Споделена история от Здраве

Синдромът Shy Bladder Syndrome/Paruresis
Paruresis/Shy Bladder Syndrome има и още познати имена, но са без значение. Наскоро открих, че моя проблем си има име, че е фобия, че е синдром.

Този синдром/фобия представлява невъзможност за уриниране в дадени ситуации.

Наясно съм, че проблема е чисто психологически, защото от изследвания разбрах, че всичко с бъбреците ми е повече от нормално.

Вкъщи винаги успявам без проблем да пишкам, но когато съм на публично място, в къщата на познат - просто не мога.

Почвам да си мисля как не мога да уринирам, как съм сбъркана и как не издържам, защото ще се напишкам, но въпреки това не успявам. Адски е неприятно, в училище се стискам по 7-8 часа, трудно се пътува така, трудно се ходи по купони. Никак не е лесно.

Искам да попитам дали има хора тук, които са или познават други преодолели синдрома. Като за начало искам да пробвам сама, преди да отида на психиатър.

Момиче съм, на 18. Проблема имам от както бях на около 15, не съм напълно сигурна.

Ще помоля да се отнесете сериозно към проблема ми, а не с обиди, наясно съм че повечето читатели няма да ме разберат.

Благодаря предварително!

Коментари

1.   И при мен е нещо подобно. Като пътувам и ми се нашожи да ходя до публична тоалетна, трябва да стоя 1 мин поради някакво притеснение, докато почна да пикая.

4.   Аз бях така до към след 20 и някоя година. Като тръгнехме някъде на път, докато не стигнем, не можех да ходя, защото опашките пред тоалетните, всяка дума, всеки шум ми пречеше. Аз самата винаги чакам пред тоалетната, не мога да разбера как не им е неприятно на другите да слушат как някакви други хора пикаят. Почнах да преодолявам проблема като си запушвах ушите да притъпя звуците отвън, а също и като пусна малко тоалетна хартия да не се чувам и аз сама. А в един момент просто спря да ми пука от моите и на другите отвън звуци. Ама сигурно трябваше да стана на над 25 и повече години докато се опусна. Сега ми е все едно. Не си за психиатър, ще мине време, ще ти мине проблема.

5.   Аз го преодолях като малък като пикаех в мивката в мазето!
После обаче ми стана навик, и сега като слизам в мазето винаги ми се допикава яко :)

6.   И аз имам този проблем но не толкова голям. Примерно понякога отивам да уринирам, но баща ми е в банята и си мие зъбите, като имате в предвид че между мивката и клекалото има завеса. Просто не мога. Нещо ме спира. Просто се успокой. Всичко е на нервна почва

8.   Аз все още имам този проблем, сигурно от малък го имам. От опита който имам мога да ти кажа че всичко се дължи на страх. Случвало ми се е когато съм пиян или съм с много добра компания която ме кефи да нямам проблеми, а иначе не мога. Трябва просто както писаха другите хора да спре да ти пука, но това е трудната част...