Споделена история от Семейство

Осиновяване
Здравейте. Не съм много навътре с нещата при осиновяването, но искам да разбера дали може да осиновя момиче при положение, че не съм роднина. Тя е на 15. Майка и и баща и са разведени и в момента е присъдена на баща си който не полага никакви грижи за нея и я бие а майка и не е в България. Аз съм на 26, имам работа и бих могла да се грижа за нея. Няколко пъти е оставала в нас да преспива и ми казва, че ме обича повече от собствената си майка. Въпроса ми е мога ли да я осиновя или законно да се грижа за нея? Благодаря предварително и моля модераторите да публикуват темата.

Коментари

1.   За съжаление нямаш право - според Семейния кодекс трябва да имате разлика поне 15 г. Това обаче не важи, ако имаш съпруг, който е 15 г. по-възрастен от осиновяваната, т. е. ти може и да си на 20, но ако мъжът ти е на 30, ще можеш да осиновиш момичето.
Освен това, дори и при наличието на горните фактори, ще ти трябва и съгласието на родителите на момичето - без него няма как да осиновиш детето.

3.   Ако бях на твое място.
Щях да приюта момичето при мен.
След което щях да се обърна веднага към защита на детето и да разкажа какъв е проблема.
И ако това не помогне и продължат да я бият, ще посетя баща ѝ. Ако разговорът не помогне. Нека се пробва срещу по - равностоен противник, щом има толкова смелост да бие 15г. момиче. Ако пък е здрав. Нека се пробва срещу няколко равностойни противника. Все пак докато е в болница няма да е в състояние да се бие. Това обаче е най - последен вариант.
Само че гарантираш ли, че това момиче няма да се прехвърли от един насилник на друг?

4.   да я осиновш няма как, след като има родители които са живи и и се водят настойници, но има вариант да присъдят момичето на теб чрез нейни показания и закрила на детето, като бащата въпреки всичко ще има право да я вижда, освен ако тя не иска. потърси адвокат.

5.   Не можеш да я псиновиш, защото не е дадена за осиновяване, говори с родителя й и се разбери. А и тя е голяма вече, нека ти идва на гости. А за осиновяване дори да е дадена, няма да ти я дадат.

6.   Не можеш.

7.   Защо, за да помогнеш на някого, трябва да го осиновиш? Като си толкова загрижена, можеш да станеш попечител. Защо ти е осиновяване. Нека се води на когото ще, важно е ти да се грижиш за нея, за това е достатъчно да се регистрираш за попечител или настойник. Тогава ще можеш да я закриляш пред социалните и други институции. Когато аз бях ученик, хазаите на мои съученици им бяха настойници и им бяха като родители, ходеха на родителски срещи и ги представяха където трябва.

8.   Благодаря ви за бързото съдействие. Но как ще стане това да живее при мен след акт не е по закон или някакво решение. Редовно ми идва на гости понеже я е страх да се прибере а баща и ако не се прибере не я търси. А с майка и няма как да установим връзка понеже от години не е в България.
Авторката.

9.   Обърни се към социалните и виж какви са шансовете, но и според мен големи шансове нямаш - и заради младостта ти. Ако действително е бито момичето, ще трябва да изкарате медицинско при следващ побой иначе е дума срещо дума.
Отделно ти сигурна ли си, че е вярна тази информация? Често тинейджърите имат конфликти с родителите си и не искат да се съобразяват с родителските съвети, манипулират и така нататък. Тук трябва да си сигурна преди да помогнеш.
Момичето вече е на 15 г., продължавайте по същия начин. Можеш дори да се запознаеш с бащата, за да знае той къде е детето му и на практика тя и без това да живее повече с теб.
Остават още 3 годинки - с тях и без тях.
Отделно много внимавай с такива хора. Знам, че е човешко да се помага и те е спечелила, но често хората от подобни семейства са свикнали да манипулират, за да постигат целите си и да привличат любов, състрадание, услуги отвън, за да компенсират проблемите си. В един момент момичето може да ти се качи на главата и да се вкараш в големи филми. По-добре не установявай формални връзки с толкова голям вече човек - това не е дете на 10 години или нещо такова.
И още едно нещо да знаеш - кръвта вода не става. Не е рядкост да отгледа някой чуждо дете, за да не се обажда това дете дори по празниците без особена причина - просто е взело вече всичко от теб и не е готово да дава.
Такива хора са толкова ощетени, че са свикнали със зъби и нокти да се борят за всяко нещо в живота си. В момента, в който вече ти имаш нужда от тях или не си в състояние да им даваш това, което искат в момента, вече им ставаш излишна и намират друг благодетел.
Само времето ще покаже, но не бъди толкова наивна, а виждай момичето такова каквото е без особена идеализация

10.   Авторке, много е лесно да станеш настойник. Отивате заедно с момичето при социалните, и разказвате какво искаш да направиш, и защо искаш да го направиш. След тяхна преценка, ще вземат решение и ще получиш отговор. Ако е нужно да се узакони документално, те ще ти кажат как да стане, за да представляваш момичето навсякъде, ставаш като негов родител, всъщност ще бъдеш настойник.

Тълковен речник за настойник
мн. настойници, м. Лице, което временно изпълнява родителски права върху малолетни или представлява родителите им пред някакви власти.

11.   Авторке, много е лесно да станеш настойник. Отивате заедно с момичето при социалните, и разказвате какво искаш да направиш, и защо искаш да го направиш. След тяхна преценка, ще вземат решение и ще получиш отговор. Ако е нужно да се узакони документално, те ще ти кажат как да стане, за да представляваш момичето навсякъде, ставаш като негов родител, всъщност ще бъдеш настойник.

Тълковен речник за настойник
мн. настойници, м. Лице, което временно изпълнява родителски права върху малолетни или представлява родителите им пред някакви власти.

12.   Много ти благодаря номер 9 за изчерпателния отговор. За мединциско да съгласна е аз и казах за да не търпи повече да се обади в социалните, но тя ми каза че се страхува да не би баща и да и посегне повече. Познаваме се с нея може би вече година и половина и за това време винаги ми казва как стоят положенията в тях и често се стига до плач докато ми разказва. А мен ме е жал на 15 е все пак, а кой нормален родител би се отнасял така със собственото си дете. Психиката и е разклатена. А разсъждава наистина като голям човек. Баща и не я търси ако не се прибере пълна безотговорност като родител. Авторката.

13.   10 благодаря. Ще се консултираме със социалните за да ни ма сочат как с действаме.

14.   Мила, ти си чувствителен, искрен и благороден човек! Но аз виждам връзката ви като между две сестри, не между майка и дъщеря. Ти си силно развълнувана и емоционална в момента, а така не се вземат правилни решения. Възможно е момичето да е добро, но е възможно и да се е вкопчила теб, защото има голяма нужда от помощ. Всички ние носим генетичната информация на родителите си, дори в момента да не личи и самите ние да не го осъзнаваме. Не изпадай в крайности, защото по-късно може да съжаляваш. Някой ден ще имаш семейство и свои собствени деца. Хората и обстоятелствата в живота се променят, помисли върху това! Когато бях млада, живеех само в настоящия момент и сега съм в безпътица!

15.   Хей 14 права си наистина съм много чувствителна натура и обичам много децата а ми е много тежко да гледам как някое дете поради безотговорноста на родителите си страда.