Споделена история от Здраве

Представи и глас?!
Споделям тази тема, защото съм сериозно притеснен за здравето си. Случвало ми се е много пъти да чувам нефизически гласове, сякаш са истински, без да има никой. Случвало ми се като се сетя за нещо да го виждам направо като картина и буквално да се унеса, сякаш губя реалността. По принцип знам, че това е свързано с проблеми с общуването или вземане на опиати. В общуването като цяло съм добре-лесно намирам приятели, имал съм не една или две приятелки, справям се добре в училище, учтив съм с хората, но имам един проблем-имам доста неприятели. Под неприятели говоря хора, които без причина ми правят мръсно и гледат да ме злепоставят пред други хора. По принцип не мълча и им го връщам, но ефектът е траен-когато се опитвам да мисля за нещо хубаво, все се сещам и ми става нещо. Първо някакъв глас в главата, се едно чета наум, ми прошепва нещо и после не знам. Първо ми става някакво бясно и нервно, след това ми се замайва главата и буквално ставам отпаднал. Освен безалкохолно и мазни храни, други неща не вземам(примерно дрога или алкохол).
Искам да ви питам дали това, че някой път си представям нещо лошо, докато съм афектиран от неприятен спомен и че някой път сякаш чувам нещо, се дължи на фрустрация в общуването или нещо аз си падам "шестак"?

Коментари

1.   Отиди на личен лекар да ти даде направление за психиатър-лекар. Може да е шизофрения, но може да е и нещо друго. Плашиш!

2.   А тези гласове, които чувате понякога - като глъчка отдалеч ли са или Ви казват нещо?
Имам предвид, следното...
Представете си, че стоите на тихо място и някъде много далеч се чуват детски гласове. Чувате шума, но той сам по себе си не създава отделни думи, които да разбирате.
Питам, защото когато човек е преуморен, афектиран, емоционално напрегнат - се свиват кръвоносните съдове, като реакция на превъзбудената нервна система и тогава е възможно да се чува условен шум. Особено, ако заиграе и кръвното налягане. Този шум, може да наподобява и глас/ове. Но, ако говорим за такава психо-соматична реакция, която е нормална - не би трябвало да има думи, които създава/т тези глас/ове.
По тази причина Ви питам - тези гласове, като звуци ли са само или имат и съдържателен характер? Казват ли Ви нещо тези гласове или са просто звуци, които Вие определяте, като гласове?

Ако гласовете Ви говорят, т. е различавате думи, които идват от тях - трябва да се консултирате със специалист.
Ако са само звуци - нищо Ви няма. Освен, че Ви е претоварена нервната система. Един час - интензивно бягане или друг спорт - ще Ви помогне за разтоварване.

Има и едно друго нещо - след като осъзнавате, че тези " гласове " не идват от реални хора - това само по себе си вече Ви стресира. Започвате да се чудите, дали сте нормален, което е естествена реакция, но тя пък Ви създава стрес - съответно нервната си система реагира на него. И така се получава омагьосан кръг. Защото в наблюдението си, дали реагирате нормално - увеличавате точно стреса, който изкривява реакциите.

Това, че си представяте нещата ясно и с картини, не е нищо тревожно. Може би визуалната памет при Вас е по-развита. И сте склонен към по-голямо емоционално вживяване на определени ситуации, важни за Вас. След като ходите на училище, значи възрастта е допълнителен фактор / хормони, пубертет /. Нормално е.

Според мен - нищо Ви няма. Самият факт, че се питате - нормален ли съм - говори за психично здраве. Болният човек не осъзнава, че е болен. За него болни са другите. Просто това е част от болестта.
Но понеже допускам, че може и да не сте споделил всичко - написах горното.

Успех!

3.   Става дума само за звуци,смисъл не са гласове,но са някак приглушени,все едно някой ме е ударил..Благодаря ти много!АВТОР