Споделена история от Семейство

Какъв таблет да купя на мойта щерка
Искам мнение относно таблета, който мисля да подаря на 5 годишната си дъщеря. Ще се ползва за мултимедия и онлайн игри (примерно флаш игри).

Трябва да е лесен за работа като за дете. С каква операционна система е най-подходящо да бъде, да е без писалка, каква марка препоръчвате, има ли смисъл да е скъп или някой по-евтин ще свърши работа, какво да гледам и изобщо всякакви съвети.

Бюджета е до 500 лв, но ако няма смисъл да е толкова скъп, може и по-евтин.

Коментари

1.   500 лева?? !? ! Та ти за толкова може да купиш лаптоп! Има таблети за 100 лева, които са идеални за деца, дори и да го счупи няма да те е чак толкова яд. Това е дете само на 5г., според мен е немислимо да му се даде толкова скъпа техника, при положение, че всеки момент може да я изпусне и до там ще му на таблета. Не мисля, че толкова малко дете трябва да се учи още от сега на подобни неща и да си разваля очите, но щом искаш-нещо до 100тина лева да бъде. Моят брат е на 11 и му купиха такъв наскоро, чудесен е за игри, само, че той го повреди и е на ремонт, за съжаление не мога да ти кажа модела. В който и магазин да идеш от по-големите вериги магазини за електроуреди и кажеш в каква ценова категория търсиш те ще те посъветват и ще те насочат. Щом е за дете не е необходимо да е нещо невероятно този таблет, единствено искате да си тегли игри, нали? Тогава няма смисъл от нищо по-скъпо, дори и да имате възможност да заделите толкова голяма сума, по-добре я вложете в нещо по-добро. Като стане по-голяма и вземете нещо по-скъпо и по-хубаво като модел. :)

2.   Щом ще е за 5 годишно дете по добре да не е от най- скъпите. Операционна система най лесна за ползване е Android. Аз лично имам Huawei и съм много доволен от него. Но също така и Acer имат хубав и лесен за ползване таблет. Надявам се да съм помогнал :)

3.   Ъм една приятелка подари на сина си на 4 годинки и половина таблет леново някакъв от по-евтините и малки модели... след три дена момчето докато тичало из тях до изтървало и сега е целия дисплей е счупен. Таблета още работи, но още едно падане и ще му е последно. За мен няма смисъл на дете да се купува нещо толкова скъпо. Избери евтин модел и инвестирай в някакъв кейс поне малко да го предпази. Игрите вървят на всички модели, така че ако искаш може да е малко по-голям, за да е удобен.
Няколко мои познати от чужбина са купили на децата си детски таблети, не знам тук дали ги продават, но като цяло аз също бих се спряла на такъв, ако имах дете. Играла съм си на един на самсунг. Много е удобен. Има писалка с която може да се рисува, но можеш и с пръст да управляваш. От страни има нещо като дръжка с което детето по-лесно ще го разнася без да го изтърве, а и може и да се използва да се подпре таблета докато гледа филм или играе, за да не го държи в ръка. Има и бъмпер от страни, за допълнителна защита. Виждала съм и на други марки не само на самсунг и са много красиви и цветни-харесват ми имат много вградени игри и детски приложения. Заслужава си да го обмислиш като вариант. Другия детски таблет който съм виждала е LeapPad не знам модел, но също е много хубав и удобен има си камери и много детски образователни приложения... не знам дали има български вариант, но все ще има нещо и на нашия пазар. Мисля, че и на двата варианта които ти предложих цените не са високи-не повече от 200 лева. А. ако все пак искаш нормален таблет просто му сложи някакъв кейс и стъклен протектор и готово. Aз имам Nexus 7 и съм много доволна... не съм имала проблеми от както го купих, но мисля, че е твърде скъп и ненужен избор за дете. Моя съвет е или детски таблет или по-евтин модел, за да не те яд, ако го счупи.

4.   Никога не бих позволила детето ми да има таблет на 5 години. На 22 съм, израснах с последното поколение преди тези технологии, знам отлично разликата между детството и... това в момента. 8-годишния ми племенник сложи очила преди месец, да предположим защо. Просто го смятам за нелепо. Похарчете парите за някоя прекрасна екскурзия, обиколете България, разгледайте...

