Споделена история от Семейство

Една история за ‘ценни’ хора и нещата от живота
Здравейте, живея в чужбина и свекърва ми дойде да ни помага с първородния ми син за половин година(той беше на 4 месеца). Винаги когато съм я виждала(през уикендите за около няколко часа) тя показваше винаги една престорена любезност и заинтересованост към мен която винаги ми се е виждала фалшива... Когато пристигна ‘да помага’ посветих цялото си време на нея. Спрях да се виждам с приятелите си (не съм спала по цели нощи от ревящото ми бебе) за да я разкарвам с колата по молове, паркове, градове(за да се чувства обичана и обгрижвана), а тя не спираше да не харесва нищо от това което вижда: в тоя мол всичко беше супер скъпо, егати мизерията е тука, това не ми хареса, онова не ми хареса... По принцип тя е от хората които си мислят че са постигнали много в живота(да не кажа всичко) и живее като ВИП персона без абсолютно никакво покритие което в очите на околните изглежда нелепо.

Проблемите с нея започнаха от втората седмица. Била ми подметнала че кафето вкъщи намалява(по принцип вкъщи кафе няма. Нито аз пия, нито мъжа ми), тотално съм изключила за искането и (след 4 месечното ми не спане с бебето) и тя решила да се оплаче на мъжа ми че НЕ СЪМ ИСКАЛА ДА Я ЗАКАРАМ ДА СИ КУПИ КАФЕ!? !? Той ми звъни вечерта по телефона и ме обвинява защо така съм постъпила при което вечерта следва скандал от нейна страна с крещене че който и човек да бил щял да се усети от намека и и че нарочно не съм и взела кафе. Никога някой не ми е крещял така и се почувствах много унизена. От тогава започнах да губя уважението си към нея.. Въпреки това още на другия ден я заведох в мола и и взех супер скъпа чаша и чинийка за кафе за да има мир вкъщи и да е щастлива.

След въпросната ситуация последваха още доста други: започна да гледа всяка стока която взимах в магазина и да ми прави забележка че има по-евтини яйца примерно да взема тях, бях нов шофьор и ме беше страх да карам сама(изрично и го споделих), помолих я да ме придружи веднъж че трябваше да отида до лекаря и тя ми каза “ти нали знаеш пътя”, реших да си изпера тапицерията на количката че беше много мръсна(тамън се връщаха от разходка с бебето), а тя ми каза: “как можа да я переш а сега как ще изкарам детето, разваляш му режима така! Казах и ще сложим едно одеалце отдолу и ще излезете, а тя: абсурд! Ще му изкривим гърба и настрои и мъжа ми и двамата ми викаха че съм си изпрала мръсната количка... помоли ме да я взема от магазина че заваляло и аз скачам веднага в колата и ги заварвам тя пие кафе с крак върху крак и облякла детето ми с “Марков” летен КОСТЮМ (закупен от нея. Дрехите които купувам аз казва че са скучни. Тя какви е взимала за сина си на времето мойте не струват... даже ги пазила и ми ги предложи да ми ги даде) в студа и лежи горкото наакано до ушите в белия костюм и ми вика: хайде да ме закараш до другия магазин да взема кори за баница че на сина ми(накратко Б. ) му се е дояло... закарах я и реших да остана в колата за да сменя накрая памперса на детето което вече сигурно е с възпалена кожа а тя като и казах че ще остана отвори вратата и ми изкрещя: “я слизай веднага от колатаааа! Те тия кори да не са за мен!!! Те са за Б.! ” Аз онемях и без да и кажа дума слязох и направих каквото поиска... После чух тази история от мъжа и преразказана по съвсем друг начин... била ме помолила да сляза да и помогна да вземе кори а аз съм и отказала...

Мъжът ми работи супер много и с много стрес постоянно. Реши да я зарадва и всички отидохме на мечтана екскурзия. Там ни скъса нервите. Тя НЕ позволява синът и да се грижи за детето през нощта даже и по принцип защото това си е мое задължение а пък той вади парите. Едната вечер той ме видя колко съм смазана и ми предложи да го гледа. Тя като разбра започна да таи “кротък бяс” докато като го помолих само да включи фурната за да се загрее докато вляза до банята, с влизането започна да крещи “тая за коя се мисли!! Тя ще ти казва какво да правиш! Много е важна! ” И не знам още какво... Хем не му позволява да се грижи за детето, хем после му се сърди че не знае режима му кога спи, кога яде, как заспива... А де... Екскурзията приключи и той я попита: “Маме хареса ли ти екскурзията? ” С големи очи чакащи удобрение за това което даде и направи за нея. Тя отговори: “маме, нали знаеш че не се впечатлявам от такива неща... ”. ШОК и за двамата... Един ВИП не се впечатлява така лесно, дори и от Хавай :) Да не забравя да допиша че според нея аз съм искала да отидем там и съм накарала мъжа си...

