Споделена история от Семейство

Татко не се къпе
Това, което ще споделя е доста "нестандартно" и със сигурност няма друга такава тема тук, затова публикувам. По принцип съм против коментари за хора, особено за близки, но ми е доста криво по един повод във връзка с баща ми.
Той не поддържа много добра лична хигиена. Не знам колко често се къпе, но около него винаги ми мирише на мръсничко. Дрехите ми винаги са заваляни и нацапани с "нещо". Опитах да говоря с майка по този повод, но тя каза, че му прави забележки, но е неконтролируем.
Стана така, че дойдоха на гости у дома в София. Постояха само един час, но след като си тръгнаха имаше миризма в апартамента. Миришеше ми и малко от дивана и се престраших, навeдох се и там където е сядал имаше лоша миризма. Държа дивана винаги покрит с тънко одеало, но дори като го махнах, отдолу миризмата беше пропита в дивана. Веднага взех мокър парцал и спрей и забърсах.
Много ми е кофти, че не се поддържа, купуваме му разни козметични неща по празници, но не си личи да се поддържа с тях. Пръска дезодоранти, но "на мръсно", с вярването, че заместват баня.
Изнервям се от това. За мен къпането е минимум по веднъж на ден, а лятото дори по два пъти. Струва ми се, като го гледам, че се къпе веднъж на няколко дни - седмица...
Вече говорих с майка, преди месеци, година дори, но не смея да подхвана темата отново.
Какъв съвет ще ми дадете, вие имате ли такива роднини?

Коментари

1.   Ми и аз не виждам проблем и аз не се къпя често просто защото не ми харесва да се събличам и да се мокря. И аз по веднъж два пъти на седмица карам

2.   Старото поколение по правило се къпят рядко. И моите се къоят сигурно два пъти в седмица, но не съм усещала неприятна миризма. И слава богу! И аз не одобрявам този начин на поддържане на хигиената.

3.   Теб какво те бърка,нали не спиш с него.

4.   Навиците трудно се променят, освен ако човек сам не пожелае.

5.   За да мирише така, трябва да не се е къпал поне две седмици...

6.   Казваш директно. Чисти дрехи и в банята. Казваш му, че мирише и ти е крайно неприятно. Това е нетърпимо. Имам такъв роднина. Дори не ходя в тях, смърди в цялото жилище.
Чистя всеки ден по нещо и ако нещо се случи и съм притисната във времето, сред 2-3 дни се усеща, че вече е мръсно, а те не чистят въобще. Последният път, като ходих у тях беше на балът на детето им. Бях поизчистили, макар да беше ужасно пак и смърдеше в цялата къща на белина. Отвратително.
Беше идвал преди вкъщи, осмърдя дивана също. Не мога да си го обясня. Какви са тези хора. Дънки на 2 обувания, блузи по 1 път. Бельо сутрин и вечер и няма как да миришеш.

7.   Не го кани у вас. Не можеш да променяш хората на сила, особено след определена възраст.

8.   Според мен за хора като номер1 трябва да въведат данък 'Мърляч'.

9.   Аз зимата се къпя през ден а лятото всеки ден.

10.   Че и аз се къпя два пъти седмично бе-в неделя, и в сряда, или пък четвъртък, различно... Повече от това на седмица, по 3 и повече пъти не ми се вижда много приемливо и наложително, да се къпе човек... А иначе само веднъж седмично наистина е недостатъчно, поне за мен да се къпя-аз не бих издържал примерно чак до неделния ден да си стоя така, ако от предната неделя не съм се къпал за последно... Къпете се в средата, и в края на седмицата и ще сте доволни, няма смисъл от по-често къпане наистина-аз даже и лятото не го правя, не си удрям душ всеки ден(а по два пъти на ден просто абсурд, да го правя), и тъй... не изпитвам дискомфорт от това! ... Но всеки за себе си решава колко често да се мие...

11.   №5, не е вярно това което мислиш! Миризмата идва не от некъпане, а от лошо функциониране на тялото. Голямо значение има храната и нейното храносмилане. И това природата го е доказала, хищниците които се хранят с месо излъчват остра и противна миризма, а тревопасните не миришат лошо. Същото е и с човека. В казармата ни водиха на баня на седмица(в почивните дни, друго време няма), но никога не съм се потил и проблеми с хигиена нямах, но имаше набори които воняха непоносимо, особено вечер в спалното. Партенки не съм прал всяка вечер(тогава ползвахме партенки), така сухи си ги събувах вечер, а някои набори направо ги цедяха от пот. Така, че не само с къпане става, някои си миришат по природа. И във форуми съм чел(даже и в Сподели), как момичета се оплакват, че се изкъпват и след час пак се чувстват неизкъпани, защото потта изхвърля мръсотии от тялото(когато то не функционира правилно). Тези които миришат трябва да пият много вода, която изхвърля мръсотиите чрез отделителната система, а потта да е само за охлаждане, тогава няма да имате проблем. Към авторката, недей да кепазиш баща си по форуми, а го заведи на лекар, още повече, че в София живееш. Не може от едно сядане да ти вмирише дивана, даже и през одеяло. Явно е изпуснал течност, която се е пропила в дивана. Не е била много, че да го подмокри, но е била достатъчна, за да го вмирише. А урината на възрастен човек е много миризлива. Прегледайте му простатата, явно има някакъв проблем човека. А ако си загрижена дъщеря ще му помогнеш, а не да го кепазиш из форуми! Разкажи му директно какво забелязваш като промяна в него, той ще те те разбере и само така можеш да му помогнеш, а не с хулене. Явно и на майка ти толкова й пука за баща ти!

