Споделена история от Семейство

Уморих се от мъжа ми
Здравейте, пиша тук защото ме е срам да споделя това с приятелка. Омъжена съм от 11 години, заедно сме от 13 и имаме две деца. Запознах се със съпруга ми на 18 години, той беше на 28. В него видях стабилен и амбициозен човек и това ме спечели. Всичко вървеше добре между нас дори успяхме да изградим собствен бизнес, бяхме пример за двойка между приятелите ни. След две години забременях-детето беше желано и от двамата, и решихме да се оженим. Не мога да опиша колко щастлива бях, броях дните до сватбата ни. Всичко се преобърна в сватбения ми ден, часове след като си казахме да. Тържеството беше в ресторант, съпругът ми цяла вечер не ме погледна, не танцува с мен, пиеше директно от бутилките с алкохол, налиташе да прегръща и целува кумата ни като стигна до там да ми обяснява на ухо колко била секси и какво би правил с нея ако ме нямаше, как съм му провалила живота с тази сватба... В този ден го видях като съвсем различен човек, сякаш го срещам за първи път. Не можех да повярвам на всичко, не можех да гледам всичко това, сърцето и душата ме боляха-най-чакания за мен ден се превърна в кошмар.... На следващия ден му казах, че искам да се разделим, че ще отгледам детето ни сама, но няма да го направя бъдещ свидетел на случки като снощната. Започна да ми обяснява как не помнел нищо, как никога не пие и сигурно е от алкохола, как не може да го е направил, че от бременноста преувеличавам, после обещания, че никога няма да се повтори. Повярвах му и уж заживяхме нормално, уж всичко вървеше добре, детето ни се роди и аз си останах у дома по майчинство, той се грижеше за семейния бизнес. Така мина една година без дори веднъж да се спречкаме, той работеше много заради нас дори съботите и неделите, но аз не се оплаквах и гледах да го подкрепям. Един ден беше забравил служебния лаптоп у дома и реших да прегледам някои документи за бизнеса ни и отворих нов имейл от бивша служителка, която молеше за препоръка. Написах я и щях да и пусна файла по скайп, но вместо служебния ни, на компютъра беше вписан друг. От любопитство го разгледах и видях много чатове с жени, някои от които с бивши и настоящи наши служителки. Там съпругът ми флиртуваше с тях докато аз и детето спим през ноща, пишеше им колко ги харесва, уреждаше си срещи през уикенда, когато мислех, че той е на работа. За втори път преживях шок, буквално четях и не вярвах на очите си. Когато той се прибра му показах отворения скайп и че съм прочела всичко, той побесня и счупи лаптопа, разби вратата и каза, че ни напуска. Така заживяхме сами с дъщеря ми, аз не исках да притеснявам родителите си, които живеят отделно и си мълчах за всичко, дори разбраха, че ни е напуснал от свекърва ми. Като научиха започнаха да ме обеждават да му простя, да го помоля да се върне за да не живее детето без баща, въпреки че той нито веднъж не ни потърси. Аз отново се огънах и го потърсих... и така той се върна и живеехме така сякаш аз съм била виновна за раздялата ни. Държеше се грубо с мен, не ми разрешаваше достъп до бизнеса ни, забраняваше ми да излизам без него, обвиняваше ме за всичко, закъсняваше вечер.... Казваше ми да мълча и да го търпя защото той се грижи финансово за нас. Реших да започна работа и да пусна детето на градина, но последва тормоз, заплахи как ще ми вземе детето, как трябва да си стоя у дома, че не ставам за нищо. Започна да натяква, че му струваме много скъпо, че вече не може да ни издържа, но не ми разрешаваше да работя. Живеех в психически тормоз ежедневно, но не се решавах да го изгоня(живеехме в мое жилище)страхувах се да не ми посегне пред детето, от неговите избухвания, които ставаха все по-чести и винаги пред дъщеря ни. Така минаха десет години, аз търпях и мълчах, обезличих се, посветих си цялото време на детето и дома ни. С времето ми бяха останали две три приятелки, той успя да ме изолира и отдалечи дори и от родителите ми. За да не ги притеснявам мълчах и пред тях и се правех на щастлива. Родителите ми се разболяха и починаха един след друг за една година. Наложи се да се грижа и за двамата и покрай тревогите и изтощението, не разбрах кога съм забременяла отново. Когато разбрах, беше късно за аборт, а и сърце не ми даде да убия детето си, още повече че нямаше и година откакто погребах родителите си. Роди ни се прекрасен син, но мъжът ми не се интересува от него. Междувременно семейния ни бизнес фалира и финансите се стопиха. Мъжът ми започна да ме обвинява, че нямаме пари заради мен, че не му помагам и не работя, нищо, че той самият не ми разрешаваше и изпадаше в ярост всеки път, когато си намирах работа. Един ден просто си събра нещата и си тръгна. Останах с двете деца и купища неплатени сметки у дома, психически смазана от годините прекарани с него. Всеки ден той идва у дома под предлог да види децата и ме обвинява, че заради мен сме стигнали до тук, иска да се върне при нас, но аз не искам, уморих се от него и от всичко, което ми причини. Пред хората, той е добрия загрижен мъж, никой не би повярвал какъв е той у дома. Много съм объркана и уморена от всичко, дали аз наистина не съм виновна, къде сгреших. Всеки ден мисля, дали аз не обърках нещо, може би е така и в другите семейства. Може би трябва да се примиря и да го прибера. На 32 години съм, но чувствам живота си пропилян. Незнам какъв съвет да поискам, но поне ми олекна да споделя това, което тая в себе си от години.

