Споделена история от Семейство

Скандал заради име на детето
Здравейте, бременна съм и разбрахме, че ще е момче. С приятеля ми почти единодушно избрахме името Траян, харесва ни, не е чуждо- западно, не е и банално да го носи всеки 2-ри. Родителите му не го харесаха, но не казаха кой знае какво. Но моите родители като разбраха, стана проблем. Майка ми ме обвинява, че не искам да го кръстя на моя баща, който много ни помогна с покупка на жилище и безспорно има заслуги, но ние си бяхме решили да не го кръщаваме на никого от майките и бащите ни, за да няма сърдити... Защото по принцип би следвало да се кръсти на бащата на мъжа.. Майка ми ми вменява вина, колко неблагодарна дъщеря съм била.. Големи хора сме, но наистина се притесних като малко дете сега и дори не мога да спя от тези мисли, как да угодим на всички? Какво мислите за името Траян, пише, че по произход е славянско, имало е и такъв римски император обаче. Според мен е оригинално, според майка ми звучи като кон, а според баща ми ние "нямаме мозък" да го кръстим така.. Само да спомена, че живеем в родния крайна мъжа ми, близко сме до неговите родители и в бъдеще те ще ни помагат повече. Не ми се иска да пренебрегваме и тях, ако го кръстим на баща ми, да не се настроят срещу мен занапред..

Коментари

1.   Ще му викат Трайчо и това звучи супер селско, по-добре Тервел, или Тихомир или Теодор също става ако искате да е с Т.

2.   Бебето си е твое и на мъжа ти. Вие ще си решавата как да си го кръстите. Ако майка ти иска да има друго име, да си роди ново дете и да си го кръсти както си иска. Няма да се давате на дъртите със старите разбирания. Отстоявайте мнението си. Ако те обичат, ще го приемат въпреки несъгласието си. Ако не го приемат, wtf, какви родители са това, които заради едно име обръщат гръб на дъщеря си?

3.   Поговорете открито с тях. Но да ви каже че нямате мозък може само човек който собствено е останал без такъв. Баща ти е, но тук не е праав. Най-важно е детето да е здраво и да расте щастливо и обичано. Успех.

4.   Такива са родителите вечно недоволни! Кръстете си детето както искате вие стига са се бъркали възрастните! Вече сте големи хора самостоятелни трябва да сте, до кога ще ви командват родителите! Давайте смело и го кръстете както вие желаете а когато се роди детето аз съм сигурна че за тази тъпотия ще забравят! А колкото до Троян ами не ме кефи но това не е от значение устоявайте си позициите за да сте щастливи ВИЕ УСПЕХ! Важното е, детето да е живо и здраво другото е подробности..

-Зина

5.   На мнение съм че щом приемате помощи за жилище и т. н. би трябвало да приемете и изискванията на даващия.

6.   Детето е ваше и вие трябва да изберете, само майка ти ли е недоволна или и бащата. Той как се казва? Някои хора ако не е на тях не може. Една позната вика, приготвила съм пари за количка, но ако не го кръстят на нас, нищо няма да взема.... все едно не им е внуче...

7.   Не слушайте никого, доверете се на съвестта си. Детето си е ваше, както на вас ви харесва, така си го назовете. Старите ще се надуват известно време и ще омекнат, а ако не омекнат, техен си е проблема. Много точно разсъждаваш, щом ситуацията е такава, съобразявайте се с родителите на момчето, явно те са по разумни!

8.   Нали вие двамата харесвате името това е най- важното ? Заявете ясно на роднините си , че това как ще се казва синът ви си е изцяло ваш избор и тe нямат правото да ви се бъркат , ако пак ви правят проблеми теглете им една майна и толкоз . Стига с тия отживелици , че детето трябвало да се кръщава на роднини ! ж.24

9.   Това е вашето дете, ще го кръстите както вие решите, стига името да не е по някакъв начин обидно за самото дете.
Очевидно е, че не може да угодите на всички, а и не сте длъжни да го правите. Твоите родители са реагирали доста пресилено и детинско, според мен и освен това, не виждам какво неблагодарно има в това, че не искаш да кръстиш ТВОЕТО дете на някой от тях.
Горе главата и не се товари с излишни притеснения.

10.   Еми, ще си носите положителните и отрицателни последствия на това да ти купят жилище едните, а другите да ти гледат детето. Който плаща, той поръчва. Сега ще кръстите едното на този дето е купил имота, а второто на тия сето ще ги гледат. Ама им го обяснете, та да не се сърдят и да не се питат защо.

11.   Ами ще го спукват от подигравки, пък нека обяснява за римския император. Изберете някое нормално име, па макар и често срещано.
Аз лично с мъж Траян не бих отишла на среща. Пенчо, Живко и прочие.

13.   Виж мила, това си е вашето дете, вие ще си го отглеждате, вие ще носите отговорност за него и съответно първото важно решение, което ще вземете като родители е точно избора на име. За това е абсолютно ваше право да кръстите детето си така както искате. Колкото до родителите ви, да ще се сърдят малко, но после ще свикнат. В крайна сметка, както и да се казва, той ще им е внук! Така, че на твое място бих си отстоявала своето и бих кръстила детето си както искам. Точно както на времето те са избрали как да те кръстят, сега път ти имаш право да избереш как да се казва детето ти. Те, може и да помагат за отглеждането, но ти и мъжът ти сте родителите и хората, които носят отговорност за живота и здравето на това дете. И съответно имате и права като родители.

