Споделена история от Семейство

Споделям прекалено много
Проблема ми е следния : споделям прекалено много с хора, които не са ми близки. Досега не се е случвало това да ми се върне по някакъв начин, но аз се дразня на себе си. Споделянето са ситуации, чувства, понякога подронвам авторитета на съпруга (от сорта че е мързелив и тн)... вътрешно не желая хората да знаят, но като се започне някакъв разговор с приятелки или техни приятелки, и езика ми се разплита. Опитвала съм да спра, но нещо не ми се получава..
вероятно това ще се стори смешно на повечето хора, но аз искам да поправя това ми качество. Без значение дали има последици от моите споделянки, ми се иска да престана. Струва ми св грозно, а в същия момент го правя. Моля за съвети и идеи, или някой ако има в моята ситуация да помогне. Благодаря ви.

Коментари

1.   Грозно и глупаво е да споделяш семейните си неща навън. Да споделяш в търсене на помощ ако си малтретирана-ДА, да споделяш на близки приятели общи неща-ДА, но такива елементарни глупости уронващи достойнството на мъжът ти и то пред далечни познати...си е твоя клюкарска нужда.
Не знам как се лекува "клюкар/ка".

2.   В момента на говорене си следете речта. Повечето хора първо казват нещо, а после осъзнават, че не е трябвало да го споделят и ги е яд. Начинът това да се превъзмогне е когато слушаш внимателно другия и обмисляш думите си предварително. Много е лесно и удобно един човек да си развърже езика, да приеме разговора за битов и никак да не вложи мисъл в приказките си. Всички ние сме се чувствали достатъчно отпуснати в нечия компания, че да започнем да изливаме душата си, но думите трябва да бъдат подбирани и не трябва да се хабят за няма нищо. Например, когато съм ядосана на даден човек и някой започне да го коментира, много внимавам в думите и мислите си, все пак, това че си скаран с някого или че действията му те дразнят, не означава, че трябва да го излагаш, особено ако ти е близък, още по-малко пък да се подвеждаш по хорските приказки и да им позволяваш да очернят някой. Когато споделите, че мъжът ви е мързелив, приятелките ви го приемат за факт, те започват да го мислят и да го вярват, във всяка една ситуация ще бъдат склонни да ви напомнят или да ги повторят пред други хора.
Съветът ми е да мислите предварително.

4.   Липсват ти морални и етични критерии. Също интелектуалното ти ниво е много ниско поради което не можеш да прецениш какво може да се споделя и за какви неща трябва да си мълчиш. Звучиш ми като неконтролируема клюкарка, която каквото и изплува в съзнанието го изпява пред когото и да е, без ни най-малка съоразителност. Срещала съм много такива жени, не сте малко.

5.   И аз съм малко така, просто другите два варианта са или да излъжеш, или да мълчиш. Например някоя казва "Моя мъж много ми помага", единия вариант е да кажеш "О, и моя е така" и да излъжеш, другия е да мълчиш и да се чудиш какво да кажеш, а третия - да кажеш истината. Това съвсем образно казано. Та и на мен ми се е случва да се чудя кое от трите, макар и за други неща...

6.   Имал съм сходен проблем и съм забелязвал подобно поведение при общуване в някои познати и роднини. Според мен, причината се корени в това, че искаш да си интересна за твоите събеседници, обаче нямаш в живота си интересни ситуации. Казваш каквото ти е най-често на ума. Това е проява на слаб характер. Знаеш, че мързелът е недостатък, не можеш да го преодолееш и подсъзнателно търсиш съчувствие, съгласие с друг човек, твоят събеседник да ти каже "няма нищо, нормално е", "и моят мъж е така". Казвам това не, за да те обидя. Повечето хора са прикрити, изграждат фасада с положителен образ. Някои са си направо хитри и те провокират да се разкриеш. Но и двата типа поведение имат ясна цел. При първият тип се цели да харесаш и да започнеш да уважаваш събеседника си. В последствие може да си му от полза. При вторият човекът иска да научи нещо за теб, за да се сравни и прецени как може да се съпостави с теб, дали заслужаваш уважение, може ли с нещо да те използва или да те злепостави. Общото е, че хората общуват с цел и не споделят просто така. Докато ти споделяш буквално просто ей така, без ясна цел. Като казвам "цел" нямам предвид користна и злонамерена такава. Но все пак се замисли, не можеш да спечелиш нечие приятелство и респект с негативни и лични обстоятелства. Хората най-често работят на принципа "танто за танто" - каквото дадеш, това и ще получиш. Малко трябва да се позамислим, за да стигнем логически до извода, че ако даваш прекалено лесно, няма как да те ценят. Щом сама си забелязала това е възможно да работиш върху себе си и да се промениш. Но имай предвид, че почти няма как да промениш възприятията на хората т. е. ако някой те е запомнил с лошо, това ще остане така.