Коментари

1.   Ти вече придобиваш съзнанието на жертва! Изхвърли боклука, когото наричаш съпруг, веднъж завинаги от живота си! Винаги има път напред и нагоре, но остави, той те тегли надолу и ще те смачка. Има много по-добри свободни мъже, които биха били страхотни съпрузи и бащи. Следващия път не им гледай амбициите и самочувствието, а гледай емпатията, добротата, сърдечността. На децата си поне не го причинявай, може да посегне и на тях! Ако не мислиш за себе си, помисли за тях. Казвам го като дъщеря на майка, която ми е посягала и на баща непукист, не го прави!

2.   Трябвало е още първия път да не се връщаш, вашите не са видели нищо от него... Млада си, ще намериш щастиет, гледай напред...

3.   Уморила си се? Аз се чудя как си оцеляла толкова години... звучи просто... ужасяващо... тръгни си докато още не си се разболяла.

4.   Не, милa в никaкъв случaй не го прибирaй обрaтно! Той те е мaнипулирaл толковa много години, че вече си свикнaлa ти дa си "виновнa" зa неговите грешки и неспособност.
Нa 32 г си млaдa женa, в рaзцветa нa силите си! Ще ти е стрaнно може би когaто усетиш вкусa нa емоционaлнa свободa, ще те е стрaх до тогaвa, ще се чувствaш объркaнa кaто сегa, но до товa състояние те е докaрaл ТОЙ! Вече си счупилa този решетките нa този емоционaлен зaтвор, не позволявaй товa съшество дa се връщa при теб и очерни остaтъкa от животa ви зaедно.
Без него ще си поне добре, a може би и щaстливa! Без него, някой ден когaто си готовa може би ще срещнеш любов, но с мъж или без, ще си свободнa и усмихнaтa БЕЗ него!
Не си виновнa! Първо товa трябвa дa осъзнaеш! Не му позволявaй дa продължaвa дa ти внушaвa винa зa собствените си слaбости и неспособност дa бъде МЪЖ! Бизнесът сa "яли" всички онези жени от глупaкът!
Не допускaй също дa идвa когaто си искa, определе му чaсове или дa звъни предвaрително и дa питa дa ли е удобно точно пък сегa. Не допускa твоят дом дa си го чувствaш кaто твоя територия, a постоянно нaтрaпвa присъствието си кaто собственик и "шеф", товa трябвa дa го прекрaтиш веднaгa. Ще побеснее кaто му изтеглиш чергaтa изпод крaкaтa, но ще е и твоето първо ясно послaние, че в ТВОЯТ дом ТИ решaвaш, a и зa теб вече е бившият ти мъж, бaщa нa децaтa ти и до тaм!
Успех и много щaстливи усмивки от тук нaсетне!

