Споделена история от Семейство

Има ли мотив да е обидена майката?
На кратко: става въпрос за моя близка и синът и на три години.
Детето беше 3 поредни нощи с температура м/у 38-39 гр. и болки в корема и гърдите от ляво. Води го на личен лекар, изписаха му парацетамол и сиропче и това е, без задълбочен преглед.
Детето продължаваше да е с висока температура и болки, вече и повръщаше включително водата.
Настоявах да го заведе в спешното, тя се смее и казва, че това е здрав "мъж" и ще му мине бързо, така се калявал.
В крайна сметка след още два дни сама се принуди да го заведе в спешното, установи се пневмония без усложнения. Изписаха ми амоксициклин и придружаващо.
Минах да ги видя по-късно ( живеем в чужбина и тя не знае местният език, новодошла е) и да видя диагнозата и назначеното лечение и да и обясня как да се приемат според рецептата. На лекар беше придружена от съпругът си, който долу-горе говори езика.
Вече у тях заварвам тази сцена:тя с херпес на устата награбила малкия и го целува по устата. Онемях!
Казах и да не прави това защото детето е болно, имунната му система (колкото е изградило за само три години живот) е слаба и херпесът е заразен и даже не знае кой тип е.
Тя ме изгледа обидена и каза, че майчината любов не била заразна? !
Сега е сърдита, мъжът и е тип... подчинен и не смее да гъкне дори.
Аз съм ядосана защото става въпрос за малко дете и не мога да наблюдавам подобна безотговорност и да се правя на сляпа.
Звъня ми днес да се видим, отказах и под предлог, че съм много заета, а в същност просто не искам да виждам това, което знам, че е в абсурдна вреда за детето и да не мога нищо да направя.
И тя се разсърди още повече!
Какво трябва да направя според вас в тази ситуация?

Коментари

1.   Права си херпесът е вирус,дори и от грип се умира,но тя е майката и каквото иска.Смятам за глупаво децата да се целуват по устата.

2.   Нищо не трябва да правиш. Детето си е нейно и щом не приема съвети, си е неин проблем. И аз преди се вбесявах на малоумщини, но осъзнах, че добронамерените ми съвети са напълно излишни, а и не е моя работа. Давам само поискани съвети и пак с мярка.
Ето, че накрая ти излизаш лошата.

3.   Не се меси, не е твоя работа, гледай си твоето дете

4.   Можеш да се върнеш и да й налееш мозък в тиквата. За съжаление има много, много безхаберни родители.

5.   Щом се обижда от такива неща и явно не иска да признае, че някой друг е по-информиран от нея, а вместот това се обижда, то тя има проблем.
От друга страна никой не може да те съди за избора ти, така че не си го слагай толкова. Ако пък ти е добра приятелка и не искаш да прекратяваш отношения с нея, просто и казвай нещата по-меко и я попитай защо се обижда от такива неща, ти просто си заинтересована от детето и и нея, обясни и че това е приятелско, така правят истинските приятели...

6.   О да тя е права да се обижда. На теб не ти е работа нито да преценяш дали е болно детето, нито да се мучиш да го лекуваш. Всеки вижда че си се мъчила да сториш добро, но знай пътя към ада е осеян с добри намерения.

7.   Еми това са 'хората от народа'.
Ако наистина си притеснена за детето и смяташ, че живота му е застрашен, се обади на местните социални.

Не се забърквай с жени като тази майка, защото с времето има вероятност съзнанието ѝ да еволюира и да започне да те използва да ѝ помагаш за най - различни неща, свързани с детето ѝ, а покрай него със самата нея и така.

8.   Като човек, който живее в чужбина и говори езикът, мисля, че най-добре мога да те разбера. И с по-врапиращи неща съм се сблъсквала. Придружавам някого на преглед, докторъ казва какво да се прави, обаче такива, като твоята позната почва да разсъждава и учи докторът, как да лекува и какво да направи. Имало е случай, направо ме е срам от поведението им, незная как да преведа глупостите, който казват, говорят високо.... ужасно. Човешко е да помагаш, но когато срещу теб стои човек, който не осъзнава елементарни неща, какво да направиш повече. Наложи се неколкократно да придружава едни българи, защото бях поела ангажимента вече. В една от институциите, служителката любезно, но доста ядосано ми каза, колко пъти ви казахме, че трябва да направите еди какво си, това е пътя. Какво да и кажа, обясних, че коректно съм превела, но само придружавам и не зависи от мен. Обаче не, ако може без този документ, веднага. Във времето осъзнах, че ако аз искам да помогна, защото сме българи, в чужбина сме, то хората не разбират от добро. Не се сещат да ми платят билетите, та камоли да купят кутия бонбони. Затова всеки да се оправя.
Последно едни българи ме питаха за една процедура, обясних им какво да направят. Ама нали са много важни, не го направиха. И после оцелее какво стана. Обадиха се, да им помагам за нотариус тук, заверки, изпращане. Отказах. Щеше да им струва в България 6 лв. и 20 минути време. С такива хора няма оправия, така че се ограничи до едно кафе и изслушване безучастно на проблемът им. И повярвай ми, новодошлата ти позната и след 5 години, няма да знае езикът, но самочувствието, че е супер и се оправя ще е голямо. Ще ти развива теории как се оправя, няма проблем, но ела с мен.
Търси хора, който ще те дърпат напред и ще сте си взаимно полезни и на едно ниво. Не си заслужава да го изживяваш и да ти тежи на душата и нервната ти система, нечии чужди проблеми и простотия.

9.   Наричаме го естествен подбор ...