Споделена история от Семейство

Живея в кошмар!
Здравейте, не съм тук за да искам съвети или помощ, защото знам, че няма спасение, а и съм опитала всичко.. тук съм за да споделя просто, защото ми тежи много на сърцето. Става въпрос за баща ми, преместих се при него да живея, от както се помня той е алкохолик, от съвсем малка съм търпяла побоища, обиди, заплахи и съм видяла неща, които нито едно малко дете не е трябвало да вижда. Въпреки това сме имали много хубави моменти, забавлявали сме се и всичко е било страхотно, имало е караници, но такива дребни кавги каквито има във всяко семейство. Проблема е както може би се досещате - алкохола! Започне ли да пие, става коренно различен човек, всички които пият с него са душички, а ние семейството му и близките, които ги е грижа за него и се опитваме да го откажем, ставаме най-черните. Забравих да спомена, че съм на 18 но обстоятелствата са такива, че не мога да се изместя, дори да можех, това не означава, че кошмарът ми ще приключи. Останахме сами да живеем, жена му си тръгна точно заради алкохола, с нея се разбирахме много и много я обичам, но за съжаление сега останах сама, преди поне имах някаква подкрепа и имаше с кого да си говоря нормално, а сега се чувствам все едно съм в ада. Оставя ме сама вкъщи посреднощ, а аз имам страх да оставам сама през нощта, от сутринта пие, не яде нищо цял ден, вкъщи върша абсолютно всичката работа, а той всеки път ми казва, че нищо не върша и че за нищо не ставам. Нарича ме боклук, ку*ва, лайно, казва ми да го ду*ам, да си е*а майката и още куп отвратителни неща. Когато вечер излизам и се прибирам, стават страшни кавги, заяжда се за всичко, психиката ми е тотално срината, забелязвам страшна промяна в себе си когато се ядосам, вече не мога да се контролирам и се плаша от себе си, стигала съм до припадъци заради неговите пиянски истории, започна да ме удря, да ми посяга с всякакви предмети, наскоро бях цялата насинена. Започна да води кварталната ку*ва, срам ме е от него. Нямам никакво спокойствие вкъщи, нямам желание да се прибирам. Живеем в малък град и всеки се знае и всеки знае какво става, срам ме е да се покажа навън. Сто човека сме му говорили, че трябва да спре да пие, защото здравето му е страшно влошено и ако не спре ще има фатален край, но той буйства и не иска да разбере, че му говорим за негово добро. Всеки ден плача, треперя, сърцето ми бие толкова силно, че чувам пулса в ушите си, гади ми се, върти ми се свят, всичко това от нерви. На няколко пъти сме викали бърза помощ, защото му става прекалено зле от алкохола, но го спира до време, през това време той е друг човек, смеем се, шегуваме се и всичко е супер, докато не почне отново. Лошото е, че колкото и да се опитваме, той нито веднъж не е казал искам да го спра, помогнете ми, а не го ли каже това никой не можа да му помогне. Тежко ми е, много. Жалко е, че на 18 психиката ми вече е срината и това е през всичките тези 18 години. Съжалявам, че беше толкова дълго, исках да споделя, както казах, тежи ми на сърцето. Ако все пак някой се е справил с подобен проблем, макар че ме съмнява, нека сподели как. Благодаря ви!

Коментари

1.   Според мен малко драматизираш. Ако си завършила Средното си образование, сама знаеш, че ти е време да се изнесеш и няма оправдание да живееш там. Ако все още учиш пък те съветвам да го оставиш на мира - няма да го откажеш ти от алкохола, но можеш да си спестиш много нерви ако просто го оставиш на мира. Стои там докато завършиш и се изнеси. Също търси помощ от мащехата си - защо не? Тя е успяла да се махне, ще ти помогне и на теб ако толкова много сте се имали. На 18 г. си и никой не може да те спре - можеш да почнеш някаква почасова работа дори, за да си покриеш елементарните разходи. Със самосъжаление ако ставаше, да си се оправила. Важно е да действаш и да търсиш начин да се измъкнеш от ситуацията, но това е е кошмар, миличка - нито те бият, нито те изнасилват вкъщи, имаш храна и покрив над главата си. Кошмари има много по-сериозни.

