Споделена история от Семейство

Дъщеря ми е обсебена от предмети и играчки
Здравейте.
Искам да споделя нещо, което ме тревожи... Детето ми е на 5 години и е обсебена от своята играчка. От малко бебе, още малко след като проходи, тя се пристрасти към един чаршаф. Той беше нейният фетиш почти 2 години. От около 7-8 месеца се привърза към едно конче. Сега е по-различно и от случая с чаршафа, защото изпитва истинска любов към него. Твърди, че то е нейна сестра, иска да се обръщам към него както към нея. Напоследък нещата излизат извън контрол. Кончето започна да и пречи в живота, не може да изпълнява елементарните си задължения - да се нахрани, да се измие, да си измие зъбите и т. н. Наскоро имаха открит урок от градината. Детето ми е много будно и умно, урокът бе по английски и аз бях сигурна, че ще се включи с удоволствие, защото е научила доста неща. Не се случи нищо подобно - тя бе толкова заета със своето конче (баща и го беше взел и беше стигнал преди мен), че не можеше изобщо да се съсредоточи. Непрекъснато мислеше къде е нейното конче, беше толкова обсебена от него, че аз се изплаших. Аз също имам вина, защото наистина съм се отнасяла към кончето като с човек. Тя обича конете и аз го намирах за чудесно, признавам - това е моя грешка... че явно съм я поощрявала. Отново на тортата за 5-тия рожден ден ще има кон. У нас е пълно с коне и понита, пегаси и т. н. Страхувам се, защото истеричните и изблици станаха ежедневни, нещо ако не е както тя иска с кончето (според нея), става СТРАШНО. Моля за съвет. За насилствено отнемане на кончето не може да става и дума, но опитах поне да я помоля да върши ежедневните си нужди без него, а да спи с него, но тя не го прие. Имам чувството, че ще се разболее от стрес. Защото в яслата лелите бяха прибрали чаршафа в гардеробчето и тя почна да заеква. Притеснявам се, че може да има и проблем, психически.... Не психологичен, а психичен.

Коментари

1.   Качвай я в колата и на психолог!

2.   Сериозно ли???
Що за тъпа тъпа тема трябва да е това, все пак това е дете на 5 години, какво очайвате от него, все пак и вие госпожо като сте били на 5 сте си играли с предмети и играчки и сте имали любима играчка. Оставете детето докато още е малко да си играй и забавлява без вий да му пречите. Това с чершафа и детската градина не е било правилно. Оставете го, все още е малко, НО като порасне и още е привързано към предмет или играчка да се вземат мерки.
Ако непременно твърдите че има психичен проблем, според мен трябва да намалите до минимум конете, понитата и пегасите от вашта къща за да не може да ги вижда и полека лека да ги забрави, но също я заведете на психолог, докато е още малка да стане по лесно. Според мен сте я разглезили много, щом неможете да вземете някакъв кон от някакво 5 годишно дете. Отивате при него и го взимате и го хвърляте и това е, но като почне да пищи и да реве и вие пак му го дадете ще покажете слабост към него и то ще ви са качва на главата, тъй че ако искате добро здраве на детето си просто го направете.
Аз мисля че първия вариантбе по добре и да се земат мерки като порасне, но и втория не е зле. Както вие прецените.
Извинявам се за правописни грешки, все пак несме съвършенни ;х

3.   Имам едно семейство с подобен случай... Детето ти няма оправия, а си го направила умствен инвалид... Така и не разбрахте, че дете с лигавене не се възпитава. Взимаш и кончето, един шамар зад врата и ще видиш как ще се стегне. Мене моите родители с шамари ме възпитаваха, обаче вече и двамата са покойници... Но пък аз на 17 сам се оправям, а не си дърпам камиончето с мен...

4.   Може би най-разумно би било да се консултираш със специалист. В тази възраст психиката е крехка, а последствията могат да останат трайни и се опасявям, че какъвто и съвет да дам, може да има негативно отражение.

5.   Аз мисля, че има нужда от компания, може би иска брат или сестра, а защо не му купите някакво животно.

6.   Ей, номер 3 как те гони балканския синдром не е истина... Авторке, нямаш повод за притеснение. На нейните години имах подобна страст към една плюшена играчка с нея спях, ядях и я мислех за реален одушевен предмет. След 6-7 година отшумя. Моите родители възприемаха спокойно "манията" ми. Не ме замъкнаха веднага при психолог, а живеехме в чужбина и си беше модерно и тогава. Ще видиш, че много скоро ще захвърли кончето като си намери по- интересно занимание. Имай впредвид, че децата са си малки манипулатори. Знае, че се трвожите с таткото и си осигурява непрекъснато внимание. Дръжте се спокойно и много скоро ще премине.