Дните се ‘нижеха’ един след друг. Тя спря да ми помага изцяло. Сутрин водеше ‘делови’ разговор със сестра си (работничката в магазина и на пазара) и я обиждаше че нищо не може да намери в склада и не може да се оправя с елементарни неща в магазина. И как била щастливка че и е работодател че и давала супер висока заплата. Аз приготвях закуската, която тя почти винаги отказваше или ядеше с нежелание. Обикновено закусвах на крак върху мивката. А в последствие чух че казала на мъжа ми че нарочно съм седяла дълго на мивката (цели 2 минути) и съм се криела за да печеля време и тя да ми гледа детето през това време... Без да казва нищо се топваше с дрехите в спалнята ни и лежеше там до късния следобяд. Аз излизах с детето за да не и шумя и чак не ми се прибираше следобяда. Гледах все да съм навън а сутрин като се събудеше малкия влизах и го гледах в тоалетната понеже тя спеше в хола а мъжа ми в спалнята за да не ги будя... в последствие разказвала че съм излъгала и за това...

Все по-малко започнахме да общуваме и една вечер мъжа ми каза: “говорих с майка ми и ми каза че не се грижиш добре за детето.... един път е седял в количката на терасата и като си отворил колана щял да падне, била си сложила някакви фиби на нощното шкафче и може да ги глътне и да умре(а детето още аха пълзеше), в мола гледаш само дрехи за теб... за мен нищо не търсиш... и защо му миеш шишетата в съдомиялната, притесняваш я така... ”
Обясних му всичко, говорихме за всичко по отделно и въпреки това каза: мама е права... толкова се притесних че така някой говори за мен(и не ме подкрепя на толкова хиляди километри от дома) че спрях да спя и... след втория ден вече нямах и кърма... спря...

Всичко продължи по старо му докато една вечер не се прибрах с детето и мъжа и тя ме хвана от вратата: “това дете какво яде цял ден!??? Пак ли само на формула кара? ” Обяснявах и се и пак кипи... мъжа и каза: “маменце ти явно имаш много да споделяш я кажи сега... и тя започна, гледа ме в очите и с най-голямата омраза започна да вика: “ти си най-големия егоист който някога съм познавала! (пътувах бременна в самолета в 8-мия месец за да сбъдна мечтата на обичания и син и се преместим в друга държава), ти си най-лошата майка на света! ... Ти не гледаш детето си, само присъстваш до него! , Ти имаш елементарни приятели! Какви са тея дизайнери те са глупави хора! Не са като моите - лекари, адвокати... успяло хора, за това и аз така сън се изградила като личност... , Защо имаш толкова скъпи дрехи в гардероба? И не знам още какво... Мъжът ми стоеше и мълчеше без да заема никаква страна. Майка му продължи да бълва злоба върху мен а клетото ми дете седеше в стаята и не знаеше какво става... след като приключи с крещенето аз цялата треперих, едва си взех обувките и разплакана хукнах да тичам надолу по стълбите... Излизайки навън чух че казва “ е я наща пак излиза да скита... ” мъжът ми ме последва навън а аз бягах и усещах че умирам... поне душата ми умря... започнах да плача с глас и два часа не успях да спра... обадих се на семейството ми и плакахме заедно... не знам как съм се прибрала и как съм спала изобщо. На другия ден станах и излязох веднага с детето и цял ден навън... детето ми спеше по парковете и магазините не исках да се прибирам... а тя използвала свободното време вкъщи и започнала да изпраща СМС-и на майка ми че съм и говоерила че не обичам майка ми, че не съм добра майка и не знам още какво...

Майка ми ми каза това е твоят дом не лишавай детето си от топлото му легълце... казах си хайде че преглътна всичко ще се прибера... тръгвам да отключвам вратата и чувам разговор по скайп: въпросната свекърва разговаря със сестра си: “ Тя М. не заслужава синът ми. Тя заслужава само един ДИВ СЕЛЯНИН да пие по цяла вечер и да я пребива! ” И сестра и каза: “ ама тя нямаше ли някакво гадже преди бе? ” “Ааа имаше... имаше един от СЕЛО тя мине разказвала ама умно се указа момчето и бързо избяга от нея... ” след което си прибрах ключа с джоба и разплакана се върнах обратно навън... казах на мъжа ми че ще живея с детето навън докато тя не се изнесе от вкъщи... и му разказах историята... (Колко пъти я питал за това тя отричала че не казвала нищо подобно, но като дойде момента да си тръгва на път към летището... си признала... )

