Споделена история от Здраве

Анорексия
Здравейте. Момиче на 16 години съм и от няколко месеца съм луда на теми за отслабване. Като се погледна в огледалото се чувствам отвратително и всеки ден имам чувството, че ставам по - дебела. Висока съм 164 см и тежа 48 кг, но искам да съм поне 36 кг. Преди 2 месеца бях 53 кг. Отслабвах и напълнявах постоянно. Бях 50, 51, 52, 53, пак 50 и постоянно качвах и свалях килограми. Сега съм си създала нова цел, да стана 36 кг до края на Януари 2016 г. Мисля до Януари да ям само по една вафла на ден или най - много по някакъв кроасан или пакетче солети, нищо повече. А днес съм яла две филийки хляб с масло, чубрица и салам. И до вечерта ще съм само на чай. Приятелите ми казват, че и така съм си добре, но аз не ги слушам. Дали е възможно така да отслабна? И има ли опастност да хвана анорексия? Моля ви, отговорете ми, важно е!

Коментари

1.   Това ли ти е великия начин за отслабване? ! Вафла на ден... Ако тръгна да ти обяснявам какви глупости вършиш ще стоя до 6 сутринта.

2.   Ти си напълно луда! 36 кг знаеш ли колко са? Трябва да си висока 138 за да ти седят горе- долу добре. Имах една съученичка, която беше толкова просто ужасно!

3.   Нищо няма да стане, ще отслабнеш, да. Но... едно голямо "но" - грозно е да си толкова слаба, смисъл, момчетата не харесват кокали, искат месце, мускул и дори и сланина биха предпочели, но не и кокали.

4.   И кой мъж ще те погледне? Нали знаеш, че те харесват момичета с дупета и цици, трябва за твоя ръст да си към 55-6, за да те харесват.

5.   Тази история ми хвана окото... Цял ден на вафла или кроасан? Мислиш ли, че една вафла или кроасан ще ти даде енергията, която ти е нужна? Ти ще се стопиш за 1 месец буквално. А и мисля, че само си въобразяваш. Едва ли ще си 48 килограма и ще се мислиш за дебела. Даже за мен е слабо да си 48, а за 36 - просто е скелет. То костите ти тежат толкова. безсмислено е.

6.   "Има ли опасност да хвана анорексиа" Ти вече си "Хванала" анорексия.. Приятелката ми и тя има съмнения, 165 ; 42 кг и само постове за отслабване гледам, че я влечат напоследък из социалните мрежи.. Та отиди на психолог или някое момче, да ти обясни, че никой не харесва кокали.

7.   ами като ти гледам целите май вече си я хванала тая анорексия, кажи ми някоя твоя позната която е 36 килограма, няма такава нали, а някоя известна красива водеща или миска, също няма, на 36 килограма цицките ти ще увиснат като спукани балончета, 36 килограма е едва 3 пъти и половина повече от моята котка, нима искаш да си колкото 3 котета, 36 килограма ги дигам с една ръка, 36 килца почти толкова тежи чантата на първокласник, сори ама не бих искал да съм с такава жена, няма какво да притисна до себе си, няма какво да гушна, само купчина ръбести кокали.

не го прави моля те :(

8.   Ти за диета три пъти на ден хранене чувала ли си? Имахме момиче в отбора пак на 16, висока ~170 см. и 50 кг. в стремеж да стане по-слаба филма се обърка и стана 85кг. А лафа, че мъж предпочита прекалено дебела пред прекалено слаба знаеш ли го?

9.   изобщо не прави такива глупости, ако тръгна да те разубеждавам, трябва да стоя още два часа тука, обяснявайки ти колко е вредно това. Знаеш ли изобщо колко са 36 килограма, за височината ти и 50 са малко според мен. Минала съм по този път да ям една ябълка на ден примерно или белвита и да ти кажа ефект имаше, но знаеш ли после какво следва- става ти мания и накрая следва анорексия и ще съжаляваш за това. Аз почнах така преди 4 години, постепенно свалях с глад, две години се чувствах добре, викам си, че съм постигнала нещо. После почнах да ходя по лекари- ниско кръвно, припадъци, нередовна менструация и т. н и всичко от проклетите диети. Сега каквото и да се опитам да ям ми става лошо от него и пак се чувствам виновна, че съм го яла. Осъзнавам, че не това е начина за сваляне на килограми и то с глад. Да, едно е да си имаш режим и да не се ограничаваш, друго е да караш на вафла цял ден. Не го прави, защото после ще съжаляваш, казвам ти го от опит. Нито ще станеш по-хубава така, нито нищо. Твърде слабото не се харесва. Само се огледай колко хора с наднормено тегло има, харесват ги, защото имат самочувствие и защото не им пука.

10.   Момиче, ти чуваш ли се какви ги говориш? ! 36 кг при ръст 164! Като Изабел Каро ли искаш да свършиш? ! Я спри с глупостите веднага! Ако искаш да свалиш 1-2 кг направи го със спорт! И никакви глупости, защото ще си докараш такива здравословни проблеми, че дори и да оживееш ще си болна от какво ли не до живот. Или много държиш да имаш хронични заболявания, а? Да не говорим, че ще ти опада косата, зъбите ти ще се развалят, кожата ти ще стане зле... изобщо ще си всичко друго, но не и красива! Та ако си решила да се самоубиваш поне намери по-безболезнен начин.

