Споделена история от Семейство

За семейството и мечтите
Здравейте!
Искам да споделя ситуацията, в която се намирам и може би да получа някой съвет. Проблемът ми е следния:
В момента уча висше образование в най-добрия университет в България. Постарах се да вляза, а сега ми остават още две години. Започнах да мисля за бъдещето си и за това, какво искам да правя. Не работя все още и там е проблема. Срещам нулево разбиране от родителите си. Опитвам се, но просто не намирам нищо по специалността си, а искам да видя на практика това, което уча. Наистина ми е трудно. Чувствам се потиснат и неудовлетворен човек от живота си, чувствам се безполезна. Това не ми е достатъчно, ами и постоянните нападки на родителите ми, че все още не работя. Не знам кое е моето нещо, а много силно искам да го открия. Исках да замина на бригада, за да изкарам пари, но ми отказаха, защото не съм била работила досега и нямало да се справя. Цял живот слушам само натяквания как не съм добра в нещо, как няма да се справя, а от мен само искат да се доказвам. До голяма степен обвинявам тях, за дето съм толкова неуверена в себе си и във възможностите си. Притеснявам се да не разочаровам хората на работното място. Сега разглеждам магистърски програми в чужбина, защото винаги съм си мечтала да уча извън България в някой престижен университет. Много искам да имам хубава кариера, работа която да обичам и да бъда независима. Като споменах на родителите си, те директно отказаха да слушат. Според баща ми от мен няма да излезе нищо повече от маникюристка. Постоянно ми говори как вадят пари и си живеят добре. Не разбират, че моите цели са големи и въпреки високия ми успех, те не вярват в мен. Не знам какво искат от мен.. Никога не са били мотивирани като чуждите родители да уча, да спортувам, да се развивам. Винаги откази и упреци.

Коментари

1.   Не им обръщай внимание, проучи за следване в чужбина и действай!

2.   Може би учиш специалност, която няма голямо приложение тук. Ти би трябвало да знаеш защо родителите ти не вярват в теб. По отношение на работата - ако не е по специалността или близко да нея, няма смисъл да си губиш времето. Сега за теб е най-важно да учиш, за да си добре подготвена.

3.   Мммх не е добре. Аз пък искам да следвам мечните си а наще искат да уча. Не че не ми се отдава ама предпочитам да не стоя в Намери си човек до теб който е оверен в това което правиш да те подкрепя и да ти даде овереността която вешите не ти дават. Бъди смела рискувай троши си главата така и така ти мрънкат ако сбъркаш ще има защо но ако успееш ще им покажеш че животът е за да се просперира в него. Късмет и пиши ако съм ти бил полезен.

4.   До моментa сaмо си докaзaлa, че можеш дa живееш нa готово. Някой дa ти плaщa животa, нищо повече не си докaзaлa тaкa че, нямaш прaво дa претендирaш.
Още си нa мaмa и тaте нa бозкaтa. Че кaк искaш дa вярвa който и дa е в теб и някaкви твои възможности, пък дори и зa мaникюристкa дa сa ( добрa професия си е ).
Тa ти нямaш още ден рaботен, един хляб не си си изкaрaлa още, пък големите претенции, нa кaкво отгоре...
Нормaлно е, че и бригaдa сa ти откaзaли, но ти и тaкa не се усещaш.
Умнa не си, aко и. хубaвa не си поне дa изловиш някой дa ти плaщa съществувaнето чaк не те виждaм. Ще ти пaти глaвaтa.

5.   Тази история ми е много позната. Аз съм още ученичка и успях да вляза в най-добрата гимназия в града, но моите родители не ги интересува. Нито някой друг. Каквото и да правя, каквото и да постигам, никой не ми е казал, , браво". През целия си живот съм слушала, че не ставам и, че нищо няма да излезе от мен. Не им се доказвай. Учи, бори се, но прави тези неща за себе си. Намери някой, който да те подкрепи, някой приятел или близък. И сама бъди горда със себе си. Просто забрави всичко лошо и продължи напред, ти си постигнала много, имаш да постигаш още много. Вярвай в себе си и не се доказвай на никого освен на себе си. И никога не се ядосвай за такива неща. Ще се справиш, нещата ще се оправят. Късмет :)