На другия ден следва разговор с нея и той и каза че трябва да си отиде. Тя пожела да говори с мен с предтекст спокойно маме аз нищо няма да и направя... само ще си поговоря с нея...
Седнахме на една маса и тя със сведена глава започна “М. Ти сигурна ли си че искаш да си тръгна? Няма ли да имаш нужда от мен? ” Аз и казах да, сигурна съм на 101%, а тя продължи “ ама нали знаеш... то така като си тръгна всички ще очакват са седя до края... до 6-тия месец и ваще и мъжа ми... ” казах и да ама нещата не вървят, необратими са... и тя ” ама ти нали знаеш КОЛКО ТЕ ХАРЕСВАМ и КОЛКО ДЪРЖА НА ТЕБ и на връзката ви със сина ми? ” Аз я погледнах шокирана след като чух всичко пред вратата а тя така и не разбра и и казах “ама ти сигурна ли си във думите си? ” Тя започна да се кръсти и кълне в Бог... казах и ела в другата стая и го кажи пред сина си... тя каза няма проблем и взе да му обяснява колко държи на мен и не знам какво... след това а пред двамата казах: “а не мислиш ли че по-добре от сина ти ще ми бъде със селянин който вечер се напива и ме пребива? ” Тя ОНЕМЯ... каза ми ела в другата стая... отидохме и каза “ти нали знаеш че човек като е в депресия и е хубаво да има някой който да го бие за да е добре”. По-тъп отговор не бях чувала при което и казах че а не съм в депресия и не знам защо ми го казва това... нямаше повече какво да си кажем. Тя само ми каза “ ще видиш че ще ме търсиш после” и това е. Прибрах се в стаята си и и взех билет за връщане още на другия ден....

Водих детето на разходка и след като прибрах ми го издърпа от ръцете докато се сънувах и започна да ми крещи: “защо ми дърпаш детето!??? ” Казах и не ти го дърпам. Бях наведена на един крак и се събувах докато държах малкия. Тя продължи да крещи: “не дей да лъжеш! ” При което грабна детето и ме нарече по най-грубия начин по който можеше и вика “пак ли откачи МА! ” Ядосах се да търпя налудничевото и поведение казах и дай ми детето и се заключих в спалнята. Тя започна да блъска по вратата и крещи че съм тъпа селянка, че всичко съм постигнала заради мъжа ми, че никога не ме е харесвала и не се е интересувала за нещата които ме е питала на времето като съм идвала в тях. Точно това което подозирах в началото на текста ми... единственото което и казах е че не и е приятно някой така да ми говори в дома ми, тя каза че рова не в моя дом и и казах да продължи да говори каквото си иска... утре си тръгва... при което се обадих на мъжа ми да дойде, тя взе телефона и каза че не съм и давала детето, дърпала съм и го от ръцете, обидила съм я че си тръгва и мъжа ми бесен ми се на кара как може така грубо да съм се държала с майка му и защо съм и дърпала детето. Опитах се да му обясня че лъже ама тя дойде и му вика: “ как може да живееш с това ЧУДО маме, ... гледа те и те лъже... ”. Цял ден преди полета гледах детето в колата на паркинга за да и е топло вкъщи. Въпреки ВСИЧКО я изпратих на вратата с думите “чао и благодаря за помощта! ” Тя надменно каза: “благодаря за гостоприемството! ” И се разделихме... И двамата се прибрахме в празната и опустошена къща... може би и семейство и мълчахме... Много говорихме в последствие по темата и за двете страни с мъжа ми. Това което ми каза той е “ до сега не познавах майка си... ” и въпреки всичко година по-късно казва че двете сме виновни за взаимотношенията и АЗ също съм имала вина. Трябвало да съм по-сърдечна с нея, да и казвам че не съм добра майка и съпруга ама с времето много ще се старая и ще стана, трябвало постоянно да я питам искаш ли кафенце и не знам още какво. Даже ми вика: “ Е какво пък толкова, много драматизираш. Че никой ле не се е държал така с теб? ... ” След не много дълго време мъжа ми и прости. Каза че на майката трябва да и се прощава всичко... Но така и не иска да проумее колко много нарани и предаде мен... В момента по негови думи тя казала че нито ми е крещяла докато е била в нас, нито се чувства виновна ама ако се налагало щяла да се извини. Не мога и да си представя какви истории са чули роднините само знам че казала пред свекърва и и останалите че си тръгнала по-рано понеже сестра ми е дошла да помага и станали много... а като се замисля да дойде сестра ми на гости ми е още мечта...