5.   Добре де, жена, разведи се с него, започни работа и остави този кошмар в миналото си. Защо си търпяла всичко това??? И защо продължаваш да го търпиш??? Разведи се, започни на чисто. Той просто е боклук и женкар. И разказвай проблемите си на близките си, на приятелите си. Защо мълчиш??? Та те знаят за похожденията му.

6.   Ебаси боклука. Мъж съм, но ако бях на твое място щях да му разбия главата на това говедо.

7.   Oпределено животът ти е низ от грешки, но причината е най-вероятно в грешно възпитание. Нямаше ли майка (роднини) да ти кажат да не се омъжваш толкова млада? Това е единствената ти голяма грешка - другото са само последствия. Просто на 18 г. човек не е в състояние да прецени другия. Аз се омъжих на 31 г., макар че също като теб срещнах мъжа си много млада, но ми беше ясно, че не бива да ставам зависима от мъж. Взех си образованието, хляба в ръцете, живях 6 г. на квартира сама, самоиздържайки се и чак тогава заживях с него.
Ти иначе много добре си се справила за твоята ситуация. Не мисля, че и второто дете е грешка, но определено ще ти е много трудно. Хубаво е, че имаш свой дом и поне покрив над главата си имаш. Продай каквото може - земи, наследства и си плати борчовете. Почни работа. Колкото и пари да взимаш, ще има за храна и елементарни сметки, а можеш да помислиш да дадеш 1 стая под наем на студенти или ученици, но едно трябва да ти е ясно - този мъж не бива да приемаш в дома си повече
Хубавото на ранното начало е, че и ранно си си отгледала децата. На практика ти можеш да почнеш скоро на ново с друг мъж, но не бързай и тук. Не допускай стари грешки.
Жал ми е много за теб, но не може да ти се помогне повече освен със съвет да не прибираш този мъж никога повече. Той е безотговорен, лъжец и те тъпче. Нямаш полза от него. Ако дава пари за децата - вземи ги, но до тук.

8.   Благодаря на всички за коментарите, давам си сметка, че съм търпяла и мълчала от постоянното чувство за вина, което той ми втълпява. На практика каквото и да направя винаги съм виновна аз. Има лош ден-моя вина, децата са болни-моя вина, вали-моя вина. Осъзнавам, че съм виновна за едно- да позволя, това, което той ми причиняваше с години. Позволява си да обвинява и покойните ми родители, че къщата ми е малка, че нищо не са ми оставили, че не сме заминали в чужбина заради тях, да бъда до тях. Преди да си тръгне от нас последния път, беше разбил половината къща с ремонт, който сам започна и така и месеци наред не завърши. Наложи се нощем, след като децата заспят да го довършвам сама за да не живеят в мизерията, която остави след себе си. Финансово се грижи за тях, не ги е лишил от дрешки лекарства и храна. За себе си от него не искам нищо, болно ми е дори самото му присъствие тук вечер за час за да ги види. Не мога да си представя, че отново ще спим под един покрив, че ще трябва да легна до него, да ме нарича неговата ку. ва нощем, да се правя на заспала докато той се самозадоволява в леглото до мен, да ми казва какво мога и какво не да ям от храната му... Просто няма да го прибера никога повече, въпреки заплахите му. Уморих се много от всичко, най-вече да му бъда жертва.

9.   Така е като се живее за пред другите. Лицемерието води до нещастие и шизофрения. Ти още се колебаеш дали да се върне?! Ти си луда. Късай, зарязвай - продай жилището, отиди в друг град - така той ще вижда по-рядко децата и без това няма нужда.
Започни живота си наново, млада си, но помисли добре, преди да правиш каквото и да за да не допускаш пак същите фатални грешки. И на първо време - никакви мъже, не си емоционално готова. Гледай си децата, те са най-важното.

