Споделена история от Семейство

Трябва ли да казвам "майко" и "татко" на свекърите?
Здравейте, отскоро се запознах с родителите на приятеля ми, с когото чакаме дете и ще живеем заедно. Не сме още толкова близки, и на мен просто не ми идва отвътре да им викам "майко и татко". Дори ми е ужасно лицемерно това, да не кажа извратено. Родителите в нашия живот са само едни. Откъде идва тази странна традиция? На запад не е така- наричат се по имена. Аз също се обръщам по име към моите свекъри. Показвам им уважение и всичко, но не съм лицемерна и не мога да се лигавя на свекървата, викайки й "майко". Според вас ок ли е това? Може на тях да им прави впечатление, въпреки че засега нищо не са казвали.

Коментари

1.   Не, не трябва. Ако искаш да спазваш традицията, няма лошо, но изобщо не е задължително. Аз също не я спазвам и дори не съм се замисляла да питам някого по въпроса.

2.   И аз не им викам така. В повечето случай не ползвам обръщение. А те искат ли да им викаш така. Като не ти идва, както решиш се обръщай. Иначе май и в Турция се обръщат с майко и татко...

3.   Спокойно, вече не си длъжна. Това е било преди, сега времената са други.

4.   Не не си длъжна. Да не живеем в изостаналите страни от третия свят?

5.   Мила авторке, свекъри ще имаш тогава, когато имаш съпруг. Засега ти такъв нямаш, съответно нямаш и свекъри. Те са просто родители на приятеля ти. Брак нямате, съответно и не гледате сериозно на вашето съжителство. Така че, може да се разделите скоро по една или друга причина, още повече щом ще живеете с тях, и няма защо да се мъчиш да им казваш майко и татко. Кажи им, че ще ги наричаш по имена.
Друг е въпросът защо се наемаш да раждаш от човек, който дори не си прави труда да ти предложи брак, и явно не смята, че си достойна за негова съпруга, без да искам да те обидя.

6.   Те дори не са ти и казали да им казваш така. Гледай да не им го кажеш някога та да не те накарат винаги да им казваш така. Как изобщо си помисли такова нещо. Аз не познавам човек който да казва така на свекърите.

7.   По добре ги попитай тях. Ако нямаш никакво обръщение, как ще се обърнеш към свекито по телефона? Аз моите ги виждах 1 път на година, но се чувахме 2-3 пъти в годината. И веднъж и се обаждаме с детето и аз казвам.... алоооо как сте и т. н. , а тя ми каза, че не ми е "ало" и прасна слушалката. След няколко месеца пак и звъня, но си прекърших езика и сърцето и казах "майкоооо, как сте... ", а на нея гласа и зазвънтя от радост. Ощастливи се, най- после. Сега, обаче, не ми се звъни, щото доста енергия ми отнема да се настроя да кажа заветната дума.

8.   Щом не ти идва отвътре, не го прави. Не виждам нищо неуважително да ги наричаш по име - в крайна сметка си права, имаш 1 майка и 1 баща, аз също не бих могла да се обръщам към други хора така.

9.   Естествено, че не си длъжна. Сега може да не използваш никакво обръщение. Хубаво е, че ще имаш дете и ще може да го използваш като говориш от негово име наричайки свекърите "баба" и "дядо". Тези обръщения ще си ги запазиш и дори след като спреш да говориш от името на детето.

11.   Това е лично, до теб. Ако искаш да им казваш така и те са добре с това, казвай им така. Ако не искаш, не им казвай нищо.
Аз ходих с едно момиче и за две години, видях майка ѝ само три пъти. Не ми допадна, а аз съм от хората, които не обичат да спорят и губят времето си с негативни хора, което съветвам повече да правите. Когато някой започне да ви държи фасони и да ви занимава с пасивно-агресивната си простотия, просто му кажате - "Не искам да комуникирам с теб! Чао! " Обърнете си и си тръгнете". Било то свекърва, непознат на улицата, приятел, роднина, любовник, та който и да е. Животът е много по-лесен така.
Ако някой изисква, да се обръщате към него, с нещо по-различно от името му, то определено може да му теглите една майна.

12.   Aбсурд е дa нaричaм чужди хорa "мaйко, тaтко"! Също ми звучи изврaтено и лицемерно. A и тези две думички сa ми толковa скъпи, лични, с много чувствa, сямо зa моите си мaйкa и тaтко.

13.   Никого не съм чувала да нарича свекърите си "майко" и "татко" Това е някаква отживелица, за която изобщо не трябва да се притесняваш. А и те самите не са искали от теб да ги наричаш така, доколкото разбирам - как си го науми изобщо?

14.   Седнете и по говорете, но с с сигурност имай обръщение най-правилното на име. Иначе другото е някаква народопсихологията психология супер изкривена и другото защо ще живеете заедно. Това не е нормално, ще започнат проблемите. Дори и една стая да е, но трябва да сте отделно.

15.   Омъжена съм от 7 години, след сватбата се обръщам към свекърите си с майко и татко, но и моят мъж се обръща с майко, към моята.
Още отначало сме сами и независими, виждаме се рядко и не беше голям проблем, да пречупя езика.
Ж 29.

16.   Аз наричам родителите на съпруга си "майко" и "татко", но се омъжих преди 25 години. Тогава така беше прието, отказът на снахата се приемаше като неуважение, но не това ме накара да използвам обръщението. По-скоро ме мотивира обичта и прекрасното им отношение към мен. И радостта им от тези мои думи, държа да отбележа, лишени и от капка "лицемерие" и "извратеност", както чета тук, беше голяма и с основание. Дали този факт е накърнил или очернил чувствата ми към моите родители или е предизвикал някаква ревност от тяхна страна- не. Тук се търси под вола теле. Но да си дойдем в 2017 година. Аз съм майка на двама синове, надявам се, че ще стана и свекърва. Да ми казват, както искат бъдещите ми снахи, стига да им идва отвътре, а не от куртоазия. Не бих приела, обаче- алоу, ей чшш или да ми се говори чрез посредник. И на финала, откъде я измислихте тази нелицеприятна дума "свекърите". За първи път в този сайт я видях, не само в тази тема. Двама бащи ли има съпругът? ! Аз ще съм свекърва, а мъжът ми- свекър. Кажете просто, родителите му и толкова.

17.   Жената на брат ми, казваше на майка ми "ма", "ама" или просто никак не и казваше. Съпругата ми е от Чехия където мъжа и жената си казват "татко" и "майко". Там на свекъра също се обръщат на име, но първото, което попита, беше как да се обръща съм бъдещата си свекърва. От първия ден моята майка беше и нейна майка. Същата е ситуацията и между мен и тъщата. Не момичета, как ще се обръщате към родителите на любимия си не е до традиция, а до култура, до възпитание, отношение. Ако в първия момент си била кифла или тутманик и те за теб са били "а ма" или "а бе", такива ще си останат цял живот, защото кифлата и тутманика са за цял живот. И да се върна към етървите дома, всички наоколо разбраха, коя е кифлата и коя ще се погрижи за свекърва си ако потрябва.
П. С. Някога, когато бъдеш от другата страна на барикадата и ти казват, а ма, не съскай пред сина си, че си е намерил кифла.