Споделена история от Семейство

Провал като родител
Здравейте, пише ви момче или вече мъж на 20г. Моята история е може би нищо особено, нормална проблематика от битов характер или просто една от многото подобни, но просто имам нужда да напиша някъде, анонимно и да прочета чужди мнения.
Става въпрос за семейството ми, родителите ми, съзнателния ми живот, бъдещето ми, но най-вече за емоциите, които са породени у мен. Завърших с отличие гимназията, в момента съм студент в друг град в един от най-престижните университети, уча специалност, която смея да твърдя не е моя страст, но съм принуден от редица фактори, но за това по-късно.
Родителите ми са разведени от почти седем години, имам биологичен брат на 15г. Обожавам майка си, тя е най-добрият човек, когото съм срещал, редом с поклонните ми дядовци. Живее с брат ми в друг град, не в този, където сме родени и сме живяли преди развода. Баща ми си има друга жена и дете вече на 6г., и може би преди няколко години чак осъзнах причината за развода, а именно изневяра и бременна любовница, минало свършено. Преодолях развода и всичките усложнения покрай него, беше голяма драма, цирк, скандал... Разправии по съдилища, адвокати, спорове за родителски права и имущество и куп други неща! Майка ми по стечение на обстоятелствата по време на брака в момента изплаща кредит взет преди развода, тъй като е на нейно име. Забравих да спомена, че родителите ми докато бяха заедно бяха доста над тогавашната средна класа с голям общ доход и си позволяваха страшно много охолства, почивки, коли, глезотии за себе си, както и за мен и брат ми. Свикнах с начина на живот да ходя в 5-звездни хотели за по седмица-две, свикнах със скъпите возила на баща ми и със скъпите подаръци. Майка ми е с по-малкия доход, в момента изплаща жилище и издържа брат ми и ако не е издръжката, няма да има пари за храна... Разходите за дрехи и облекло само тя си знае от какво се лишава, за да сме добре аз и брат ми. Дава всичко за нас, себе си оставя на заден план. Обича ни и ни го показва. Живее с друг мъж в момента, който и помага в отглеждането на брат ми и битовизмите. Тук идва ред да спомена баща си, човекът с голямата заплата, с хубавата професията и престижното реноме в града. През детството ми често се случваше да ме бие, да ми крещи, да вика и обижда, от там придобих това държание и сега и аз съм нервак, избухлив и често губя контрол над себе си, паля лесно, викам и обиждам, дори си позволявам да се замонаранявам като удрям стени и врати, с цел да не нараня близки хора. Имам си приятелка от 2 години и половина, която е винаги до мен и която много обичам, първата ми любов, за жалост видя какъв съм всъщност и че не съм винаги мил и добър с равен тон и спокойна душа, благодарен съм й че още ме търпи и сме заедно въпреки всичко! Връщам се на образованието си - уча специалност, която баща ми искаше, не ме изпрати в чужбина, нищо че ми беше мечта да уча в друга държава, защото не пожела да ми плаща таксите или аз не бях достатъчно убеден в него, че след първата година няма да реши, че повече не е длъжен да ми плаща образованието, както и да е въпреки своите желания и тотално различни интереси започнах в края на 11 клас уроци и влязох от първия път и то сред първите десетима в класирането! Реших се да уча това, не с желание за учене, а за да удовлетворя и смиря баща си, а и да изкарвам един ден достатъчно пари, че да съм сам и независим и да не се тревожа дали ще имам да дам на децата си нещо, което ще поискат. Наскоро баща ми си закупи нов автомобил, разбира се, на стойност близо 100 000лв., плаща ми семестриалните такси и общежитието, поддържа ми колата(наследена, не купена от него) за което му благодаря, но има едно но... Никога не съм чувствал любов от него, никога. Покрай развода ми нанесе психически травми и остави траен белег върху развитието ми като личност. Чувствам се пренебрегнат, свикнах вече, че стария охолен живот го няма. Не помня кога последно ме е завел на ски или море, може би преди развода заедно цялото семейство. Води новата си по хотели обаче, на спа, глези я с подаръци, себе си също. Има големи възможности, заплатата едва ли си я харчи месечно, защото е голяма, а няма толкова разходи. Друг проблем са парите. Майка ми изнемогва, от нея пари сърце не ми дава да поискам, взема ли няма да яде тя или брат ми. Разчитам на баща си, дава ми по 50-60лв за седмица от неделя до неделя, горивото не ме питайте колко ми излиза и колко от тях остават за храна. Болно ми е колеги на родители, чиито възможности и на двамата са на половина само на баща ми да получават двойно повече пари, а аз да броя всеки лев за храна всеки ден, да не смея да си позволя нещо повече от общо 8-10 лева на ден за две-три хранения, да ме е срам да отида на дискотека, защото нямам пари, а всъщност единият ми родител има... Чувствам неудобство, когато му поискам пари, много пъти ми е викал, че само за пари го търся или че искам прекалено много... Веднъж поисках 20лв да си сипя бензин, беше ми отказано, лиших се от храна, за да стигна до града, където уча. За Коледа тази година се опита да не ми купи нищо, защото честно казано само по празници отделя някой друг лев за мен и брат ми... Пожелах обувки намалени от 380лв на 250лв, което са него е нищо - отговорът беше, че няма къде да ходя с тях, били за планина, голям сняг и прочее, а седмица по-късно ги виждам абсолютно същите в неговата къща и на въпроса "твои ли са? " получих отговор "да, купих си ги да те дразня. " Казвах за Коледа... Помолих го след празника да отидем до София да ми купи нещо, пожелах анцуг и дънки, а той се размрънка, че бюджетът ми бил 100лв, каза ми го 3 пъти, стана ми даже неудобно пред хората на опашката, напълно непознати и тогава реших да го накарам и той да се почувства така и да няма избор и да ми купи и дънките... Купи си за себе си обаче желаните от мен обувки, джанти и гуми за колата за около 3000лв и скъп часовник на новата си по мои сметки за не по-малко от 300лв... На брат ми така и не разбрах купил ли е нещо, те не се виждат почти... Знам, че историята ми е незначителна и има далеч по-трагични случаи от моите, но исках да споделя. Изгарям от нетърпение да дойде моментът, в който ще съм финансово независим и ще се освободя от оковите на баща си и ще живея по-щастлив живот! Насълзяват ми се очите, пишейки или пък чувайки от приятели какво са направили със своите бащи. Аз със своя нямам никаква връзка, за него съм оценки и до толкова да не го излагам пред обществото, но имам потенциал да го задмина и ще го направя, за да дам на децата си един ден това, което той никога не ми е давал - любов. Най-голямият ми стимул да заработя още сега е да помогна на майка си и да и осигуря безгрижни старини и да поема разходите по кредит и по отглеждането на своя брат! Благодаря за отделеното време на всеки, прочел тези редове!

