Споделена история от Семейство

Годеж/Сватба при разведени родители-как?
Здравейте!

Бих искала да повдигна една на пръв поглед маловажна тема, но далеч не е такава. Родителите ми са разведени, баща ми си има ново семейство - жена и две деца, а майка ми остана без постоянен партньор в живота. Причината за развода беше другата жена. Приятелят ми предложи брак, даде ми пръстен, обаче не можем да съберем родителите ни на годеж, и решихме да поканим всеки отделно и да им съобщим новината. От друга страна не искам другата жена на баща ми да идва в дома ми, когато съобщавам тази новина. Уважавам я, но тя ми е чужда. Много ми е мъчно, че няма да имам истински годеж, обаче това е реалността. За сватбата не знам как ще ги настанявам, май няма да са на една маса. Моля Ви, бихте ли ми дали съвет как да подходя, за да мине всичко мирно и щастливо! Вие имали ли сте годеж и сватба "по правилата", или всеки е действал според конкретната ситуация? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Покани само баща си. Не вярвам някой да сметне за странно една дъщеря да иска да прекара една вечер с баща си само.
Виж, ако каниш и братята/сестрите от втория му брак, може би ще те да поканиш и майка им. Колко са големи те?

2.   Е чакай сега, тя тая друга жена да не е зашита за баща ти? Смисъл баща ти не е ли свободно човешко същество със собствена воля въпреки, че си има нова жена? Толкова ли не можеш да му се обадиш на личния му телефон (предполагам, че има такъв, както всеки човек в 21 век) и да му кажеш: 'тате, ела у нас на 19 декември (примерно), ама само ти'.

3.   Не споделям горните мнения. Трябва да приемеш, че това е жената до баща ти сега. Огромен признак на неуважение е да не я поканиш. Може и да не ти е приятна, но е твърде грубо да не я поканиш. Недей да подхождаш с омраза. Отношенията между твоите родители са си между тях, ти не трябва да взимаш отношение. Това, разбира се, ще важи, ако искаш да подходиш зряло и цивилизовано, а не примитивно по балкански.

4.   Защо не искаш жената на баща ти да идва? Защо усложняват нещата и пречупваш през остарели разбирания и манталитет довел до много проблеми. Покани баща ти, това е неговата жена и неговият избор, няма как да подредиш пъзелат както ти искаш. Аз съм в същата ситуация, каня всички, който иска идва, който не ок. След бракът в зависимост от тяхното поведение просто част от тях отпаднаха от животът ми, в това число включвам и други роднини. Съвести ми е чиста държах се добри, посрещнаха ги. Когато от другата страна няма положителтост и аз съм до тук.

6.   Чакай сега. Новата жена на баща ти не му е поредното гадже, а очевидно постоянен партньор, от когото има деца! Не може да не я поканиш. Каниш всички, ако искаш да проявиш доброта и човечност. Може майка ти да мрънка, но това е твоят годеж и тя ще трябва да се съобрази. Жалко, че тя няма приятел. Самотата може да я е озлобила. Дано да греша.

На сватбата не е нужно да са на една маса. Младоженците с кумовете на една, всички други на отделни маси, по твое съображение.

7.   Можеш да поканиш само баща си у вас за да му съобщиш, в зависимост от нахалството и страха /страх да не злословите срещу нея/ на новата му жена тя или ще го пусне, или ще дойде с него, или няма да го пусне да дойде у вас сам. Но ако очакваш той да ти даде парички на сватбата ти най логично е да го поканиш заедно с новата му жена, щом ще се омъжваш е време да научиш максимата "Мъжът царува жената управлява". Ако я делиш от него тя ще направи всичко възможно той да няма пари за да ти даде.
Колкото до сватбата дори той да дойде сам пак не е правилно да го сложиш на една маса с майка си. Слагаш една маса майка ти и нейните роднини /баби дядовци/, на друга баща ти и неговите роднини и толкова. Но колкото и да ги делиш реално децата на жената са твои братя и сестри, достатъчно голяма си да разбереш, че нито ти нито твоите братя имате вина за случилото се с брака на майка ти и да ги приемеш за братя/сестри.
Не разбирам също в днешни дни какъв годеж очакваш. Знаеш ли въобще какво е "годеж". Годеж е да си девствена да не познаваш жениха и негови роднини да те поискат от вашите, да дойдат тихо с блага ракия и когато получат позволението на баща ти да се радват под звука на тъпани, а ти в 21 век най-вероятно вече си спала с мъжа си как за бога искаш да те поискат от баща ти след като вече са те имали?

8.   До номер 7

Цитат: " Годеж е да си девствена да не познаваш жениха и негови роднини да те поискат от вашите, да дойдат тихо с блага ракия и когато получат позволението на баща ти да се радват под звука на тъпани, а ти в 21 век най-вероятно вече си спала с мъжа си как за бога искаш да те поискат от баща ти след като вече са те имали. "
От последното изречение разбирам, че не знаеш символиката на годежа. За каква девственост иде реч. Мислиш ли, че едно време са били девствени на сватбата? ... Бременни - да, но девствени определено не са били нито на годежа, нито на сватбата. Този псевдо морал едновремешен не ми го хвали. Годежът е нещо много лично, хубаво, и няма нищо общо с това дали си девствен.