Споделена история от Семейство

Прав ли съм?
Добър ден! Моят баща и неговият (моя дядо) непрекъснато се опитват да ми кажат какво да правя (властване). Тук искам да вметна, че не става въпрос за съвет, а за нещо като заповед. Дядо ми е комунист и е възпитавал баща ми по комунистически начин - бой. Искам също да добавя, че те не са някакви злодей. Те ме обичат, виждам го. Дават каквото могат за мен, но тук идва едно НО. Моят баща ме обижда. Нарича ме с грозни думи като: идиот, глупак, малоумник и неща от този род. Пак казвам и 2-та се грижат добре за мен. Тук идвам аз - синът. Опълчвам се на баща ми и го наричам "клоун" за това, че се опитва да следва властното възпитание на дядо ми. Прав ли съм в това отношение, че не заслужавам да бъда наричан с обидни думи и също така да се налага някаква форма на властване над мен?

Коментари

1.   Разбира се, че не го заслужаваш. Но и ти не обиждай, защото така ищо няма да постигнеш, дори ще влошиш нещата. Опитай да му обясниш как се чувстваш и че може да ти обяснява нещата нормално без обиди. Ако не разбира, просто го игнорирай и имай възможно най-малък досег с тях. Ако се и изнесеш и се грижиш сам за себе си, още по-добре.

2.   Да, прав си, да си против обидните обръщения към теб. Никой няма моралното право, да те нарича "идиот и малоумник".

3.   Съветвам те да не обръщаш внимание на обидите, ако се повтори, направи нещо по въпроса- Не си казал на каква възраст си- ако имаш 18 може да се изнесеш на квартира и няма толкоз да ги търпиш.
ако си под 18 просто не им се връзвай - прави се ,че не си ги чул като теи говорят по такъв обиден начин

4.   Млади момко, съжалям за ситуацията, в която се намираш, а и тука сме чели много покъртителни истории за ужасни взаимоотношения родители-деца! Моят съвет е да намериш сили в себе си и обидите им да не те разстройват. Казвай си- те толкова могат, баща ти е бил жертва и сега, на свой ред става насилник, защото не се сеща, че може да бъде друг- добър и възпитан, а не да те „обича„ по толкова грозен и изкривен начин...жалко. Не се товари емоционално, не ги съди, ти имаш правилно разбиране за нещата, вярвам, че един ден ще бъдеш чудесен баща!!! За да не те нараняват повече, изнеси се, имай си свой живот, не допускай намеси, дръж се възпитано, но твърдо, не им слизай на нивото. И не се оставй да ти вменяват чувство за вина за грижите им или че си им длъжен с нещо- напротив, никой на никого с нищо не е длъжен! Гледай си своя живот и не допускай травмите от детството да ти влияят на бъдещето. Успех, момче!

5.   Лошо. Никой не заслужава да има такива отношения със семейството си. Да, те хубаво се грижат за теб, но на каква цена? Не пишеш на колко си години, но ако скоро ставаш на 18, съветът ми е да се опиташ да станеш самостоятелен възможно най-бързо. Това не са здравословни отношения! Да, всеки се е карал с родителите си, обаче едно е да се скарате за нещо конкретно и след 1 час да си простите, друго е постоянно да сипете обиди, а за боя дори няма да коментирам! Това е просто недопустимо от всякъде без значение дали си на 5 или на 85! НИКОЙ НЯМА ПРАВО ДА ТИ ПОСЯГА ФИЗИЧЕСКИ!
Обаче едно ми направи впечатление, не пишеш нищо за майка си или за баба си. Само с баща си и дядо си ли живееш? Защото ако живееш с още някой, майка, баба, предполагам, че можеш да ги помолиш за подкрепа. Това, което правят баща ти и дядо ти не е възпитание, а тормоз.

6.   Да, авторе, естествено, че си прав.

Те в България са масово такива семействата.
А пък ей това: 'прави се, че не си ги чул'; 'не допускай травмите от детството да ти влияят'.. тотални смехории.