7.   3, ти още в 70-те ли живееш. Чи и си убеден, че точно шамарите са те направили човек.

А как можеш да сравниш какъв би бил с по-нормално възпитание? И аз не съм привърженик на разглезването, ама любовта към детето не е разглезване. И неразглезване не е равно на шамари. И без шамари можеш да възпитаваш, без да разглезваш. Въпрос на правилна комуникация е. А шамарите не са комуникация. Да, понякога трябва твърдост, но шамара не е твърдост, а точно обратното - слабост. Просто като не можеш да намериш правилния подход, е най-лесно да ми шибнеш 1 шамар и да "разрешиш" въпроса.

А пък то детето си знае после, че просто трябва да се крие по-добре. После не се чуди защо не познаваш децата си.

8.   Детски психолог. Ако няма нищо тревожно, поне ще стане ясно.

9.   Аз на нейните години имах една кукла, която носех навсякъде и ако някое дете се опитваше да ми я докосне го удрях. Тя ми беше и бебе и сестра и приятелка и домашен любимец... Навсякъде я носех с мен. Е, като тръгнах в преучилищна и ме беше срам да нося с мен куклата и постепенно я изоставих.

10.   Скрийте кончето и предложете други по-интересни играчки, книжки и игри. Излизайте често навън сред природата, показвайте й птички, кучета, котки, насекоми. Водете я в зоопарка, на детски театър и музикални представления. Постепенно ще започне да се интересува и от други неща. Ако тази тактика няма успех, може да пробвате да й вземете домашен любимец - коте, хамстер или рибка, които да заместят неодушевената играчка.

11.   Тая работа не става със шамари и отнемания. Проблемът не е в кончето, ако и го вземат, тя ще се привърже към нещо друго. Не знам доколко биха помогнали и психолози, които само са чели по книгите чужди теории. Най-добрият психолог може да е само този, който е преживял същото, затова и пиша по темата. Като се замисля, аз май бях също такова дете. За ранните си години естествено не помня, но като ученик изпадах в ужас когато някой ми поискаше химикал назаем. През цялото време ме беше страх, че накрая ще забравя да си го поискам обратно и химикалът ми ще остане в чужд човек. И това не беше от скъперничество. Просто възприемах тази вещ като част от себе си или като мой скъп приятел, който ще се чувства ужасно нещастен без мен, а аз ужасно виновен, че съм го забравил и изоставил. Когато ме пращаха на детски лагер, аз си носех шише с вода от вкъщи, която не изхвърлях дори и да са минали две седмици и да не става вече за пиене. Това ми беше спомен от дома, който исках винаги да е с мен. Преломният момент настъпи когато бях може би на 14-15. Тогава един приятел ми поиска една найлонова торба и трябваше за миг да реша дали да му я дам. Аз бях свикнал с тая торба, тя беше с лика на Стоичков и я носих навсякъде, затова се беше изтъркала почти докрай. Щеше да е супер тъпо да му откажа и хъка мъка му я дадох. После хем нещо ме гложедеше, че ми е отишла торбата, хем съзнанието ми на вече почти възрастен се обади и се запитах, а бе аз защо съм такъв тъпак? Става въпрос за някаква келява найлонова торба. И ако щете ми вярвайте някак си ми олекна и това беше последният такъв случай. Оттогава не съм се привързвал към неодушевени предмети. С хората обаче е различно. Винаги съм изпадал в двете крайности - или на болезнена привързаност, при която очаквам или искам твърде много от другите, до абсолютна противоположност - отсъствие на всякакви чувства. Липсва ми баланс. Мисля, че второто се получи като защитна реакция заради разочарованията от първото. Както и да е, няма смисъл да говоря повече за себе си. Не е казано, че вашето дете ще бъде точно като мен, но определено сте права, че има психически проблем. Психиката е голяма загадка и няма специалист който да ви каже, на какво точно се дължи този феномен. Сигурно става въпрос за някакъв фин дисбаланс на физиологично ниво или за случайно процеси в развитието. Няма как такава сложна машина като човешкото тяло при толкова много "производствени цикли" да не допуска случайни грешки. Всъщност това е в основата на еволюцията, само дето не всички отклонения са благоприятни. Не се паникьосвайте, просто имайте едно наум и наблюдавайте дъщеря си. Не знам какво друго може да се направи на нейната възраст. Важно е по-късно какви сили ще намери у себе си и как ще се развие като личност.