Коментари

1.   Младежо, мисля че е време да разбереш, че никой не ти е длъжен! Баща ти ти плаща таксите, дори и квартирата. Толкова. Дори не е длъжен да ти я плаща. Като искаш да имаш пари - работи, като всички! Каквото баща ти има, то си е негово. Не е длъжен да го споделя! Защо да те води на ски или на море? Да не си бебе? Всички могат да работят, да се издържат, а ти само искаш пари. Като нямаш за бензин, ходи с автобус или с влак като всички! Време е да станеш МЪЖ! Всичко дето си написал е плач на разглезено момченце! Ами на твоите години хората ходят на война, защитават семейства, а ти само подсмърчаш! Като искаш пари - бачкай! Време е да пораснеш!

2.   Може би се притеснява, че ще свикнеш да искаш само от него пари в смисъл, че няма да станеш финансово самостоятелен и затова така те ограничава финансово. Според мен почнеш ли работа, почнеш ли сам да изкарваш пари, да те види, че можеш и тогава ще почне пак да ти дава повече. Което пък ще е безсмислено от гледна точка на това, че щом вече сам си изкарваш парите - няма да имаш нужда от неговите!

Също искам да те предупредя. че може би много хора няма да те подкрепят за това, което си ни споделил, а ще те определят като разглезен, защото самите те не са си и мечтали да разполагат с тези материални неща, с които си бил заобиколен като по - малък. Ще игнорират факта, че си бил емоционално и физически малтретиран и че не си получавал нужната за теб любов от баща ти. Това ти го написах с цел да ги игнорираш, да не им се връзваш (да не се нервиш/афектираш - все пак спомена, че имаш леки проблеми с гнева, върху които трябва да работиш), защото - някои от тях наистина няма да могат да те разберат, а други просто няма да желаят да те разберат. Надявам се, че разбра защо.

Това, че си мотивиран да учиш е доказателство, че си свестен. Гледай лятото да почнеш стаж по специалността, дори и да е неплатен. А 3 курс и работа по специалността, дори и да е за по - малко пари, за да може като завършиш вече да си на висока заплата, а ако може и по - рано.

