Споделена история от Семейство

В правото ли съм си да изисквам кола от баща ми?
Здравейте! Момче на 18 съм, 12 клас. Имам сестра, която е по-голяма от мен, следва. Не знам вече какво да правя побърквам се. Живея може да се кажа и в двата полюса от към финанси - И беден, и богат (стабилни доходи) живот. Баща ми работи стабилна работа, вече над 10 години, където изкарва 4 цифрена сума. Майка ми не я знам какво работи, нито какво прави, а живеем в една къща, нямам и желание да поддържам каквито и да е контакти с нея. Живея при баба ми и майка ми, която сама се изнесе от нас като бяхме малки със сестра ми. Баща ми живее на село, няма желание да комуникира с майка ми, по простата причина, че тя мълчи на всички, има проблеми с нервите, вика, крещи, тръшка, чупила е прозорци и стъкла на врати. С баба ми имам чудесни отношения, караме се за някои неща, но се сдобряваме - нормално. Въпроса е, че баща ми ме е оставил да живея при баба ми, поема издръжка към всички месечни доходи, дрехи когато се купуват и изобщо всичко освен.. отопление. Понеже живеем в къща с баба, стаите се отопляват на дърва. Баща ми твърдо отказва да купува дърва и баба ми с пенсията си купува, понеже на майка ми няма как да се разчита. Във всекидневната е добре, но в моята стая е някакъв ужас, температурата е близо до нулата, аз треперя, а трябва да си уча за матури. Сестра ми е минала по долу-горе същия път, като в началото баща ми купуваше дърва и тя стоеше на топло, 2-3 зими. Училището ми е на средно разстояние, като и там не е особено топло, в студените дни сме стояли със шапки и ръкавици в сградата. Виждам се с баща ми само през уикендите, като пътувам с рейс до село. Трябва ми кола, за да покрия някои от нуждите ми, като например да не треперя дори и по път за училище, да се прибирам нормално до село, да не говорим за хигиената ми, която в зимните месеци се свежда до минимум. С една кола, мога да се прибера поне веднъж през делниците, за да се изкъпя на село, понеже на село всичко ни е оправено, баща ми изхарчи над 10 хиляди лева за ремонт на къщата последните 2 години. При положение, че тези пари са без кредити, а на спестявания от последите 5 години, не дава пари за отопление, логично е да ми даде една кола, за да покрия поне тези нужди. Писна ми Петък косата ми да е на клечки и да чакам да се прибера на село, за да се изкъпя. Но той просто не иска да ми вземе. Той си има негова, няма как да я ползвам при положение, че и тя е на село и с нея ходи на работа. През коледните празници каза, че ще купи нова кола, казах си "супер, най-сетне кола за мен или за сестра ми", уви - не. Ще си купи още една кола да си я държи на село, за резерва. Не схванах много логиката да има една кола резерва при положение, че има две деца които имат нужда от бърз превоз. Знам, че има деца, които нямат дори и тези възможности, но при положение, че аз ги имам, защо не ги получавам? Старая се максимално във всяко едно нещо, а накрая когато объркам нещо получавам викове от баща ми, защото такъв му е характера - да вика. Въпроса ми е, с право ли искам да имам кола, с която да пътувам и да поддържам елементарна хигиена, или просто преувеличавам нещата и трябва да търпя така?

Коментари

1.   "В правото ли съм си да изисквам кола от баща ми?"

Не.

2.   Слагаш една тенджера с вода на печката, като се стопли я носиш на чешмата и баба ти ти полива да си измиеш главата. Тялото можеш да миеш два пъти седмично със студена вода, няма да умреш, най-много да се калиш. Излишно е да ти казвам, че хуя трябва да го миеш всяка вечер, нали?
Не знам, какво разбираш под това, че училището ти е на средно разстояние. В гимназият си вървях пеша до училище и зиме, и лете. Никога не ми е било проблем да вървя половин час, пък било то и в най-свирепата зима.
На 18 си, завършваш, почваш самостоятелен живот и си осигуряваш, колкото топла вода искаш и колкото коли са ти на сърце. Желая ти успех с матурите!

Дядо Торбалан

3.   Макар че отговорът ми е твърдо не, нямаш право да изискваш, имам въпрос, дори баща ти да ти даде старата си кола, по негово желание /той има право да пожелае да ти я подари/, кой мислиш, че трябва да плати граждански винетки, прегледи и най-важното горивото което ще ползваш?