12.   Освен, че трябва да се консултирате със специалист, мисля, че и вие имате вина за това поведение, защото с едно дете трябва да се държите, като с възрастен, защо сте и създавали илюзорна представа, че кончето е човек, сега се гради една психика и вие насаждате грешни представи, които после ще изкоренявате, защо? За мен вие сте се държали с детето си, създавайки му един нереален свят, хубаво е детето да фантазира, но да има граница, това не може да е ежедневие.

13.   явно детето е самотно и по чуствително вместо да пулните къщата с коне и направете една сестричка

14.   И аз като дете съм се привързвала към дадена играчка и винаги съм я носила със себе си. После я зарязвах като ми омръзваше и така със следващата. Все някога и на нея ще и омръзне. Може би с поведението си ви казва, че се чувства самотна и иска или братче или сестричка или поне домашен любимец. Пробвайте да и вземете домашен любимец кученце, коте, зайче, папагал за нула време ще захвърли проклетата играчка. А после помислете и за още едно дете определено не и харесва да е самичка. ж. 22

15.   Благодаря за коментарите. Сред тях имаше много ценни за мен. Да, вината определено е моя. Разказвала съм и приказки, може би и аз съм се държала с кончето като с човек. Но защо при другите деца не е така? ! И на тях са им разказвани приказки, те също имат любими предмети. Аз самата имах любима маймунка, много си е обичах. Особено когато страдах за нещо, те ми беше отдушник. Но... При дъщеря ми е многократно повече. Имам известен напредък. Сега кончето седи до нея на стола, не го държи докато се храни. Не е непрекъснато с нея. Ляга с него, днес например не го нито подми, нито му изми зъбите. За това, че явно изпитва нужда от брат или сестра, може и да е вярно. Но те е тук мястото да обяснявам колко много причини има да не се сдобие с такова. Само ще кажа, че едната е здравословна (свързана с мен).

16.   Не виждам нищо притеснително. По-скоро манията и свръхамбицията на родителите са опасни. ✌
Ж 28 - майка на две малки деца

17.   Може да е свързано със спомен от предишен живот. Казват, че до 8 години децата могат да имат спомени,които след това забравят. Има много случаи, когато децата общуват с невидими приятели и това естествено се възприема от възрастните като детска фантазия, но те наистина виждат същества, които възрастните не виждат, не си измислят.Много ми хареса изказването на №11, но не съм съгласна, че човек е само материално тяло, което е вид машина с много сложно устройство. Човек освен тяло, е и дух и нематериални тела. Не мисля,че детето има някакъв психичен проблем, навярно е напълно нормално, по-скоро вярвам,че тези предмети отключват някакви спомени,които са много важни за него.

18.   Бях същата като дете, но с един заек. Много хубаво, че си го забелязала на време. Това е много вероятно да е вид Обсесивно-компулсивно разтройство. Ако на време се лекува, може и да е по-лесно. Аз вече съм на 23 и болестта се е влушила многократно. В този случай никой няма вина, нито ти, нито детето.

19.   Пробвайте се поне да го замените с енциклопедия.

20.   А защо не предложите кончето да порасне и да си намери работа или да отиде на екскурзия... Направете го постепенно, примерно да има работно време, после ще се върне и ще си почине при нея. Така ще приеме, че не може да контролира всичко.
Показвайте любовта към дъщеря си, говорете си спокойно с нея и не показвайте притеснението си пред нея относно този проблем. Също така давайте й някакви задачки вкъщи, предлагайте й занимания и искайте помощ от нея за къщната работа. А може и да я запишете на езда или я заведете някъде за да види реални коне. Нека любовта, грижата и привързаността да не бъдат насочени само към предмети.
Като начало вземете й една саксийка с някакво растение за да го полива и да се грижи за него, обяснете й, че ще е по-добре да е на слънце и го поливайте заедно. Така хем ще има контрол и грижа към нещо, хем ще разбере, че трябва да е полезна, а не само да притежава нещата. След това може да пробвате и с домашен любимец, но след като усетите подобрение. Успех!

21.   Госпожо , щом е трудно да заченете пак може да опитате да вземете приемно дете момиченце или пък и подарете домашен любимец .

22.   Само предлагам тази идея да вземете приемно дете щом ви е трудно пак да опитате за още едно ако разбира се вие и съпругът ви нямате някакви предубеждения към такава постъпка разбира се. За осиновяване знам че понякога отнема години но може примерно да вземете приемно някое момиченце между 2 и 3 годинки да не е ромче разбира се.