Споделена история от Семейство

След смъртта на баща ми
Здравейте! Аз съм 13, имам брат на 16 и преди два месеца баща ни почина. Останахме само с майка ни. Празниците за нас не бяха такива. На Бъдни вечер не вечеряхме заедно. Брат ми излезе още сутринта и се прибра много късно, майка ми си легна още в 7 часа. От както баща ми си отиде ние спряхме да се държим като семейство. На нова година ние просто си стояхме в къщи всеки в собствената си стая. Не си говорим, разминаваме се без да си кажем нищо. Майка ми постоянно плаче, а и аз също доста често. Брат ми не се задържа в къщи за повече от 1 час. Не го видях да плаче нито веднъж, не поиска да дойде и на погребението. След смъртта на баща ми, семейството ни се разпадна, а аз не знам как да го събера отново.

Коментари

1.   Съболезнования.
Мъката е ужасна. Майка ми почина преди две години и празниците не са същите както преди. Дойде ли декември изпадам в депресия. Баща ми също е починал. А единствените ми живи роднини са в чужбина и не се интересуват от мен.
Подкрепяй те се. Поне сте трима. Един отбор!
Аз как си давам сама кураж? На никой не му пука как живея аз от моето обкръжение. На квартира, издържаща се сама в столицата.
Бягането о вкъщи няма да върне баща Ви, нито сълзите, затварянето в стаята. Колко ревах аз си знам и колко свещи и молитви съм казала.
Времето не лекува. За мен е глупост. Особено , ако си обичал силно един.човек. Липсата му винаги.ще се усеща независимо колко време е минало.

2.   Знам, че много Ви е тежко, но животът продължава. Говори с майка си. Точно сега трябва да сте сплотени.

3.   Когато част от пъзела липсва, няма как да го наредиш. Бащата ще липсва винаги, явно е бил спойка на семейството. Покажете на брат си, че той е вече мъжа в дома ви и се отнасяйте с него подобаващо. В тази възраст е най чувствителен, проявявайте уважение към него, направете го глава на семейството и той ще стане по отговор към вас. Майка ти може да тъжи, но да не предава тъгата видимо, това ще ви подтиска!

4.   Всеки изживява смъртта на баща ви по различен начин и се справя както може. Брат ти, явно не иска да стои в къщи, майка ти плаче и не може да се събере, на теб също ти е тежко. Предложи да се събирате за вечеря, подкрепете майка си, за да ви е и тя опора. Говори с всеки по отделно, но и недей да имаш големи очаквания. Може да не приемат, да не им се говори. Потърси помощ от близки и приятели, говори ако имаш нужда. Добре е емоциите да се изкарат на вън. Трябва и да знаеш, че ти не си глава на семейството и не носи тази тежест. Не живей с чувство за вина, не си виновна за нищо.

5.   Наскоро изпаднах в близка на твоята ситуация. И нашите празници не бяха същите, промените се усещат всеки ден. Моите съболезнования. Съжалявам, че си се сблъскала с подобна ситуация докато си толкова малка, за никое дете не е лесно да загуби родител. Аз лично не се опитвам да заместя починалия, но говоря с всички от семейството. Всеки си изживява мъката по различен начин, опитваме се да се разбираме взаимно. Майка ти не може да си стъпи на краката още и да се съвземе, а на брат ти му е трудно да стои във вашия дом и да приеме случилото се. Ти от своя страна имаш нужда от семейството си. Опитай се да го споделиш с тях, кажи им, че баща ти не би искал вие да се разпаднете заради липсата му, а да станете по-сплотени. Вероятно това си е истината. Опитай се да помагаш повече на майка ти, помоли я да те научи да готви, по празници я моли заедно да направите великденски козунак, коледна питка, новогодишна баница и други. Кажи на брат ти, че ти се иска да се съберете заедно на една маса, че това чувство ти липсва и имаш нужда да видиш, че се справяте и тримата.