Също така, като стана дума за проблемите ти с гнева, искам да те посъветвам при първа финансова възможност да посетиш психотерапевт с цел той да те изслуша и да те успокои професионално - да ти даде съвети как сам да се успокояваш.
Между другото аз съм жена на 29 и също съм минала през доста сериозни, най - общо казано пререкания с баща ми и напълно те разбирам как се чувстваш. Аз започнах да се съвземам чак през последните няколко години. Стискам палци при теб нещата да се получат по - рано :)

3.   Ами учи и работи за да си независим от баща ти и други студенти го правят значи и ти ще можеш!

4.   Човек ти си егоист.. Баща ти си има ново семейство, ти си над 18г. Въобще не ти е длъжен нито образованието да ти плаща, нито да ти дава джобни или за гориво. При положение, че има ново семейство е много ясно, че ще гледа да угажда първо на тях. За доходите му, ти сам го написа-той сам си изкарва парите и може да ги харчи както иска. Човек, който няма пари за храна, не гледа обувки за 250лв и не си купува анцуг за 100лв... Аз съм в положение сходно с твоето с тази разлика, че след развода на нашите, баща ми не ме потърси над 10г, а майка ми си доведе др мъж, който ревнуваше от мен, защото майка ми ми е отделяла прекалено мн внимание. В течение на времото той я настрой против мен. Когато завърших се изнесох и заминах да живея в др град. Записах се да уча и работех едновременно. Харчех това, което сам изкарвах. Никой не ми помагаше, нашите дори не ми звъняха. Завърших. Намерих си доста скъпо платенна работа-2500 на месец. Теглих кредит, за да си купя апартамент. И така докато един ден, майка ми не ме потърси, защото щяха да й вземат къщата-приятеля й я беше навил да теглят заем около 50000 лв и да ипотекират къщата, разбира се кредита бил на нейно име. След това изчезнал с парите. Съжалих я и почнах да й помагам с връщането на заема. В същото време й баща ми не претърпя голям успех с новата си, проблема им беше, че тя искаше деца, а той не. И така след около 10г, през които не се бяхме виждали и двамата се натрясоха на главата ми и се сетиха за мен...

5.   Мило момче, не се унижавай да искаш пари от човек, който явно иска да те държи зависим по този начин. Пък и той не е и длъжен- ти си пълнолетен, знаеш ли колко "бащи" си зарязват невръстните деца и стотинка не плащат даже от присъдената им издръжка? А твоят ти е дал кола, джобни, плаща ти образованието, не си прав да се оплакваш толкова много, не е тактично от твоя страна, на фона на цялата беднотия и хора, които изнемогват да хленчиш за ски, спа и вещи, които за теб може да не са скъпи, но за повечето ти връсници са непостижими. Искаш да си финансово независим- започни работа, няма да си единствения работещ студент. И не си тровѝ душата със завист и злоба. Strinka71

7.   Грешно е това което правиш според мен обвиняваш родителите си заради това че са се развели. Ревнуваш от другото семейство на баща си не го прави парите не са всичко в този живот. Прав си обаче баща ти има вина че не ти обръща достатъчно внимание, защо не поговориш с него и не му споделиш как се чувстваш.

8.   Родителите са длъжни да те издържат докато навършиш 18, след това ставаш отговорен сам за себе си и никой не ти е длъжен с нищо. Не знам как не те е срам да искаш пари от баща си, при условие, че си на 20. Тати ти дава парички все едно си на 15 и ти на всичкото отгоре мрънкаш. Започни да се държиш като мъж, намери си работа и се издържай сам.

9.   Баща ти е длъжен да те издържа до 18-годишна възраст. Вече си на 20... Напълно трудоспособна възраст. Кажи ми, честно, на колко места пусна CV за да се помъчиш да изкараш сам прехраната си?

10.   Хвалиш се в половината история.. Може би изключи тези хвалби (кой знае колко реални) и на някои хора ще им е приятно да ти помогнат!

11.   Здравей младежо,
за това което си написал никой няма да ти влезе в положение, а ще получиш само упреци и колко много хора са в по тежко положение от твоето.
Явно си много чувствителен, не преживявай толкова много нещата. Горе глава и гледай напред!

