Споделена история от Семейство

Жена ми полудя напълно
Здравейте,
проблемът ми започна, откак се роди дъщеричката ни - сега е на 4 месеца. Някаква мания обсеби жена ми, направо като, че ли демон се е вселил в нея - мания за микроби и болести и страх, да не се разболее детето. От как започна зимата се започна адския терор вкъщи - въведоха се някакви странни и граничещи с лудостта закони - всчико, което закупя от магазина, обилно се измива с веро, понякога и дезинфектира със спирт, ограничиха се контактите с хора, да не би да се срещна с някои, който ще ми предаде вирус, та аз ще го предам на жената и бебето. Забранява ми се да се срещам с родители, приятели да не би някой да ме зарази. Тя и бебето не излизат никъде, нито ходим на гости, нито някой идва при нас на гости. Места, като болници, Молове панически се избягват, ако аз съм посетил някое място с много хора - се започват скандалите. Въобще всяко нарушаване на някое от правилата води до страхотни скандали и ругатни, и груби думи.
Ако тръгнеш да противоречиш - скандалът нараства още повече. Преди да се роди бебчето не беше такава, но откак това се случи - съвсем обезумя.
Дори при бабите не иска да ходим, нито пък ги допуска да идват при нас - отново за да запазим щераката здрава.
Просто се чудя какво да правя вече, според мен тези симптоми наподобяват едно състояние наречено мизофобия, за което прочетох в нета, но реално дали има лек?
Ако извикам психолог вкъщи нещата никак няма да се подобрят.
Някой от вас сблъсквал ли се е с нещо подобно?

Коментари

1.   Хормоните й играят лош номер. Случва се и на други скоро раждали жени.
Това състояние ще отмине, но през това време, може дъщеричката да започне да проявява алергични симптоми.
Прекаленото пазене от бактерии, обърква защитните функции на организма и се стига до алергии.
Намери начин да оставиш на видно място литература за причините, които довеждат до алергия.
Успех и дано по-скоро момичето преодолее това състояние.

2.   :) хитрушaтa е нaмерилa нaчин дa ТЕ изолирa от всичко.
Простичкa е женa ти, но скоро ще рaзбере, че късият синджир не се трaе, зaдушaвa, зaтовa се късa и жертвaтa бягa.
Пробвaй нещо: кaжи и, че ще се изместиш нa. квaртирa докaто мине зимaтa поне, зaщото те побърквa от толковa огрaничения и нервни изблици, пък и дa не рaзболееш без дa искaш нещо детето.
И сaмо гледaй цирк.
П. п. женa съм, мaйкa съм :)

3.   Това е след родилна депресия. Нормално е и много жени я имат-не винаги в тази форма. Жена ти е слушала и чела разни новини за починали от грипове и усложнения бебета и сега се страхува. Ти се успокой, защото и твоята реакция не е нормална. Бебето няма имунна система и наистина всякакви вируси и бактерии могат да са много опасни за него. Трябва да го пазите, да си миете ръцете и да не посещавате молове, болници и места с много хора заради възможност за заразяване с грип. А е и доста студено. Добре е в този сезон и други хора да не ви посещават. Жена ти е права. Изчакайте пролетта и тогава се срещайте с хора. Сега имате дете и вече нещата няма да. Са същите като преди. Ще трябва да се съобразяте с него на първо място.

4.   Това е сериозен проблем, които трябва да се реши, преди да окаже влияние и върху психиката на детето.
Според мен е необходима професионална помощ. Обаче лошото е, че жена ти може би не осъзнава наличието на проблем. Трябва да се подходи внимателно.
Може би е добра идея да се срещнеш с психолог сам и да обсъдите как да подходите.
Иначе това, което се случва, според мен е нещо като хипохондрия, но пренесена върху детето. Жена ти се страхува, че детето може да се разболее от нещо смъртносно и се опитва да го опази. Предполагам, е много мъчително и за теб, и за нея.
Успех, дано бързо се разреши проблема!
Ж28

5.   Това е сериозен проблем, които трябва да се реши, преди да окаже влияние и върху психиката на детето.
Според мен е необходима професионална помощ. Обаче лошото е, че жена ти може би не осъзнава наличието на проблем. Трябва да се подходи внимателно.
Може би е добра идея да се срещнеш с психолог сам и да обсъдите как да подходите.
Иначе това, което се случва, според мен е нещо като хипохондрия, но пренесена върху детето. Жена ти се страхува, че детето може да се разболее от нещо смъртносно и се опитва да го опази. Предполагам, е много мъчително и за теб, и за нея.
Успех, дано бързо се разреши проблема!
Ж28