5.   Госпожо смятам, че детето ви е прекалено малко за такъв тип „играчка ”. Такива технологии нямат място в ръцете на малко дете! Какво искате още от малка да се пристрасти към технологиите и да си развали зрението ли? Дадете ли и го напълно ще се зомбира и ще забрави за останалия свят! Няма да я интересува абсолютно нищо др. освен да цъка на таблета. Всеки ден като виждам зомбирани деца в сматфони и таблети и ми става лошо. И аз имам, но гледам да не прекалявам с тази разлика, че съм на 22, а не на 5. Удобно е да провериш нещо да четеш онлайн някоя книга, но не виждам каква полза ще има едно малко дете от него! Ако толкова държите купвте и детски пластмасов с песнички и образователни игри съобразно нейната възраст. За истински на този етап е прекалено рано изчакайте малко да порасне и тогава сега по добре и купете нещо, от което наистина ще има полза например колело, някоя обазователна игра като за нея, дрешки!

6.   Определено няма смисъл да е толкова скъп. Не я разглезвай!

7.   Един таблет за 100 лева ще ти свърши перфектна работа, няма нужда от скъпи неща.

8.   Вземи й леново.

9.   Хаха, браво, темата 100% е провокация. 500 лева за таблет на 5-годишна- да се смее ли човек, да плаче ли....

10.   Няма смисъл да е толкова скъп таблета-все пак е само за игри, тоест не са нужни някакви свръх показателите.

12.   Автора: Хаха някой ме взеха за госпожа, други решиха, че провокирам. Както и да е. Благодаря за съветите, бяха ми полезни.

А иначе темата за това дали е правилно или не на дете да се купува таблет е доста противоречива. Наясно съм с всички рискове, които поемам и съм против да се зомбират децата, но от друга страна не мисля и че е правилно да се отделят децата напълно от технологиите, защото те все пак се ежедневие и са необходими днешно време за добро или лошо. Тя от 2 годишна борави добре с настолен компютър и сама си пуска клипове, игри и тем подобни. Смятам, че няма нищо лошо в това, ако го прави в рамки на 1 час дневно. А тя никога не е прекалявала, а просто е един от начините и на игра наред с нормалните играчки и игрите с други деца.

13.   Пак съм автора. Забравих да питам - има игрички, изискващи флаш плейър, ако таблета е с андриод, ще вървят ли?

15.   Би требвало ма оу!

16.   Моя таблет вече не работи взех го за 60 евро- 120 лева са това
За дете на 5 години ще са нужни повече игри на този таблет.
Да е живо и здраво момиченцето ви.

17.   Господине, прочетете малко за вредното лъчение на тези устройства и тогава мислете ще и купувате или няма да и купувате таблет. Прочете някоя друга статия за това колко вредни са за децата. И аз се стреснах, когато прочетох за вредата от тях , и ще се замисля за таблета си.

18.   17, живеем в 21 век. Лъчения има от всички страни. Няма нужда да се психира за един таблет. Далеч по-голям проблем е замърсената среда, в която живеем. В София индустриалното замърсяване е съизмеримо с това на Шанхай.

Хубаво е, че авторът е решил да купи на детето таблет. Нищо няма да му стане на детето, ако играе по 1 час на ден на таблет. Децата трябва от малки да знаят как да боравят с техника, защото след това никой няма да ги чака да се учат тепърва на 18 г. Имах съученичка, на която майка й не й даваше да има компютър до 17-годишна заради подобни размисли за лъчения и т. н. И какво стана? Вече е 30-годишна жена и с мъка си пуска даже филм. Наложи се да кара курсове за компютърна грамотност, плати няколко такива, но без особен ефект. Ако й бяха купили компютър на 10-12, нямаше да има такива проблеми.