14.   Много говориш това ти е проблем ти, по света хората имат отношения с граница затова и няма такива скандали. Кръщават е го както искате и им казвате чак тогава по принцип. В какви нерви сама се вкарват, после ще се с карате как ще е облечено на изписването и защо не е с с шапчица или, че не го гледате както трябва. Сложи граница, вие сте самостоятелно семейство и решенията ги взимате вие. Да се кръщава на някого не е хубаво, защото взима от енергията и с двата му. Чела съм, че и хубаво като се роди, според деня така и да е името носи успех. Името Траянов не ми харесва честно, за мен е добре името да е познато и международно. Живея в чужбина и наскоро ви се наложи да превеждам на едни българи, направо се видяхме в чудо с името, чудеха как да си завъртян да го повторят, написаха го грешно нищо че го преписва ха. Кръсти си детето както искаш, ще помогнат и щастие забравят. Но името Траян смятам, че детето ще отнесе доста негативи.

15.   Да Ви бъде живо и здраво и щастие и късмет да има!!!
Кръстете го, както ви харесва и не слушайте никого.
Недейте робува/угажда на външни на семейството ви, па макар и най-близки. Още по-малко робувайте на модни течения.

16.   Изборът си е ваш, те нямат право да ви се бъркат. А и наистина името, , Траян" е много хубаво, така че щом го харесвате и двамата няма от какво да се притесняваш :) да ви е живо и здраво детенцето

17.   Според мен името си е съвсем нормално, това че родителите ти те карат да се чувстваш длъжна да го кръстиш на баща ти, защото са ви помагали вече не е нормално, все пак ти си тяхна дъщеря.

Ж

22.   Името е хубаво, срещала съм хора с това име (и все млади), както и да е...
Относно другия въпрос:
Мен такова поведение като на родителите ти, не само, че няма да ме накара да си променя решението, ами още по- би ме отблъснало от тях, не бих си кръстила детето на такива хора... Освен това те като са такива, "утре" ще се разсърдят за нещо друго... Не позволявай други да решават съдбата на твоето дете.

23.   Нека първо да се роди живо и здраво, а после мислете за това.

П. П. : На мен също не ми харесва това име, но всеки има своите предпочитания. Моето дете се казва Никола и страшно харесвам това име :)

Успешно раждане.

24.   Типична българска картинка. Аз лично смятам, че ако може да бъде избрано име, което е съчетание между имената /буквите/ на двамата дядовци, е най-добре. Но пък не е задължително, а може и да не е уместно. Името Траян определено не ми харесва, но разбира се, това е лично мнение. Много е глупаво да се робува на едно име, в крайна сметка всеки трябва да се радва на детенце, а не в името му да се включват какви ли не сметки, сметчици и гордост до небето....

26.   Името е прекрасно. Най-разумно е да го му дадете името, което вие сте избрали. Аз не съм кръстена на никого, дъщеря ми - също. Много съм доволна от факта. Съобразяваш се прекалено много и това ще ти пречи за в бъдеще.

27.   Кръстете детенцето както си искате!

Заради едно име това не означава, че си неблагодарна или "без мозък". Ай ще ги видим след още 10-15 години, когато остареят кой ще се грижи за тях. ;) Ами това ще си ти, тогава ще видят колко си благодарна. Все някак ще им се отплатиш.

Плюс това кой ги е накарал да ви помогне? Без това те като родители би е трябвало да са до теб и да ти помагат по какъвто и да е начин.

Вие сте едно семейство и драми точно заради такова дребно нещо не бива да има! Какво е това да ти се карат за нещо подобно? Това ли е най-важното - как се казва детето ви?

Да е живо и здраво и нека има хубава съдба.

28.   Не ми харесва името Траян, звучи ми, като на старец. Не искам да ви обидя с това изказване, обаче изобщо не ми харесва. Иначе е вариянт да кръстите детето първо на единият дядо, а другото на другият. Хората са заслужили. Може и комбинация да направите, ако се получава от двете имена на дядовците.

29.   ТИ го носиш, ТИ го раждаш, ТИ му даваш живот и име.

Който се цупи да няма достъп до бебето и това е. Да видим колко ще изтраят.

30.   По-просташко изказване от номер 11 не съм срещала в живота си. нямало да отиде на среща с някого заради името му! Що за простотия? ! Да, дадено име може да ти харесва или не, даже може да е старомодно, но това да определя отношението ти към човека, който не си го е избрал сам и не носи вина, е това е ВЪРХОВНА простотия!

31.   11 е права, ако се казвах Траян щях да си сменя името при първа възможност, слава богу имам нормално име-Александър, викат ми Алекс и нямам проблем с хора от всякакви народности, разберете че името може да го определяте вие, но ще го носи някой друг, който още няма право на глас!

32.   Номер 11, и двадесет коментара да напишеш в твоя подкрепа, мнението ти си остава, мнение на ограничен човек! Тръгни с някой с "прекрасно име"по твоите стандарти, пък нека той да се спуква да изневерява, да пие, да бие и да е тъп като галош! Що за глупост? ! Името Траян е съвсем нормално, хубаво име! Не е остаряло, не е и някоя изгъзица. Да, тук в България родителите често спретват подобни панаири на децата си. На авторката няма да ѝ е лесно, но все пак тя и мъжът ѝ са хората, които трябва да изберат име на детето си и това име да им харесва! Авторке, говорете с мъжа си сериозно с твоите родители. Пиши за развитието! Успех :)

33.   На мен пък името ми харесва и не виждам защо някой би се срамувал ако го носи, но различни мения все пак... Имам познат Траян и позната Траяна, на гелено им казваме Тери, Теци, Тити, Тро, Яни и още какво ли не :) Сами си решавате, е давайте на никой да се бърка, днес ще е за това, утре за друго, то няма край!