Споделена история от Здраве

Хапане на кожата (дерматофагия)?
Здравейте!
Аз съм шестнадесет годишно момиче, което се нуждае от съвет. От четвърти клас имам едно неприятно пристрастяване, а именно непрестанно да си хапя вътрешността на устата. Бузи, устни, език и изобщо всичко, което може да се захапе от зъбите, даже понякога и с нокти се драскам до потичане на кръв. Тъй като устата ми е постоянно в рани аз не мога да ям и имам неприятен дъх. Не мога да си обясня защо го правя, знам, че не е нормално, но някак си не мога да спра. Четох в интернет по темата, но там никъде не беше уточнено, че дерматофагията включва и хапане на устната кухина освен пръстите.
До сега слава Богу не съм имала инфекции, но веднъж преди една година, когато почина дядо ми се нахапах до такава степен от стрес, че не можех да се усмихвам и ме болеше докато говоря, а това определено ме притеснява и не е нормално.
Искам да ви помоля да ми дадете съвет какво да правя! Родителите ми знаят за проблема, не го приемат като заплаха за здравето ми, но аз се притеснявам и мисля, че е крайно време да спра!
Благодаря за отделеното време и внимание по прочитането на историята ми и ще се радвам да прочета вие какво мислите и как според вас е редно да се подходи в ситуацията ми!

Коментари

1.   Моят съвет е - обърни се към психолог!! (Не психиатър а ПСИХОЛОГ - има разлика). И само да добавя още нещо - ако имаш приятел в НИКАКЪВ случай не му прави орална любов, защото ако ти хрумне да го захапеш... не ми се мисли...

2.   Аз съм на 23 и не спирам да си хапя бузите от 14 годишна. ОТВРАТИТЕЛЕН НАВИК, НО НЕ МОГА ДА СПРА!

3.   Съжелявам че няма да ти отговоря, но и аз търся помощ и при мен е същото!!!

4.   От Авторката до Номер едно: Имам си приятел, но НЕ сме интимни, иначе благодаря за съвета, ще го имам в предвид.
Явно само с воля няма да станат нещата, ще се ходи по специалисти.
До номер две и три: Май ще се наложи да се обърнем към психолог както ми беше препоръчано (не че знам с какво би ми помогнал, де).

5.   За 40 дни се формира навик. Успееш ли да не се хапеш толкова дълго, ще премахнеш вредния навик.
Поставяй си цели - първо да не се хапеш за ден, после - за седмица и т. н. Не се притеснявай, ако не се получи веднага. Това е навик, формиран с години и ролята му е на отдушник. Аз например тракам със зъби, докато спя или ако ми е нервно се чешам (случвало ми се е и да се разкрвавя).
Намери начин да изкарваш напрежението - спорт, йога и т. н., защото иначе проблемът ще намери друго проявление.
Можеш да се справиш!
Успех!
ж26