Преди няколко дни чаках на опашка в пощата и се появи баба, която искаше да прати телеграма на приятелка. Оказа се, че вече не може да се изпращат телеграми... от няколко години. Но жената не беше разбрала. Накрая се ядоса и отсече, че й е писнало от всички тези телефони и компютри, заради тях не можела да поздрави приятелката си за рождения й ден. Е, ако авторът иска детето му един ден да изпадне в подобна ситуация, нека слуша коментари като 17.

19.   №18, не е нормално дете на 2 години да виси на компютър пък било то и един час. Това е ДРОГА, зависимост, която въпросното дете със сигурност ще развие. Сега е малко и бащата може да го контролира. Но след няколко години със сигурност ще трябва да му включи "родителски контрол". А зависимостта ще си е там, независимо от родителските ограничения, които са до време. За мен това е абсолютно безотговорно поведение на родител.

20.   Детето на автора е на 5, а не на 2. Ако му се забранява, след години ще се пристрасти наистина. Дрогата, уважаеми 19, е съвсем друга история. Сблъсквала съм се с нарко зависими и, повярвайте ми, изобщо не може да правите сравнение между дрога и ползване на компютър или таблет.

21.   И на 2 и на 5 да е смятам, че не му сега времето за таблет!

22.   Охоооо, закъснял си автора. На 5 вече е много стара за таблет, трябва още като се поококори малко. Пффффф. Ей, какви родители има. Защо вместо да и купиш таблет, не я запишеш на уроци по пиано или английски например? Тъп инфантил. Да ти обеснявам ли за вредите от лъчението и дисплеите върху неоформеното детско мозъче? ! Неслучайно доценти и светила в медицината посочват, че полезното време пред компютъра е до 2 часа на ден за тинейджъри и то на всеки половин час трябва да прави почивка от по 5 минути на очите. На такива като теб, авторе, трябва да му се отнемат родителските права и да се осъждат на общественополезен труд. Заради такива като теб растат идиоти в училище. Дай му таблет и игра с убийства. Нека се научи от 5 годишна, че да убиеш някой не е нищо особено, а после наблюдавай как си съсипва живота този психопат.
АКАТИМ

24.   Аз съм номер 3. 22 Ти нормален ли си? Игрите с убийства ми се струват прекалено трудни за едно 5 годишно дете и за това и предлагах детските таблети като варианти с по-интерактивни приложения! Шегата на страна!
Не се смятам за геймър, но съм прекарала значително време пред всякакви игри. За протокола съм вегетарианец и пацифист, мразя войната и силно уважавам всяка форма на живот-независимо човек или животно. Защо ли казвам това? Защото още преди да изградя тези разбирания играех игри с убийствa на чудовища, хора, зомбита... брат ми постояно ми пускаше някакви хоръри с цел да ме уплаши и постигна само товаа, че и сега гледам такива филми и сега продължавам в същия дух и с игрите. Така или иначе малките момиченца предпочитат игри от типа на, , облечи куклата" или там разните с гледане на котка, куче, ферма и други подобни.
Не казвам, че от малки децата трябва да гледат насилие и убийства, но предполагам, че родителите все пак ще наложат някакъв контрол над тези игри и ще научат дъщеря си да различава реалността от виртуалните светове.
Всички геймъри които познавам не са никак агресивни хора и не са психари. Преди някоко години нямаше момченце което да не играло-cs, bgmafiа, gta и не мисля, че това ги е провалило по някакъв начин.