6.   Това е сериозен проблем, които трябва да се реши, преди да окаже влияние и върху психиката на детето.
Според мен е необходима професионална помощ. Обаче лошото е, че жена ти може би не осъзнава наличието на проблем. Трябва да се подходи внимателно.
Може би е добра идея да се срещнеш с психолог сам и да обсъдите как да подходите.
Иначе това, което се случва, според мен е нещо като хипохондрия, но пренесена върху детето. Жена ти се страхува, че детето може да се разболее от нещо смъртносно и се опитва да го опази. Предполагам, е много мъчително и за теб, и за нея.
Успех, дано бързо се разреши проблема!
Ж28

7.   Честно казано досега не съм чувала за такова нещо.Но ще е най добре да седнеш и да поговориш с нея.Да й обясниш че така не може да продължава.Ако не стане ти предлагам да попиташ психолог.

8.   Явно вече ти се е качила на главата. Забранявала била...

От историята ти разбирам, че има два проблема. Единият е малък, другият е много голям.
Малкият е, че жена ти има фобия към микроби.
Големият е, че тя тероризира теб, детето, роднините и има тотален контрол над теб.
Нещата са напълно изпуснати и има малко надежда за теб. Ти явно си я оставил да доминира, щом си позволил да се стигне до там. В една връзка на зрели, равнопоставени партньори с ваимен респект един към друг никой не би си помислил да "забранява".

9.   Трябва да отидете на семеен терапев или на доктор... Успех

10.   Това ви е първото дете и е нормално да е несигурна и предпазлива, но това което описваш наистина е прекалено. Може би друга майка трябва да поговори с нея и да я успокои. Детето не трябва да се гледа като под похлупак, защото, организмът му един ден няма да може да се пребори с вируси и пр. в по-късен етап от живота му. Знам, че звучи странно, но в Швеция хората си остават новородените деца навън за по час да кажем, зимата, за да ги закалят.

12.   Не знам дали психолог ще и помогне, но предполагам, че жена ти е интелигентна жена и може да чете. Това което прави е многократно по вредно за детето. Все някога това дете трябва да се социализира сред хора. Какво ще стане тогава, то няма да има стабилна имунна система и тогава ще започнат още по страшни проблеми за жена ти. Не случайно са измислени ваксините, именно да подготвят имунната система за бъдещи срещи със зарази. Не казвам, че трябва детето да яде неизмити плодове и зеленчуци, но не и тази педантичност, чак и хората да не виждат детето, или да не го извежда на открито. Тази стерилна среда, после ще ви струпа куп проблеми. Нека жена ти сама да прочете как се калява имунна система на бебе, и тогава да действа. Наистина, докато бебето укрепне до година, е хубаво да не се среща с много хора, но не и такъв педантизъм като на жена ти, да ви паникьосва. Само информацията за имунната система, ще я изведе от това състояние. Сега всичко го прави за доброто на детето, но ако продължи така дълго време, сериозно ще му навреди, просто няма да има силна имунна система и тогава ще започнат болестите, особено като тръгне на градина.

13.   Виж, напълно разбирам жена ти, особенно ако е в по напреднала възраст и още повече ако детето е дълго чакано, по принцип младите майки не са такива и гледат децата малко на майтап. Обаче по-възрастните и особенно такива, при които забременяването е било трудно е като в твоя случай. Аз ще ти кажа само едно нещо, природата си знае работата, това с верото може само да навреди. Да, пази се от болни хора, но не мий зеленчуците с веро. Самия факт че детето в първата си годинка, първото нещо което прави, когато вземе нещо в ръце е да го напъха в устата. Така то опознава света. То ще взема неща от килима, под дивана, улицата, които бързо ще налапа. Така, то си изгражда и имунитет. Организма трябва да се бори, за да развие имунна система, чувал съм за случаи, когато хора в манията си да стилизират всичко, използващи само антибактериални химикали в крайна сметка се самоубиват. В смисъл, собствената им имунна система започва да ги убива, защото функцията на имунната система е да се бие с врага, когато такъв няма, тя търси враг там където не трябва и започва да атакува клетките на организма и съсипва органите. Както казва народната мъдрост, прекален светец и богу не е драг. Демек крайностите не са полезни.

14.   Мисля, че да се избягват молове не е лоша идеа. Не толкова за телессното, колктоо за душевното здраве...

15.   Консултирайте се с педиатър - той трябва да обясни на жена ти, че... не псотъпва правилно и дългосрочно всички тези мерки ще имат точно обратния на желания ефект. Ще създаде болнав хипохондрик.