12.   Приятел. Аз дъм ва 14 години. И моя баща ма биеше и обиждаше като бях по-малък. Майка ми беше същия боклук. Такива не се променят. Баща ти мисли само за парите и за задника си. За него е по-важна колата му и евтината му курва, която е с него заради парите му. За него вие сте никои. Той ше си купува боклуци, ще са храни по реснорантите а после ще използва най-баналното оправдание "Нямам пари". Не очаквай нико от токива боклуци. Стар човек не се променя. И да се случи нещо, което да го накара малко да са осъзнае, пак ше стане същия. Той е типичният човек на нашето време, за който парите и имуществото са по-важни от семейството. Ти и сега си повече от него.

14.   Мило момче, разбирам мъката ти. Пша ти, не защото мога да ти кажа нещо различно от - дерзай следвай мечтите си и бъди зад майка си защото майките се борят за нас.

15.   Потърси си работа, стига си чакал наготово! Когато изкарваш свои пари, тогава им прави разчет, а не сега на бюджета на баща ти.

16.   Само се оплакваш, защото мислиш че си жертва и бащата ти е длъжен да дава повече пари за теб и да ти дава обяснения какво прави с останалите. Ти си цял дангалак бе момче и баща ти дава достатъчно! Негова си работа какво прави с останалите си пари. Стани и ти баща и да те видим тогава, дали ще си големият праведник, дали жена ти като остарее няма и ти да забиеш някъде странично и за какво по напред ще даваш. Хората, които имат пари, най-често са свикнали да ги харчат за приоритети, а в останалите направления да са спестовни. В момента приоритет е любовницата и малкото и дете. Ти какво очакваш, да те дундуркат цял живот ли?

17.   Ти вече си голям и не виждам защо така си зависим от баща си. Че си му се лепнал и го молиш за бензин, за обувки и пр. Стегни се, вече си самостоятелен човек и започни някъде да работиш, дали на 4 часа, дали през уикендите. А може да отидеш на бригада в чужбина и да си спечелиш пари, така че да помогнеш на майка си. Баща ти те е отгледал до пълнолетие и оттук нататък не ти е длъжен. Хайде, помага ти за таксите за учене. Но, извинявай, да ти купува обувки, е вече много. Отиди да работиш през лятото на морето и си имай свои пари. Спри да се унижаваш и да му се молиш за пари. Донякъде неговото отношение е оправдано, защото вече си прав, здрав мъж и може да се оздържаш сам. Стегни се, намери си работа и спри да се унижаваш за пари. Докажи на баща си, че може да се справяш сам и тогава той ще започне да те уважава. А можеш да помагаш и на майка си. Да ти кажа звучиш като едно хленчещо дете, а не като млад мъж. Взимай се в ръце и се справяй сам. И не брой парите на баща ти. Изкарвай си свои пари.

18.   Първо преосмисли живота си, като цяло.... траен белег, разводи.. но това е техният живот, те имат право да го живеят както искат. Затвори страницата и се съсредоточи върху настоящето и новото твое семейство. Жената до теб не е длъжна да те търпи с времето ще повториш сценария. Ако можеш срещна се с психолог, ще ти помогне да видиш още неща, които мислиш че вече знаеш. Чети, самоусъвършенствай се и работи върху нрава си, хубаво е че осъзнаваш проблемът си. Мислиш къде баща ти води жената до себе си, помисли ти за твоята приятелка., не можеш да ръководи живота му. Той си е изкарал парите. Освен това преосмисли разходите си. Очевидно се храни навън и там даваш доста пари, има и други начини. Обувки за 250 лв. никога не съм имала. Считаше ли, че на така описаното положение 250 лв. е разумно да похарчи за обувки. Прочети малко за организацията на бюджета в нета. Доста интересни неща можеш да научиш стига да искаш. Проблемът е по-голяма в твоите очи отколкото е в действителност. На 20 г. работи, бори се и остави родителите ти да живеят както те искат макар и грешно. С този начин на мислене ще съсипеш собственият си живот.

