Споделена история от Здраве

Родителите не ми позволяват да стана веган
Здравейте!
Аз съм момиче на 15 години и много искам да стана веган. Обичам животните много и съм сигурна в моите решения, но родителите ми смятат, че не е правилно. Смятат, че ще гладувам, но има храни от растителен произход, които обожавам. Има толкова апетитни храни, които искам да опитам. Сигурна съм, че мога да намеря всички вещества, които са нужни за организма. Не е нужно протеините да са животински, за да имам полза от тях. След като откажа дадена храна, те ми казват: "Моля те, иначе ще ти се обидя! " ;"Отново ли за животните? " ;"Толкова се стараех и толкова време отделих, не може да не си хапнеш! ". Когато се опитам да поговоря с тях на тази тема, те са категорични и не са съгласни. Казват, че когато порасна, чак тогава ще съм способна да вземам подобни решения (когато съм самостоятелна). Искам да променя начина си на живот и да се чувствам по-добре, обичайки прекрасните животни. Знам, че ще ми е трудно да се откажа от млякото (отраснала съм с млякото и много обичам домашното), но имам огромно желание! Плюс това, мога да го заместя със соевото мляко и много други. Готова съм, но как да разубедя своите родители? Как да ги накарам да разберат, че за мен това е важно?

Коментари

1.   Не може да си сигурна, че ще намериш всички вещества, които са нужни за безпроблемното ти развитие, защото нямаш знанията да прецениш какви са те. Животните, които ще ядеш са отгледани точно заради това - да бъдат използвани пряко или косвено за храна. Благодарение на това са се родили, ако нямаше да се ядат, никой нямаше си направи труда да ги размножава и отглежда - нямаше даже да ги има, за да ги обичаш. Благодарение на месоядците, тези животни са получили възможността да поживеят, дори кратко, на този свят. Консумирайки месо, даваш шанс повече животни да се родят, а отказвайки се от месо и други животински продукти по-малко животни ще имат шанс да се появят на бял свят. Така, че с това веганство на практика се явяваш враг на животните, а месоядните сме техни благодетели. Това се отнася само за изкуствено отглежданите животни за храна, естествено. И аз не искам да ям кучета, котки, мишки или диви животни, но не винаги може да се види кога в манджата има муха.

2.   Животните стават само за храна и да дърпат каруцата. Да си веган е глупаво решение.

3.   Предложи им диетолог да ти изготви здравословен и пълноценен режим. Така ще бъдат сигурни, че се храниш пълноценно и няма да се тревожат.

4.   Нищо не трябва да става рязко. Ако тръгнеш трябва да е постепенно. Прехода не трябва да е рязък, днес съм месояден, утре веган. Ядеш си нормално и постепенно махаш храни. Хубавото на този вид хранения е, че храните са сродни и дори да ядеш варени картофи, домати и чушки, и малко хляб на едно, смилането става за едно и също време, докато ако вкараш месо с ориз/картофи например, едното се смила за 4-5 часа, другото за 1. 30-2 часа. В хората по принцип отсъства проста логика при хранене. Сяда човека и почва да яде, първо- яде салата, второ- месо с нещо и трето- десерт и докато яде си пие нещо, някаква течност, е каква е логиката да пиеш нещо, при положение, че ти разрежда стомашния сок(така има опасност храната да не се смели добре и да се образуват всякакви шлаки в организма), пие се минимум 1 час след ядене. Ако ядеш месо си го яж чисто, не го смесвай. Аз лично пилешко не употребявам, не знае човек с какво го пълнят. Рядко свинско, понякога домашни яйца и вече там картофи, леща, топъл хляб, плодове, зеленчуци(моркови с малко зехтин, червено цвекло с малко зехтин, може и ряпа).
Също знам, че не трябва да се смесва животинска с растителна мазнина, това е голямо самоубийство, примерно свинска пържола печене във фурна с олио, по-добре на скара.
Растителната храна е вкусна, но трябва да се готви, ей това е малко кофти... леща, боб, варени картофи, всякакви салати, ядки, хляб(топъл по възможност, или ако си го правиш сама супер), всякакви зеленчуци и каквито има според сезона.
Има и хора, които ядат само месо, обаче те хранителните в-ва се разнасят с кръвта и познай мазнината от месото къде се наслагва...
Съвременните пилета за един месец вече са зрели кокошки, какво повече да говорим.
Може би от месата рибката е най-добре.
Сега примерно ако човек е на 20 и си вика е**ти и простотиите, ям си стабилно месо с ориз и съм пушка, обаче става на 50-60 и се почва "красотата" на старостта, което е вследствие от един качествен живот, за алкохола и цигарите няма да отварям дума, така или иначе след години всеки усеща горчивия привкус от ефекта им.

