Споделена история от Семейство

Най-добрата ми приятелка остана вдовица и самотна майка
Здравейте! Преди 2 седмици най-добрата ми приятелка изгуби съпруга си в автомобилна катастрофа. Приема загубата изключително трудно и болезнено, по цял ден и по цяла нощ плаче, страхува се да остане сама дори за минута, не се храни изобщо и не спи по цяла нощ. Те имат и момченце на годинка и 3 месеца и тя също много се притеснява за това как ще го отгледа без баща. Ние, приятелите и, както и цялото и семейство сме до нея неотлъчно и ще продължим да и помагаме, но тя постоянно повтаря как синът и няма да помни баща си и тази мисъл още повече я измъчва.
Моля ви, помогнете ми. Кажете как и какво да и говоря за да я накарам да се чувства поне малко по-добре, до колкото е възможно.

Коментари

1.   Според мен трябва да намери добър адвокат по ПТП наказателни дела и граждански, има кантори, в които има екип специалисти. И да заведе иск срещу застрахователя на причинителя. Има давност пет години, така че не е зор. От друга страна е добре отсега да се заеме, за да не стане някой сакатлък по експертизите. Ако тя не може, потърсете вие.

За психиката две седмици са малък срок да се съвземе след такава загуба. Дай ѝ време да страда по своя начин. Взимай детето и го води на площадката за по час, да може приятелката ти да си изплаче душата поне малко от малко. Защото пред детето е трудно. Окажете ѝ помощ с детето, с домакинството, с каквото може да я облекчите. На нея всичко това ѝ се струва безсмислено да го прави. Но трябва някой да се заеме все пак. А тя да се отдаде на мъката си и да страда. Потисне ли я сега, може лошо да стане. Не я притискайте засега. Ако след два месеца пак е така и няма промяна, пак пиши.

2.   За съжаление не можеш да направиш много освен да бъдеш до нея в този тежък момент. Единственото, което ще и помогне е времето. 2 седмици са прекалено малко и е нормално да е в пълен шок, особено при положение, че го е загубила неочаквано. Дори когато загубиш много възрастен или много стар роднина пак е тежко, а представи какво е да загубиш някой така. Така, че просто бъди до нея неотлъчно и покажи, че винаги може да разчита на теб. Тя сама трябва да превъзмогне мъката си и да продължи напред, но това няма да стане бързо. Остави я да се наплаче. И един ден сама ще избърше сълзите си, ще се стегне и ще продължи с живота си, най-малкото заради детето. Обаче това може да отнеме много, много време. Не е пришпорвай! За всеки е различно Някой хора се възстановяват по-бързо, други-не.
Просто и покажи, че си до нея.

3.   Винаги гледам да отговарям на такива хора. Загубих родителите си при автомобилна катастрофа, много е тежко. Минава се през различни периоди- като се почне от нежелание да се приемат събитията като истински до гняв, нежелание за всякакви контакти и пълно отчаяние. Отнема 1-2 години да преминеш през това първоначално. Никога не преминава напълно. Стой близо да приятелката си, но без да се натрапваш- човек има нужда понякога да остане сам с мислите си. след няколко месеца я стимулирай да потърси друг мъж. Това също отнема много време, но е по-ваxно да се говори за мъж в бйдещето, отколкото в миналото. Ще има и периоди, в които приятелката ти просто ще ти се сйрди без причина. Изисква се огромно търпение.