4.   В България бащата е длъжен да изплаща някаква смешна сума за издръжка, а твоят хвърля толкова пари за разходи по теб. Отоплението НЕ Е негово задължение и честно казано не знам защо от него се очаква да ви дундурка с всичко - като гледам пак много ви плаща.
И не, не е длъжен да ти купува кола. На всички ни е било студено зимата като ходим на училище или като се къпем, пък още сме живи.
Вместо да изискваш от баща ти каквото и да е, вземи изисквай от майка си, защото като гледам нея я мързи да се мръдне и да се погрижи за теб, а не него. Също така си на 18 и спокойно може да си намериш някаква малка работа, а не да чакаш наготово от баща си, който нали си бере парите от дърветата.

5.   Взимаш един бърз душ, обличаш се и отиваш до печката в хола. Аз така правя, когато е студено в стаята ми. Другия вариант е да си миеш косата отделно с топла вода на мивката, може и на печката да я топлиш и да се поливаш. Колата няма да оправи проблемите с отоплението. Освен това колата си е разход, дори някой друг да ти я купи, тя изисква да се влагат пари в нея. Нека забравим за ремонтите, но колите не вървят на слънчева енергия или на вода, ще плащаш гориво и сигурно ще го плащаш сам. Можеш да попиташ баща ти за кола, но ако ти откаже не повдигай темата втори път. Не очаквай колата да реши 90% от проблемите ти със зимата, отнема време да се стопли, а първата ти кола сигурно няма да е модерна.

6.   Така зададен въпросът ти издава що за човек си

7.   Aз пък мисля, че баща му трябва да му осигури и топлото, ако майката е тотално неадекватна или парите не й стигат. Не знам защо го жалите бащата, след като обикновено децата остават при майките, а бащите се спасяват с по 100 лв издръжка. Не мога да си представя, че детето ми ще хваща шушулки, а аз ще си стискам парите, чакайки някой друг да плати, щото така трябвало.
За хигиената-не можеш да ходиш миризлив и на клечки. трябва да си намериш решението.
За кола -не смятам, че е длъжен, но може да поговори нормално. Ако бащата не поддава, да го остави малко тази мисъл да му отлежи в главата, може да размисли.

8.   От автора към номер 1, евалла, това исках, не някакви критики към мен или други лица в историята ми
Номер 2, правя го това, сестра ми го прави и влезе в болница с плевмонля, аз не съм обаче. Да не говоря че в студове като преди 1-2 седмици с температура -17 градуса, водоснабдяването ни спря, заради замръзване, тогава да видиш как съм търкал ръце в снега и падаше черна вода (от снега, не от мен, а сам си прави извода с вода от сняг да си мия тялото). Ако имах условия, ще вървя и 2 часа до училище, не ми е проблем, само че липсват
Номер 3, не би я подарил защото утре отива да прехвърля на вуйчо колата, ще стои в гаража на село, за резерва, с платени винетки, граждански и преглед.
Номер 4, майка ми и баща ми не са в развод за да плаща "издръжка", а не съм аз човека който да казва "майка ми ще плаща това, баща ми ще плаща това". Нямам намерение да говоря с нея, при положение, че не ми честити празници и рожден ден (деня в който е станала "майка" за втори път, а колко е майка и тя не знае). Баща ми ме е научил че не трябва да се моля, като тя не иска, аз мога да съм същия.

9.   Малко преувиличаваш... и аз живея на село с баба си и ние сме с 2 печки аз си паля само вечер и в най-студените дни температурата не е падала под 14 градуса можеш да си вземеш резачка и брадва и стари летви и други дървени материали да използваш за огрев

11.   Да, имаш право. Може да ти даде старата си кола.
А вие не сте добре... Съмнявам се че сте били точно в това положение.
Българския манталитет е отчайващ.

12.   Имах съученик чието семейство беше г-д добре материално и въпреки това той си купи първата кола със собствени пари изкарани в работа по строежите лятото. Като толкова искаш кола ами намери си някаква почасова работа събирай си пари и си купи! Я го виж глезанчото иска да му угаждат на всичките капризи! По повод къпането ами когато у нас не е имало топла вода съм сварявала една по - голяма тенджера с вода и така съм се къпала. Другия вариант е да си вземеш бързовар и с него да си топлиш вода в една кофа.

13.   Защо не отидеш да живееш при баща ти? Нямаш право да изискваш кола, освен това как ще я поддържаш, как ще плащаш застраховки, ремонт, преглед, масло, бензин? Колата е разход. Отиди да живееш при баща ти. Ще се къпеш на воля, ще учиш на топло за матурите и той може да те кара сутрин на училище.

14.   Ами то времето се стопли вече ;-)

Е щом си на 18 не си в право да му изискваш нищо. Ама защо пък трябва да го правиш - осъзнаваш ли, че по този начин, дори и да не ти удовлетворява искането, то благодарение на него той се чувства важен, нужен, значим, и. т. н. - гали му се егото...
И с тая тема знаеш ли какво постигна - направи деня на няколко чиченца и лелчета, като им създаде почва да ти сипят критика (даде им зелена светлина да освободят малка част от иначе главоломното количство негативизъм, който ги изпълва)
Ако бях на твое място щях да си сменя формата на обучение на самостоятелна и да си почна работа в града, като повече не се занимавам нито с баща ми, нито с майка ми.
Средното образование в България е ТОТАЛЕН ШИТ, ама все пак си го изкретай за кирливата диплома, все може да ти потрябва за някъде.

