Споделена история от Семейство

Приоритетите в живота
Може би някой хора ще ми кажат, че съм луда да мисля за тези неща и че е по-добре да си гледам образованието, но все пак...
Студентка съм в чужбина имам сериозен приятел от няколко години и дори мислим да се сгодим сега по празниците. Тези дни започнах да се замислям за бъдещето си за това какво ще правя след като завърша, ще се върна ли в България, какво ще работя и стигнах до това че искам да имам деца. Искам да имам успешна кариера и да имам голямо и щастливо семейство, което така като чета май не е много постижимо. Всички казват че до 30-та си година няма да раждат за да си устроят живота и чак след това ще родят едно дете за да продължат рода си, което ми звучи ужасно. Искам да ви питам кога е добре да се роди първото дете и пречи ли бебето(детето) на живота и кариерата. Отвсякъде чувам изрази от сорта на, , след като родиш няма да можеш да излизаш вечер'', , , сериозно ли ти се дундурка бебе на 23-24 години'', , , ще си пропилееш младините в смяна на памперси'' и т. н.
Моля Ви кажете ми редно ли е да имам бебе веднага след като завърша или е хубаво да изчакам 3-4 години докато стана на 25г поне?
Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Аз мисля, че е най-добре да поработиш малко-1, 2, 3 години и тогава. Иначе живота си се променя с детето няма как, но най-важно е ти какво искаш, а не какво ще кажат другите.

2.   Хората, родени он жени преди 24 години живеят по-дълго. В училище децата дори и се срамуват от старите си родители. И на 50 години ше бъдеш ли с модерната мисъл на 18 годишното си дете? И с по 1 дете на семейство една нация се затрива. Кво ти пука за кариерата и парите? Не слушай чужденците, те заради тая мисъл намаляват толкова и арабите превземат държавите им.

3.   Нямаш ли си свой разум, защо разчиташ на хорските мнения? Много е лично, кога да имаш дете. Една жена е готова на 20 години да стане майка, друга и на 50 да стане, пак няма да стане добра майка, животът го е доказал това. Ако има кой да помага, нещата могат да се съчетаят и да вървят в паралел. Стига да си умна, всичко се постига!

4.   Здравей,
Мисля, че трябав да изчакаш с детето. Първо завърши образованието си, висшето и тогава си имай дете. Намери си стабилна работа и доходи, създай дълготрайна сериозна връзка и тогава раждай. Да, живота се променя след раждането, и ставаш отговорен за някой друг, освен за себе си. Трудно се съчетава карира и голямо семейство- немислимо е, ако нямаш детегледачи или бабите да ти помагат с отглеждането. Нищо не е толкова лесно нито толкова розово-както си го представяш, детето си изисква своите грижи, време и интереси.
В България майката ползва майчинтсво и болнични щом детето е малко и боледува, а това се отразява на кариерата й. Голямото семейство е възможно, но ако не работиш и не гониш кариера. Въпрос на преценка, живота си е твой!

5.   Няма нищо лошо в това да станеш майка. Можеш да бъдеш прекрасна майка и в същото време да имаш успешна кариера. Нали за това са двама в една връзка? Единия поема грижите вкъщи, а другия в работата. Ти реши, но те съветвам да се отпуснеш, каквото трябва да стане ще стане! Весели празници и късмет! :)

7.   Не, колкото по-рано родиш, толкова по-добре. Всяко дете се радва на това майка му да е по-млада ;) И к'во? Като станеш на 40, то да е на 10?

8.   Аз и приятелката ми сме решили, че дете няма да имаме, защото не ни се занимава с отглеждането му. Иначе да, трябва да избираш - кариера или домашна прислужница. Трябва и да се примириш, че мъжа ти ще хойка по други, по по-тесни, защото след като родиш няма да те гледа вече с този поглед, а и секса ще е коренно различен. Казвам ти го от мъжка гледна точка.

9.   Редно е да правиш каквото си искаш, стига да не нарушаваш законите на държавата, която ще обитаваш.
Ако имаш баби на разположение - естествено, че няма да ти е трудно с бебето. Или ако имате достатъчно пари с мъжа ти, за да си позволите някоя жена да ти помага.
Иначе ще минеш през доста безсънни нощи - независимо дали ще имаш бебе на 20, 30 или 40 години. Хората ти ги говорят тези неща от опит. А други, защото са се наплашили от техни познати, които доста са им се се оплаквали от това как им се е променил живота след появата на бебето.
Както казах - прави каквото си искаш и престани да се обясняваш толкова на разни хора.

Между другото аз съм на 29ж и хич не ми е до бебета, просто не ми се става майка, но не намилам така на жените, които искате да сте. Всеки има право да прави каквото си иска. Добре е само да не го натрапва много-много на околните...

Още нещо - като си дойдеш в БГ и ако се заселите в някое по - малко градче или в квартал от семеен тип всички - ще ти се радват, че искаш бебе, споко. Но пък доста женички ще ти злобейкат, че ще се целиш и за кариера...
Като цяло, от тука нататък трябва да се настроиш психически, че околните (макар и деликатно, задкулисно) ще се опитват да те насърчават да правиш/ не правиш неща, които не са ти най на сърце. Защото самите те не са получили това, което искат и не искат никой около тях да го получи. Затова не се обяснявай толкова и недей да им търсиш одобрението. Вече си голяма и щом искаш и родител да ставаш ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА СЕ НАУЧИШ ДА ВЗИМАШ ВСИЧКИ СВОИ РЕШЕНИЯ САМОСТОЯТЕЛНО! И после сама да си носиш последствията за тях.