10.   Започни отначало. Аз съм на 32 и въобще не бих се поколебала. При теб всичко е до голяма степен навик, но я си представи живота без него - няма ли да е по-хубав? Да, ти винаги ще си свързана с него заради децата, но нека връзката си остане до там. Отделно, имаш право на издръжка за тези деца, колкото и мизерна да е. И той, дори да няма доходи, е длъжен да я плаща. Разведи се и си поискай издръжката за децата. Ако не плаща, може и в затвора да го вкараш, това е много силен лост, ако реши да те тормози. Не се оставяй, не падай духом. Отърви се от този долен изневеряващ манипулатор.
Тежко е без чужда подкрепа, но ти си млада и можеш да се справиш. Бъди силна! Желая ти много късмет!

11.   Аз съм баща и ще ти кажа, че животът ти не е пропилян. Имаш две деца, които да обичаш и за които да се грижиш. Защо е постъпил мъжът ти така, дали е боклук или не и т.н, няма да го коментирам. Просто те съветвам да не се занимаваш с него, ако иска да вижда децата, без да те тормози, окей и това е. Ще се справиш някак!

12.   Ти вече си взела правилното решение. Подкрепям те. Боже, той е изрод, как може да има такова отношение към теб. Имаш свой собствен дом, никой не може да те изгони от него. Нито пък да ти се натрапва неканен. Не мисли като начало за друг мъж, не ти трябва. Успокой се и си отгледай децата в спокойна, любяща атмосфера. Няма нищо лошо в това. Трудно ще ти е, но поне ще ти е спокойно и няма да се налага да търпиш ежедневния му тормоз. Действай смело и ще видиш как той ще се изуми от смелостта ти.

13.   Здравей, мила авторке!
От близо съм виждала подобни проблеми. Моето мнение, е че такива хора не се променят, та дори с времето нещата стават по- зле. Психически нестабилните, комплексирани мъже, постъпват точно като въпросния мъж. Те винаги обвиняват жената до тях ( или нейните родители )неспособни са да поемат отговорност за своите действия, неспособни са да се овладеят, в същото време са наясно, че нещата стават все по - зле и така постепенно затъват в една спирала, която няма край. Арогантни, груби, невъзпитани, понякога брутални, жестоки, безпощадни. Хващат жертвата и най - лесно е да и се вмени вина и да и се натяква, че за нищо не става ( защото иначе ще проявиш смелост, ще го напуснеш и той вече няма да има кого да тормози).
Докато си млада и здрава, се помъчи да направиш нещо за себе си. Започни работа, ще ти е трудно в началото, но после ще свикнеш и ще се чувстваш по- добре. Ще станеш самостоятелна и независима, ще имаш своя среда, ще насочиш мислите и усилията си в нова посока. Започни да общуваш с повече хора.
Предполагам, че щом имате брак, той ще не ще, ще плаща издръжка на децата. Направи усилие да се измъкнеш от тези душевни страдания, докато не са дали отражение върху здравето ти и върху дечицата ти.
Помисли, бъди смела и уверена и ще видиш как с малки крачки ще започнеш да вървиш към по - щастлив живот.
Желая ти воля, смелост и повече вяра в себе си!

14.   Даам... и ммоя мъж е такъв вечно виновна съм аз, но това вече при мен не минава(в повечето случай)! ЗАПОМНИ : ТИ НЕ СИ ВИНОВНА ЗА НИЩО, виновен е само и единствено той, никога не забравяй какво ти е причинил и въобще не позволявай на себе си да го съжаляваш! Успех!