15.   Интересно семейство! Майка ти няма развод с баща ти, баща ти от негова страна има друга жена и дете и на всичкото отгоре подарява /прехвърля/ старата си кола на вуйчо ти /брата на майка ти/, значи са в добри отношения. Въпреки че не отговори да питам пак, кой смяташ че ще ти плаща горивото, хайде винетка и гражданска платил, ами масло гориво, поправки на гуми и др, кой?

16.   От автора: Малко обърнахте темата от въпроса ми, на урок "как да се къпем, ако нямаме нормални условия". Аз се къпя, въпроса е, че едва ли това е начина, баща ми да си стиска парите, а аз и сестра ми да мръзнем. Към въпроса защо не живея при баща ми, живея, но само през уикенда и валанциите (почивните дни). Не мога постоянно, защото селото ми е далеч от града, няма транспорт, следователно ще изпускам училище. Не може и да ме кара за училище, защото разтоянието е 35км - 70 км да се върне обратно (то да се вложи в една друга кола е по-логично, напред във времето ще излезе по-евтино). Ако става въпрос защо не съм си купил кола, защо не съм работил за кола. Лятото съм при баща ми, който се занимава (това не му е основната работа) с отглеждане на земеделски култури. Аз работя един вид при него, само че без заплащане. Така печалбата отива при него, а не при мен. А към този който каза за 2 печки - има една и тя е във всекидневната, в моята стая няма, което означава че единственото нещо, което отплява стаята е моята топлина от тялото и компютъра.

17.   И аз съм в същото положение,ако изключим студа.
Темата е добра идея да не започвам нова тема.
Момче съм на 18, също като автора на темата.
Преди повече от половин година взех книжка,имах кола,която беше моя,на която й плащах всички неща без да работя.Уви-баща ми един ден,когато ми поиска колата,му я дадох.И това беше последният път,когато я видях цяла.Баща ми чупи собствената ми кола.Прости му, нали ме е отгледал,баща ми е.И пари не му исках!Но,той не постъпи добре.Когато по искам неговото да карам,той не ми дава,а ако ми даде,с 300 зора моления от моя страна.ДОБРЕ !СЧУПИ МИ КОЛАТА,НЕ ТИ ИСКАМ ПАРИТЕ!НО,искам да ми дава неговата.В пълното право съм.ЗАЩИТАВАМ АВТОРА!!!!Защото знам какво е.

18.   ОТ автора: Номер 15, да наистина сме интересно семейство, никой не иска да поддържа връзка с майка ми, включително и вуйчо, а това че баша ми прехвърля колата на вуйчо, не означава че я прехвърля за без пари. При положение че баща ми като се скара с майка ми, искаше да купува апартамент в града в който уча, за да не сме със сестра ми при тях (майка ми и баба ми от на майка ми страната), значи ще има кой да поддържа 2ра кола. А номер 17, съжалявам много и благодаря за подкрепата. Както каза, само човек който е минал по този път ще ме разбере.

19.   Тук виждам някакви много тъпи коментари. Учи и работи и тем подобни. Да, ако се касаеше за някаква крайна мизерия - да. Но родителя да има пари да покрие разноските и да не иска да го прави - това се казва неглижиране. И социалните служби се заемат с такива родители. До 18 г. възраст родителя е длъжен да се грижи за детето си.

20.   Авторе, аз имам навик да предлагам практически съвети, а ти искаш да ти кажем, че баща ти Е ДЛЪЖЕН да ти даде кола. Прочети заглавието на темата си. Да изискваш. Не. Не си, нито в правото си, нито в състояние да ИЗИСКВАШ подобно нещо. Можеш да го помолиш.

Ти си на 18, родителите ти вече не носят никаква отговорност към теб, нито имат някакви задължения. Така че и ти не можеш да изискваш дори един бонбон. Ако действително помагаш на баща си в градинарството, може да поискаш да се споразумеете за някаква сума или бартер.

В Цългария битува един вреден архаизъм, че родителите отглеждат детето до 40 годишната му възраст. Харесва ми манталитета на скандинавците в това отношение. На 16 заминаваш в колеж с някакви джобни и покрай ученето бачкаш. На 18 може да получаваш по някое подаръче от мама и тате по празниците и до там. Нито те хранят, нито ти осигуряват покрив над главата, за кола още по-малко.

