Споделена история от Семейство

Детенце с 1700 лв
Омъжена съм от 5 години. Със съпруга ми купихме два апартамента (един, в който да живеем ние и един, в който някой ден да живее нашето евентуално дете). Единият в момента даваме под наем и си докарваме по 500 лв. на месец от него, като всеки от нас взима по 600 лв. нето, реално месечния ни доход е 1700 лв. С тази сума се надяваме да можем да изгледаме добре едно детенце. В момента пия фолиева киселина, добавки, храня се здравословно, но лекарите ми казват, че съм слабичка - 52 кг. и трябва да кача малко (това верно ли е? ), също че имам тесен ханш и че няма да мога да родя нормално, а аз не бих искала да раждам секцио (живот и здраве, ако стигна до там де). Въпросът ми е с тези килограми проблем ли е да се започне бременност и сумата от 1700 лв ще стигне ли за детенце? Въпроса ми е насочен към хората, които имат дечица.

Коментари

2.   Килограмите ти са идеални, как ще си слаба? Не знам при кой лекар ходиш, но е препоръчително жената да е слаба, а не пълна при бременност.
Тесен ханш? Казва се тесен таз и той няма нищо общо с кг.
Парите са добри, да.

3.   Не го мисли толкова, ами действайте. Вие сте млади хора в перфектно здраве и не лоши за нашия стандарт доходи. Повечето отглеждат деца и с по-малки доходи и дори и по 2-3 деца. Така че смело наред, нормално е да сте притеснени, това е голяма крачка, но от опит ти казвам, всичко ще е наред, просто го направете и не го мислете толкова.

Аз съм горд баща на 5-годишно дете и няма по-голяма радост от това. Пожелавам ви същата радост да ви споходи

4.   Ха, ха познавам точно две.. не три жени които забременяха и бяха със 5, 6 килограма по слаби от теб, кой ти каза че когато си слаб не можеш да забременееш, на някой хора натурата им си е такава. И тези май са така до колкото знам със тесен ханш и са нямали проблеми при раждането. Ще качиш по време на бременността, килограмите нямат много общо със самото забременяването. Когато забременееш тогава е важно да се храниш здравословно и пълноценно, да намалиш стреса и още други. Не знам дали сумата ще ти стигне за детенце но предполагам ще има помощ и от близките ви хора, децата не стават от веднъж при всеки, а понякога при тези които най малко очакват стават най бързо, важно е да има желанието и при двамата без колебания.

5.   Тези пари на месец за добре за едно семейство. Аз също съм слаба, даже съм по-слаба от теб, похапвам си добре, но не мога да напълнея(имам смъкнат стомах) а пре теб може да е структура на тялото и да не можеш да качиш повече кг, не се притеснявай за това. А относно тесния таз нормално е да го имаш след като си слаба, предполагам че си и нисичка, и е по-дабре да родиш секцио, така е по-добре за бебето. Аз имам позната която е 160см 50кг с тесен таз която докато беше бременна и казаха, че ще родя със секцио, но когато дойде депят за раждането докторите решиха, че тя ще роди по естествен начин-има си живо и здраво момченце! Не се притеснявай зя нищо, почивай си, говори на бебчо, хапвай каквото ти се дояде, почивай си-желая ти лека и успешна бременност

6.   Ще стигне килограмите не са проблем, моя приятелка 40 килограма забременя, а детето, ако не може нормално-както може. Те хората и с по-малко се справят така, че няма страшно.

7.   Доходите ви са съвсем прилични за България, особено ако не живеете в София. Да, с 1 700 лева няма да гледате детето си в някакъв супер лукс, но съвсем спокойно ще можете да му осигурите всичко необходимо.
Колкото до килограмите, ами не пишеш колко си висока. Ако си 170, 52 кг са супер малко, ако обаче си 160 са си екстра... много си зависи и от телосложението ти също. Колкото до това, че задължително ще трябва да родиш секцио, изобщо не им вярвай! Докторите просто имат интерес да избереш такова раждане, защото се прави планирано в удобен са тях ден и час, освен това свършва доста бързо, за разлика от естественото раждане, а и не на последно място за секциото се плаща повече. Та при положение, че могат да вземат повече пари са кратка процедура и то извършена през деня, защото да се товарят да се занимават с теб и твоето естествено раждане, което ще продължи часове и то може би посред нощ? Та това със секциото им е любимо на нашите доктори. Още преди да забременееш почват да те плашат, че раждането ще е трудно, че ханшът ти е тесен, че имаш не-знам-си-какъв проблем и задължително трябва да родиш секцио. Така, че съветвам те да не ги слушаш много много, ами си настоявай за естествено раждане. Според мен секциото трябва да се прави само при необходимост, а не защото е модерно или защото на доктора му е по-лесно така. Все пак си е сериозна операция и после и възстановяването е по-трудно, пък и макар и доста рутинна винаги има риск от усложнения. За това дръж си на своето и заяви, че ще правиш секцио само в краен случай.