5.   Истината е, че можеш да си набавиш абсолютно всички витамини, които искаш без B(бе)12. Отиди на лекар и виж дали кръвта ти има достиг до него. Той ше ти каже как да получаваш това вещество без да се натравяш.
П. п Ако витамина е взет без лекарски предписание, може да се получат много нежелани ефекти като предполагам, че в голяма доза-смърт.

6.   Аз не мога да разбера следното - главната ти причина, поради която искаш да станеш веган е защото обичаш животните. А защо не станеш просто вегетарианка? Те не ядат месо, но ядат млечни продукти и яйца - не виждам да се нараняват животните по някакъв начин, като се пие мляко и ядат яйца. А те са полезни. Месо - добре не яж, но нищо не ти пречи да ядеш млечните продукти.

7.   Ами да, като пораснеш и започнеш сама да изкарваш пари, тогава ги давай за прищявки и вегански глупости и скъпи растителни добавки...

8.   Добре, да станеш вегетарианец, ОК, съгласен съм, но веган!?
Нали главната ти причина за това е, защото обичаш животните и не искаш да бъдат наранявани. Еми, примерно когато пиеш краве мляко, животното не бива наранявано, то тогава какъв е проблема?

9.   "Ами да, като пораснеш и започнеш сама да изкарваш пари, тогава ги давай за прищявки и вегански глупости и скъпи растителни добавки... "

Продължавай да игнорираш всички прищявки и мнения на децата си с подобни изказвания, и не се чуди защо не ти е обаждат на Коледа.

10.   То ако всички станем вегани, тогава животни няма да се оглеждат, няма да се раждат зайчета и агънца и какво ще обичаш тогава? А какво ще кажеш за кучетата и котките които за хищници? Дали да не убием хищниците за да не убиват повече животни? И какво ще стане тогава? Няма да има достатъчно храна за тревопасните и те ще измрат. Природата си го е измислила. Освен това ако не ядеш месо, зъбите ти ще започнат да падат, защото тялото ще ги отхвърли.

11.   Веганството и то суровото веганство е единственият начин да се съхраним млади. Вижте тази жена! http://www.kliuki.net/anet-larkins-smaya-sveta-na-73-kato-na-30/
Тя е веган-суровоядец

12.   Мен от друго ме втресе - "Яж, иначе ще ти се обидя". Моите родители ме манипулираха по същия начин, вече не им го позволявам, така че по-добре недей и ти, защото последиците за самостоятелността ти, взаимоотношенията и партньорствата ти в живота ще са катастрофални. Повярвай ми!
Ако искаш яж ла.. а, ако искаш ще ядеш кисели краставички само, ако искаш ще се тъпчеш с пържоли. Това е твое решение, достатъчно си голяма. Аз съм вегетарианка от 10 години, дъщеря ми е на 6 и не е близвала в живота си месо, но ако е на 15 и ми каже, че искам да яде свински ребърца с риба и пилешки дробчета (Боже опази:)), да няма да ми е приятно, но нямам право да я манипулирам.

13.   По глупави, ограничени и невежи коментари не бях чела досега. Хората да вземат да прочетат нещо за веганизма преди да дават "компетентни" съвети. Аз съм веган от известно време, преди това бях и вегетарианец от години. Не си купувам скъпи добавки, защото не мога да си ги позволя, но съм здрава. Трябва да проучиш и да се сдобиеш с информация, която често ще ти се налага да използваш срещу нападките на "компетентните" месоядни. Приготви се обаче да срещаш доста трудности - ще ти се подиграват, ще те насилват да ядеш животински продукти, за всяка болест ще обвиняват веган начина ти на живот. Най-трудно ще ти е храненето навън - има малко веган ястия, които се предлагат в ресторантите, които за съжаление често поднасят я с масло, я с пармезан, я с телешки бульон. Като кажеш на сервитьорките, че във ястието ти има животински продукти, те те гледат тъпо и ти казват, че имало различни вегани!? Аз си реших проблема като спрях да ям навън и се научих да си готвя сама. Желая ти успех!

