужда от лекарства. От миналото лято нещата се усложниха и въпреки лекарствата ефекта е малък и незадоволителен. Напълно съм загубила надежда и чувствам обреченост, от която няма излизане. Нещата, които обичах да правя преди, сега са ми безинтересни, нищо не ме радва. Нямам добър психиатър, на когото да вярвам. Бихте ли споделили за добър и информиран специалист, към когото да се обърна.

6.   А защо все американците боледуват от тия болести и те измислят лекарствата? Ако седна да чета симптомите по психиатричните сайтове страдам от почти всичко! Хора, не се оставяйте да ви манипулират, в повечето случаи ви няма нищо, просто душевни терзания създадени от социални такива. Пълните гушите на фармацевтичната и лекарска мафии!

7.   Номер 6, американците не са единствените пишещи измислици.
Тези сайтове нямат никаква стойност, собствениците им не са никакви лекари.
Моята докторка така казва "На сайтове за здраве не вярвай"

8.   От Авторката: Малко хора знаят, че страдат от това разстройство. Определено не изпитвам радост от ниииищо.

9.   За това разстройство има страшно много информация на английски, има и книги за самопомощ. Доказано е, че се лекува с диалектическа поведенческа психотерапия, а не с лекарства.
Хората не знаят, защото много малка част от тях ходят при психотерапевт, а добрите са 2-3 са цяла България.

10.   Аз пък съм болен от Бодибилдинг защото обичам да вдигам щанги!
Кви са тия глупости бе хора?
Авторке, от къде го четеш това, от интернета?
Нищо не ми е интересно и за тва съм болна?? !
А какво да кажат хората, болни от диабет, рак? !
Те как се чустват? !
Четеш за разни болести, четеш какво е тва Бордерлайн, пък същевремено нищо не те интересувало? !
Ти ако си наистина болна нямаше да се интересуваш и от самата ти болест!
Аз пък какво да кажа за себе си, като съм исключително любопитен.
Че съм болен ли?
Едни хора са любопитни натури други не!
Едни са интроверти други са пък обратното.
Но това, не означава, че едните са болни, а другите не.
Вие тинейджърите, какви деца сте?
Вместо да излезете на вън сред природата, вие седите пред компютрите с по часове да четете пак някви американски измишлотини, като дъртаци сте!
Вече всяко едно проявление на човек стана болест.
Усмихнат си-болен, намръщен си- пак си болен!
Всичко е някакъв вид болест вече.
Авторке не ходи при психиатри, да ти вземат само парите, а започни да пиеш повече вода, да ядеш прясна храна(плодове, зеленчуци), а не ГМО-та и излизай на вън с приятели. Ако нямаш, се позаинтересовай по този въпрос. Отделяй пари за на море, на планина(по добре отколкото за Макдонълдс).
Ще видиш колко по-добре ще се чувстваш!
И ще започнеш да се наслаждаваш на живота, а от там ще дойдат и хобитата.

11.   За първи път чувам за такава болест ли е разтройзтв ли е, но не мисля, че е вярно.
Все пак правиш някакви неща, няма как напълно нищо. да ти е интересно.
Не ти препоръчвам да пиеш лекарства!

12.   Излезте по често на разходки в природата пийте по често и много вода... сменете хората, сменете обстановката, радвайте се на слънцето на въздуха водата

13.   Borderline не се характеризира с типичните черти за диагноза, който си описала че изживяваш. То е личностно разтройство-при личностните разстройства понякога е трудно да се останови границата между различните личностни разстройства. Личностните разстройства са егодистонични-тоест страдащия от тях няма инсайт(не се счита за болен)-при теб отново не е така. Те съпътстват страдащия от тях през целия му живот и се лекуват трудно, ако изобщо се лекуват. Но все пак щом имаш инсайт, че нещо не ти е наред е първата крачка, втората е да потърсиш помощ от специалист. Бих ти препоръчала когнитивно -поведенческа терапия в комбинация с антидепресант. Но не очаквай магически лекарството да те оправи то помага, но и ти трябва да се постараеш да промениш заучените мисли, който повлияват чувствата и поведението ти. Успех

14.   Благодаря за интереса и коментара. Рядко някой да пише. иначе имам Бордърлайн и се лекувам от години. Сложно е наистина...

15.   Амадор Ривас от "Новите съседи" е бордърлайн отдавна и даже се гордее с това...

