Споделена история от Семейство

Прекален контрол или нещо нормално?
Аз съм на 24, сестра ми е на 17 и родителите ни са доста строги. Аз допреди 2 години имах вечерен час 22:00ч да съм вкъщи. Работя, пазарувам, помагам с домакинство и градина, не пия и не пуша, не излизам по барове. Дори сега се прибирам най късно 23:30ч. и гледам да не ги ядосвам и да се карат. Сестра ми е малко непукист, но пак има някакви съображения, защото я наказват. В момента е с взет телефон. Като гледам какви деца има ние сме си супер. Нормално ли е да се държат така с нас?

Коментари

1.   Ами с теб определно нямат право да се държат така, защото си пълнолетна, при това не от вчера, а и работиш.
Защо не се изнесеш на квартира с някакви момичета? Ти от 6 години насам вече е редно да излизаш колкото си искаш и където си искаш.

2.   Не е нормално за тези години да им козируваш. Мен от 15-16 годишна ме пускаха по купони, разбира се тогава не ги правехме до много късно (0:00 - 1:00). Сега съм на 18 и купоните ни почват в 12 :D
Пак съм имала съученици, на които са им позволявали повече неща, и аз се бях заканила, че навърша ли 18, за нищо няма да ги питам, а само ще ги информирам. Така и правя. Бях се приготвила да се карам с тях и да се бунтувам, но не се и наложи - окей са с всичките ми планове. Единственото, което искат от мен, е като се прибирам по нощите да е с такси (то не че имам други опции за транспорт след 11:30).
Трябва да се отстояваш. Ако не, потърси си квартира и се изнеси. На 24 си, след няколко години ще ти стане време за деца, а ти не си си изживяла още "тийнейджърската" фаза на лудуването.

3.   До като сте под покрива им е нормално да се държат така. Те като собственици на дома и като по възрастни имат правото да налагат закони които да се спазват в дома им.

4.   Здравей,
Нещо подобно е и при нас. Момиче на 19 съм, дали са ми вечерен час 21:00 и не ме пускат по дискотеки и тн. Нямам и желание за такива места, но е наистина неприятно. Разбирам за какво говориш, може би е за наше добро, но понякога е прекалено. Мисля, че ако се държат по приятелски настроено, нещата ще бъдат далеч по добре, а и не мисля че правим кой знае какво, че да сме подложени на такъв контрол.

5.   Ха съвпадение имаме, аз също макар че съм по-малка от теб, но пак пълнолетна съм "обречена" на вечерен час.
Искам цяла нощ, да съм на вън, но уви моите родители, не разрешават. Мога да ги разгневя, като не се прибера цяла нощ, но след това ще последва бой със сигурност.

6.   Не, разбира се. Въпросът е защо още живееш при родителите си?

7.   Ти си вече на 24 и спокойно може да се изнесеш да живееш на квартира вашите нищо не могат да ти кажат, защото си вече пълнолетна. Може и сестра си да вземеш, ако искаш. Да вашите попрекаляват с контрола, но донякъде ги разбирам искат да ви опазят да не деградирате като виждат каква е действителността днес.

8.   Щом си на 24, не не е нормално, отдавна си палнолетна, освен това сама си изкарваш доходите, не си дете.

9.   Ето затова на 24 г. не трябва да се живее с родителите. Намери си достатъчно добре платена работа и се изнеси на квартира.

10.   Не е нормално да се държат така с теб. Та ти си на 24 г. Какво искат родителите ти-да останеш неженена или да попаднеш на неправилния човек, защото си без опит? Тук добре са те посъветвали-съберете се с няколко приятелки и си наемете квартира. Премести се да живееш отделно от родителите ти.

11.   Не, не е нормално. Казвам го като човек, който е бил и все още е в подобна ситуация. Най-добре е да се отделиш от тях, а това става като първо станеш финансово независима от тях, и второ се изнесеш. Не е никак лесно, нито на теб ще ти бъде лесно, нито на тях, но е по-добре за теб да го направиш.
Те едва ли го правят от лошо, но това, което не разбират е, че по този начин влияят на теб, на личността ти, на свободата ти, на начина на вземане на решения, на самочувствието ти. Отдели се докато е време.

