Споделена история от Семейство

Колко пари ви трябват месечно за да сте доволни
Колебая се доста дали да замина за чужбина.
Имам осигурена работа от много близък приятел за около 2, 000 € месечно. След разходите (наем, ток, храна и т. н) по мои сметки ми остават ~ 1, 000 € чисти пари.

От Варна съм. Живея в собствено жилище - сам. Заплатата ми е почти 1, 000лв., но се харчи и е имало месеци в които да съм на минус.

Интересувам от това ако можехте да избирате заплатата си (в рамките на разумното) каква бихте искали да бъде тя?
Мене примерно 2, 000лв. на месец много ме устройва и въобще не бих си и помислил за чужбина. Говоря за сам човек, който скоро ще заживява в приятелката си, но и тя ще допринася за бъдещият семеен бюджет.

Колко пари ви трябват месечно за да сте доволни?
В зависимост от това дали сте на квартира или в собствено жилище, дали сте сам или сте повече, или с детенце може би?

Коментари

1.   Аз съм жена, взимам 600л. мога да кажа, че ми стигат. Зависи все пак как се харчат, мога да кажа, че си купувам каквото ми хареса. Например бих се радвала и на по-голяма заплата, ама за сега е толкова...

2.   Аз вземам 1200 в малък град и живея сам в собствено жилище.
Погасявам заем с вноска около 400 лева, 200 лева за сметки - ток вода, телефон, нет и тв. Останалите ми стигат като най голям разход ми идва горивото за колата - около 100 лева на месец, след това е алкохола :) Не че ходя много по заведения де...

3.   Няма да споменавам каква е заплатата ми, това не е важно. Живея в собствено жилище, сметките делим наполовина. Само за мен половината сметки отиват не повече от 300 лева на месец, а понякога падам и под тази сума. Нагоре вече започват глезотиите. В края на миналата година направих разбор на всички приходи и разходи според извлечението от банковата ми сметка. Средно ми се падат по 800 лева на месец. Не ми е липсвало нищо. Ходих 3 пъти извън България на екскурзии и си накупих доста глезотии.

4.   На мен в чужбина ми предлагат 1200 евро и то в бивша соц страна, където общо взето храната не е много по-скъпа, нито жилищата. Общо взето като на 2 ще са ми разходите, но в евро валута. И освен това не смятам на първо време да купувам кола, нито пия алкохол.

А в България ще е късмет да си намеря работа за повече от 800 лева с моята диплома, така че мисля да замина. Зависи каква ти е професията общо взето, а някои в България е по-добре, за други - в чужбина. Успех! :)

5.   Жена на 27г. съм, чисто взимам около 700лв. След разход за квартира, консуматив и кола не ми остава много. Определено не са достатъчно, но се опитвам да спестявам и търся вариант за допълнителни доходи. Мислиш ли, че за държавата, която си избрал тези 1000 евро ще ти бъдат достатъчни за поддържане на живота, на който си свикнал?

6.   1000 евро в чужбина, не са кой знае какво. освен ако планът ти, не е да събираш пари 5 години и да се върнеш, но това ще са 5 години на нищерта и лишения и едва ли ще си струва. Повярвай ми, хора в по 50-100 000 панда си профукват парите за буквално няколко месеца. Дори и да ги вложиш в "нещо" пак няма да е толкова добре. А и повечето хора казват "нещо", защото нямат идея от нищо.
После се оказва, че си пропуснал 5 хубави години от живота си в стискане и лишения. Няма смисъл, освен ако мутрите не са те погнали за някакви дългове.

Иначе 1500 лева са си перфектна сума, за малкия град, от който съм се пруъкнал.

7.   Е, добре де: няма ли семейни с деца? И какви са тия заплати в малки градове от 1200 лв. Жена ми е учителка с 600 лв., аз работя в частна фирма за 700 лв. Общо 1300 лв. Живеем в малък град в апартамент от 70 кв. Имаме и две деца на 12 и 14 г. Едвам се оправяме. Направо не знам. Отопляваме се на ток и в тия студове имахме сметки от по 300 лв. За храна се стискаме, за да не харчим повече от 20 лв. на ден, за да не надвишаваме 600 лв. Хилядарката за храна и консумативи по жилището си отива, особено зимата. Повече няма откъде и накъде.

