Споделена история от Семейство

Колко харчите на месец за храна ? Моля споделете, защото съм притеснен
На 30 г. съм със съпруга и две деца на 2 и 4 години. Живеем в София. И двамата работим общо за 1700 лв. Живеем в жилище на родителите и не плащаме наем.
ПОД 30 лева НА ДЕН не падаме за храна. За един месец харчим за четири човека 900 лв. само за храна. Гледаме основно да са задоволени децата. Е, не можем да се оправим с парите. Това е повече от 50 % от доходите ни.
Прахокници ли сме или това е нормално?

Коментари

51-58 от 58

52.   Не разбирам смисъла от тази тема. За теб явно не е нормално, защото не ти е по джоба. Ако ти кажем, че е нормално, по-добре ли ще се почувстваш? Ако е така, добре, нормално е. Ако все пак не ти помагам като го казвам, тогава премисли как можете да намалите разходите ви.

53.   От София сам човек, 500-600 кинта на месец, но ям само навън ')

56.   Хайде и аз да си напиша мнението. Сам мъж съм, на 28, 182 см висок, тежа 110 кг, живея във Варна. Определям се като чревоугодник. За месец повече от 200 лв за храна не давам. Не се лишавам от абсолютно нищо, т. е. дояде ли ми се нещо - купувам си го. Просто трябва да знаеш откъде да пазаруваш. Аз например обичам готвено. Отивам вечерта във хипермаркети, където има и щандове за готвено, когато дават отстъпки и си пазарувам за 3-4 дни. Научил съм се кое ми харесва и кое не. Съгласен съм да дам малко повече пари, когато нещото го знам, че е качествено, вкусно и си струва - примерно салата от херинга или сельотка. За мен 900 лв за храна са прекалено много. Ако в тези 900 лв влизат и други неща - примерно памперси, пюрета, домакински и тоалетни принадлежности - да. В противен случай си е чисто прахосничество.
АКАТИМ

57.   До 56. Това е невъзможно, което пишете. Излиза, че за храна давате по 6. 50 лв. на ден и то във Варна, без да се лишавате от нищо. При това положение трябва да купувата не особено здравословна храна, с разни заместители и пр. Дайте разбивка какво купувате с тези 6. 50 пък чак и дори готвена храна. И сам казвате, че само за вас харчите 200 лв., а автора са 4 човека по 200 е 800 лв. Къде му е прахостничеството? Тези 100 лв. разлика...
Авторе, ако купувате качествена храна разходите са ви нормални за 4 човека, проблемът е че имате малко доходи и затова ви се вижда, че харчите повече.

58.   Боооже, чак пък прахосник, вие нормални ли сте?! Семейството си е абсолютно нормално и със сигурност не харчи в повече! С мъжа ми нямаме деца, имаме огромно куче, което яде минимум по 300-400лв най-добър клас гранули, кучешки лакумства от сушено месо, и му варим пилешки бонфилета, разни дробчета и воденички, телешко, сьомга, купуваме му консерви carno, които са по 6лв и не му стигат дори и за ден, като добавка към др храна! А ние само за нас си харчим поне по 2000лв на месец за храна, и двамата имаме доста секси тела, определено не сме едри или дебели, мъжа ми от време на време има нужда от чипс или сладкиши, кола, но не му се отразяват, защото компенсира със спорт и здравословна храна. Аз никога не съм обичала сладкото, шоколад дори мразя, обичам да готвя, често приготвям различни зеленчукови супи, салати, месо или риба на фурна/скара, но в забързаното ежедневие се случва да ядем навън или да поръчваме храна..в определени софийски ресторанти все пак сметката ти е 100тина лева, но от както сме с куче рядко излизаме по заведения. Общо взето искам да кажа, че всеки харчи според възможностите си, ако парите ми не стигаха за друго със сигурност щях да разредя храненето в "гъзарски" ресторанти, за сметка на по-важните неща!

59.   Сам човек не падам под 1500 / месец. Понякога и повече. Купувам предимно качествени и био храни. Често поръчвам от ресторанти. Когато живеех в чужбина изкарвах с доста по-малко. Но там храната е качествена и не изхвърляш нищо. Тук се продават много боклуци и нещо ако е било добро няколко месеца поред - след това го развалят. Не мога да намеря качествена БГ шунка. Купувам италянска за 50 лв/кг или немска или швейцарска за 80 лв/кг. С млечните продукти е по-добре. Има хубав кашкавал от 35 както и кисело мляко за 2. 50 за кофичка.

60.   С мъжа ни доходите са около 2000-2500 лв. на месец общо, варират според много фактори, работим свободна професия, понякога падаме и до 1700 като автора. Не харчим безконтролно, но поне 1000 лв. на месец отиват, защото не ядем боклуци. Купуваме качествени млечни продукти, риба, не се лишаваме от плодове и зеленчуци, качествен шоколад от време на време, сами си приготвяме хляба вкъщи на хлебопекарна, съответно и той излиза по-скъпо, но поне знаем какво ядем. Като студентка съм яла консерви и съм си ограничавала разходите, ако се хранех като тогава, сигурно щях да се вмествам в 300 лв. на месец само за мен (без заведения, естествено), но всеки харчи според доходите си. Излизаме 1-2 пъти в месеца, тогава може и да направим сметка по над 70-80 лв. в ресторанта. Не пием скъпи алкохоли, не даваме по 70 лв. за череши, но пак си излизат едно 1000 лв. на месец за храна за двамата, като в това са включени и обедите навън. Като човек който следи за фигурата и здравето си, не си позволявам да ям банички, принцеси и др. под., но ако си хапвах от тях, сигурно щеше да ми е много по-евтино. Всеки живее според това колко има. Ако имахме по-високи доходи, също щях да купувам италианска шунка за 50 лв. /кг като номер 59, но към момента просто не купувам шунка, защото българската не е качествена. Който се храни качествено и спортува на по-млада възраст, след това ще спести от лекарства. В чужбина ядат по-качествена храна и не са прегърбени на по 70 г. като нашите баби и дядовци. По-добре да похарчиш повече за храна днес, отколкото да пиеш по една шепа лекарства след 30 г., поне това е моето мнение. Иначе и за 4 лв. на ден можеш да ядеш - един хляб за 1 лв. и някаква имитация на сирене на промоция за 3 лв. можеш даже 2 дни да ядеш, но ако се храниш така постоянно, си подготвяш много сериозни здравословни проблеми в бъдеще.

61.   Писал си преди около година и дано си осъзнал вече, че всичко зависи от теб. Можеш да живееш мизерно, добре също. Точка.

51-58 от 58