Споделена история от Семейство

Трябва ли да казваме на близките си мнението ни за външният им вид
Днес казах на сестра ми, че има много бели коси и се виждат. Тя много се обиди и засегна. И друг път съм й казвала, ако нещо в облеклото й не стои добре. Тя много на вътре го приема и не го взима за съвет. И сега ми е сърдита. Не знам как да й ги казвам тези неща, дразня се, като виждам, че има какво да подобри и в прав текст й казвам. Правилно ли постъпвам?

Коментари

1.   Зависи според човека. Щом се обижда, или не и казвай, или и го кажи по мек начин. Може да пробваш като заобиколиш това, което искаш да кажеш с комплименти. Така ще го приеме по-леко.

2.   Моята сестра ми казва, че съм дебела, малко завъртяно, но се подразбира. Загрижена е за мен, иска отново да съм красива.
Жегва ме, да, защото си въобразявам, че килограмите не ме загрозяват много, а тя със съветите си разбива заблудата ми.
Но това е истината, защо да се сърдя? Засрамвам се.

3.   Не

4.   Ти я познаваш по-добре от всички тук... Има начини да кажеш даден факт, начина ти на изразяване наистина е много важен.
Аз също имам бели коси /не са много/ и не се обиждам като ми го казват. Но всеки реагира по различен начин. И аз имам 'деликатни теми', по които съм по-чувствителен.

Съветът ми е:
* Извини й се, затова, че си я наранила без да искаш...
* Преди да кажеш нещо на нея или на друг човек помисли дали е уместно... Избери деликатното пред директното, ако е нужно..

М 31

5.   Да, правилно постъпваш, но щом тя се тръшка, поговорете си подробно веднъж и ако не поеме, по вече не се занимавай.

6.   Ако те питат - кажи честното си мнение. Ако не те питат си трай, не знам защо всички си изказват нежелано мнение. Вашите близки може да са щастливи по начина, по който изглеждат. Не е нужна истината, ако никой не ви пита. Има разлика!

7.   от автора: Благодаря ви много, да прави сте, значение има и тона с който е изречено. Извиних й се и вече нещата се нормализираха. Благодаря ви!

8.   Когато се отбелязва факт, особено между сестри, не виждам какво нередно има. Изглежда, че тя се засяга и е лесно ранима личност. Да, трябва да се казва какво мислим за най-близките ни хора, разбира се без нотка на ирония или подигравка. Аз винаги моля да ми казват, когато нещо не ми е наред и не се сърдя за това. Но, познавам един човек, който се засяга и обижда от направени с основание забележки. Хората са различни и е нужен подход, въпреки че и това понякога не е гаранция.

9.   Зависи как го казваш. Като цяло българите и изказът ни не е много тактичен. Можеш да кажеш, защо не си промениш цвета на косата, искаш ли да отидем заедно на фризьор.....вместо да я обиждаш. Моя роднина си слага черен молив под окото, отдолу и отгоре пак доста черно. Ужасно. Като грим за хелоин е, тактичен и казах, но не така си се харесва. Като видях на годежът и така, се ужасих. Но така си се харесва и това е.

10.   Освен ако не с инфантилни, като сестра ти, да, добре е да им се казва, защото разчитат на теб.

11.   Щом тя не го приема добре, не го прави. Ако тя те попита и ти поиска съвет, тогава й кажи.

12.   На моята сватба майка ми ме видя едва пред църквата. Първата й дума - виждайки единствената си дъщеря в бяла рокля минути преди венчавката - беше: "Господи, колко си рошава! Прическата ти е катастрофа! И какво е това бледо червило, приличаш на мъртвец! " Мислиш ли, че ми беше приятно? А и какво промени това, освен, че ми уби настроението и ми създаде несигурност в ден, в който би трябвало да съм щастлива. Никога не ми се е случвало да се видим с родната ми майка и да не ми каже: или цветът на косата ти е ужасен, или имаш торбички под очите, или роклята ти е грозна, или ръцете ти се сбръчкват, или розово не ти отива, или изглеждаш подпухнала, или напълняла си драстично... Често казано, просто я отбягвам. Виждам се с майка си с неохота не за друго, а защото винаги ми съсипва самочувствието. Нужно ли е това?

13.   Сестра ти си има огледало - белите коси едва ли са тайна за нея и явно не са и повод за радост. Съмнявам се да не и е хрумвало досега, че проблемът се решава с боядисване.
Според мен, ако не те е питала изрично, по-добре да премълчиш, няма полза от нетърсени съвети, които единствено нараняват.