16.   Бой и секс и трябват на жена ти. Какво си я оставил да ти се качва на главата.

17.   Жена ти е в след родилна депресия и само, който не го е преживявал не знае какво е. Здрава, силна, психически устойчива и борбена жена, кояро обича живота си и семействоти си, мислих да ходя да се хвърлям от моста. Страшно е! По-добре й помогни!

19.   Като съм се родил моята майка е била в подобно състояние, не са ме изкарвали на слънце и съм развил лека форма на рахит... така че най-малкото трябва в слънчевите дни да изкарвате малката.

И номер 1 е прав/а за алергиите.

20.   В същност за дете на 4 месеца не е чак толкова лоша идея, особено предвид че до преди 2 седмици половината страна беше в грипна епидемия.
Нещата от магазина също е добре да се мият, първо защото са обработени с всякакви химикали, второ че толкова ръчички са ги препипали че...
Както и да е, не е добре детето напълно да се изолира ама като е толкова малко все пак е добре да се пази - имунната му система не е развита като на възрастен. А има време да си я развие - в детската щото за по голям развъдник на болести от това не се сещам.

21.   Жена ти е откачена. Преминава всякакви граници. Дори и да го опази от болест, в момента в който тръгне на детска градина, ще е първото се разболяло дете. Тя му потиска имунната система сама да се бори с микробите. Всички деца се разболяват. И забелязах, ч е колкото повече ги пазиш, толкова по-често боледуват. Аз също пазя моето, но жена ти направо е върхът! Плюс това плодовете и зеленчуците, не се мият с веро, а с бял оцет за дезинфекция. Ако ще ги миете с веро, по-добре изобщо не ги и мийте. А ти у вас какъв се явяваш? Откъде накъде жена ти ще създава правила? Детето не е ли и твое?

22.   17, ти може и да си била в следродилна депресия, но съпругата на автора не е в такава. Описаното блъска на хипохондрия плюс мизофобията. Лечение - психиатър. Той не казва, че тя е апатична, ревлива и с мераци да се хвърля отнякъде, така че каква депресия, какви 5 лв.?

25.   Авторе, всички крайни мнения са на хора, които никога не са имали жена и деца. Ти си грижовен човек и се тревожиш. Следродилната депресия съществува. И има най-различни форми. Ти какво правиш за да и помогнеш да излезе от депресията? Болестите също са факт и ненапразно има обичаи да не се ходи при родилка и бебе. Много често бабите, роднините и всякакви "доброжелатели" дават свои мнения за отглеждане на бебе и са адски настойчиви, може да е защитна реакция.
Повикайте детския лекар или отидете ЗАЕДНО на бебешка консултация и там обсъдете ти, жена ти и лекарката тези проблеми.
Всъщност ти за какво се тревожиш за чистофайната мания, за липсата на посетители или искаш отново в мола?
Ж 65 лекар

26.   Ами права е жената! Като се разболее- направо в болница се влиза с такова малко дете! Ти ли ще идеш с детето? То не може ни сироп да пие, ни антибиотик ако не е захранено, щото всичко плюе. Ама на тебе през ум не ти минават тия работи... приятели и роднини у главата ти.... ми то така е- юко майката не помисли за детето- няма кой.

29.   Жена ти може би малко пререагира, но предвид грипната епидемия и че сте с малко бебе, ограничаването на контактите е повече от благоразумно в момента - нека стане април, май и тогава ще почнете да го срещате с хора и да му развивате имунната система.

Виждаш по новите, колко тежко здрави силни хора в разцвета си изкарват грипната инфекция и с какви усложнения се налага да се борят после - а бебето е толкова мъничко и беззащитно... нормално е жена ти ако може да избегне подобно нещо, да се старае да го избегне. Дават ти по-горе всякакви съвети, предполагам и всички роднини критикуват и дават акъл - обаче ако детенцето нещо му стане ти и жена ти ще сте, дето ще викате линейки посред нощ и ще треперите пред кабинетите, а не доброжелателите наоколо.

Обикновено за съжаление първите болести на детенцето идват точно от близки роднини, които не се съобразяват, дали не са се срещали с болни хора и не пренасят вирус преди да гушкат и прегръщат детенцето.
Лекарите не пропускат да предупредят всяка родилка, точно за подобни опасности - не можеш да обвиняваш жена си, че е избрала да приеме думите им насериозно, вместо да слуша примерно леля си Мара, дето всичко знае и от всичко разбира, щото навремето 3 деца едва ли не на площада с бабите е отгледала и посудата през ум не и е минавало да дезинфекцира...