2.   Коментар номер1 е абсолютно прав.

3.   От авторкара: Не драматизирам, хората които не са преживели нещо подобно няма да ме разберат, аз все още уча, ще се изместя скоро, но аз не искам да спася себе си, а него.. Тежко ми е много и ме боли за него, обичам го страшно много и бих направила всичко възможно за да го спася, сърцето ми се къса, като го гледам как се самоубива. Все пак благодаря за съветите и мнението ти по въпроса

4.   Вярвам ти че живееш в кошмар, но от текста ти разбирам че кошмара си го правиш сама. Защо и как мислиш да се справиш с това да помагаш на човек, който не желае да му се помага? Той помощ не търси!
Ако питаш как да го накараш да търси помощ, няма как това да стане като му говориш че трябва. Можеш да го убедиш само ако му покажеш че има на света по приятни занимания от пиенето на алкохол.
Намисли да правите нещо заедно, което и на него му харесва, докато е трезвен, с времето ще увеличиш това занимание.
Но това става само ако си решила да отделиш достатъчно време за него, за неговото здраве. Малко ме съмнява че ще успееш защото си млада /малка/ и имаш своите си занимания, така че надали би отделила достатъчно време за неговото удобство.

5.   Аз също бях така, цялото ми детство и около 20те години бяха кошмар с него. Спасението дойде когато той си намери любовница и се изнесе при нея. Вече над 5 години не живее с нас. А и ние с брат ми вече сме семейни. Кофтито е че майка ми остана да живее сама но и тя не е лесна за съжителство с друг човек. С баща ми сега сме в много добри отношения. Той не е спрял с алкохола. Това е за винаги, но си се напива когато си е сам и ние изобщо не го виждаме пиян. Казва. че не иска да спира. Нищо не можем да направим. Но поне вече от много време няма скандали. Живеем спокойно и сме добре. Преди беше ад. Съветвам те да се изнесеш. Няма друг начин. Той щом иска да затъва, поне ти се спаси. Млада си тепърва ще се развиваш, ще раждаш деца, а за това трябва да си много здрава и психически и физически. Той си е избрал пътя, избери го и ти.

6.   Спасение за не него няма така само се говори че винаги имало но не е така

7.   Здравейте,

Напълно те разбирам, какво казваш.
Аз съм момче на 26 години и съм преживял подобно.
Но за моя радост е нямало бой или гъвки,
тъй като с майка ми се преместихме в друга къща,
а аз бях на около 4-5 години и до ден днешен помня,
как съм хванал ръката на майка ми и с рев излязохме от къщата.
Няма, как да го спреш от алкохола, той така избрал, мисли си, че на него му е хубаво,
но накрая ще има последствия.Алкохола на никой не прощава!
За съжаление баща ми почина преди 2 години.
Боли ме и ми липсва, но благодарение на него станах по-силен.

На теб мога да ти кажа, ако имаш възможност премести се в друг град.
Срама и позора трудно ще се забравят и много тежко ще се излекуват раните.(Психично)
Може да ти е баща, но той избрал този път и спасение няма, а ти ?
Кой ще те спаси, ако ти САМА не се спасиш.

