Споделена история от Здраве

За психиатър ли съм?
Здравейте, момче съм на 22 години.
Напоследък се чувствам ужасно, празно, емоционално скован. Не помня кога съм бил щастлив за последно, не знам какво е щастие. Случвало ми се е да се моля да не се събудя. Сутрин ставам и съм изключително ядосан на нещо; на какво: не знам. Лесно избухлив. Не намирам смисъл от живота, нямам цели и амбиции. В университета имам купища невзети изпити, нямам мотивация за нищо и не ми се занимава с нищо. Понякога заспивам много трудно вечер, мозъкът ми не спира да меля. Тревожа се постоянно за нещо, не знам за какво. Не съм особено добър с хора, предпочитам собствената си компания.

Благодаря за вниманието, трудно и дълго писах тези няколко изречения. Реших се да споделя на моята майка, но срещнах неразбирателство и обвинения, че си измислям.

Коментари

1.   Да, силно те съветвам да се консултираш с психиатър!

2.   Достатъчно голям си и можрш сам да посетиш психиатър, ако желаеш. Според мен може само да ти помогне и поне чуй обективно мнение. Нямам предвид да пиеш лекарства задължително, вероятно и психотерапия ще помогне

3.   Психотропните дaвaт и обрaтен ефект и скоро прaвителствaтa ще усетят товa...

4.   Иди в църква, и потърси Господ за помощ - няма да сбъркаш, повярвай ми.

5.   Пич, започни да медитираш и се ориентирай към духовните практики.
Сега това може да ти звучи като някаква абсолютна глупост и превземка, но съм свидетел как на много хора е помогнало да си намерят пътя, изваждайки ги буквално от калта и от самоубийството.
Помисли по въпроса.

6.   Мисля, че имаш депресия. Тя се характеризира с такава пълна апатия, липса на мотивация, тревожност, отчаяние, силна раздразнителност и други прояви. Иди на психиатър, но разпитай за добър, който има отношение към пациента, не се интересува само колко пари ще получи от него. Преодолимо е, макар да не става моментално. Желая ти успех!

7.   Здравей,
някой ти казват да отидеш на психиатър и ето го големият проблем. За да отидеш при психиатър значи имаш някакво "отключено" психично разтройство, при психиатър се ходи само ако си болен, това е ЛЕКАР.
По това, което описваш ти просто си се отчаял и си загубил смисъла на живота си за момента, но си достатъчно млада. Затова мен ако питаш просто отиди на ПСИХОЛОГ и разговаряй с него, той ще те разбере ще ти влезе в положение и ще видиш, че ще ти помогне.
П-с: Правете разлика между психолог и психиатър разликата е огромна.

8.   По скоро за психолог не психиатър, нещо те тревожи.

9.   Първо искам да ти кажа, че много добре те разбирам как се чувстваш.
За това искам да те попитам две неща, които са важни в случаят:
1Имаш ли си приятелка?
2Пушиш ли трева?
Не ходи на психиатър, а на психолог. Според мен ти чувстваш празнота и неудовлетвореност. Смятам, че ако се влюбиш нещата биха се променили. Или опитай се да намериш смисъл, стимул в живота си. Например до 3 години да си се развил като кариера, да си завършил образование, или нещо такова. Трябва да имаш цел в живота.
Иначе на мен много често ми се е случвало да не искам да се събудя. Преди нямах търпение да легна да спя и исках да спя непробудно без да мисля и да се тревожа за нищо. Но сега нямам търпение да се събудя, защото се радвам на малките неща. Защото когато стана си правя капучино, ям торта, или шоколад, почивам си пред компютъра. Изобщо отдавам се малко на чревоугодничеството. Угаждам си и обичам да прекарвам времето си пред компютъра. Чета си, играя игри, чатя от време на време с хора от други страни. И без това хората тук само гледат да те засегнат с нещо, да те смачкат, да те обидят. Не срещам много добронамерени хора, за какво ми е да си вдигам нервите със злобари. Нека се давят в злобата си, аз нямам злоба в мен. Вярвам, че и ти си добро момче. Намери си интерес, който да те стимулира да живееш-някаква приятна част от ежедневието. Направи план за бъдещето си и го следвай.

10.   До коментар 9.
Здравей, благодаря за хубавия коментар. Да отговоря на въпросите ти:

1. Не. Има момиче, което обичам и знам, че и тя мен. Разделени сме от две години и се виждаме рядко. Не можем да бъдем заедно, това го знам и съм го преодолял. Не мисля, че проблемът е в това. Винаги съм бил такъв, какъвто се описах в първия пост. Под "напоследък", имах предвид, че напоследък го чувствам по-силно.

2. Трева не пуша, но когато бях в гимназията злоупотребявах с наркотици. С трева започнах и стигнах до почти всички синтетични боклуци. За щастие се измъкнах навреме и не съм пипал нищо от 4 години.

Колкото до остатъка от коментара ти, нямам какво да кажа много. Цел нямам. Колкото и да се опитвам да намеря нещо, което да си струва усилията и времето (звучи сякаш съм много зает и нямам време, ха-ха), просто не мога да го открия. В последно време губя и мотивация да ходя да спортувам едното нещо, след което се чувствам освободен от всичко, а това е борбата.
Понякога си мисля, че имам биполярно разстройство, защото на моменти съм напълно различен от това, което споделих. Депресивните симптоми ми оказват по-голямо влияние и реших да пиша за тях. Благодаря отново.