14.   Съветът ми към авторката е да яде камъни, растенията също са живи организми!

15.   Защо най напред не спреш само с месото? Веганството е твърде голяма стъпка. Това е отказване на сиренето, кашкавала, маслото и още куп продукти, които съдържат животински продукти в състава си. Трудно е да си замо на плодове и зеленчуци. Пък и при положение, че до сега си се хранила с тях организма ти ще ги иска.
Аз не ям месо от вече повече от 2 месеца, но реших да не спирам с рибата и морските дарове като цяло. Хапвам си скаридки, скумрия, миди, раци и се чувствам много добре. Изследванията също показват, че хората комсумиращи само риба като месо са с по-добри показатели от тези, които ядат месо и от тези, които не ядат никакво.
Нашиъе нямат нищо против (само бабите ми приказват, че не трябва така, но дори и те се съобразяват). Готвят ми само постно за което съм им благодарна. Естествено татко си взима пържоли почти всяка вечер за мезе, но и преди го правеше.
Говори с вашите и им кажи, че искаш да спреш сега, а щом решиш ще се откажеш (може би когато станеш "зряла" щом за тех е толкова важно да вземеш решението тогава). Предупредила си ги и си в правото да им откажеш мусаката щом не са се съобразили с теб. Можеш да си намажеш филия с лютеница и постепенно да си сготвяш по нещо, я картофи, яйца, спаначена супа (<аз си правих със замръзен спанак, мляко, крутони и яйца, мноого вкусно.
Забравих само да спомена: животните ни дават мляко и яйца да ядем. Нека им доставим това удоволствие :)

16.   Здравей! Аз също съм на 15 години и точно в момента имам СЪЩИЯ проблем, както и ти. Бих искала да разбера как са се развили нещата при теб и дали все пак си станала веганка? Аз от два месеца съм на растителни храни и в момента те се опитват да ме настроят срещу веганството...

17.   Бях в същото положение като теб от дете мразех месото и вечно имах разправии с баба си за това. Обаче като станах на 20 вече никой не можеше да ми казва какво да ям и какво не. Не съм яла месо от тогава и се чувствам прекрасно! Така, че много добре те разбирам, но ако няма друг начин просто прояви още малко търпение. След няколко години никой няма да може да ти казва какво и кога да ядеш.

18.   12, ти всъщност сега манипулираш детето си. На тази възраст детския организъм има нужда от протеини и месото е един от източниците за това.

19.   Офф много ме дразнят такива хора.... Нали осъзнаваш, че животните все пак биват убити и сготвени, дори и да не ги ядеш!? А за млякото.... Нали знаеш, че ако не се вземе млякото от кравата, тя ще умре? Направо нямам думи.... Нарича се кръговрат на храненето, за бога. Не хейтвам, окей, спри месото... Ама като спреш да ядеш всичко кво друго ще правиш с животните!? Както каза номер 2, те са само за храна и да дърпат каруцата... Както решиш, купувай си хранителни добавки, но накрая тялото ти рязко ще отслабне от недостиг на витамини...!

20.   До номер 18: протеините в месото не се освояват пълноценно от организма, за разлика от източниците на протеин от растителен произход...
Месото въобще не е незаменимо! Даже напротив: то съдържа токсини, които лесно се изхвърлят от хищниците (които имат по-къси черва) за разлика от хората.
Не съм против месото, и аз ям месо, но нека всеки предценява за себе си. Важното е човек да се храни балансирано и с храната, която желае.
Образовайте се малко относно храната, все пак е 21-ви век. Нека не налагаме на другите заблудите, наложени ни в миналото.
От номер 3

22.   Къде ми е коментарът?
№12