Споделена история от Здраве

Анорексия, булимия или...
Здравейте от около 4 години си седа на едни и същи килограми (между 55-58 сега съм на 23 години. От около 6 месеца започнах да свалям килограми без да го искам, просто със всеки изминал ден отслабвах, макар че си се храних съвсем по-малко о колкото преди, не защото съм се ограничавала, а защото нямах абсолютно никакъв апетит. Сега съм 45кг. (за 5-6месеца свалих 13). Не се харесвам такава и започнах да пия витамини но никаква полза и от тях. Споделям с кой ли не за това и че мислия че имам проблем наистина сериозен, а те ми казват "еми яж малко повече" или "хапвай пържени картофи и сладко". Дразня се понеже никой не разбира че вече насила не стават нещата, от 2 седмици не съм хапнала нищичко, може би само една боза и една млечна салата за всички тия дни и то насила си ги тапчех макар че вече като че ли не мога и да преглъщам...нямам апетит... Ето аз съм момиче което не иска да отслабва, споделям с хората какво ми се случва и моля за помощ а никой не ми дава такава. Даже и личната ми лекарка ми даде само направление за кръвни изследваниа, които разбира се нищо не показаха. Незнам какво трябва да стане за да ми обърне внимание някой, може би да стана 30 килограма. Да но тогава хората ще си казват като ме видят "виж до какво води тази маниа за отслабване булимия...анорексия..." За това моля ви помогнете ми не съм достатъчно компетентна за да разбера сама какъв ми е проблема. Може би все ще се намери човек който е имал подобен проблем. Благодаря!!!

Коментари

1.   1. Точно такъв проблем не съм имала, но съм правила драстични диети. Отслабването настъпва не, когато не се храниш, а по-късно. Ако си гладувал на вода седмица, първите 3 дни хвърляш по един килограм от теглото си - вода. После стоиш гладен, а кантарът си стои все там. Ако се занаятиш и продължиш да гладуваш или да ядеш "един лист салата за два дни" в един момент започваш много бързо да отслабваш. Идва момент, когато буквално се тъпчеш, а кантарът все надолу. Тогава се плаша, че сигурно имам някоя от тези лоши болести.

Вероятно настъпва някакво нарушение в обмяната на веществата. Трябва да се търси ендокринолог. Така мисля. Успех!

2.   Миличка отивай на лекар на някой друг, искай друго мнение. Има болести, които се отличават с голямо отслабване на организма. Отиди при специалист.

3.   Може да е на хормонално ниво! Изследвай си хормоните!

4.   Аз имам същия пробем. Свалила съм повече от 20кг. сега тежа 45, което за момента е добре, защото съм стигала и до 40. Ходила съм на лекар /гастроентеролог/ полза нямаше! Вливаха ми системи и до тук. Периодично слагам по някое килце и после свалям двойно. Сега съм пак в "процес на отслабване", не защото искам, а защото нямам апетит. В този порочен кръг съм вече 5 години. Изчетох сума литература, консултирах се със специалисти, пробвала съм какво ли не, но......няма ефект. Съвет не мога да ти дам. Искам само да знаеш, че има и други като теб! Пожелавам ти успех

5.   Здравей. Колко си висока? И аз съм ужасно слаба, макар че ям нормално даже понякога насила се тъпча, но все съм си слабичка. За да имаш повече апетит е хубаво да се занимаваш със спорт. Например плуване, каране на колело. При спортуване апетита се повишава. Но не се претоварвай. Просто повече движение и ще ти се хапва повече. Успех.

6.   http://gotvarstvo.georgievi.net/a/article_67
ето тук пише за булимията.
Немисля, че може да страдаш от анорексия, защото тя се получава от психическа нагласа и мания за отслабване.

7.   Стрес, може би, нещо те тревожи и затова не ядеш. Отиди на лекар, ако личната лекарка не ти обръща внимание отиди при друг!!

8.   Мисля, че трябва просто по-специализирана консултация да потърсиш. Личния ти лекар е общопрактикуващ и вероятно няма задълбочени познания в тази област.
Затова може би с добър диетолог първоначално, който евентуално да ти даде насоки какво трябва да правиш... но деиствай дорде е време, че проблема е сериозен.

9.   Миличка, просто си нямаш представа колко тежки заболявания/ които се лекуват / протичат с отслабване като първи симптом. Не се мотай ами тръгвай по доктори. Може и глисти да имаш? Просто не мога да ти изброя всички заболявани. Не си губи времето и не чакай от чатовете някой да сподели с теб как се е оправил. Успех.........

10.   Мхм и аз мисля, че трябва да ходиш на лекар.
Преди няколко години бях малко по-пълна и започнах да отслабвам, но не нормално, ами направо си имах булемия-нарочно повръщах след всяко хранене в рамките на 6месеца. После си спрях сама без да имам нужда от помощ. Следващата година започнах да ходя на фитнес и наистина много отслабнах, но по някакъв начин не ми се ядеше или ядох малко и започнах да слабея много жестоко. Покрай бала бях 29кг., но нямах анорексия, не изглеждах много грозно слаба, просто някак си по-слаба, но не прекалено. Всичко ми беше от средата. И пак сама спрях да се ограничавам и сама спрях с лудостите, които имах тогава.
Но някои момичета нямат този късмет или може би сила да си наложат да спрат, така както са си наложили да започнат.

Хранителните разстройства в днешно време се разпространяват като рака например, но стигнах до извода, че в повечето случаи самите ние сме виновни или комплексите ни, дори приятелите и като цяло средата. Не казвам за теб, а по принцип.

Затова посети лекар, жалко, че незнам какъв точно.

11.   Здравната каса ограничава броя на талоните, които лекарите могат да дават на пациенти и да ги пращат на специалист. Предполагам, че затова личния не те е изпратил. Отиди в приемната на Министерството на здравеопазването (в сайта има телефони, ако не е написано приемно време се обади и питай) , разговаряй там покажи жалба която си написала предварително (адресирана до министъра). Заведи я в деловодството и пази входящия номер. Преди това си направи копие на жалбата. Мотал съм се на такива места и знам как може човек да се оправи, но не знам как може да се свържеш с мен.

12.   Писах ти за министерството. Сега видях, че мога да ти оставя скайпа: za_priateli

13.   от автора: Благодаря на всички. От извесно време се подобрявам малко по малко 100гр...200гр...още 300гр и все така като гледам кантара и си се радвам че бавно, но славно си качвам килограми :) а за номер 12-не ми излиза такъв скайп

14.   Аз мисля че тва са си нормални кила, като станеш 30 тогава се притеснявай

15.   Отиди при ендокринолог. Булимия-ужасно преяждане и насилствено повръщане, анорексия-пълен глад. Не пишеш за това.

16.   Аз съм 12. Известно време не можех да вляза тук. Пробвай отново със скайпа, пиши по кое време влизаш за да се засечем. Ако не стане ще регистрирам нов скайп или ще ти дам имейл, ако не го изтрият от тук и ведага ще го закрия след като се свържем.

17.   Еми или ще ядеш или ще слабееш ти решаваш, ас имам същия проблем просто тряа да хапваш насила, или пий некви хапчета за апетит или пафкай трева и яж на воля...

Но според мене ти самата търсиш някво внимание с това и нарочно слабееш на пук на себе си, я се стегни щот не мисля че искаш хората да те съжаляват а да те харесват нали?