8.   №7 просто не сте си направили добро изчисление на разходите за ток и храна.
Аз живея в голям град в собствен апартамент с 15 годишния си син с 700лв на месец и живеем сравнително добре, излизаме на заведения, отделям на детето по 30лв джобни на седмица и отделно 50лв тренировки плащам сметки, храна и ми остават 100лв на месец за спестяване, не пием алкохол може би там е разликата или това че не ползваме транспорт живеем в центъра и ходим пеша.
Как и защо вие имате 300лв ток? Ние с климатик, бойлер, компютър който не се изключва имам 62лв за студения януари иначе сметката за ток е около 35-40лв. Един инверторен климатик харчи около 2,5лв на денонощие при пълна мощност как вие харчите по 10лв за ток дневно?

9.   №7 - не виждам защо смяташ заплата от 1200 лева за нещо не нормално в малък град. Работя във фирма за електроника а има и колеги дето получават доста повече от мен ама сме се разбрали да не си гледаме в канчеатата.

Освен това лятно време си ходя на работа с колелото. пътя ми е 10 - 15 минути и на практика разходите за гориво са сведени почти до минимум. Също така жилищата са по евтини от колкото в София, да не кажа голяма дума - ама поне два пъти по евтини.

Та в заключение мога да кажа че съм провинциалист и се гордея с това! В София може да ме примамят само ако ми дадат три пъти по голяма заплата ама надали ще стане :) Та има живот и по малките градове, въпреки че на теб не ти се вярва :)

10.   Само ще попитам номер 8 дали има ТЕЦ у дома си? Ние вкъща имаме над 200 лв ток за кучешкия януари, и както е видно нямаме ТЕЦ. Нямаме и екстри като климатик. Токът в мой апартамент 40 кв. даден под наем, е 150 лв за януари и също няма климатик и ТЕЦ.
При тия студове масово сметките за ток са над 200 за хората, които са без ТЕЦ.
Еми не всеки има финанси за климатик. Вкъщи само мъжът ми работи за 800 лв, аз не по здравословни причини, гледам си детето и дома.
Ползваме колата си, защото в южен район/столицата/ с почти никакъв или нередовен транспорт е невъзможно. Висиш като луд по спирките по половин час и нагоре да мръзнеш и да си губиш времето. Трудно ни е, но се разбираме горе-долу. Случват се и спорове, естествено.
Аз лично, ако работех, бих била доволна и на 600 тина лв, които да допълнят семейния бюджет.

11.   300 лева за ток за 4-членно семейство не е много. Аз съм сам, топля две стаи с климатици, бойлера е на ток, печка, пераля и хладилник не ги смятам въобще за разход.
За периода 17. 12. 16 - 17. 01. 17 платих точно 111 лева, общо 660 киловата почти половината на нощна тарифа.
Ако обаче имаше жена и две деца сметката щеше да е поне двойна, да не кажа четворна, така че данните на №7 са съвсем реални според мен.

12.   1000 лева на човек. Знам, че не всеки ги има тези догоди. Разбира се, може и с 200 да се изкара, но когато имаш възможността, няма смисъл. Работата е, че ако имаш 200, а после по 1000 на месец, ще се чувстваш, много по-добре. Но ако имаш 1000, а след това по 5000, ще ти е почти все тая. Дори от 2000 нагоре, няма да забележип особена разлика в комфорта. Важното е да са покрити сметките, да има за хобитата и да може д асе излиза с приятели и познати. Не знам, колко ще трбяват за деца, но ще видим.

Разбира се, ако си от хората, който тряба да имат не само най-новата кола, но тя трябва да е и с най-големия двигател (което понякога струва двойно повече), а и не можеш, да живееш без преслуга, то тогава и 50 000 ще са ти малко.

13.   Не знам може и да сет прави че 300лв са малко за ток но човек трябва да се простира според чергата нали?
Ама като гледам №11 отоплява две стаи бойлери печки перални за 111лв, четири членното семейство да не би да отопляват 6 стай че да имат 300лв ток? В интерес на истината климатикът харчи една и съща сума независимо дали топли 2-ма или пет човека. Отделно пък дупе знае 2 и 200!

14.   До №10 от №8 ако имах ТЕЦ защо са ми бойлер и климатик скъпи?

