Споделена история от Семейство

Майка ми не ме поняся. Как да се правя с това?
Здравейте, не съм тийнейджър, над 25 съм. Две деца сме в семейството, аз съм по-голямата сестра. Не съм била желано дете, станало е случайно и това е принудило майка ми да се омъжи за неподходящ човек. Още от малка помня грубото и несправедливо отношение на майка ми към мен. Яла съм мнго бой. Като поотраснах, вече в тийнейджърска възраст имаше коментари от рода: имаш ужасен целулит, ушите ти стърчат, косата ти е рядка... Коментарът й за мъжа, когото обичах беше: "Сигурно му се повръща от теб". Аз се разплаках, а на нея не й трепна изобщо. Виждала ме е, че плача в стаята си и съм имала тежък ден примерно, тя влиза с блъскане на вратата и ми вика: "Ще идваш ли да ядеш или ще хленчиш тука? " Когато започнах да си търся работа ми каза, че трябвало да се хвана миячка дори, а не да имам претенции, но за брат ми държи да е шеф, дори и три години да не ходи на работа. Бях на 23 като ми обяви, че ще остана стара мома, защото поне трябвао да излизам да правя секс, а аз не мога да правя секс без да го искам!!! По-добре щяло да бъде да съм забременеела случайно като нея. Към днешния ден още повече са ни обтегнати отношенията. Хващам я да плете интриги зад гърба ми и щом я разкрия, изпада в истерии и започва да ми крещи за неща, които съм направила като съм била първи клас например. Пресен случай: Брат ми ще се жени, чака дете. Майка ми казала на баба ми, че съм изплашила жената на брат ми с някакви изследвания покрай детето. Баба ми ми се скарва за което. Аз звъня на майка ми, тя отрича. После я приклещих и тя започна да увърта и да ме напада за минали неща. Не се интересува от това, какво се случва с мен. Имах няколко изложби, тя не посети нито една дори не се поинтересува. Имам здравословен проблем и имах нужда от подкрепа, помолих я да дойде с мен за кураж на прегледа. Не само не дойде, вече десет дни не ме е питала, какво е станало... Сега последната изцепка от днес: Момичето на брат ми е от друг град и ще се наложи като се женят, брат ми и кумовете да я вземат от моя апартамент. Аз се съгласих, но казах, че като помогна тук, ще отида до къщата на родителите ми, за да мога да съм до брат си, както си му е реда, все пак аз съм от тяхното семейство. И тя ми вика, че нямало да ме чакат специално да дойда и освен това брят ми нямало да има гости. Че какъв гост съм аз? Колкото е тя гост, толкова съм и аз!!! Нали уж съм сестра на младоженеца?? Крие подробности за сватбата, не ми казва нищо, опитва се даме отдалечи от брат ми. А тя умира за него, обожава го. Но не виждам, какъв е проблемът... Не мога ли поне с брат ми да се имам? Майка е ясно, че всъщност никога съм нямала. Хора, много ми е трудно и гадно. Помогнете ми със съвет. Тя не е човек, с който може да се разговаря. Не знам как да постъпя... Болно ми е, това е малка част от нещата, които са се случвали между нас. Само с мъжа ми споделям, но ми е страшна мъка това :(

Коментари

1.   Здравей :).. Аз съм момиче на 16 години и дълго се чудех дали имам правото да давам съвети, като съм много по-малка, но и аз имам подобен проблем... Чудесно те разбирам само дето нямам брат или сестра, но никога не са ме разбирали и са се държали като с добитък с мен буквално. Моят съвет е да приемеш това, че на майка ти не и пука особено за теб... Още по-малко, че не си била и желана, въпреки че това не е причина да се държи така с теб. Ти не си виновна за нищо, просто приеми този факт, опитай се сама да се справяш, поговори с брат си (тя няма как да ви отдалечи, ако се имате ).... Да се надяваме, че се разбирате двамата, обясни му как се чувстваш, какви страхове имаш. А майка ти рано или късно ще има нужда от теб, ще съжали за държанието си, но каква полза.... - никаква!
Бъди силна, покажи и че можеш и без нея, покажи и че си силна!!! Не всичко в живота е лошо, след лошо винаги има добро - вярвай в това :))))
Успех и пиши какво е станало с брат ти. :)))

