Споделена история от Семейство

Как да оставя майка ми сама? Не мога!
Здравейте! Аз съм момиче на 20г от София. Уча специалността, която искам в Софийски университет. Имам планове за катиерното ми развитие нататък. Зад всичко това седи майка ми, която на практика си ме отгледа сама. Супер привързани сме една към друга. Тя е една от най-умните и силни жени, които познавам. На път е да стане преподавател. Докато това се случи обаче, аз съм водещия финансов двигател на нашето малко домакинство.
Така, тук идва и друг проблем. Нашата привързаност до някъде се дължи на факта, че майка ми има страхова невроза да остава сама. И аз винаги трябва да съм до нея. Не може дори една вечер да спи сама вкъщи. Това я кара, когато ме няма да се връща при бившия си за да не е сама вкъщи. И винаги ме е тревожело как ря ще се оправя сама, когато искам да се преместя при гаджето си, на пример. Това обаче както ми се струваше далечно в момента е реалност. Имам приятелка, да, момиче. Ужасно много я обичам. Лятото с нея живяхме заедно, после отидохме в Пловдив, където тя нае апартамен за двете за да ми е на мен уютно. След няколко седмици аз се върнах в София заради университета и си намерих работа. В момента обаче гаджето ми ме кара да се преместя при нея и ми казва, че в противен случай няма да може да поддържа апартамента сама, ще се изнесе и повече да не се чуваме, аз да продължа по план и така. Но аз не искам да се разделяме, не искам. Искам да живея с нея, но не знам как да оставя майка ми. Тя сигурно ще бъде съсипана, от друга страна трябва да свикнем да сме разделени, все пак сме две големи жени, трябва да се оправяме сами, а и София-Пловдив не е никакво разстояние. Какво да правя? Наистина какво? Как да подходя? Да напусна ли работа и да отида при човека, когото обичам, но и да има риск да нараня майка ми? Или да не го направя и да рискувам приятелката ми в пристъп на отчаяне, че не се справя да ме зареже и да се намразя защо не съм отишла при нея?

Коментари

1.   Нормалното и в природата, и в човешкото общество е родителите да се грижат за децата си, а не обратно. Особено в крехка възраст като твоята, и особено след като майка ти НЯМА някакво тежко или нелечимо заболяване - да е на легло, да има рак или нещо такова.
Така че жал ти е, обичаш я или не - недопустимо е един родител да паразитира върху младостта и времето на детето си по този начин! Ако тя беше жена на място (като каквато я описваш) - никога нямаше да го допусне, нямаше да си го помисли даже. Още повече, че и ти вече не си дете, а пълнолетен човек, гражданин, който тепърва навлиза в живота и трябва да се бори с нокти и зъби, срещу жестока конкуренция, за да завоюва някакво място в него...
Та пак си помисли много добре! А тя при бивши ли ще ходи, на магистралата ли ще спи, и какви още театри ще играе си е нейна работа. Ако чак толкова "не е добре" - да я хоспитализират. Там с лудичките ще си правят денонощно компания.
Изнасяй се, пръждосвай се - НЕ Е ТВОЯ РАБОТА да ѝ играеш по свирката. Тя, съзнателно или не, но съвсем явно те манипулира, както и бившия си. Явно огромният ѝ страх е да не остане сама (по принцип), и прави всичко възможно да внуши на хората, които и се връзвате, че без вашето денонощно присъствие е едва ли не загинала...

Ако сега се направиш на разсеяна, на много милозлива и т. н., и не се вслушаш в думите ми, един ден ще осъзнаеш много добре жестоката истина в тях, но когато ще си вече на 40, сама (заради нея) и без никаква свястна работа.

Та помисли още веднъж.

2.   В крайна сметка, ти няма как да живееш до 40-годишна възраст с майка си. Дори да не се получат нещата с това момиче, рано или късно ще се появи друго, което ще се окаже твоята половинка и ще искаш да прекараш живота си с нея. Майка ти се е вкопчила в теб и е нездравословно. Щом те е отгледала сама, предполагам си й единствения близък човек и тя е зависима от теб. Неусетно това ще започне да ти прецаква връзките и любовния живот. Тя не може да го разбере, мисли, че е от любов и за твое добро. Трябва да седнете и да поговорите, че си вече голяма и имаш нужда от самостоятелен живот. Финансово можеш да й помагаш винаги. :) Но за другото е време да свикне да се справя сама.

3.   След като е ясна диагнозата, защо майка ти не се лекува? Хубаво е да има и активен социален живот. Според мен единственият начин е да се обърнете към специалист, който да я лекува.

4.   Вземи й куче или коте. И често я посещавай.

5.   Потърси адекватно лечение за страховата невроза, за да мирясате и двете.

6.   Посещение при психолог и терапевт. Такива неща трябва да се лекуват да не да мислите постоянно как да ѝ успокоявате симптомите. Домашен любимец също не е лоша идея като за начало. Но терапията е задължителна, иначе майка ти никога няма да бъде нормално функционираща личност.