15.   10 - Зависи от уреди, изолация, дограма, мебилировка, размери и прочие.

16.   До n8 от n7. Напълно нереално е това, което пишете госпожо, но нямам намерение да влизам в спор с вас. Само ще ви кажа, че нямаме ТЕЦ. Отпоплявам се с инвенторни норвежки радиатори, които са с таймер и поддържат постоянна температура в къщи от 25 градуса. Бойлерът ни е постаянно включен. Готвим си храната в къщи, но 20 лева за четири човека на ден разход е минимума и ние се движим в този минимум, това са по 5 лв. на човек. Джобните месечно и за двете деца са ни 240 лв. (4 лв. на ден).
От това, което сте написали излиза, че ако живеехте сама, без сина си, можете да карате с 350 лв. на месец, от които да спестявате 50 лв. и при това и да ходите и по заведения.
Ако един работодател прочете написаното от вас - ще си каже "Леле, колко много пари им давам, та чак пестят".

17.   Вие сега почнахте кой колко ток имал и кой колко вземал. Въпросът беше с каква заплата бихте били доволни, не да правите сметки кой колко харчи. Ние живеем в чужбина. Бях си в България за няколко месеца. 2-ма възрастни и едно дете в собствен апартамент-1500лв. харчехме. Ако живеех в БГ бих искала да имаме общи доходи не по-малко от 2000 лв., за да съм доволна. Т. е. да можем да заделяме и "за черни дни", ремонт или почивка.

18.   Дори аз знам, че с климатик е по-евтино и икономично.
НО!!! За да сложа климатик, трябва ::
-да срина стена
-да сложа дограма-поне 1-2 бона...
-останалите джаджи-измазване, топлоизолация, шпакловки, откъде да знам какво още.. Не съм зидар или строител.
И какво-кажи-речи 5 бона. Откъде такава сума у нормално средностатистическо семейство??
Живей щастливо номер 1, но си набий в главата, че не всички са богати като теб.

20.   №18 преди всички тези ремонти трябва да имаш дом, ужас то един дом струва хиляди левове, олеее това колко труд е, него пък трябва да го обзавеждаш, дограма да му слагаш, шпакловки да му правиш......
Излиянията ти приличат на тези от приказката "Мързеливият"
цитат: Не е за мене такова жито. Трябва да го карам на воденица, че да го меля, че да го връщам в къщи, че да го меся, че да го пека, че да го ям - дълга и широка работа. По-добре в гробището!

21.   №81, това е абсурд - 62 лв ток за януари тази година!? Вие просто сте живели на студ. И със 700 лв да живеете нормално двамата с 15 годишно хлапе, няма начин. Това прави по 350 лв. на човек. Че тя минималната е 460, за издръжката според измислените синдикати няма да говорим. Имам 17 годишна дъщеря, която не е кифла, следователно няма разходи за разни простотии и ми е пределно ясно, че дадената от Вас сума е просто нереална за нормална издръжка на двама ви. Аз също отглеждам сама дъщеря си. Моят доход е по-нисък от Вашия, но и 700 лв чисто да беше, пак е крайно недостатъчен за ситуацията.