11.   Слабо тяло и нетренирано е грозно, яж здравословно, по три пъти на ден и тренирай за да имаш хармонично и здраво тяло, а не да си торба с кокали.

12.   по-слабичките сме по-тесни и момчетат повече ни харесват.

13.   Тъпо е това, което правиш. Аз съм 166 и съм 50 кг и се харесвам. Ям си всичко, но спортувам и нямам никакъв проблем. Е, да, старая се да не се тъпча с вредни храни, но когато ми се дояде... ям, а не гладувам, както ти правиш

14.   Наистина може да си докараш анорексия. И сега хич не си дебела - 48 кг за 164 е доста добре, даже за мен дори е малко, трябва да си 53-54, но 48 кг е супер за ръста ти. Как може да искаш да си 36 кг? Отврат... ти няма да имаш сила за нищо, постоянно ще ти се спи, едвам ще се движиш и ще си като ходещ скелет

15.   Скъпи пубер, анорексията е по-скоро психологическо заболяване, което въздейства на физическото ти състояние като изтощава тялото ти и то започва да се "самоизяжда". И нека ти разкажа по-подробно какво става, когато не ядеш и каква е разликата между гладуване/недохранване и здравословно хранене. Всеки организъм има нужда от точно определен брой калории на ден, за да поддържа своите функции и да не прибягва към резервите (депата) на тялото. Това, което ти правиш е неправилно, защото води до бърза загуба на тегло, което ако изключим анорексията, ще ти донесе освен много тънка талия, и стрии. А както подсказваш си доста суетна натура. Когато не се храниш организма започва да черпи енергия като разгражда натрупаните мазнини. Тях то ги взима първо от подкожните такива, а когато там няма, започва да взима тези мазнини, които има натрупани около органите. След като и тези запаси са изчерпани, организма започва да черпи енергия като разгражда мускулите, а след това и органите. И на края анорексикът умира, защото организма няма необходимата енергия, за да може да функционира. Преди това анорексикът започва да ходи и говори трудно. Яде много малко, въобще не яде или повръща това, което е изял. Боли го цялото тяло, има тремори и така нататък. Обрисувах ли ти картинката? ! Силно ти препоръчвам да спреш с тъпите пуберски глупости и да си се храниш нормално, защото рано или късно ще разбереш, че не е важно какво другите мислят за теб, важно е здравето ти и това, което ти сама мислиш за себе си. Но сама - не под въздействието на това кой какво ти е казал. Вземи се в ръце, прасни и забрави хорското мнение.

16.   Недей... спазвай диети с определен брой калории, моя приятелка свали много килограми с такива диети, но не и с една вафла на ден..

17.   Абсолютна глупост. Храни се нормално и да не ти пука.

18.   Никой не харесва клечки , Момичета! Разберете го най - накрая!

19.   Авторке, ма това сериозно ли го говориш? Ако да - вече си анорексичка 100%. Идеалното тегло се изчислява по формулата " височина в см - 100 и от това вадиш 10%. Значи ти трябва да си 57, 6 кг.

А това пък за вафлата, кроасан и солетите по едно на ден в продължение на 3 месеца - имаш ли идея от колко витамини и минерали се нуждае организма всеки ден, за да е здрав и как мислиш да ги постигнеш тия дози с буклуци от рода на кроасан, солети и най-големия боклук - вафла?? та ти буквално ще се самоубиеш бавно така! Да не говорим, че ще заприличаш на чучело и хората ще изтръпват от погнуса само като те погледнат!

20.   Така, първо- анорексията не се "хваща". Това е сериозно психично заболяване и по-добре потърси помощ докато не си затънала напълно. Да не ти пука кво харесват момчетата, ти си се грижи за тялото и здравето си(душевното здраве е толкова важно, колкото физическото). Ако смяташ да караш на по една вафла на ден, мога да ти кажа, че след седмица-две(може повече, може по-малко) тялото ти ще почне да отказва. Главоболия, слаба концентрация, виене на свят - няма да можеш да се надигнеш от леглото, ще ти се ще да не си се събуждала(това, естествено, ако успееш да заспиш, щото казвам ти, само храна ще ти е в главата на тоя етап, няма да можеш да спиш от глад) Да, в един момент тялото ти ще привикне и няма да го усещаш, ще можеш и без тая вафла да изкараш, ама ще си като призрак. И после бам, без да се усетиш ще осъмнеш в болницата. Това са само последствията, които засягат тялото ти. Щетите върху психиката ти са потресаващи, непоносими. Довери ми се, няма по-страшно нещо от това да се бориш срещу самия себе си. Откъсваш се от света, губиш връзка със себе си и с другите и накрая просто.. съществуваш-ставаш като призрак, нито си жив, нито мъртъв. Ако всичко дето го приказваш е сериозно намерение- моля те, потърси помощ; ако ли не, ако са просто прищевки- откажи се и си живей живота, щото хранителните разстройства са ужасяващи психични заболявания-ще те сринат отвсякъде, няма да разбереш от къде ти е дошло и повярвай ми, ужасно трудно е да спреш. Превръщаш се в най-големият си враг