Споделена история от Здраве

Отбягващо растройство на личността
Отбягващото разстройство на личността [1] (ОРЛ) или тревожно личностно разстройство [2] е личностно разстройство , отразено в DSM наръчника на АПА, което се характеризира с модел на социално задържане (задръжки), чувство за неадекватност, крайна чувствителност за негативни отзиви и оценяване, отбягване на социални взаимодействия.

Хората с ОРЛ често смятат себе си за социално неуместни или безинтересни и непривлекателни, и отбягват социални взаимодействия поради страх да не бъдат подигравани, унижавани, отхвърлени или нехаресани.

ОРЛ обикновено се забелязва за първи път през ранните периоди на зряла възраст и се свързва с възприето или действително отхвърляне от страна на родители или връстници по време на детството.

1 Критерии за диагностициране
2 Причини
3 Симптоми
4 Източници

Критерии за диагностициране Американската психиатрична организация включва ОРЛ в DSM IV-TR и го определя като проникващ, но и разпространяващ се модел на социална задръжка, чувства за неадекватност и хиперсензитивност към негативно оценявне, започващи от ранното съзряване и налични при различни контексти, което се индикира от четири или повече от следните:

1.Избягване на професионални дейности при които значително се набляга на междуличностния контакт, поради страх от критика, неодобрение или отхвърляне
2.Нежелание за замесване с хора, освен в случай, че харесването от тяхна страна е сигурно
3.Въздържание от започване на интимни взаимоотношения причинено от страх от засрамване, подиграване или отхвърляне поради силно занижена самооценка
4.Прекомерна загриженост при критика или отхвърляне в социална ситуация
5.Сдържаност при нови междуличностни ситуации поради чувство на неадекватност
6.Гледане на себе си като на социално неуместен, безинтересен и непривлекателен или по-нисшестоящ спрямо другите
7.Необичайно нежелание за поемане на лични рискове или ангажиране с нови дейности защото могат да се окажат смущаващи
ОРЛ често се бърка с антисоциалното личностно разстройство; клинично, терминът антисоциален означава незачитане на социалните норми и правила, а не социална сдържаност.

Причини
Причините за ОРЛ не са ясно дефинирани, и може да са повлияни от комбинация от социални, генетични и психологически фактори. Множество синдроми на загриженост по време на детството и юношеството се свързват с темперамент характеризиращ се със сдържаност в поведението, срамежливост, плашливост и необщителност при нови ситуации.[3]

Много хора с диагноза ОРЛ са имали ранни преживявания на хронично родителско и/или социално критикуване или отхвърляне. Нуждата за обвързване с отхвърлящите родители/връстници кара хората с ОРЛ да жадуват за отношения, но техният копнеж постепенно се превръща в защитна обвивка срещу повтарящите се критики.[4]

Симптоми Хората с ОРЛ са загрижени за техните недостатъци и формират отношения с другите, само ако вярват, че няма да бъдат отхвърлени. Загубата и отхвърлянето са толкова мъчителни, че тези хора по-скоро биха предпочели да бъдат самотни, отколкото да рискуват да опитат да изградят връзки с другите.

Свръхчувствителност към критика или отхвърляне
Самоналагане на социална изолация
Изключителна стеснителност в социални ситуации, въпреки силното желание за близки отношения[5]
Избягване на физически контакт защото се асоциира с неприятни или мъчителни стимули
Избягване на междуличностни взаимоотношения
Чувство за неадекватност
Изключително ниска самооценка
Ненавист към себе си
Недоврие към другите
Емоционално дистанциране относно интимността
Високо самосъзнание
Самокритичност за собствените проблеми спрямо чуждите
Проблеми с професионалното функциониране
Самовъзприятие за самотност
Чувство за по-нисш от останалите
Използване на фантазии като форма на бягство и за прекъсване на мъчителни мисли

Коментари

2.   Темата е публикувана преди 4 години и се изненадвам много, че няма нито един коментар. Мога да кажа, че доста от нещата са важили преди и до известна степен важат и сега за мен.
Като съм бил малък, както и в малките класове, наистина съм бил критикуван много заради поведението си и заради здравословен проблем, който съм имал. Опитвам се да преодолявам тези ситуации, но все още е трудно