2.   Майка ти е направо ужасна пачавра съжалявам но по друг начин не мога да я нарека. Но жалост винаги като имат две деца родителите обичат повече едното, а за другото забравят в някои случаи дори го мразят! Майка ти е ужасен човек звучиш ми много добро момиче а много хора на твое място биха посегнали към наркотици или убийци а ти си толкова мила. Щях да ти кажа да си намериш мъж и да идеш в друга държава да си далеч от тая змия ама видях, че си писала че имаш. А тоя твой брат, не те ли защити поне веднъж? Или и той така се държи с теб? Заеби ги и двамата вече не живееш с тях прекъсни всички връзки и се омитай. А когато падне майка ти ( няма да е вечно млада) остави я, да се оправя онова дете което е обичала! И дано проблема ти скоро да се реши някак. Това дори не е майка... дори зверовете си обичат повече децата.

- Ядосана

3.   Просто и кажи всичко каквото имаш да и казваш и след това скъсай всички връзки с нея друго решение няма. След това бъди щастлива напук на нея. Ж. 24

4.   Защо ти е чак такава мъка-вече имаш мъж, самостоятелна си, живеш отделно, имаш талант, правиш изложби? До кога ще ти е нужно одобрението на тази гадна жена? Игнорирай я. Съвсем скоро и снахата /по стар български обичай/ще й ритне един по задника и няма да има достъп до драгоценния си син. Опитай да запазиш добри отношения с брат ти, но мисля че не трябва да му споделяш много-много терзанията си. За да не му скимне и на него да се настройва срещу теб. Разбира се, не ви знам точно отношенията. Може и той да не е много възхитен от нея.

5.   Изнесете се на квартира и няма да я виждаш ще останеш спокойна

6.   Извинявай ама майка ти е долна върла комплексарка как може ти си на 25 изнеси се на квартира забременей и си роди детенце

7.   До тук четох само да комплексите на майка ти, а ти като кученце чакаш да те погалят. Прости си взигни главата, спри да анализира всяко нейно действие и се вземи в ръце. Мама я няма, тази жена те мачка и ти позволяваш това. Когото си със самочувствие и я натиснеш малко при следващата обида, сама ще дойде да живееш се умилква. Но ти искаш да си жертвата, да потънеш в тъга. Така няма да стигнеш до никъде. Няма да я промениш.

8.   Здравей, за съжаление и моята майка беше такава. Винаги съм я слушала, винаги съм изпълнявала всичко, което поиска от мен - какво ли не направих, за да получа одобрението, е не - все и бях крива. Също като твоята, когато навлязох в пубертета и започна да ми намира физически недостатъци и да ми ги навира в очите и да се опитва да ме смачка, за да се чувствам грозна и непривлекателна и все да ме сравнява с кой ли не и да обяснява другите, колко по-добри са от мен. Като си търсех първата работа, също ми обясняваше, че не трябва да съм придирчива и да търся за сервитьорка или миячка - слава богу не я послушах и се хванах още по-време на следването успоредно да работя добре платена и квалифицирана работа за чуждестранна фирма - вместо да се зарадва, тя като че ли злобееше и все ми обясняваше, как шефовете ми скоро ще разберат, че за нищо не ставам и ще ме изхвърлят. Като си намерих приятел ми обясняваше, че сигурно едва ме търпи и е въпрос на време да ми изневери или да ме зареже. Като и доведох бъдещия ми съпруг да се запознаят се скъса да го хвали и да му се умилква, а в същото време всячески се опитваше да ме изложи и злепостави пред него - ама така със хъс и злоба започна да ми изрежда недостатъците и да го разубеждава, чак стана смешна :) Тотално жалка и абсурдна картинкa. Не я разбирам. Не знам какво съм и направила - мисля че по някакъв начин, въпреки че съм била уж желана бременност обвинява мен, че се е отказала от работата си и си е съсипала живота. Винаги се е сравнявала с мен и се е опитвала пред хора да се изтъква за моя сметка - на моменти, колкото и да е абсурдно оставам с впечатлението, че ми завижда.
Както и да е - в един момент просто претръпнах. Oсъзнах че всички разговори и обяснения са излишни - тя няма да се промени. Разбрах, че и на челна стойка да застана, за да и угодя, тя пак ще е недоволна. Ами просто се отдръпнах и загубих желание да и доказвам каквото и да било. Разредих максимално контактите и всячески и показах, че вече каквото и да каже не може да ме уязви и ми е все едно за мнението и. Живеем далече от нея, съпругът ми е наясно със всичко и ме подкрепя и не и позволява при редките ни контакти в негово присъствие да говори против мен - нищо, което ми е важно не и споделям- ами, трябва да ти кажа, родих се :) Всичко си ми е вече наред, а който иска да злобее и така да си прекара остатъка от живота, нека си злобее - негова си работа :)
Просто и покажи, че си щастлива и обичана и доволна от живота си - това е най-доброто отмъщение :) И че вече по никакъв начин нищо не ти зависи от нея и не може да ти навреди - дистанцирай се максимално. Не и споделяй нищо за себе си, нищичко!!! Нека се яде - сама си го е направила:)