6.   Тази история ми е много позната. Аз съм още ученичка и успях да вляза в най-добрата гимназия в града, но моите родители не ги интересува. Нито някой друг. Каквото и да правя, каквото и да постигам, никой не ми е казал, , браво". През целия си живот съм слушала, че не ставам и, че нищо няма да излезе от мен. Не им се доказвай. Учи, бори се, но прави тези неща за себе си. Намери някой, който да те подкрепи, някой приятел или близък. И сама бъди горда със себе си. Просто забрави всичко лошо и продължи напред, ти си постигнала много, имаш да постигаш още много. Вярвай в себе си и не се доказвай на никого освен на себе си. И никога не се ядосвай за такива неща. Ще се справиш, нещата ще се оправят. Късмет :)

7.   Престани да слушаш закостенелите си и тъпи родители, с извинение! Те ти насаждат този негативизъм! Защо е трябвало да ги слушаш относно бригадата? ! Този път сложи точка и изпълни мечтата си - завърши магистратура на мястото, на което искаш и се бори, за да се реализираш. В живота успяват силните хора, а не тези, които се предават или се подчиняват! Докажи им, че можеш, натрий им носовете! Те сигурно са комплексирани от собствените си провалени животи и затова си го изливат върху теб!

ELSA

8.   Ми, идиоти. Какво да се прави? Не мое да си избереш други.

9.   Пълнолетна ли си? Да! Тогава защо слушаш някакви хорица, чийто мечти стигат до масичката на маникюристката?! Това си е твоят живот! Ако искаш ще ходиш на бригада, ако искаш ще летиш и за Марс! От как си навършила 18, никой, ама никой няма право да ти казва как да живееш и какво да правиш. Искаш да учиш в чужбина, действай!!! Какво по-хубаво от това? После да се върнеш в диплома и добра професия и да им покажеш колко много са грешили за теб. Да, ще ти е трудно и то много по-трудно отколкото на хората, които ще заминат с подкрепата на семействата си, но пък за сметка на това успехът ще е още по-сладък. Защото ще знаеш, че си се справила сама и си работила упорито за него. Така, че хич не им давай обяснения. Ами просто ги информирай. "След 10 дни заминавам на бригада!" или приеха ме в еди-си-кой университет. Другото означава сама да си провалиш живота, защото с течение на времето наистина ще започнеш да им вярваш, че от теб няма да стане нищо, че дори работата като маникюристка е прекалено сложна и т.н. и ще съжаляваш за всички пропуснати възможности. За съжаление познавам много хора, които така си провалиха живота. Имаха планове, мечти, но послушаха разни "доброжелатели", които ги убеждаваха как всичко е много трудно, как няма да се справят, как не са достатъчно умни и квалифицирани за там и т.н. и сега са на по 30 и няколко и работят затъпяващи работи и наистина си вярват, че са едното нищо и дори това което правят им е много. А истината е, че повечето от нас сме много, много по-умни и по-можещи отколкото си представяме. Ама като цял живот ти повтарят "Не можеш!", "Не ставаш!", "Къде си тръгнала, ма? Не виждаш ли, че ще станеш за смях?" и т.н. и накрая започваш да го вярваш и се задоволяваш с много по-малко от това, което реално можеш да постигнеш.
За това, е се отказвай от мечтите си. Курсовете за маникюристки няма да ти избягат, тях винаги можеш да ги изкараш, обаче магистратурата в чужбина е нещо, което можеш да направиш сега. След 15 години като си вече омъжена, с деца и работа в близкия салон за красота, вече няма да можеш да пътуваш и да учиш в друга държава, така че не пропускай шанса си. И не се оставяй на хората, дори и на родителите, да те убеждават в разни глупости! НЕ Е ВЯРНО! ТИ МЖЕШ И ЩЕ СЕ СПРАВИШ! Просто трябва малко смелост да повярваш в себе си.
Успех!

10.   Много голям проблем на модерното общество е психическата зависимост на децата от родителите си. Трябва да преодолееш родителите си и да живееш за себе си. Родителите ти не харесват себе си, както и не се харесват един друг и това създава неудовлетвореност от живота, която те прехвърлят към теб. За съжаление доста често срещана ситуация...

11.   А аз може ли да попитам кой е "най-добрия университет в България" и каква специалност си?

12.   В момента, в който разбереш, че това, което си написала за "най-добрия университет, е глупост, тогава ще си зряла.