16.   Имам един случай с един мой познат приятел, с който бяхме много близки (Той дори дойде в Плевен, като си прекарахме много добре вечерта )И после, когато се стигна до интимната сфера започнаха едни обърквания от една страна, от друга страна и на следващия ден нещо стана (май че не беше много, много на себе си, според мен беше изпаднал в депресия или нещо подобно.... и нещо след това май се скарахме, защото аз бях бясна, Защото той ми каза, че ще се връща при миналогодишната си приятелка и се разделихме някъде за период от 1 година, след което аз му се обадих на 8 април (Великден)И той ми каза, че през целия този период си е мислел за всичко това и за мен и дори може би е сгрешил с миналогодишната си приятелка, видяхме се на другия ден и той ми каза някои неща, след което на другия ден ми писа, Че дошъл само лично да ми се извини и да ми каже, Че не е бил прав така да реагира по този начин и след това, когато си писахме по миналите дни ми каза, Че повече не е с миналогодишната си приятелка.... по миналата година, когато започнахме да си пишем, той ми сподели, че мислел, че има деструктивна/автодеструктивна част от себе си и от тук нататък се замислих дали автодеструкцията, което някъде прочетох, че било свързано със заболяване или самоубийство, Може ли автодеструкцията да е свързана с гранично разстройство на личността и как това повлиява на емоционалните връзки и трудните взаимоотношения, които бързо се късат и страха от обвързване и трудностите в интимната сфера, при което се стига до все едно и също -гняв и обида (които според мен са с вътрешен израз), Защото, когато се сдобрявахме той ми каза, че всичко си го таи в него...

17.   Недейте да пишете глупости! Каква е четвърта точка? " Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчуствие! ". Това със спорта са глупости. Какво пишете там за рака, диабета? Значи, ако нямам рак или диабет, се лигавя? Уважаеми, аз имам и рак, и диабет, и ТЕЖКА ДЕПРЕСИЯ. Казвам ви, последното се оказа най- тежко. Колко години се лекувам ли, лекувам, и съм така, както авторът описва. Авторе, не се отчайвай! Почни терапия - не хапчета - излизай, пътувай, яж определени храни, спи по-дълго, не ползвай смартфони и тям подобни, че разстройват нервната система.

Като гледам колко много хора в този сайт постват за разни психически заболявания, се утешавам, че не съм единствен.

18.   Да добавим черно-бяло мислене. Хората с това разстройство го имат и е голям проблем. Закопава те тотално.

19.   Номер 9,13 и 18 са написали адекватни мнения, останалите са ни в клин, ни в ръкав. По българските сайтове пишат не особено изчерпателна и вярна информация за Бордърлайн. Ако знаете английски, наистина прочетете всичко, което намерите по въпроса и ще видите, че нещата с българската информация доста се разминават. Според мен това личностно разстройство не е за лекарства, освен ако няма мисли за самоубийство и тежка депресия или тревожност, когато се предписват анксиолитици, антидепресанти, срещу силната неконтролируема агресия се предписват също успокоителни. Но ако тези симптоми ги няма не са нужни лекарства, а само да се започне терапия с добър психотерапевт. Като терапията, която е доказано, че оказва някакъв значителен ефект може да бъде когнитивно-поведенческа, диалектическо-поведенческа, трансферно фокусирана терапия, схема-фокусирана терапия и др. За тях има също много информация, има и много умения за успешно контролиране на емоциите, на гнева, на тревожността, на страха от изоставяне. Прочетете за защитните механизми, които хората използват съзнателно или подсъзнателно, за да се справят с негативните емоции - някои от тях са незрели и се ползват само в детска възраст, но при личностните разстройства често продължават да се използват и когато човек е вече възрастен и те са ефективни в краткосрочен план за успокояването на индивида, но в дългосрочен план водят до проблеми с околните, раазрушаване на връзки с любим, приятели, семейство. Практикуването на зрелите механизми за защита ще доведе до по-ефективно справяне със симптомите на Бордърлайн и ще подобри значително връзките с хората. Успех от мен, не се отчайвайте от диагнозата, има много статистически данни от изследвания и проучвания, които доказват, че човек може да влезе в период на ремисия след 2 или повече години на психотерапия и да не изпитва симптомите вече нито толкова силно, нито продължително, а може би и изобщо.

20.   5, д-р Стоянова, Александровска болница.

21.   измисляйте си диагнози и болести, наистина не сте добре с главния

22.   Здравейте, искам да попитам дали тази болест има общо със страха от изоставяне и този страх може ли да се нарече болест т. е. има ли медицинско обяснение за това и ако да то какви са симптомите и причините за появата на този страх и как мога да се справя с него.

23.   хора наистина сте психично болни и даже си избирате и търсите заболяването, нямам думи, що за безумие, намерете си работа, гаджета и хобита, създайте семейство, деца... че от скука откачате ама честно