13.   11, абе ти не се къпи 2 седмици, пък си яж колкото си искаш хубава храна. Пак мще смърдиш като коч.

А това, че тревопасните не миришели, е пълна простотия. Ти май не си виждал тревопасно на живо. Ела при баба ми на село и влез в курника и пак ми обяснявай как миришат на цветя. Дори у нас имам декоративен заек и смърди на умрели катерици, колкото и да го къпя и да му чистя. Само да се изпикае и смърди, та не се трае. Само заради дъщеря ми го търпя.

А най-смрадливи са овцете. Ама ти казвам "хищници", та дрънкат. Не можем да им насмогнем на месо, риаш ли?

14.   Не подценявайте водата и чистите дрехи. И чесън да си ял, като се изкъпеш, напарфюмираш и облечен изпрати дрехи, друго е.

15.   С хигиената също не бива да се прекалява. Тялото произвежда мазнини, които да предпазват кожата от студ и механични увреждания. Когато се къпем твърде често, провокираме тялото да ги произвжда все по-интензивно. Така един човек, който се къпе веднъж-два пъти седмично на края на работния ден мирише по-добре от манияка, който се жули сутрин и вечер.

Дядо Торбалан

17.   Оле тоя Дядо Торбалан винаги ги пише супер малоумните коментари...

Жена.

18.   17, не знам какви са другите коментари на подписващия се като "Дядо Торбалан", но тук е написал нещо, което си е точно така. ПАВ (повърхностноактивни вещества) разтварят мазнини. А по кожата има такива вещества и наистина имат защитна функция. Защо мислите са такъв хит "омазняващите" кремове.

19.   18, ами дай всички да се къпем по два пъти на седмица. Що за гадост!

21.   Дядо Торбалан е и неграмотен, защото се пише маниак - с А, а не с Я.
Нищо, че мания е с Я.

Както някой каза по - горе: за старите поколения е типично да се къпят по - рядко. По мои наблюдения също е типично и да са ултра грамотни, но Дядо Торбалан явно прави изключение за второто.

22.   19, мислиш си, че си по-чист/а от някой, който се къпе два пъти на седмица, ама не си. Със сигурност кожата ти е суха и податлива на какво ли не. А уж премахвайки някакви бактерии, всъщност премахваш само полезните, а остават най-издръжливите, а най-издръжливите са патогенните. И на какво толкова смяташ, че ще замиришеш за два-три дена?

23.   От 19: Ами не, не ми е суха кожата, много си е добре даже. А ти като след първия ден замиришеш на пот, какво правиш? Едно дезодорантче и сме много чистоплътни? :)

24.   От 22: Ами просто не замирисвам за един ден. Не дезодорантче, а рол-он.

25.   Хората са устроени различно и имат различни нужди. Аз например ако не си мия косата 2 дена, тя ще стане адски мазна, а на някой друг ще се омазни чак след седмица. Някои се оправят с дезодорант или рол-он, на мен никое от тях не ми помага колкото хубав душ. Да не говорим за хората, които са във фитнеса всеки ден и хората, които през повечето от деня са седнали. Изказванията от рода на "Вредно е да си миеш косата всеки ден", "Къпането всеки ден не е полезно за кожата" не вземат в предвид хората с много мазна коса и кожа, а средностатическия човек. Няма магическо число, което да важи за всеки човек.

30.   Номер 25, така е. Всеки е индивидуален, но ако имаш мазна коса, колкото повече я миеш, толкова повече ще стимулираш произвеждането на все повече и повече мазнина. Получава се порочен кръг. Едно време се продаваше хума и тя беше мана небесна за мазната коса.

Дядо Торбалан

32.   До "Сектата на къпещите се по 30 пъти през последния ден": думите на Дядо Торбалан са верни. Мога да го потвърдя, пък вие разправяйте как който не се къпе по два пъти дневно е смръдльо, а накрая истинските смръдльовци се оказват онези с "най-добрата хигиена" според тях самите. Но ви разбирам - цял живот да се тупаш в гърдите, че правиш всичко правилно и накрая да се окаже, че си напълно заблуден. Гадно си е и трудно за приемане.

33.   Надявам се модераторите да не ги хване жал за мърлячите (нали, щото звучат като хора на години...) и да ми публикуват коментара. А и още повече ще е полезен за децата и подрастващите, които попадат на тази тема.

