Споделена история от Здраве

Хормонално заместителна терапия
Здравейте!
Аз съм момиче на 16 години и имам проблем с окосмяването. Така нареченият хирзутизъм. Искам да се допитам до жени които страдат от това, или хора запознати с проблема. Знаете ли решение за него? Как се справяте? Запознати ли сте с хормонално заместителната терапия и знаете ли как се прилага?
Ходила съм по доктори и единственото което ми предлагат са противозачатъчни.
Много ще бъда благодарна на администраторите, ако публикуват историята.
Надявам се за отговори които ще хвърлят светлина по случая ми.

Коментари

1.   Тъкмо щях да ти пиша да взимаш противозачатачни, но и ти си писала. Това е единственото решение за жени с хормонални проблеми. Съвременните противозачатачни не водят до напълняване, а дори се отслабва от тях, лекуват акне, така че проблем нямаш. Може обаче окосмяването да не е само на хормонална основа, а ако имаш окосмени жени в семейството - майка, баба, леля, смятай, че най-вероятно е генетично. Турци и араби имат такъв ген за силно окосмяване и при жените и са го разпространили и по нашите земи - решение те са си намерили от столетия - кола маската.

2.   Противозачатъчните май са единственото решение, защото регулират хормоните. Аз съм с поликистоза и това е единствения начин да държа хормоните си под контрол.

3.   От авторката :
Аз търся постоянно решение на проблема. Окосмяването е по-цялото ми тяло и с кола маска е доста трудоемко, пък и след седмица положението е същото. Затова попитах дали някои има опит с хормонално заместителната терапия и дали се прилага на тинейджъри. Противозачатъчните мисля че нямат ефект, единствено странични ефекти (гъбични инфекции и дискомфорт).
Въпреки това, много благодаря за коментарите Ви и че обърнахте внимание на темата.

4.   Tи пробва ли с противозачатачни та говориш глупости за гъбични инфекции и дискомфорт?
Но както и да е - според мен трябва да пробваш едно нещо или поне да четеш преди да пишеш глупости, а пак казвам - космите може и да са ти генетично заложени и хората затова са измислили методи. Арабските жени всичките са космати и не са умряли от това..

5.   Противозачатъчните предизвиквали гъбички? ! Е, ти ме уби! Аз съм на Диане от няколко години, ни гъбички, ни течения, нищо нямам, напротив изчисти ми се акнето, косата ми стана хубава и най-важното вече ги няма онези ужасни болки по време на цикъл. Преди заради кистите беше ад, не можех да стана от леглото от болка, сега съм супер. Така че, моля, не вярвай на градски легенди, ами пробвай сама и ако не ти хареса тогава пиши.

6.   Пробвала съм и затова пиша. Година и половина пих Диане, от половин година съм на Ясмин. Бях на гинеколог и ми каза, че инфекцията е от противозачатъчните. Не вярвам на "градски легенди" и съм чела доста. Ако прочетете листовката ще видите страничните ефекти. Всеки реагира различно на хапчетата. И не говоря глупости за "гъбични инфекции и дискомфорт". Това че сте по-възрастни не означава че знаете или сте изпитали всичко.
Ако няма какво полезно да кажете не пишете глупости, само за да си запълвате времето.

7.   Съквартирантката ми се оправи след около година взимане на противозачатъчни. Остави настрана, че вече не плаче от болка по време на менструация.