Съпругата ти най-вероятно просто е взела насериозно лекарските предупреждения за строгата хигиена през първите месеци, а и е чула или видяла, колко е страшно, ако се зарази с вирус бебенце през първите месеци, когато е най-уязвимо. Мен ми е по-скоро любопитно, ти къде си бил, когато лекарите са ги обяснявали тези неща, че ти се струват за толкова ненормални. Честно казано жена ти действа доста по-разумно от много млади майки, които също ги е страх че роднини и познати ще им заразят детето, но не смеят да си кажат, да не би пък да обидят някой.

Миенето и дезинфекцирането на всички предмети, които могат да влязат в досег с бебето наистина се препоръчва от педиатрите. Предполагам говориш за предмети, а не за плодове и зеленчуци, както някой по-горе предположи - бебето на този етап така или иначе плодове и зеленчуци не яде.

Авторе, като си решил, че искате дете е редно предварително да си обмислил, че това ще е свързано с ограничение на контактите и че животът ви поне през първите годинки няма да е както преди. Не ми се вижда нормално мъж да се оплаква, че не ходи по болници и молове... особено пък по болници...

Писаха ти и за следродилната депресия - но това което описваш не ми звучи точно така - от следродилната депресия жената става по-скоро отчаяна, апатична, реве за щяло и нещяло, чувства се непривлекателна, сама, неразбрана... хормонален дисбаланс, разбира се също е възможен, но това което ти описваш по-скоро са все още небалансирани прояви на новооткрития майчински инстикт и силно желание да защити бебчето от всичко. Предполагам че до няколко месеца ще се поуспокои и ще се уталожат нещата.
Социалният ви живот - или поне твоят, майката в това отношение е доста по-ограничена от обстоятелствата, ще почне постепенно също да влиза в релси. Като цяло не виждам особен проблем да имате.

Сериозно, нека се включат и млади майки по темата - аз такива които първите месеци след раждането да не си стоят вкъщи и да не са свели излизанията и социалния живот до минимум, особено пък зимата и по време на епидемия, наистина не познавам.

31.   Дай й да прочете това:

http://www.factor-news.net/index_.php?cm=12&id=8541

32.   Питай жена ти какво ще прави и когато детето ви започне да ходи на детска градина и после на училище. И какво е това стоене у дома. Ти не ходиш ли на работа или тя. Без излизане няма пари. Пък нали ходите до магазина. Кажи и че и това е излизане. Пък ако иска да не "зарази детето" да вземе да заключи врата да си остане в къщата и да умрете от глад. Чудя ти се как още не си я зарязал.

33.   Детенцето да Ви е живо и здраво. Имате прекрасно момиченце! :)

34.   Жена ти е грижовна майка, в отлично психично здраве! Когато детето ви порастне, животът ви постепенно ще стане както преди да се появи бебето. И баби и дядовци и приятели ще ви идват на гости и по молове ще ходите. Прояви търпение, слушай жена ти като добър съпруг и щом се запролети и почнете да извеждате бебето на разходки, лека полека всичко ще се оправи.

35.   Случва се понякога, но знай, че това може да е форма на следродилна депресия, може и да е нещо по-сериозно - това ще каже ПСИХИАТЪРЪТ, ПРИ КОЙТО ТРЯБВА ДА Я ЗАВЕДЕШ !!!

Не отлагай срещата със специалист психиатър, те са професионалисти, имат опит с такива хора.

Щом жена ти е стигнала до тук, значи нещата са доста сериозни. Толкова сериозни, че оттук нататък могат само да се влошават, оставени без спешна намеса.

Желая ти успех, за да може да живее щастливо, както се полага с малкото съкровище

36.   И аз имам бебе, ама не мия така нещата, то като лапа всичко си изгражда имунитет.

37.   Авторе, определено жена ти има някакъв вид нервно разстройство, може да е следродилна депресия, знам ли, но вреди и на теб, и на детето, най-вече на себе си. Права е номер 36 - детето ти ще страда един ден от много алергии заради глупостите ѝ. То има имунитет, не е нужно да изгражда, но имунната система трябва да работи, има нужда срещи с възможни болестотворни организми или почва да се бори с неща, които не са вируси или бактерии - така се появяват астми и алерии. Разбира се, трябва да има хигиена, но ако детето израстне в стерилна среда, после ще се разболява много повече. Не случайно циганчетата, които от малки щъкат полуголи навън са много здрави. И децата на село няма да чуеш да имат алергии и автоимунни болести, също не страдат от синдром на пониженото внимание и тем подобни нервни заболявания.