Споделена история от Семейство

Местене в София
Здравейте, пуснах тази тема тук поради липса на по-подходящ раздел.
Аз съм жена на 23, скоро завършвам висшето си образование във Варна, но поради липса на нормално заплащане и перспектива в този град, взех решение да се преместя в София. Моля познаващите града да ми помогнат да се насоча към подходящ квартал. Искам сравнително спокоен квартал с метро и без много роми/бежанци (нищо лично). Да не е от най- отдалечените, нито най- централни. Къде цените на наем (за гарсониера) са поносими и съответно между колко лева варират? И още един въпрос- средно колко лева на месец са необходими за наем+ храна и нормален живот без глезотии, но с развлечения от време на време, за несемеен човек.
Предварително благодаря!

Коментари

1.   На 23, вече завършила образованието си, намираш си богат батко и пребиваването ти в София ще стане безплатно.

2.   За цени виж в имоти. бг. Аз имам наблюдения за Надежда и Люлин вървят евтино 400-500лв. Спокоен квартал - гледай да не си близо до някоя циганска махала и ще си спокойна :) бежанци съм виждал само на Женския пазар и Лъвов мост хахаха. Метро има вече почти на всякъде.

3.   Здравей. Пише ти момиче. което е на 20 години и е родено и израстнало в София. Искам да ти кажа. че наемите тук са станали ужасно високи. изравнени напълно с чужбина. Аз също от малка живея под наем и съм наясно с всичко тук. Искам да ти кажа. че дали ще си вземеш едностаен или тристаен вече са изравнили цените доста. Един нормален апартамен ти е 300 евро. не лева. евро. Сметни си ги ти. защото курса редовно се променя. Като цяло пиши в гугъл квартири под наем в София и сама виж. Ще ти разясня за кварталите. Може да си препишеш някъде. моето обяснение. за да имаш на идея като гледаш в интернет какво да търсиш.
Бояна. Драгалевци и Симеоново са почти извън града и са тузарските скъпи квартали. нямат метро.
Люлин е циганския квартал. Там се правят на голямата работа. Не е лош смисъл. че изглежда добре-има и по-хубави части. Едната част има метро. но не помня коя. Тя не е лоша. но като цяло не е готин квартала. обикновен е. Ако на някоя квартира пише. че е близо до метро значи е по-хубавата част и може да отидеш там.
Младост е най-хубавия квартал принпицно като изключим тузарските. но е и най-скъп като наеми. защото е силно развит и има метро. Всичко което има метро е по-скъпо.
Овча купел все още няма метро. но има 4 рейсове и за 30 мин си в центъра. В неговия край има бежански лагер. но иначе е хубав и спокоен квартал. Ако си в хубавата част демек първа е добре.
Гоце Делчев е хубав. но няма метро и там повечето хора се правят на мутри
За Надежда и Дружба нямам особено мнение. но имат метро. не са лоши ама пак зависи в коя част ще си.
Сухата река и Левски са филмарските квартали пълни с идиоти дето само спорят за левски и цска. Нямат метро.
Има още бая квартали. но те съветвам като търсиш квартира в интернет да пишеш в гугъл дали там има метростанция и да си провериш. Като цяло лично аз ти препоръчвам най-силно Младост ако искаш спокойствие и хубаво място. а ако искаш да е най-евтино тогава Люлин.
Иначе квартал Красно село е в ремонт и в бъдеще ще има метро. но за сега няма. Там има голям пазар и с тролей петица си за 15 мин до центъра. Отностно издръжката в София е много спорно. всеки си купува различни неща. но за да живееш нормално без глезотии ще ти отнеме едно 1200 лева. Парното и токът са доста скъпи и те ще ти взимат голяма част от парите. Цените на храните и дрехите не се различават особено от Варна. Наемите ще са ти голям проблем също. Безработицата във Варна и София не се различават особено. не искам да те разочаровам. но не очаквай кой знае какво. Опитай пък сама ще си прецениш. Желая ти успех.

4.   Препоръчвам Ви кв. Манастирски ливади цените са поносими в близост до центъра и в близост до спирки сравнително спокоен

5.   В най, ама най-добрия случай, наем разходи по жилището, без храна, са поне 500 лева.
А сега слушам, ама много внимателно, за заплащането?
Перспектива: тук дойде цяла България, готови са на всичко, само и само да останат - ето това е перспективата, каквато впрочем е еднаква във всеки голям град, Варна да не е някое малко село.
А сега слушам много, ама много внимателно, истинската причина да се преместите? А, сещам се: самата София ;)

7.   Най-добре дели квартира с други хора. За сам човек е доста трудно, трябват ти абсолютен минимум 800-900лв. на месец, че да даваш 400лв. за квартира в средно-хубав квартал, да имаш още 100лв. за консумативи и да ти остават 400лв. да живееш и за транспорт. Ако делиш с някого сложи квартирата и консумативите да са 250лв. общо, което ти е доста по-малко.