25.   Хаха, абе вие луди ли сте???
Децата по цял свят стоят много повече пред компютър (като изключим тези от банановите републики в Африка) и нищо им няма. Не съм чула за заболяло дете от компютър. Какво остава за 1 час.
От 18 години (не 18-годишна, а от 18 години - от 1998 г. ) ползвам компютър и едва ли общо ми се събират повече от 20-30 дни без компютър/таблет/телефон за тях общо. В перфектно здраве съм. Периодично си правя изследвания, защото съм хипохондричка. Дори зрението ми е перфектно, никога не съм имала диоптър.
Когато родителите ми ми купиха първия компютър, съм изкарвала и по 12 часа на ден пред него, което не е хубаво, знам, но е факт, че нищо ми няма. Лъчения сигурно има някакви, но хайде да не психираме. :)
По-добре детето от малко да свикне със света на компютрите/таблетите, за да може по-рано да мине периода на вманиячаване, през който преминава всеки рано или късно. По-добре като дете да го премине и да види, че има и други интересни неща за правене. В съботите и неделите например аз само си проверявам имейлите и отговарям на няколко за 10-15 мин., след което се занимавам с други неща и даже не ми хрумва да играя на игри или други подобни глупости. През деня работя на компютър и затова в свободното ми време не ми е интересно да вися с часове пред монитора.
Скъпи загрижени родители, по-скоро поработете, за да осигурите на децата си хубав стандарт, вместо да негодувате срещу баща, който е решил да направи подарък на детето си.
В много държави децата си пишат домашните на компютър и ги предават по електронната поща и не виждам нищо ненормално в това. Интересно, когато детето на тази с манията срещу лъченията стане ученик и го помолят да напише реферат на компютъра, тя ще го спре, защото е вредно ли? :) Смехории.

26.   Аз съм номера 5, 17 и 21. Преди 7 години когато бях в 9 клас отивам на зъболекар и се заговорих с дядото преди мен. Човекът се оплакваше от внуците си. Разказваше ми как по - малкият му внук постоянно стои пред компютъра и не може да го накара да излезе. Имал да чете за часа по литература "Под игото", а изобщо не я прочел, защото предпочитал да стои на компа а книгата му се струвала тъпа. Преди 5 години си докато си купувах царевица в парка продавачката се караше на 13 годишната си дъщеря да стане от компютъра. Времето тогава беше хубаво, а детето се бе забило вкъщи. Жената ми се оплака как не може да я мръдне от компа и дори когато приятелките и я викат да играят навън тя не искала!

27.   И съм съгласна с номер 22 наистина сте тъп инфантил!

28.   Кои сме ние та ни питаш какво да купиш на детето си, като нито тебе те познаваме, нито щерка ти?
Питай близките си в семейството си.

29.   Аха, преди 100тина години домашия телефон е бил "творение на дявола" според някои възрастни хора..

30.   Да бе, те децата от Пакистан работят за купа ориз на ден, ама много се съмнявам вие да пускате децата си на такова място. Като е решил да подарява нещо, да не прави такъв смотан подарък на детето си. Всички сме играли (а някои и до сега) компютърни игри, само, че аз лично заиграх от шести клас, когато бях на 12-13 години, тук става въпрос за 5 годишно дете, загубеняци. Като ви чета инфантилните коментари и ми е ясно защо всяко следващо поколение растат идиоти, ми то с такива родители какви деца да се извъдят. Купувайте им всякакви простотии, правете мечешки услуги на децата си. После само че не се оплаквайте, че децата ви растат очилати и с наднормено тегло. Когато е било времето да му изградите психиката и общата спортна култура и знания, вие сте му давали игри и сте оставяли на произвола на съдбата. Хайде със здраве, с празни тикви не ми се спори повече.
АКАТИМ

31.   Аз си взех таблет apple на мен и на децата ми от едно момче от Пловдив, което продава на много изгодни цени, както нови тсблети така и втора употреба с перфектно качество... Ако те интересува ще ти дам кординати.

32.   Ами то и аз помня в 5 или 6 клас имах да чета "Под Игото", но не ми беше интересна книгата - започнах я, едвам изтраях 2 листа и я оставих, просто не бях достатъчно дорасла за тази книга. Тогава още нямах компютър => не беше компютъра виновен, че не желаех да прочета "Под Игото", което прочетох все пак, но чак в гимназията като бях, а тогава вече имах и компютър...

А децата, които не желаят да излизат определено не го правят заради компютъра, а защото имат някакви емоционални проблеми и същите тези деца преди 15-20 години ако бяха времената, когато много малко хора имаха компове вкъщи, и просто нямаше какво друго да правиш на 13 освен да се шляеш навън, щяха да са по градинките с цигара-марихуана...

33.   Авторке, аз в детската градина исках компютър, но ми подариха детски лаптоп и бях доволен.