И въпреки това с цялата си наглост масите почвате да се пените, като чуете, че някой млад човек е взел решение да не се задомява...
Почват се едни обидни квалификации към човека, едни евтини психоатаки, едни заучени клишета...
Човек не е машина и не може да заличава, особено детството си. Разберете, че има хора, които се изтощават от 'семейното щастие' още преди да са навършили 18.

7.   Аз съм номер 3, забравих да споменея, че и аз съм бил жертва на тормоз от страна на баща ми, той е същия като твоя, скоро ставам на 25, живея самостоятелно, обаче като се сетя баба ми- неговата майка какви неща ми е наговорила, беше ме срам да изляза на улицата и да гледам хората в очите, на всичкото отгоре майка ми ни напусна заради баща ми. Тогава бях на 19 години - Изнесох се на 21. Успех.

8.   На 18 съм. Последна година в училище. Родителите ми са разведени, а баба ми колкото и да опитва не се получава.

9.   Подобна ситуация и при мен. Баща ми ме наричаше с думи като идиот, тъпак, глупак и тн. Но иначе се вижда, че му пука за мен. И аз по едно време му се опълчвах. Работата е обаче, че това не е продуктивно в дългосрочен аспект. Най-добре е да му обясниш, че обидите са непродуктивен начин да предаде "съвета" си и че не ти харесва да те нарича така, както и на него не му е харесвало неговия баща да го нарича така (това ти го гарантирам, защото моят баща все ми повтаряше как неговият баща го е обиждал и бил и той искал да се поправи, но в крайна сметка и той ме обижда и би мен... ).

Просто това си го представи като програма на поведение, която се прехвърля от поколение на поколение, защото някога е била ефективна. Например, в моят род дядо ми е военен, а пра-дядо ми е живял през две войни, съответно това са хора възпитавани за оцеляване, а не за комфортен живот.

10.   Почитай баща си. Срамно е да обиждаш баща си. Не можеш ли просто да замълчиш... пък прави после каквото си искаш.

11.   Щом си на 18, значи трябва да си сега 12 клас, опитай да си намериш работа и се изнеси на квартира при мен много помогна, въпреки че се изнесох на 21 годишна възраст. Другия вариант е да се настаниш за няколко години в общежитие. Това също е вариант и работи добре.

12.   Прав си, но подходът ти не е най-добрият в печелившо отношение.
Ж 30

13.   Баща ти е озлобен човек, и няма смисъл да му казваш истината в очите, защото никога няма да се промени.
Моят е озлобен точно като твоя баща, но аз се защитавам с факти, които той игнорира постоянно.
Заплашва ме непрекъснато, и заради него страдам от депресия.
Всеки път когато ми крещи, докато се налива с алкохол като свиня, аз губя част от себе си.
С часове не мога да правя нищо, защото се чувствам като един боклук, и се чудя какво да сторя с този безсмислен мой живот...
Ако можеш да се отделиш от родителите си, тогава го направи задължително.
Блокирай им телефоните, и забрави за тези чудовища.
Няма лек за тях, и никога няма да се променят.
Ще се наливат с алкохол, и ще те сочат с пръст, все едно че си им някакъв "гост".
Недей да си причиняваш тази болка, и да слушаш тези същества.
Бягай от тях, защото не ти мислят доброто.
Този стрес е вреден за здравето ти, а това необразовано нещо, никога няма да ти се извини за всичките страдания, които ти е причинило докато се налива като свиня.

14.   Прав си, разбира се. Баща ти явно не е прокопсал много в живота и сега си избива нервите и комплексите върху теб. Ти няма да стаеш това или онова, на коеето някой те обижда.
Приеми, че баща ти е нервноболен човек и не сдържа гнева си. Ако те обижда, обиждай го и ти наум и напусни стаята. Ако много те ядосва и наранява, му йажи да си купи капки валериан или таблетки валидол и да не прекалява с кафето/ алкохола, че нервите му не издържат.

15.   Не е прав. Не трябва да те обижда по този начин.