Споделена история от Семейство

За важните избори в живота
Здравейте,
За първи път пиша в такъв форум, но просто съм объркана и няма на кого да споделя това, което чувствам. Момиче на 19 съм, живея в малък град. Започвам със същественото.. имам връзка с мъж на 22 години. Всичко с него върви повече от добре, има невероятно отношение към мен, подкрепя ме винаги, и изобщо няма какво повече да желая от него на този етап. Но преди няколко дни се появи при мен с предложение за брак и пръствн.. а сме заедно от много малко време - само три месеца. Наистина виждаме се всеки ден и прекарваме време заедно.. Проблема е там, че аз също искам да живея с него, но от друга страна е образованието ми. Искам да следвам. Ако се омъжа за него, ще уча задочно и си мисля, че изпускам много студентски мигове. А ако замина да уча редовно, ще загубя него, а го обичам и не знам дали ще срещна човек като него.. Ще се радвам да чуя и мнението на хора, които са минали през такъв избор. Наистина ми е трудно и се чувствам объркана.

Коментари

1.   Много коварен ход от негова страна, да те изправя пред такава дилема. Намеренията му към теб не са кристално чисти, щом ти вменява вина и душевен смут. Манипулира те най-безсрамно, играейки си с любовта ти. Предложение за брак не се прави, за да вържеш някого и да му съсипваш плановете за бъдещето.

2.   Ако се притесняваш, че ученето задочно е по-пълноценно от редовното се лъжеш. Ако си мислиш, че и при работодателя, при кандидатстване за работа, този завършил редовно има предимство пред завършилият задочно също се лъжеш. Много преподаватели, дори казват, че задочните студенти са по отговорни и добри от редовните, именно защото съчетават образованието с друго, а не са отишли в университета само заради купоните. Тези, които учат редовно почти всичките са на твоята възраст и почти всичките, са отишли не толкова заради образованието, а заради студентският живот и студентските мигове, за които говориш и ти.

Не ти казвам какво да правиш и как да постъпиш, просто ти казвам че на практика дали си завършил задочно или редовно няма значение, в случай, че си мислиш, че задочното представлява непълноценна форма на образование. Но доколкото разбирам, на теб приоритет не ти е образованието, а студентският живот...
Реши сама.

3.   образованието

4.   Рано ти е за брак. Сега ти е момента да учиш, ако ти се учи. Защото хората се женят, за да имат деца. Утре ще ти направи бебе и дори и задочното може да го отсвириш.

5.   Ти студентството заради "студентските мигове" ли го търсиш или заради възможността за образоване? Ако е заради първото, то по-добре ходи го изживей, щото този мъж заслужава нещо по-добро. Ако целта ти е образование, тогава спокойно можете да се обвържете. Но като ти гледам мисленето, май е по-добре да си студентка, щото ако не си ще стане следното (най-вероятно, надявам се не! ): вие се жените, после отиваш да учиш, но дори и задочниците купонясват от време на време, там виждаш колко е "як" светския живот на студента и почваш да съжаляваш, че си се обвързала толкова рано, вместо да "експериментираш" с различни мъже.

6.   Аз бих отишла да уча редовно. Качеството на задочното образование е под всякаква критика. Ако любовта ви е истинска, ще оцелее 4-5 г., колкото трае едно следване.
Не бъди наивна, мисли за себе си. Всичко се случва и бързо разгорелият се пламък може бързо да изгасне. За всяко нещо има време, стани поне на 24-25, тогава се омъжвай. Погледни сайта, има толкова много теми от жени, които са се обвързали рано и в момента са без квалификация, и се молят на мъж, близки и родители. Дай си шанс за по-добър живот.

PS: Коментарът е от жена на 32 г., с образование, професия, кариера, изоставила няколко мъже, които са се опитали да спират развитието й по сходен начин. В момента имам прекрасен мъж до себе си, когото срещнах след завършване на висшето си образование, работим в една и съща сфера, запознахме се на един семинар и вече сме заедно 5 г.

7.   Много е прав номер1. Също и номер6.

8.   Защо да го губиш, ако заминеш да учиш редовно? Все пак това са 4 години, в които може да се виждате и да поддържате връзка от разстояние. Ако не можете да преминете през това изпитание, връзката ви не струва така или иначе.
А може да измислите вариамт той да дойде при теб. Ти къде искаш да учиш - България или чужбина? Ако е в България, колко далеч ще новият град от родния ти?
На 19 не ти е време да се затваряш и да му ставаш домакиня. Ще пропуснеш много неща, най-вече да натрупаш опит с хората и с взаимоотношенията, да създадеш контакти, които може да са ти полезни в работата и в личния живот. Някои от колегите от университета ще ти бъдат добри приятели цял живот, други може да се окажат сътрудници в работата ти един ден. Не се лишавай от това. То най-важното нещо, което научаваш в училище и в университеъа, е да работиш с хора и да изградиш колектив. #2, точно в това се изразява непълноценността на задочното обучение.

9.   Как така ти предлага брак след три месеца? Това е несериозно. Учи и се развивай. Ако се обичате, ще останете заедно.