8.   Стигне нестигне, бебето вече е на път

9.   С родителите ми живеем с по 600 лева и пак сме живи. Тъй че.. споко

10.   Това за килограмите си е жива глупост - аз бях 48 кг, когато забременях и никой не ми е казвал, че това е проблем. И моят таз беше от тесните. Тазът ти трябва да е супер тесен, за да ти кажат в самото начало, че е необходимо секцио. Изобщо някой ти е напълнил главата прадварително с простотии.

11.   Ако забременеете, то трябва да качите килограми. Неуспеете ли, ще повредите детето. С този доход евентуално ще стигне за вашето дете.

12.   Питаш глупости. Някой ако ти каже, че не стигат и 3000 лева, ще се откажеш ли? Раждай там и каквото стане.

14.   Да, 1700 лева са достатъчни, за да гледате 1 детенце. За две - не бих казала, ще трябва да се ограничавате много. Аз съм с 1, храним се здравословни, храната си я приготвям сама, не взимам нищо готово и с много усилия, успяваме да се вмъкнем в 700-800 лева на месец с мъжа ми и детето, без ограничения от към храна. Обаче не излизаме на ресторанти, а дрехите често си ги купувам от втора употреба, стига да са запазени, следя и промоциите в магазините. С останалите пари, си плащаме сметките и допълнителните разходи за месеца(винаги има непредвидени) - лекарства, дрехи, такси, нов електроуред, ако се наложи и т. н. Пари за транспорт не отделяме - и двамата сме близо до работа. Ще се справите, даже ще ви остават, но ако харчите разумно. За детето не е задължително винаги да купуваш нови дрехи, за вкъщи има запазени неща и във втора употреба и са като нови(за по левче). Памперси - на промоция от emag например и така. Което е скъпо може и от продавалника. Ако се поограничиш, ще можеш и да спестяваш без проблем. Но за второ дете, тези пари няма да са достатъчни, според мен. Имам познато семейство, с доход около 2 000 лева и две деца и постоянно не им достигат парите. По принцип под 500 лева на човек е прага на бедността.

Относно килограмите ти - не виждам как това ще ти попречи да забременееш, много жени тежат по толкова. Ако имаш проблем със забременяването, проблема идва от друго място. С тесен ханш също можеш да родиш, имам такива примери около мен, не е задължително да има проблеми, много зависи. А в секциото няма нищо страшно, даже е понякога и по-добрия вариант, зависи от случая.

15.   Колко си висока?

20.   Вземай лист и химикал и почвай сама да смяташ потенциалните ви разходи.
Какво нас си тръгнала да питаш..

21.   Номер 20, това е сайт за споделяне, какъв ти е проблема? Коментара ти е излишен. Злобарка нещастна.

22.   Хич не е излишен 20 номер, даже си е съвсем на мястото!

23.   Не съм номер 20, но въпросът на авторката звучи като "Мога ли да си купя кола със 100 бона?" Отговор: "Или можеш, или - напротив."

Ние от къде да знаем какви харчове има авторката, какво и от къде смята да купува за това бебе и т.н.

Тръгва по магазините, гледа цените и си преценява.

24.   Не за едно, ами за повече деца стига. Според мен...

Хората ти го казаха, зависи дали искаш да си пилееш парите.

25.   24, докато е малко, стигат. Но като порасне и иска да се запише на курс по език, да има компютър, да излиза с приятелчета, да ходи по екскурзии... :) И ако ми кажеш, че може без тези неща, помисли как се чувстват деца, които не могат да си позволят нищо. Ами, не се чувстват добре. Доказателство са и многото такива теми на сайта. Въпросът е дали родителите ще могат да си повишат доходите в близките години, защото ако отговорът е НЕ, тогава ще им е много трудно с детето.
Моите родители не можеха да си позволят две деца. Много обичам сестра ми, но имахме наистина ужасно (бедно) детство. Гладувала съм в училище, за да мога да изляза някъде с приятели и да не ми е неудобно, че не мога да си поръчам нищо.
За съжаление живеем в гаден консуматорски свят. Всеки иска вещи, които преди 10-20 г. не са съществували или са били слабо разпространени - смартфони, таблети, телевизори с плосък екран. За храна, колкото да не загинете от глад, парите стигат. Но човек има и други потребности. Гадно е да не можеш една книга да си купиш например. Или да ползваш само учебници втора употреба, защото родителите ти не могат да си позволят да ти купят нови. Само давам пример.
Авторката да си преценява. За едно дете парите ще стигнат криво-ляво. Ако си повишат доходите, ще е по-добре, но това е трудна задача в България.

26.   Много е прав н24, ромките гледат по 10 с такава сума...

27.   26, откога ромите са ни за пример?

28.   27, Именно де ;)