Споделена история от Семейство

Държи се с мен, всякаш не съм й дете.
Здравейте, иска ми се да Ви споделя една част от живота си, защото не вярвам, че някой друг би ме разбрал. А вие като непознати може би бихте ми дали по практически съвети.

Момиче съм, на 19 (почти 20) години, от голям град. Завърших спортно училище и предполагам съм добро дете на родителите си. Нашите са разделени от 18 години, като развода им се състоя преди 7. Баща ми е грубо казано бивш наркоман (така му се е стекъл живота предполагам), майка ми работи като мед. сестра. Имам брат от друг мъж, който в последствие също заряза майка ми и детето си. За което доста пъти съм чувала майка ми да обвинява мен. Но както и да е.

С нея сякаш никога не сме се разбирали, когато бях малка се забърка в много лоша компания, тогава ги наричаха мутри май. Не ми се ще да си спомням. Имаше човек до нея, който системно я пребиваше, независимо дали е пред мен или където и да е другаде. Миля, че този човек я промени много. На 12 баща ми се опита да се върне при нас, но наркотиците си оказаха действието и след побой, от който аз също си отнесох последствията изчезна. Както правеше винаги си тръгваше от нищото и оставяше всичко, което е имал при нас. Не си взимаше нищо освен личната карта. Понеже той е от Варна, а ние живеем в София, почти всяко лято заминавах при него, баба ми и дядо ми във Варна. Ако не беше лошият живот на майка ми, то беше този на баща ми. Него също съм виждала пребит и какво още не. Един от приятелите му почина пред очите ми, след като в пияно състояние падна от един мост. Но както и да е. Да се върна на темата, от която идва заглавието ми.

След всичко, което се случи, като много неща не ми се ще да споменавам, след като се роди брат ми- аз още повече затънах. От малък бях покрай него постоянно, едва ли не го отгледах аз. Нямах тези тийнейджърски години, като всички останали деца. То и детството ми не беше кой знае какво, но..
Обичам малкия повече от всичко и всички, и до сега правя всичко за него. След като на 17 се изнесох от нас и заживях с приятелят си-вече 3 години, нещата не се промениха кой знае колко. Продължавах да гледам и брат си. Научих го на всичко, от първата думичка, до английският език. Разбира се майка ми това не го забелязва.

Преди няколко месеца тя замина в чужбина, като остави грижите за малкия на мен и приятелят ми, с обещанието, че в краят на това лято ( в интерес на истината я чакам дори тези дни да се обади) че ще дойде да ни вземе и да заминем с нея. Аз, брат ми и приятелят ми. Да се установим, защото тук нещата не вървят на добре. Проблема е там, че винаги, когато се обажда, тя не говори с мен, винаги говори с малкия. Дори не пита как съм. И въпреки, че съм на 20г, вече голяма.. ми е мъчно, че дори в друга държава тя не се интересува от мен. Аз съм свикнала постоянно да я няма, да не сме като останалите майки и дъщери, но факта, че дори не желае да говори с мен, или ако го прави само се заяжда, ме боли. Не очаквам благодарност, всъщност не очкавам нищо, но се надявах да види, че мога да й помагам, че не съм чак толкова лоша, за колкото тя ме има. Опитах се да й го кажа, с нормален тон, не съм викала или нещо подобно, но тя ми затвори.

После ми се обади отново и ми каза, че този тон да съм го държала някъде другаде. Яд ме е на себе си, че постоянно й прощавам. А съм й простила много неща, нищо, че ми е майка и трябва да е обратното. Имам чуството, че тя все още изживява своя 2ри пубертет.. Баба ми винаги е казвала за нея, че тя е като кукувица и зарязва всичко. Никога не съм я чуствала близка, тя е добър човек, но към всички останали, не и към мен. Знам, че живота й е бил тежък, че не й е било лесно.. но не искам аз да съм причината за това. Много пъти съм я питала защо изобщо ме е родила, щом единственото, което прави е да ме наранява-а тя ми казва, че глупости не й се били слушали.

Не знам, в мен ли е проблема.. Опитвала съм се да бъда перфектното дете, но тя винаги е недоволна... Моля ви, изкажете си мнението, дайте ми съвет. Какво да направя за да се сближа с нея? Да й покажа, че има човек, на който въпреки всичко му пука за нея.

Коментари

1.   Просто скъсай всички връзки с нея щом не те уважава или и кажи това, което си ни написала.

2.   Здравей, при така описаната ситуация единствения вариант, който виждам е да я оставиш временно да се оправя сама - под някакъв предлог да и кажеш, че вече не можеш да се грижиш за брат си. Вероятно ще ти е трудно, но както се казва - човек не може да оцени какво има докато не го загуби, явно майка ти е такъв човек. Според мен така е с всичко в живота - ако не стигнеш сам до своите истини, никой друг няма силата да те убеди.

3.   Майка ти те обича, но не го изразява... Може да не умее да го покаже или просто е схваната/дървена. Не може да я накараш да е друга, такава си е-темперамент. Освен това като по-голямо дете тя е стоварила голямата отговорност върху теб, а и има големи очаквания от теб. За това се държи така. Тя дори не осъзнава от какво те е лишила и колко страдаш.
Просто не очаквай да бъде каквато не може да бъде... и поведението и няма да те наранява. Ти не си причина за нищо в нейния живот. Спри да искаш да се доказваш за перфектна пред нея-няма никакъв смисъл. Не би трябвало нейното одобрение да се превръща в зависимост за теб... и като не го получиш да се разтройваш.

Концентрирай се върху твоя живот и не и се връзвай толкова. Не очаквай оценка от нея.

Миличка, няма повече какво да направиш, за да и покажеш, че ти пука за нея и да се сближиш с нея ако това до сега въпреки всичко което правиш не се е случило....

4.   Аз съм почти като теб но съм на 16 и моят баща почина от наркотиците. Брат ми мама не го оставя на мен но на мъжа и който е доста несериозен и вобще не го гледа а за мен.. Все едно аз съм най-лошата тон и държа а даже не говорим. Пари не ми дава направо като някакви познати сме. Може би като си имат майките второ дете от друг мъж ни забравят или защото ги е яд на мъжете.

5.   Най-мъдрият съвет, който мога да ти дам е да приемеш родителите ти като отделни хора и отделни личности. Те явно не са си изиграли ролята на родители както трябва, а ти вече си голям човек, който е стъпил здраво на земята и без тяхна помощ.
В момента, в който ги приемеш като познати, с които по стечение на обстоятелствата си израснала, ще започнеш да ги разбираш. А с разбирането ще дойде и твоето успокоение, а с времето и разбирателството.

6.   Просто я отпиши от живота си. Грижи се за братчето, защото с такава майка и на него няма да му е лесно. Нея я отпиши напълно. Няма оправдание да се държиш с децата си като с непотребни вещи. Просто ограничи всякакви контакти с нея, както и с баща ти. Това не са хора, от които можеш да спечелиш нещо.
П. П. Пише се "сякаш"

Elsa

7.   Какви са тея white trash истории тука?