8.   Колкото и да ти е тъжно него НЕ можеш да го спасиш докато сам не го пожелае, така че, гледай да спасиш поне себе си. Като си завършиш образованието се махаш от там и това е. Можеш да му ходиш на гости понякога, ако искаш, но за нищо на света не оставай да живееш там. На 20 ще си пълна развалина и нито на себе си, нито на него ще помогнеш.
Защо мислиш, че жена му си е тръгнала? Разбрала е, че това е "мисията невъзможна" и е решила да спаси поне себе си и своето здраве. Пък и да останеш, какво? Най-много да се разболееш и тогава пък съвсем няма да имаш никакъв шанс. За това изчезвай от там при първа възможност! Разбери той НЕ иска помощ! Ако беше започнал лечение имаше смисъл да останеш, да го подкрепиш, но сега за какво? За да си съсипеш нервите и да го гледаш как затъва с всеки изминал ден?
Разбирам те, баща ти е, обичаш го, но и Господ да слезе от небето, ако той сам не поиска помощ, нищо няма да стане! Пък и помисли за това, че ако го оставите сам, може би има някакъв минимален шанс да си даде сметка и да помоли за помощ, но докато си до него и угаждаш на всичките му капризи, това със сигурност няма да стане! За това и за негово, но и за твое добро махни се оттам! Той има нужда от здрава дъщеря, а не от развалина! А ти много скоро ще се превърнеш точно в това. Така, че и за двама ви даже е вредно да останеш!

9.   От авторката; Благодаря ви за мненията и съветите ви, толкова е трудно, гледам го как плаче, загуби майка си и баща си за много кратък период от време, знам какво става когато остане сам и никак не е приятно, не искам да казвам. Аз ще се изнеса, но въпреки че знам, че алкохола е до гроб и че няма спасение, ако той сам не пожелае, ми е трудно да спра да се опитвам. Проблема е, че заради алкохола здравето му е много разклатено и ако продължава, ще се стигне до фатален край, не знам как бих го преживяла това, но да не дава Господ да се случи.

10.   Номер 8 е дяволски и абсолютно прав. По по-добър начин няма как да се обясни такава ситуация. Поздравления!

11.   Ако той не го иска, няма как да го откажеш. Начинът за теб е да намериш къде да се преместиш, защото това не е живот. Ако живееш в някой град в Северозападна България или друг подобен, разбирам какво имаш предвид с това, че всеки знае какво прави. Колкото по-малък е града/населеното място, толкова по-добре се информираш какви са съседите ти - дори не е нужно да питаш. Тези клюкари! Та не виждам начин да го излекуваш без да е съгласен. Едва ли знаеш и какво го кара да пие - ако успееш да решиш това/му предложиш решение за това, което го мъчи, може и да се вземе в ръце без основния стимул. Не помня скоро някой да ми е казвал, че се е пропил от скука или любов към алкохола. Нещо го мъчи, но няма как да ти кажа какво, защото не го познавам. Ами майка ти? Казваш, че жена му си е тръгнала - говориш така за майка си или по-скоро тя не ти е майка? Може да е всичко - да се мъчи заради липсата на майка ти, да се чувства непълноценен (причини бол в тази държава), да тушира някаква вътрешна неувереност или страх с алкохола. Но с риск да се повторя - шансът да му повлияете е нищожен. Надеждата е да намериш това, което го мъчи и някак да го премахнеш с надеждата той да няма нужда от алкохол и да се вземе в ръце. Но повтарянето "Не пий, вредно е! " не помага. Той приема пиенето като спасение, като някакво лекарство или избавление от нещо - представяш ли си да дължиш пари и някой да ти вземе току-що взетата заплата, с която ще покриеш дължимото? Да, не му помага наистина, но няма как да го убедите в обратното - тъжната и сурова истина. Това е - или се мъчи да го спасяваш или (моят съвет) спаси себе си! Прави са, че няма да издържиш психически на това и ще се сринеш напълно. Ако сега си зле, има и по-зле. Просто никой човек не може да издържи толкова мъка. Най-добре бягай, а той е възрастен човек и не си длъжна да го третираш като дете!

12.   Здравей, пише ти момиче, което 18 години е било в същото положение, но с майка си! Сега съм на 19, преместих се и работя. Това, което ще ти кажа е, че няма да успееш да го спасиш, човек който толкова години пие, абсолютно никой не може да му каже да спре. Относно емоционалното ти положение... Веднага щом се преместиш и смениш средата, Всичко ще се оправи и за 2 месеца ти коренно ще се примениш, имам впредвид, че психиката ти не е срината завинаги... Всичко ще е наред. За в момента гледай да не му обръщаш внимание на пиянските изцепкки и заяждания и се откажи от идеята да го промениш.