9.   Майка ти е незрял и слабохарактерен човек, който не може да поеме отговорност за постъпките си. Някой насила ли я е вкарал в леглото на мъжа, когото тя не е харесвала и не е искала да се омъжи? И при това не се епазила? После е имала възможност да вземе решение да задържи ли детето или не. Всичко това са нейни решения и тя си носи отговорност за последствията. Вместо това тя се опитва да прехвърли птговорността върху едно дете??? Много е несправедливо и незряло от нейна страна. Така може и да й кажеш. Но вместо да се разправяш с нея по-добре изцяло се отдръпни от нея. Живей самостоятелно. Не й се обаждай, не я търси, все едно не съществува. И така-до края. Защото като остарее и легне болна тогава ще иска ти да се грижиш за нея. Но не го прави. Просто от днес спри да я търсиш изобщо. ако тя те търси не й вдигай телефона. Заради собствените си грешки тя се опитва да съсипе твоя живот. Разкарай я.

10.   Това същество може ли да се нарече МАЙКА? Виж, моят съвет е да приемеш това, че не те има за свое дете. Бъди силна и й покажи, че нито една нейна цел срещу теб няма да се осъществи. Говори с брат си, кажи му как се чувстваш, нека направи нещо по въпроса. Щом тя те е отписала от семейството, ОТПИШИ Я И ТИ. Отивай на сватбата, дори не я поглеждай, може би ще и направи впечатление някакво по-особено държание. На всяка цена се усмихвай, нека види, че си щастлива. Вика ли ти викаш и ти! Изкарай й кирливите ризи на ява и тогава ще видиш няма ли да прояви някакви чувства.

11.   Здравей,
Ще ти разкажа моят опит и дано да съм полезна.
Моята майка се отнасяше към мен по същия начин- въобще не ме забелязваше - аз имах ли нужда да споделя нещо или не. Хапнах и много бой, но успях да завърша образование и ваднага след това се омъжих. Тя не дойде на сватбата ми и не познава децата ми. Друго нещо беше отношението с брат ми. Той ми беше подкрепа и приятел, докато един ден не разбрах, че тя си е прехвърлила имотите на него и то тайно от мен. Точно тази тайнственост ме покърти - докато всяка вечер се чувахме и виждахме с него и семейството му - те са действали зад гърба ми. Тази жена намери начин да ми отмъсти, защото много добре знаеше за моята привързаност към брат ми. Сега съм ги оставила и двамата на страна от моя живот - не ми беше никак лесно, но за тях повече място там няма.

12.   Авторката, постави един виртуален турникет, на връзката си, с майка ти, ако не помогне, направо я отрежи от живота си, ако брат ти, не прояви разбиране, режи й него. Това което си написала е покъртително, никое дете не заслужава такова отношение. Не съм бил в твоята ситуация, но имам много близки и детаелни набюдения, на подобна ситуация, няма победители, няма удовлетворени хора, има само мъка, мъст, злост и разбити животи. Роднините не си ги избираме, но от там нататък, всичко е наш избор, даже й това, дали да потдържаме връзка с тях. Потърси специалист, той ще ти покаже как да прекъснеш тая токсична връзка, без последствия за твоето здраве.

Моето момиче, оповавай се на истински важните неща за теб, и не разчитай на одобрението на човек, който много отдавна е изгубил правото да го дава.