Коментари

1.   Добре де, не ви ли хрумва да пишете по кратко? Човек и да иска да ви прочете темата му се отщява като види цял роман.

2.   Много ти се е насъбрало, прочетох с интерес, съжалявам, че има такива свекърви и хора изобщо. Не се ли сети да я запишеш с телефона или с камера. Ако дойде пак запиши я. Моят съвет е да не се съгласяваш тя да идва, майка ти да дойде. Гледай си спокойствието, то е най-важно. Семейство сте, бъдете си двамата с детето и оставете другите настрани

3.   А ти обичаш ли го този "мъж"?

4.   Мила, съжалявам, че си попаднала на такава свекърва, че и такъв мъж... Чувствала си се ужасно, сама и изоставена тогава, още повече, че и от майка си не си получила подкрепа. Не знам какво да ти кажа... Ако тази жена продължава така с интригите, постарай се да не губиш контрол над себе си, да не изпадаш в гняв и истерия, защото е възможно точно това да цели. А който истеряса пръв, който се разкрещи, макар и да е прав, в очите на другите (мъжа ти в случая) ще изглежда като лош и неуравновесен. Винаги запазвай хладнокръвие, спокойствие, дипломатичност, колкото и да простее тя. Ако мъжът ти наистина те обича и е справедлив, накрая ще види, че ти си разумната, а тя си измисля и изпростява. Загубиш ли самообладание, можеш да загубиш и "битката".
И нещо много важно - постарай се, до колкото имаш възможност, децата ти НИКОГА да не остават сами с нея, или поне не за дълго, защото ще ги обработва срещу теб. На 100% е сигурно това. Тази жена лъже, говори зад гърба ти, "играе" нечестно, манипулира. Това значи, че съзнава, че губи "позиции" и се чуди вече какво да направи. Ограничавай контактите на децата с нея до минимум, бъди винаги наоколо, не й ги оставяй с преспиване, или поне не докато са малки и уязвими и не могат да си кажат какво им е говорила.
Истината е, че ако мъжът те обича, няма да понася от други хора една лоша дума да се каже за теб. Майка му не би трябвало да смее гък да каже в негово присъствие срещу теб. А тази жена е стигнала много далеч :(
От ултиматума - "или тя, или аз" печеливши няма, най-често мъжът избира майката, имай го предвид.

5.   Мъжът ти е прав за едно, ти също си виновна. Позволила си бабата да се наложи. Трябвало е да заемеш твърда позиция още при първото стълкновение. Всъщност, грешка е, че изобщо си приела помощ. Ти нямаш друга работа, освен да си гледаш бебето, от какъв зор ти е нужна помощ?

Дядо Торбалан

P. S. Историята впрочем звучи твърде невероятно.

7.   Ами и ти си Мара Подробната, чак пък в детайли помниш... Просто я разкарай тая вещица и си гледай детето сама. Прояви характер. Тя не помага, а избива комплекси.

8.   Твърде късно си реагирала, мила - трябвло е да я пресечеш още при първите прояви преди да ти се качи на главата. Aбсурд е да те и разиграва и нарежда в собствената ти къща - отгоре на всичко нали уж е дошла, за да гледа тя детето, та ти да си починеш. Tрябвало е веднага да и го прехвърлиш и да почнеш ти да я контролираш и да се оплакваш на мъжа ти като нещо обърка с бебето. Грешка е и че не си уведомила веднага цялата рода какво става, а си си мълчала и сега тя те нарежда и злепоставя, вместо ти нея - това си е воина, занапред трябва да си страшно внимателна и да пресичаш всякакви опити за намеса още в зародиш.
С мъжа ти също явно нещо куца комуникацията - най-добре съсредоточи усилията там и виж как да подобриш нещата, защото ако той не е на твоя страна, битката е предварително загубена.

9.   Това е манталитет. Фокусирай го върху детето, а не в интригите.

