Споделена история от Семейство

Не мога да я изоставя
Здравейте. Мама е психично болна. Лежа 2 месеца в Раднево. Върна се осезаемо по-добре. Но баща ми иска да я изхвърли от нас. Наистина живяхме по-добре предниете 2 месеца и половина и осъзнавам , че ни дърпа надолу, но как да изоставя родната си майка. Ако я изоставим тя няма къде да иде. При майка й (баба ми) живеят пра-дядо ми, баба ми и брат й. Всички имат доход, но там няма място , защото там са 2 стаи.

Какво е вашето мнение?

Коментари

2.   Здравей, съжалявам, че майка ти е болна. Каква е диагнозата й? Ако е лежала в Раднево дълго вероятно загатваш, че тя страда от някакъв вид психоза. Когато се случи в семейството да има човек с психична болест, всичките му членове страдат по един или друг начин. И това няма да се промени, ако се разделите с майка ти. И ти и баща ти неизбежно ще чувствате тъга и вина. Съгласна съм с теб, че това не е решение.

Вместо това има повече смисъл да се опитате да промените отношенията си и начина си на живот.

1. Психичната болест се лекува. Вероятно майка ти вече е по-добре и е важно това подобрение да се запази и да се развива. Насърчете я да поддържа редовна връзка с лекар психиатър, да се среща с него, да проследяват състоянието й и да го регулират с медикаменти. Нямаш представа колко много може да се промени, ако майка ти започне да полага грижи за психичната си болест. А това е по-вероятно да стане, ако вие я приемате и обичате с болестта й. Ако най-близките й не я приемат, тя ще иска да демонстрира, че нищо й няма и ще занемари лечението си.

2. Ако сте от голям град, потърсете дали има организации, които се занимават с психосоциална рехабилитация на хора с психична болест. Подобна програа подпомага хората с психична болест да възстановят социалните си контакти (майка ти сигурно е много самотна) и да възстановят уменията си да се трудят (може би в момента е и без работа).

3. Потърсете в гада си семеен терапевт. Ако баща ти иска да я изгони, сигурно това е защото имат конфликти и той не знае как да се справи. Можете да потърсите професионалисти, които да подпомогнат родителите ти за това.

Аз приветствам твоето мислене, че загърбването на един човек не решава проблемите с него, а ако успеете да възстановите диалога помежду си, всички ще спечелите от това.

Ти също можеш да направиш много, ако се опиташ да поговориш повече с майка си. Може да е много объркващо, но може и да се изненадаш колко дълбок и смислен може да бъде подобен подход.

Не зная на колко години си, но дано успееш да направиш това, което намираш за правилно и да получиш доброто семейство, което заслужаваш да имаш.

4.   След като баща ти трябва да я гледа, и поема отговорност и за теб, и за нея, говори с него. Какво е мнението на разни случайни хора из нета е без значение...

5.   Помислите да я настаните в някой хоспис, ако имате възможност.

6.   Ти на колко години си?
Ж 28

7.   Благодаря Ви много, на 17 съм. Параноидна шизофрения е болеста.