Споделена история от Семейство

Без брак
Здравейте, имам един въпрос, за който искам ако може да получа отговор. Накратко да обясна - с моя приятел сме сгодени близо 2 години. В началото искаше да правим сватба, искаше да ме види с бяла рокля искаше да му стана законна съпруга и докато се мотаем днеска -утре времето минава. А с времето той почна да се отказва, казва че не желае. Добре, ок. То от един подпис не зависи нищо, но бих се радвала и аз като всяка жена да бъда булка. Но ето че дойде и нашата радост, чакаме бебе. И така въпроса ми е - за да го признае каква е процедурата по признаването на детето(ако до тогава нямаме брак)? Чувала съм че трябва да се ходи при нотариус или при съдя да се издаде удостоверение. А също ми казаха, че можело да стане и без това нещо само с личната карта на бащата.

Коментари

1.   В родилния дом ще ти кажат. Просто се попълва една декларация по образец за признаване на детето и се даверява при нотариус. Това е.

2.   Не знам, потай в общината.

3.   След рaждaне в родилното още идвa и бaщaтa с личнa кaртa и припознaвa детето.
Помисли си обaче дaли искaш товa, след кaто той не искa дa поеме зaконнa отговорност зa теб и детето. Сaмо едно име от бaщaтa кaкво дa го прaвиш? Единствено теб ще усложни, a и детето един ден. Зa пътувaне, зa кaквото и дa е ще трябвa дa искaш нотaриaлнозaверено рaзрешение от него щом е свързaно с детето.
A инaче не искa дa поемa отговорности, сaмо дa те хвaне яко зa врaтa чрез името си.
Кaто искa дa е някaкъв въобще, некa си сключите брaк ПРЕДИ рaждaнето и си бъде съпруг и бaщa, a не препъни кaмък след време, a без никaкви отговорности.

4.   Бащата си дава личната карта в болницата да запишат детето с неговите имена и така признава детето.
Но я се замисли какво правиш ти ами ако в последния момент не признае, ами ако му се случи нещо детето ти няма да му е наследник, а дори и да признае детето един ден ти няма да си му наследник. Разбира се никой не пожелава лоши неща, но човек трябва да обмисля всичко. Все пак на този свят се случват прекалено много лоши неща.
Замисли се и от тази гледна точка какво означава думата "признато", детето ти е грешка и ще бъде призната грешка ли? Наистина ли искаш детето ти цял живот да е грешка? Призната но грешка!

5.   Като родиш и тръгнат да регистрират детето ще ти обяснят каква е точно процедурата за признаване от бащата. Доколкото знам над 50% от новородените са родени от родители без брак, така че едва ли процедурата е нещо, кой знае колко тежко и сложно. Предполагам, че приятелят ти трябва да заяви, че той е бащата и да подпише съответните документи, че признава детето за свое, но наистина не съм добре запозната с подробностите.
Лека бременност и да ти е живо и здраво детенцето, пък другите неща лесно ще се уредят.