22.   №21 Много се лъжеш, всичко което съм написала е напълно реално. И ако ти смяташ за студ поддържането на постоянна температура от 24 градуса, то за нас не е студено у дома. Вярно е че е въпрос на вложения в строителство :). Преди години вложих значителна сума в подобрение на стени и дограма на жилището и сега ми е евтино.
Тя минималната за страната може да е 460лв, но тези хора работещи на минимална чисто взимат 360лв, само не разбрах какво общо имат те с разговора.
Нямам против че имаш 17 годишна дъщеря, която не била кифла, но мисля че разходите за момиче са доста по големи, поне така си мисля. Като сложиш посещения при козметик, което при момчетата го няма, като сложиш гримове, чести и по съкпи прически, бои за коса, които при момчетата ги няма моят син се подстригва първи номер. Синът ми примерно е доволен на телефонен апарат от 300лв, подписвам договори с телефонни, интернет и тв компании само на доста изгодни оферти, обикалям и проучвам компаниите коя ще ми даде най-добра оферта за момента не питам познати а говоря с хората на гише. Така за 18лв на месец има неограничени телефонни разговори в страната и 7000мв мобилен нет за сина ми. Наясно съм също че за момчетата да имат 3 чифта дънки е ок за момичета обаче и 10 чифта са малко, отделно поли и рокли, на момчето 1 портфейл е достатъчен, на момичето 5 вида дамски чанти, така стои въпросът и с блузки обувки и др вероятно.
Колкото до издръжката на "измислените синдикати" тя включва алкохолни и тютюневи изделия, обзавеждане и поддържане на дома, социалните осигуровки и данъците, транспорт който казах че ние не ползваме, дори включва 33лв трансфери към други домакинства, вероятно имат предвид дарения, подаръци или благотворителност.
За сведение синдикатите определят 300лв на 4-членно семейство за наем, ток, вода, енергия и горива, всичко това общо 300лв.
Така че сумата която те определят разбира се че не е реална защото е средно статистическа, реалния живот не е статистика. Един яде картофи, друг яде кюфтета по статистика двамата ядът мусака.
В месечните си разходи не включвам данъците, не плащам цигари и алкохол, не плащам транспорт, не включвам боядисване на дома, мебели, ремонти, последното плащам от спестяванията, онези 100лв които споменах в №8. Отделно избягвам безалкохолното, плащам по малко от 50лв месечно за съобщения /интернет и телефони/ за щастие не давам 60лв месечно за лекарства, които са включени в тяхната сметка. За храна се оправям с по малко в тяхната сметка по 177, 59лв на член от семейство. Знам че повечето жени не могат да си направят сметката с готвенето, но ако искат могат да се научат. Лесно е! Да си направиш в къщи обяд за двама с по една голяма пържола, картофена салата, чаша айрян и купичка млечен крем или макарони на фурна ти излиза по малко от 5лв, за закуска принцеса с кайма или кашкавал ти излиза по малко от 25ст броя сложи и по чаша чай закуската за двама идва левче, за вечеря бихме хапнали с удоволствие домати или спанак с ориз, за 8лв пълно дневно меню за двама. следователно 350лв са ни много за храна, а като имаш предвид че не всеки ден ядем пържоли /манджа с месо излиза по евтино/ ни трябват още по малко пари за храна.

23.   Според мен автора е необвързан човек, а темата нещо взе да се флууди от няк'ви нервни семейни...

24.   До номер 8.
Няма как някой да ме убеди, че взима 700 лв. и се гледа той, гледа дете, че и джобни му дава 120 лв. на месец и плюс това 50 лв. за тренировки, по заведения излизате, че и ви остават 100 лв. Абсурд... Ток, вода не плащате ли? Зимата 200 лв. ток и ви остават 500 лв. демек 270 лв за теб и за храна за вкъщи и да излизате по заведения? И дрехи, обувки... няма как някой да ми го докаже това.

Аз взимам над 1400 лв. Живея сам, плащам квартира 350 лв. Ще кажа с една дума, че разходите ми за месец, квартира, ток, вода, издръжка ( 120 лв ) лаптоп на изплащане, тел, нет и тнт са около 800 лв.
Остават ми 600 лв. за храна и излизане. Демек по 20 лв. на ден. Този месец направих грешката да изляза 3 пъти по ресторанти и барове и да се отпусна повече, еми от 15 дена съм в застои и не излизам никъде, а и по принцип не ми стигат тези пари, дори предният месец си взех 100 лв. от кешираните, за да мога да си взема дрехи. Да, грешката е в мен, явно харча повече от колкото мога да си позволя, но дори и като харча То пък голямото харчене... 20 лв. на ден. Тази година вече искам да отида малко за 10 дена поне на почивка. Ами вчера точно това си мислех, пак няма как. аз и по 100 лв. да заделям, то е смешно. Ами кола трябва да си купувам, акт за 300 лв. имам, всичко, което изкочи като екстра разход над 100 лв. ме събаря.

Та тези, които гледам дете със 700 лв. и че излизат по заведения, едва ли не всичко е розово и си живеете живота.. това няма как да се случи и вие го знаете. А колко ви се помага, никой нищо не казва?
Като мои познати " Аз си купих апартамент" в крайна сметка се оказа, че техните му го купили и го изплащат. Аз от наще като взема 40 лв. в заем и ги връщам, други цял живот живеят на гърба на родителите си и си мислят, че се оправят.