10.   Трудно прочетох всичко, защото е много дълго, а не казва кои знае колко различни неща, но се замислих върху всички подробности. Главният ти проблем авторке е че с мъжа си, си нямате доверие и не се познавате достатъчно добре. Свекървата се държи като нормална недоволна от брака на сина си свекърва, почти всички жени докато расте сина им си изграждат образ за мечтаната снаха, мечтаят за бъдещето на сина си и са разочаровани когато снахата не е такава за каквато са мечтали /а тя почти никога не е мечтаната снаха/, но ти и мъжа ти се държите неадекватно за млада двойка родители. Нормално е свекърва да ти няма доверие че се грижиш добре за сина и внука й, че не можеш да посрещаш добре гости и да мрънка за кафе и да мрънка за кори за баница, но не е нормално мъжът ти да вярва на майка си, че ти наистина не се грижиш за желанията на гостите във вашия дом, че ти съзнателно би изкривила гърба на детето ви и съзнателно не искаш да му купуваш/готвиш баница или там каквото на него му се яде. Това говори че той ти няма доверие, че можеш да се грижиш за дете ви или дори че в неговата глава се върти мисъл, че не обичаш достатъчно него и детето ви. Тези негови думи "да й казвам че не съм добра майка и съпруга ама с времето много ще се старая и ще стана" потвърждават факта, че той си мисли че досега ти не си била достатъчно добра майка и съпруга, че той има съмнения дали ще успееш да станеш или по точно че не се стараеш достатъчно.
И сега ще ти кажа че проблемът е главно в теб /съжалявам че се налага да го прочетеш/, за да бъде една жена съпруга и майка първо трябва да спечели пълното доверие на мъжа си, особено след като той се грижи добре и финансово за семейството ви, имаш право на пропуски само ако той има пропуски в неговите задължения. А ти младо майче имаш доста пропуски. Старите българи са казали "една жена е готова за женене когато може да се качи на врата на мъжа си" разбира се са нямали предвид буквално яхване, а тя да може така да върти мъжа си че той да има доверие само на нея и да поставя под съмнение думи на други хора пък били те изречени и от собствената му майка, на врата му, за да може да му върти главата така че той да поглежда в посоката в която тя гледа/желае и т. н.
Жена съм, майка на голям син, съответно снаха и съпруга, на мен лично моята свекърва ми правеше по големи номера от описаните от теб ние дори се сбихме и тя ми е викала полиция, обаче вече 20 години съм нейна снаха и ела да видиш сега как тя ме слуша, защото е напълно наясно че ни сина й ни внуците й ще я погледнат ако тя се държи зле с мен. Вече 15 години е кротка като агънце, но първите 4-5 години беше зъл демон. Дори беше си избрала "правилната" според нея снаха /дъщерята на нейна приятелка/. Аз успях да оцелея благодарение на това че мъжа ми бе плътно до мен, тя вика полиция той се разправя с тях, че всичко е наред и че майка му нещо е изкукала и се кара със снаха си.
След няколко годинки и свекърва ще стана, разбира се че след като съм вложила 20 години във възпитанието и отглеждането на сина ми бих искала снахата да е добре възпитана и образована, най-вероятно тя няма да е по мой вкус, логично е, но поне бих желала тя да ме уважава защото съм възпитала син който тя обича, както знаеш обичта към човек се дължи главно на държанието/отношението му, а майката е тази която дава на един мъж възпитанието/държанието.
След като ти описах двете гледни точки от страна на снаха и на свекърва бих ти казала, че ако и моята вероятна снаха не успее да накара сина ми да й има доверие и да не мечтае тя някога да става по добра, тоест в даден момент той да мисли че тя не се справя достатъчно добре с грижата за семейството им, вероятно и аз ще съм лоша свекърва въпреки горчивият си опит. Главното една свекърва да се меси и да дава акъли на снаха си е, когато мисли/вижда че синът й не е достатъчно доволен- съответно щастлив, а синът е онзи който доказва на майка си, че тя греши. Твоят съпруг дава път на майка си да си мисли че тя е права и че той не е достатъчно доволен от избора си на съпруга и че се надява ти да се подобриш, затова казвам че пропуска е твой, мъжът ти право в очите ти е казал че се надява ти да се стараеш и с времето да станеш добра съпруга, макар да се е помъчил да те убеди че с това ще залъгваш майка му, реално такива мисли се въртят в главата му.
П. П. Надявам се сега да не нападаш него защо не те защитава от майка си, защото така ще го загубиш, правилният път е ти да се промениш, да се стараеш да му спечелиш доверието. Да споделя на теб че му се яде баница, а не на майка си.

11.   не прочетох целия роман с всичките му детайли, но историята става ясна и от първата 1/4. хората се държат с теб така, както им позволиш. още като си видяла накъде отиват нещата, е трябвало да я поставиш на мястото й вместо да оставиш нещата да ескалират. казваш: "аз съм майка и решавам как да си гледам детето" а тя да си гледа работата.
освен това прави впечатление, че мъжът ти ти няма голямо доверие и е склонен да вярва на майка си. вече когато нещата са станали неоспорими, си е променил мнението. постарай се нещата да се променят не само заради майка му, а заради вас двамата