'Какво е значението на хигиената на тялото? Чистотата на тялото е съществена предпоставка за добро здраве. Добрата хигиена на кожната покривка е особено важна. Кожата е нашият "трети бъбрек" и чрез потта доочиства организма от 1/3 (около 450 г) от отпадните продукти. Всички функции на кожата се нарушават при нейното замърсяване, което води до инфектиране, затваряне на порите и затруднено потоотделяне. Върху кожата се натрупват микроорганизми, външен прах, мъртви клетки от епидермиса, пикочна киселина и други отпадни продукти и отрови, полепнали по нея. ЕТО ЗАЩО ЦЯЛОТО ТЯЛО ТРЯБВА ДА СЕ МИЕ ВСЕКИ ДЕН. Добрата хигиена изисква абсолютна чистота освен на кожата и на устната кухина, носа, ушния канал, половите органи и ануса. Чистотата трябва да стане задължителен навик, стереотип, жизнена необходимост за всеки човек още от ранна детска възраст, за да бъде здрав.
Как може да се поддържа кожата активна? Според д-р Силвиус "Една трета от всички болести могат да се лекуват с изпотяване." Препоръчваните от Л. Куне (известен немски природолечител) парни бани, а също приложението на сауна, руска баня, ЕЖЕДНЕВНО КЪПАНЕ и други хигиенни процедури са много полезни за поддържането на кожата в активно работно състояние. Те са чудесно профилактично, хигиенно и закалително средство и се практикуват традиционно от много народи.'
- из книгата '1001 въпроса и отговора за природосъобразен живот'
автор д-р Иванка Кирова
Държавно издателство "д-р Петър Берон" София, 1989

от номер17

34.   Номер 33, сега ще ти кажат как медицината е измислица, а лекарите са мафия, чиято цел е да ни разболява, за да ни взима парите. Няма общ език с тия дървени философи :)

35.   Номер 33, много сериозно ще се трогна от цитат на д-р Иванка Кирова. Същата говори за кармата, астралното тяло и как се отразяват на здравето ни. Сега потърси цитат и от някой друг тибетски шаман.

Дядо Торбалан

36.   Точно, номер34.
Откакто фейсбук стана на мода и привлече простолюдието да използва интернет като цяло... така ще е.

38.   Бившият ми не се къпеше редовно и имахме много проблеми за това. Хайде, и да не се къпеш всеки ден, то поне на втория, максимум на третия трябва да се изкъпеш, защото започваш да вониш. Някой горе спомена, че не обича да се мокри. Ами ако поне ежедневно си сменя дрехите ще е добре. Трудно се живее с такива хора, които не искат да си променят лошите навици на йота.

39.   Здравейте,
Да, и аз имах такъв проблем с баща ми! Това си е от човека, плътта му е такава! Според мен, поговори с него деликатно! Другият вариант е дрехите и завивките му да се перат доста често!
Не се чувствай неудобно от това! Не изпитвай вина и т.н. Има хора, които харесват чистото, има хора които не се интересуват толкова. Това е. Зависи кой какви навици има!

40.   Е па и аз не се къпя всеки ден. Къпя се веднъж на седмица. Косата не ми се омазнява. Кожата ми не мирише. Защо да се къпя. За да правя евала на Сульо и на Пулъо. Много ми пука кой какво мисли.
Е лятото в големите жеги се къпя когато се изпотя. Разбира се. Смръдла. ще ме нарича някой много ми пука.
Да, и аз не обичам да се мокря.
Да, сменявам си дрехите.

Всеки човек си е индивидуален. Това, че някой не се къпе всеки ден не означава, че мирише. Кожата на човек е различна.

41.   и аз мисля. че е от фукционирането на някои жлези.
има хора. които просто си миришат гадно. но не защото се къпят рядко.
Аз се къпя един път в седмицата но не мириша.

може би баща й е изпуснал малко урина. Заведете го на лекар.

42.   Мъж съм над 70. Къпя се всяка вечер, а от кръста надолу със студена вода и без сапун сутрин или след тоалетна, ако съм вкъщи и след като се прибера от работа или се прибирам потен. Имам близък мъж, две години по-стар със същите проблеми като в поста. Всеки човек може малка да се омокри при уриниране - особено възрастен мъж. При жените има същият проблем. Моят роднина и седалката на колата ми за 10-15 минути возене умирисва. Дрехите му смърдят и на урина и на цигари, доскоро имаше и неподдържана котка. Дънките му не се перат, бельото също, защото не го сменя. Спасението за бащата в случая е често сменяне и пране на дрехи - горни и долни и чаршафи и пижама, няма да го научите на хигиена, но поне веднъж в седмица да се къпе. Всякакви разговори са излишни - моят близък има и пералня - нова и парно с топла вода и живее сам, но на практика не подлежи на корекция. Това с миризми на тялото са излишни приказки знам го от жените - има разлика от тяло с миризма и мръсно, напикано и изпотено тяло - перете често и периодично баня.