19.   Аз пък съм на друго мнение. Както винаги коментиращите се нахвърлят да си изкарвал сам парите, без да разбират емоционалната страна на нещата, а именно че автора се чувства пренебрегнат от родителя си. Освен това този нака наречен баща какво право му дава да прави две деца, да си зарязва семейството когато му скинме за да ходи да чука някоя млада алчна провинциалистка и да и прави дете. Автора може да е на 20 и да по-добре е да започне сам да се издържа, за да не му се налага да се унижава пред скапания си баща. А защо този баща не помага на бившата си жена и другият си по-малък син. Защото трябва да купува коли на любовницата си и нейното дете да е презадоволено, а другите две кучета ги яли. Хайде моля ви се, нормално е на автора да му липсва бащинска грижа и подкрепа. Аз например ще имам милиони и ще оставя детето си да мизерства, няма такъв филм. Естествено че няма да го разглезвам, но докато си стъпи на краката ще му помагам. А не да отида в магазина на себе си да купя неща за 3000лв а на него нещо за 30. Така му мачкам самочувствието, че не заслужава нищо. Но това е много обширна тема. Иначе до автора - хората тук няма да те разберат, те гледат само материалната гледна точка. Иначе съм съгласна сам да започнеш да печелиш и да се дистанцираш от този човек колкото се може повече. Такива са егоисти дето си гледат само собствения кеф и моментно настроение, ако ще милиарди да има пак ще предпочете да си купи 10та кола, отколкото да помогне на децата си.

20.   Отношението на баща ти към теб е грозно, унизително и несправедливо. На 20 г. си, студент си и при условие че нямаш собствени доходи, баща ти щом има пари за кола от 100 бона, би трябвало да ти купува каквото пожелаеш и да не те даржи с мизерната сума от 60 лв. седмично. Каквито й да са мотивите му, това което прави не е правилно. Освен че те принуждава да живееш в материални лишения, ти нанася и емоционални травми - сигурно се чувстваш не обичан, не разбран, обиден и т. н. Изтърпи го докато завършиш и започнеш работа, собствен бизнес и т. н - тогава сам ще можеш да си купуваш каквото си поискаш и да правиш каквото поискаш. Пожелавам ти да задминеш баща ти по доходи и във всяко отношение да си по-добър от него!

21.   Вижте сега, бащата е длъжен по закон да го издържа, докато не си вземе хляба в ръцете. Тоест - докато учи. И не ми развивайте теории, че не му бил длъжен и прочие. Длъжен е и още как. Който знае да прави секс и деца, ще си знае и отговорностите. Не можеш да пуснеш някого, за когото си отговорен, да пасе патки, докато парите те бият по г*за. Това е. Животните обгрижват децата си, докато не се научат сами да летят ловуват и т. н.
Нито е бил баща, нито опора, нито подкрепа за сина си. А едно голо училище не е достатъчно, за да го подготви за живота. Има истина в това, че някои се справят без родителите... но и това, че хората оцеляват, ровейки по кофите, също е вярно. Не е там работата. За да бъде човек удовлетворен от живота, му е нужен тласък... от родителите.

22.   И понеже има много писания за това, че родителя е длъжен да осигурява издръжка на дете, което учи - средно или висше образование, искам само да накарам писалите смехории, да прочетат Семейния Кодекс. Там е маркиран в чл. 142 ал. 1) минималния размер на месечната издръжка. Той е 1/4 от минималната работна заплата - 400/4 = 100 лв. Толкоз. Може и двойно да ти дава баща ти. Повече от 200 лева само ако те обича и ти не му натякваш, че е длъжен!

23.   22, какво толкова си се впрегнала ;)
СК определя, че "всеки родител е длъжен СЪОБРАЗНО СВОИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ И МАТЕРИАЛНО СЪСТОЯНИЕ да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето".
А и някак си е гротескно човек с огромни за България доходи да минава между капките само с някакви си 100-200 лева.

А последното ти изречение е просто несериозно... затова намали алкохола, пий повече водичка и по - полека с гнева и злобичката ;-)

24.   хора, бащата трябва да го издържа докато учи съвместно с майката, отговорността е и на двамата. което той и прави - плаща му семестрите и му дава седмична издръжка.
авторът сам написа: свикнал е да живее нашироко докато родителите му са били заедно, 5-звездни хотели, почивки и сега му е трудно. да, така е, така живеят повечето хора.
обувките от 250 лв са глезотия, човек може да носи доста по-евтини. горивото - също, като студентка съм пътувала с влак и не съм умряла. анцунгът и дънките вероятно също са били скъпи.
постарайте се да погледнете историята от страната на бащата. той може би би написал: "синът ми не се интересува от мен, не спира да ми иска пари, само това го интересува. давам му достатъчно за да живее и учи, но никога не е доволен. " не звучи добре, нали?

25.   Стига с това дете. Ако го познаваме в реалността, сигурно се прави на най-големия мъж. Нищо, че не е изкарал 2 лева в живота си и се тръшка на тате, че не му купува маратонки.