Още веднъж, дано схванеш. Ти. Си. На. Осемнадесет. Години. Пълнолетен. Животът ти е в твои ръце. Успех!

Дядо Торбалан

21.   Номер 19, социалните да се заемат с майката. Oт това, което виждам, бащата едва ли не издържа и децата, и майката, която ей така си го е зарязала, и бабата, и не знам си кой още. Иначе работата си е за социалнитe, тук няма да споря.

22.   Ако единствената причина да не си при баща ти е, че е далече, няма какво да го жалиш. Родителите ти са длъжни да се грижат за теб докато се изучиш, което включва и да ти е топло. Сигурно има автобус от селото до града? Или баща ти ще те вози, или ще ти плаща автобуса. Сигурно има и други "селянчета", които учат в града, те как се оправят? Без лошо питам, а като идея да видиш от чуждия опит готови решения. То не остана вече, два месеца още и си завършил.

Пожелавам ти да можеш да осигуриш на децата си кола, когато са на 18.

23.   Социални не могат да се заемат, защото както каза Номер 20, аз съм пълнолетен. А това не го разбирам, логиката на Номер 20. Щом навърша 18, едва ли не, всеки родител трябва да си изрита детето на пътя ли? Попитах чисто и нормално дали трябва да изискам, понеже при положение, че живея в къща, която е на името на баба ми от на майка ми страната, той не може да направи нищо за нея (ремонт, саниране и т. н. ), то поне да мога да отивам в къщата където съм израснал, с цел удобство. Точно и ясно попитах, дали да ИЗИСКАМ, понеже много добре знам с какви пари разполага баща ми и със сигурност в този начин на живот, може да издържа, не една, не две, а дори три коли едновременно. Както каза и Номер 19, разбирам да не е с финансови възможности, защо да работя, при положение, че може да ми го осигури? Аз това не го разбирам, как така, аз след време ще разполагам с 5 цифрена сума в банката и въпреки всичко ще си я държа там, а не да създам удобства и уют на децата си?

24.   Авторе повечето се опитваме да ти обясним, че нямаш право да ИЗИСКВАШ каквото и да било, не само защото вече не си дете / пълнолетен си/, ами и защото бащата, като баща е длъжен само да осигури физическо оцеляване наполовина с майката и то на цени и количества по негово решение. Без значение е с колко пари той лично разполага, той е в правото си да реши да храни децата си с най евтината храна и да ги облича с най-евтините парцали, задължението му стига до там, а е само негово решение дали ще даде повече. В интерес на истината никой баща не е длъжен да дава джобни пари, негово право е да те праща на училище с намазан с маргарин крайшник. Ти разбира се по закон също имаш права, имаш право да го съдиш да ти плаща издръжка докато учиш до навършване на 20г възраст или ако учиш висше до навършване на 25г възраст, но до колкото те чета той ти плаща една добра издръжка, а по закон е възможно да не получиш 250лв общо за храна дрехи и джобни.
Вече си голям и би трябвало да разбираш, че дори баща ти може да те лиши от наследство ако се държиш нагло и изискваш пари и вещи, помисли си какво ще го спре да продаде /фиктивно/ имотите си на най малкото си дете, това новата жена с удоволствие ще приеме, а ти ще останеш без наследство. Затова е добре да не надигаш много глас а да го помолиш да ти дава колата от време на време и да му я връщаш здрава и чиста за да имаш очи да я поискаш пак.

25.   Не нямаш право да изискваш. Парите са негови следователно решава Той как да ги харчи, щом досега не ти е купил, това е преценил. Пълнолетен си работи, не мрънкай като путка. Жена съм и работя от както съм на тринадесет, вече десет години. Кола си купих, родителите си подкрепям, спестявам, с работа моето момче, не чакам да ми се купи или даде. Пълен мухльо си.

26.   От автора: Вие си мислите, че едва ли не, аз съм го молил и съм го молил хиляда пъти за кола, така ли? И той ми е отказвал и отказвал и съм решил да пиша тук? Не, попитах чисто и просто дали трябва да попитам баща ми, аз знам как да го попитам и знам, че ако го попитам и ми каже "не", означава "не" и няма какво да повдигам темата.

27.   25, айде по леко с определенията. То голямо геройство да почнеш работа и да си вземеш кола на лизинг...

Разбира се, много по голямо гeройство е да говориш като тираджия.

Кво ся, паметник да ти дигнем, а?

Винаги ми е правило много лошо впечатление когато момиче, и то толкова младо, използва толкова вулгарен език.

А иначе автора с този начин на мислене има далеч по големи проблеми от една кола...Ама нищо де, младо момче е, ще се научи. Евентуално...

28.   Да, в правото си да му изискаш кола, баща ти обаче ми се струва скръндза. Поискай я като подарък за бала.
Ж19