10.   Аз първите си деца родих на 28 години и не съжалявам, че изградихме нашето семейство "късно". От малка си знаех, че ще имам много деца - исках да имам поне 3! Това ми желание не се промени с годините. Но за да имаш голямо семейство доходите ви трябва да са стабилни и сигурни. Всичко се променя, никога не знаеш кога ще се случи нещо лошо и нещата ще тръгнат в негативна посока, но за мен е редно, когато създаваш наследници, поне в текущия момент младото семейство да разполага с доходи, позволяващи отглеждането на дете.
На 20 години си намерих мечтаната работа. До 23-годишна само се доказвах без да имам някаква тапия или определени умения. След това за година-две изкарах няколко курса, повериха ми няколко отдела и вече изкарвах достатъчно, за да мисля за деца. Запознах се със съпруга си като бях на 22. Дълго време бяхме само приятели, в последните години преди да се оженим станахме много близки и след това решихме да градим семейство заедно, защото по-подходящи хора така и не открихме. Не че бяхме влюбени. На 28 родих първите ни близнаци, но се наложи да се върна веднага след изписването на работа, заради което майка си вдигна чукалата от чужбина и остана да ни помага. На 31 години родих вторите близнаци и най-сетне си останах вкъщи и се насладих на това да си майка. А на 35 родих и черешката на тортата - дъщеря ни. Вече си позволявам дори да излизам в болнични, когато се наложи, защото на майка ми й е трудно да се справя с всички, но и работата ми го позволява.
На мен ми се струва невъзможно да се справя без мама. В общи линии определено повече от две деца изискват допълнителна ръка в домакинството, като гониш кариера. Налагат се и някои компромиси, свързани с децата - това да оставя пеленачетата си и да хукна на работа като са на няколко дни, не ме караше да се чувствам добре. Това да съм 15 часа в офиса, докато детето ми е в болница, също се е случвало. Кариерата изисква жертви. Децата също. Много компромиси не направих заради тях, други направих. Но най-големият компромис направи майка ми, защото се остави да разчита само и единствено на мен и съпруга ми за своите старини, а беше независима жена с хубави доходи.
При всеки случай не виждам как ще градиш кариера тепърва след като родиш децата си. Ти ще свикнеш да бъдеш около тях, с тях във всичко и в даден момент детето ще кашля и ти ще си останеш вкъщи, ще подсмърча и ти ще си останеш вкъщи, няма да му се ходи на детска и ти ще си останеш вкъщи... Кариера така няма как да развиеш. Особено като тепърва започваш в тази среда, нямаш опит, нямаш контакти. Смятам, че първо трябва да намериш точната фирма за теб или точния бизнес. Да се развиеш до степен, в която да си ценен кадър и никой да не се и замисля да ти търси дълготраен заместник или да ти прави сечено. След което вече може да мислиш за деца и кариера, защото ще имаш предпоставка да продължиш кариерното си развитие.

11.   Всичко опира до парите. Ако си финансово осигурена, раждай още сега, тъкмо докато завършиш ще е поотраснало и ще може да го пуснеш на детско заведение. Като завършиш, намери си работа по специалността на 4 часа и роди още едно дете. Така хем ще набереш опит, хем ще приключиш с ражданията до 30 и децата ще са във възраст за детска градина. Посочената възраст (30 години) е идеална за издигане в кариерата, децата ще са поели по детски градини и училища, и ще изискват целодневно присъствие само ако са болни, но пък може някоя баба да се включи в такива моменти. Раждайте докато сте млади, хора. Тогава имате сили и енергия да се справите, не като минете 30-тте.

12.   Осъзнала си проблема на модерния човек - егоизмът, себелюбието. Само вземат от живота, но не дават обратно. Затова и такива нации измират, защото животът не намира смисъл да ни държи живи, като ние самите нещем. Не може никой от тук да ти каже кога да имаш бебе.

13.   Здравей мила! Според мен първо си завърши колежа и след това мисли за дете. Не прекъсвай никакви обучения!! Ти си млада още нА 25-6 е нормално вече да забременяваш, след като си завършила. Ще бъдеш добра майка щом го желаеш от сега и то без да си забременяла и тогава да се запитваш, а просто така се запитваш. В теб вече е проговорил майчинският инстинкт, който на някои жени им липса цял живот. И въпреки това не бързай това е сериозна стъпка в живота. Ако имаш баби помагачки няма да ти пречи да растеш в кариерата, но си вземи първо висшето образование!!! После, ако си сигурна, че човека до теб е подходящият си направете бебенце. Въпреки всички ъкъли които ще ти се дадат РЕШЕНИЕТО СИ ГО ВЗЕМИ САМА!! Успех ти пожелавам.

15.   От авторката!
Благодаря на всички за отделеното време!
И аз и годеникът ми искаме дете, но не знаем дали сега е времето.
Аз все още съм в 1 курс тоест през юли ще го завърша и мислим да се оженим. Ще пиша пак просто сега не мога!
Честита Нова година!