25.   Аз съм от горният пост, който се възмути от номер 8, чак забравих да отговоря за колко пари бих бил доволен.

Да речем около 2500 лв. , за да ми стигат, да не се чувствам смчкан и да мога да си позволя да си закупя апартамент, да мога да заделям за почивка и нова кола. Как?

Сам човек съм и както казах 1400 лв. съм на ръба. До 2500 остават 1100 лв. 400 лв за апартамент, 300 лв за среден клас автомобил и явно остават 300 лв. ей така да си ги харча или заделям.

26.   Сама жена:
300лв квартира
200лв. сметки
100лв телефон, интернет, телевизия
50лв. градски
250лв. за хоби
200лв цигари
50лв котка
50лв за барове, дискотеки, кафенета и клубове
500лв за храна и напитки
300лв за дрехи, обувки и аксесоари
50лв за козметика
20лв за препарати

Значи около 2500-3000лв що-годе биха били достатъчни да се чувствам комфортно и 4000-5000лв биха ми позволили да се чувствам прекрасно.

В момента изкарвам грубо казано 1000лв. Не си купувам нови дрехи, пестя от препарати, ям възможно най-евтините боклуци и като мога да заспя гладна - заспивам гладна, като мога да не ям през деня - не ям; не ходя по заведения с малки изключения, които не ми струват повече от 10лв на месец. За хобита не отделям пари, пуша по половин кутия цигари на ден и козметиката ми за месец не надвишава 10лв. Котката кара само на суха храна и веднъж на седмица някой пауч. Но съм живяла и с 600лв. на месец с 2-3 цигари на ден и макарони със захар по цял ден и за разнообразие веднъж-два пъти седмично макарони с доматен сос с подправки, а котката ми ядеше долнопробни сухи храни, колкото да не загине. Ама можем и с 2, и с 20, и с 200 и с 2000...

Без да плащам квартира съм живяла и с под 200лв на месец.

27.   24/25, сметките ти са много, иначе 20 лв на ден разбира се, че са малко. ние сме 4 души и сметките ни общо са от порядъка на 200 лв. вярно, нямаме наем и издръжка, но пак ми се вижда много. все пак като си сам, по цял ден на работа, нямаш нужда да отопляваш, така че би трябвало по-малко от нас да имаш.
26, съжалявам за теб, наистина живееш доста мизерно, макар че 1000 лв се води прилична заплата :-(

28.   №8/22, естествено че мерките са различни, както за всичко всъщност. И при теб е точно 2 и 200. но няма как да убедиш, че твоите мерки са мерките на останалите. Имам предвид учудването ти как може токът да е 300 лв плюс-минус на едно семейство за м. януари. Ами повечето сметки за ток на огромната част от хората са точно около тази цифра. Достатъчно мнения има по форумите. Следователно грешката е в твоя телевизор.
По конкретната тема - ако се живее в собствено жилище за нормален живот, който включва не единствено сметки за отопление, вода, ток, прилична храна/ нямам предвид био такава/ т. е жизненото оцеляване, а и неща каго книги, заделяне на пари за образование или друга покупка като техника или нещо за душата въобще, добра сума би била около 1000-1500 лв. на човек от домакинство. Другото, както и да го наричаш си е оцеляване.

№21

29.   Хахаха оляхтее се тва е България!

30.   №28 сега е добре да споменеш колко български родители с по две деца в България имат 6000лв доходи. Разбера се че моите съвети са за хора с ниски доходи, точно защото аз съм с ниски доходи. Ако имах 6000лв доходи досега нямаше да съм с едно дете а щях да има повече от две деца, кому не стана ясно че аз съм с ниски доходи обаче съм намерила цаката да не ми е зле и да имам достатъчно от това което ми е нужно. Разбира се че и на мен ми се иска да заведа сина си на ски във Вербие и на карибски плаж, обаче човек се простира според чергата.

31.   №30, темата не е за това да даваш съвети как да живеят хората с ниски доходи, а каква заплата би ни удовлетворила, за да живеем нормално, а не да закърпваме месеца. Та 6000 биха били нормалната сума за нормален живот на семейство с две деца. Получават ги по-малко от 2%. И номерът не е да му намираш цаката как да оцеляваш, а да работиш и да си покриваш спокойно разходите в резултат на това. Последното зависи и от теб, и от държавата.