6.   Душичка мила, та ти си само дете... моите най-искрени съболезнования!
Поговори с майка си, кажи и, че имате нужда от нея и трябва да се стегне заради вас. Брат ти се е затворил и бяга от истината, ще се поболее така. Ти имаш нужда от подкрепа и любов... а изглежда, че макар и дете, само ти успяваш да мислиш разумно въпреки всичко.
Поплачи си с брат си! Ще ви дойде много добре и на двамата. Просто му кажи, че имаш нужда да поговориш малко с него. Кажи, каквото чувстваш и също, че ти е мъчно, че семейството изглежда, че се разпада и се наплачи хубаво. Гушни го, той също може би ще освободи болката и ще си поплаче с теб. Но и ще му "светне" че вместо да се крие и бяга, би било по-добре за всички ви да е около/със семейството си в тези моменти и заедно минете през този етап.
Същото можеш да направиш и с майка си.
Съжалявам, че на теб подавам възможенначин да се сплотите, но ти си който пита, а си само дете, за Бога!
Силна прегръдка от мен!

7.   Първо съжалявам за загубата Ви. Много е тежко. Аз загубих за 3 месеца и баба ми и дядо ми, които ми бяха като родители. Опитай се да поговориш с тях, да им кажеш как се чувстваш и така.

8.   Такаа брат ти голяма глупост е направил за погребението, ще съжалява цял живот. В страни от това вземи го засечи и седнете да поговорите - двама сте и сте единствени в момента на майка ви, която има нужда от вас. Сега ще се наложи да пораснете и да не се държите толкова тийнейджърски. Оттък нататък ще трябва да полагатв грижи и за майка си, която никога няма да се възстанови напълно, тя ви е отгледала и трябва да положите малко усилие въпреки своята скръб. Брат ти е добре да поеме по- силовоте задачи и да се сържи като мъжа в семейство, както баща ви би искал. Тези неща знам че ги знаеш, пиша ти ги за да можеш да се ориентираш с какво да се аргументираш пред брат си и да го стягаш (щото сега мноого лесно може да се затрие или да кривне по лош път). Измислете схема някаква, неща които да правите заедно. Нещо ново- понеже и ситуацията е нова. Грижата за домакинството и дома е трудно нещо дори и в нормалното ежедневие. Разберете се да пазарувате заедно или да чистите заедно, или да готвите нещо ново заедно. Уговаряте се - всеки спазва, свършвате нещата, и после сядате да изпиете един сок или един бонбон и всеки си продължава с неговоте си неща. Ии осъветвай също брат ти да си стои вкъши, защото това още повече ще натовари майка ви - мисълта че не само е сама с 2ма тийнейджъра, ами и не успява да се справи и ще се провалят в живота и отговорността вече е само нейна.

9.   №8, защо мислиш, че ще съжалява защото не е видял как погребват баща му ли? И аз така си мислех като тебе, но не можах да отида на погребението на приятел, не исках да го виждам в ковчег, не исках да виждам как го затрупват с пръст. Сега този приятел си е като жив в съзнанието ми, нямам представа от друга визия и така се чувствам по добре, дори не знам къде е погребан. И аз се възмущавах, че комшията не дойде да погребе майка си, но после ми мина и го оправдавам напълно, защото не всеки може да понесе голяма трагедия. Така, че не упреквайте момчето, направил го е защото много е обичал баща си, затова и сега е в такова състояние. Времето лекува, постепенно ще му олекне!

10.   То и моята баба почина преди дни. Е ден след това, когато всички от нашето семейство и не само отидоха на погребението аз не отидох. Знаете ли защо не отидох: защото сме в една шибана държава наречена, , България". Работа, работа и пак работа.

Твоя брат е глупав. На негово място щях да присъствам. Знаеш ли колко ме е яд за моята баба. Дори на нейното погребение не присъствах.. сега аз се чувствам виновен. Все си мисля, че тя няма да ми прости, защото близките ни винаги са с нас горе в небето.

11.   На всички ни е страшно тежко, но нямам възможността да говоря с тях. Брат ми умишлено ни избягва, когато се опитам да говоря с него винаги ми казва, че бърза и излиза по възможно най-бързия начин. Помолих майка ми, но тя всеки път казва по-късно. Веднъж когато брат ми се прибра се опитах да говоря с него, но той не иска нито да говори нито да слуша. В училище някои от преподавателите се опитаха да говорят с него, но той избягва всякакви такива разговори. (авторката)

12.   Няма значение, че избягвал разговор, настоявай докато се принуди да спре и те чуе или просто застани на вратата така че, да не може да излезе и говори. Същото с майка ти, някой трябва да ги разтърси и за съжаление ще трябва да си ти, най-малкият човек в къщата...