12.   Работата е там, че работя за много малко пари и не мога да си позволя квратира и да плащам сметките си, а седя на работата, защото съм студентка и ме пускат за лекции и изпити. С парите от заплата освен, че пазарувам купувам и различни консумативи за къщата ни, градинарии, дреболии.
Винаги внимаваме да не ги разочароваме, но те и двамата са с такъв характер. Поне единия да беше по-разбран да се балансират нещата, а то майка ни дори надъхва баща ни. Изобщо цялата линия на майка ми са корави, сериозни, заядливи и трудни хора. На нея не може да сподели човек. Близки приятели до нас знаят тайни, които родителите ни никога няма да научат. Сложно е. Като гледам какви родители има либерте завиждам чак.

13.   До 12, от 11:

Много добре те разбирам, в същата ситуация съм - студентка, с почасова работа за смешни пари. Но съм го решила, завършвам семестриално и си търся нова работа, вече съм разучила цените на квартирите, правя си сметката и т. н. Те няма да се променят, каквото и да направиш. И тъпото е, че не осъзнават какво правят и какво ти причиняват. Моите родители са почти същите, с разликата, че го играят уж либерални и много разбиращи ме, уж са ме оставили сама да си вземам решенията и да не ми се месят.. но всичко това е само на думи. Майка ми е изключително изискващ човек, никога не е доволна, само се прави. И когато я хванат настроенията да ми "споделя" (разбирай да се оплаква от живота, който води), го прави така, че аз да се чувствам виновна. Защото съм записала магистратура и не съм си намерила още работа, тя затова работи на гадното си работно място с гадната си шефка. Индиректно ме обвинява за всичко лошо случило й се през живота. Племенничките й какви чудесни и зрели деца са, особено пък малката, амбициозна, ученолюбива, прекалено зряла за възрастта си.. и в същото време ме поглежда с укор и пренебрежение.. Досега постоянно ми се е налагало да й се доказвам, за да каже поне, че се гордее с мен И НИКОГА НЕ ГО Е ПРАВИЛА, НИКОГА. Баща ми, той нищо не казва, той е само по вечерния час (който имах до 22 годишна) и до там. Той поне не ме натиска да уча, защото знае какво е, но дотам. Изобщо си няма и на идея майка ми на какво ме подлага. И в същото време като се скараме тя отива при него, излива една огромна помия срещу мен (напоследък и срещу приятеля ми, обвинява го, че той ми бил влияел) и гледай как всички вкъщи ме гледат като прокажена.

Накратко: Никога няма да посрещнем техните очаквания. Винаги ще има нещо, което да не им хареса и за което да си излеят всичко върху нас. Това, което може да се направи е да избягаш от тази токсична среда, защото тя ще те съсипе, или най-малкото ще станеш един ден като тях (несъзнателно).

14.   Като завършиш си намери добра работа и се махай оттам.

15.   Здравей. Трябва да ти кажа, че ти вече си пълнолетна и не смятам, че е нужно винаги да се съобразяваш с тях. Не мога да проумея също как така когато си била на 22 те още са ти възлагали вечерен час. Вече можеш да вземаш сама решенията си и отговорността си е твоя. Отговорността за сестра ти още е тяхна, но мнението ми е, че ако те продължават да се отнасят така към вас, вие самите няма да можете да вземате решение кое е правилно и кое не е.

16.   Здравей. Трябва да ти кажа, че ти вече си пълнолетна и не смятам, че е нужно винаги да се съобразяваш с тях. Не мога да проумея също как така когато си била на 22 те още са ти възлагали вечерен час. Вече можеш да вземаш сама решенията си и отговорността си е твоя. Отговорността за сестра ти още е тяхна, но мнението ми е, че ако те продължават да се отнасят така към вас, вие самите няма да можете да вземате решение кое е правилно и кое не е.