15.   Да не си посмяла да се връщаш при тоя!!! Сменяш бравата на вратата на жилището, подаваш молба за развод, ако трябва и ограничителна заповед си изкарваш и не контактуваш с него по никакъв повод! След това си намираш работа и отглеждаш децата си сама. Повярвай ми, така ще е много по-добре и за тях! Или искаш да станат свидетели на скандали, че и бой? Ако още не си разбрала за какво говоря гледай "Достатъчно". Мисля доста ще си припознаеш в образа на главната героиня. Е, така ли искаш да свършиш? ! Редовно пребивана пред децата си и с съсипани нерви! Момиче, взимай се в ръце и действай! Върнеш ли се при тоя, това ще е най-най-голямата грешка в живота ти! Той никога няма да се промени или ако се промени ще е в лоша посока, най-много да почне и редовно да те пребива. А и ако това не ти е достатъчно прочети изповеди на деца тук, които са нямали нормално детство, защото са били свидетели как баща им редовно смазва майка им от бой. Това ли искаш за децата си? ! Да растат в страх и евентуално един ден да повторят същия модел в собствените си семейства? Просто нямаш избор, ако не заради теб, то заради тях!

16.   Счупил лаптопа и ги напуснал, изобщо повече не ги потърсил, но тя под давлението на роднините си го потърсила да се върне обратно, и сега се оплаква? !

Извинявай, но по-малоумна история не бях чела тука.

И то не точно малоумна, понеже ми се струваш интелигентна жена, ами някак си... облъчена, изкълчена, изкривена по такъв начин, че ти самата не си се усетила, че правиш нещо крайно ненормално.

17.   Миналото трябва да се помни, а не да се живее в него.
Не бива и да се живее заради бъдещето. Утрешния ден никому не е обещан. Назад пепел и само напред с ведри позитивни мисли. За да си живял, трябва да се живее всеки ден.

18.   Само на 32 си. С малко подкрепа от невролог ще станеш много устойчива, не си виновна за нищо, единствената ти вина е, че не си го оставила когато си намерила в лаптопа флиртовете му. Смело напред, трябват ти само средства да си гледаш децата, но щом си имаш жилище не му мисли. Живей си с дечицата спокойно, вместо той да те съсипва психически. Другия вариант е да му поставиш условие да промени отношението си към теб изцяло и да се извини за миналото.

19.   Много ми е интересно да научим, колко от коментиращите и даващи съвети авторката да лиши децата си от баща, имат здрави семейства, а и дали изобщо имат?

20.   Благодаря на всички за съветите. Събрах смелост и поисках развод. Събрах му всички вещи от дома ми и окончателно приключих с този брак. Последните му думи бяха, че ме мрази, че съм му провалила живота и ако бил без мен щял да постигне много. Наистина много ме заболя, сякаш съм проспала 13 години от живота си. Осъзнах, че мисля като жертва и се опитвам да се променя и да започна на чисто. Сега единствено се притеснявам как ще протече развода, въпреки, че не ми е в дома още ми е подтиснато.... стъпвам на тръни все едно всеки момент ще се появи от някъде и ще ме критикува за най-дребното нещо...

21.   Браво, авторке! Всичко ще е наред, осъзнала си, решила си се, действаш, скоро и малко по малко няма да остане и помен от жертвата в теб!
Успех и със самочувствие и вяра в себе си! Ти си много по-силна от него, само пще не го осъзнаваш. Пародията на мъж дори на раздяла е предпочел да съска и плюе по теб, вместо поне да имтира далечно мъжкарско поведение.
Твоята е лесна, млада си, добричка си, силна си, ще се справиш!
Той да му мисли сега като вече няма и на кого да си излива душевният боклук! Внимавай с него ПОСЛЕ, може да започне да те тормози даже от разстояние просто защото е свикнал при теб да си излива помията, но никой друг няма да трае това и може да продължи да опитва да тормози теб за несгодите си, а и отхвърлянето от други.
Ако се случи някога, без секунда колебание викаш полиция и пускаш жалба за тормоз, искаш ограничителна заповед! Не му позволявай нито миг неуважение дори, трябва да е наясно, че при теб ще има последствия всяко негово неблагоразумие!
Весели, ЩАСТЛИВИ празници! :)