8.   Така и така си решила да се местиш и да започваш отначало на ново място, защо не опиташ в чужбина? В София е страшна мизерия. Аз живея все още в София само защото имам собствен апартамент и не плащам наем. Планирам максимум до една година или да го продам или да го пусна под наем и да опитам в Скандинавието. В София просто не си заслужава. Средната заплата е 1200 лв, като много хора работят за 700-800 лв, при условие, че само наема на един апартамент е 500-600 лв. Смятай нататък за какъв "живот" става въпрос. Качеството на живот в София е под всякаква критика. Мизерия, мръсотия, прекалено много коли и страшно замърсен въздух. На мен лично вече ми писна.

9.   наем 500лв
ток и вода още 200-300през. зимата и храна 400 ако ядеш само в къши. това са 1200лв само консумативи.
сложи още 100 лв транспорт. заплатите по обявите са по 500 лв. но пък ако почнеш работа ще те скъсват от бачкане, ще се прибираш късно и рано ще излизаш и така ще спестиш от ток, но пак няма да ти стигат парите. за това всяка по хубава провинциалистка става проститутка в студентски град, а по грозните живеят по 2-3 в стая и си делят разходите. ти от кои си?

10.   стига сте прииждали, че от толко провинциалисти дошли в софия, няма къде да си паркирам колата.

11.   Недей, моля те. Недей!!! Половин България дойде в София. Вече не може да се диша. Тук е ужасно, няма работа, няма да имаш приятели, ще делиш една стая с 3-4 души. Всичко е в пъти по-скъпо. Просто недей. Седи си във Варна и се радвай на моретп, че тук на където и да се обърна миекат, кекат, биекат и т. н. Отделно, че вие - провинциалистите, когато намерите някоя службица със зъби и нокти драпате, че да се намажете на шефовете и сте склонни не нож, а брадва да забиете в гърба на другия само и само да изпъкнете. Моля те, стой си във Варна. Работа има там сигурно, само човек да търси. Колко копнея по времето, когато имаше софийско жителство...

12.   Момичето търси гарсониера, наема на такава е около 300лв. Ток, вода, парно и телефон-около 150лв на месец, храна-300лв(минимум). Общо 750лв. Карта транспорт е 50лв за всички линии. Ако смяташ, че ще взимаш поне 1100 и 1200лв на месец заплата си заслужава. Ако взимаш 500-600-700лв просто няма смисъл, защото няма да ти стигат, ще бъдеш далеч от роднини, родители и приятели. Няма да имаш нищо свое, няма да имаш сигурност и т. н.

13.   Момичето търси гарсониера, наема на такава е около 300лв. Ток, вода, парно и телефон-около 150лв на месец, храна-300лв(минимум). Общо 750лв. Карта транспорт е 50лв за всички линии. Ако смяташ, че ще взимаш поне 1100 и 1200лв на месец заплата си заслужава. Ако взимаш 500-600-700лв просто няма смисъл, защото няма да ти стигат, ще бъдеш далеч от роднини, родители и приятели. Няма да имаш нищо свое, няма да имаш сигурност и т. н.

14.   Здравей авторке,
аз също съм живяла в София в различни квартали 5-6 години под наем, а после и обикалях доста по обяви в търсене на собствено жилище, така че имам горе-долу добра представа, къде какво се предлага.
От мненията по-горе това на номер 3 е най-адекватно.
Перфектните квартали спрямо условията, които си задала: метро и сравнително нормални за столицата наеми, удобни за живот и с добра инфраструктура според мен са Младост 1, Младост 1а, Младост 2 и Младост 3, Дружба 2 (около метрото) и Мусагеница и Дървеница.
В близост до ЖП Гара и Лъвов мост нямаш работа, Христо Ботев и Красните поляни са циганските квартали, Люлин е читава само частта около метрото. Лозенец, Гео Милев, Изток, Изгрев, Дианабад са сравнително по-скъпи. Студентски град е с неудобен транспорт и е като цяло мръсотия и простотия. Витоша и Манастирски ливади са новозастроени и с кошмарна инфраструктура. Номер 3 ти е описала правилно Гоце Делчев - същото е положението и в другите квартали около Южен парк - -- Стрелбище, Борово, Мотописта и Белите Брези - изкуствено завишени наеми, като най-зле е в частта около бул. България - там се предлагат безобразни жилища на двойни и тройни цени, само заради мястото. Лагера и Хиподрума са като цяло приятни зелени спокойни квартали, сравнително близо до центъра и добре откъм транспорт, но пак зависи в коя част си. Красно село също е със сравнително добри цени и добра инфраструктура, но там няма метро, а и не на всеки ще му хареса да живее в близост до голям пазар. За зоните (Б5, Б18, Б19) имам бегли впечатления - многоетажни ЕПКта - ок откъм транспорт и близо до центъра, но най-добре да си видиш сама и да прецениш дали ти допада.

Цените - прилична гарсониера/боксониера под 400-450 лв няма, те са най-търсени и цените им затова са надути. Двустаен или тристаен апартамент би могъл да се окаже по-изгоден, особено ако намериш и съквартирант/ка.
Най-добре питай тук, ако те интересува нещо конкретно.