Споделена история от Семейство

Винаги съм без пари
Здравейте. На 26 години съм и работя през лятото, уча през годината и пътувам през почивните дни при семейството ми или при приятеля си. Каквото успея да спестя, харча за пътуванията. Толкова средства изхарчих, а можеше да си направя някоя екскурзия. Плащам сметки в дома на приятеля си, защото ми е неудобно да оставам при техните и да съм в тежест, купувам и шампоани, храна понякога и понякога оставям мои вещи, които не мога да използвам често. В студентският град също имам вещи, които не знам какво ще правя като завърша, а съм ги купила с трудно спечелени пари. В моя дом също имам вещи, които не използвам, но някога бих използвала и всичко това ми е в тежест. Например имам коледна украса в трите си дома, 3 елхи, много лампички и такива неща, даже майката на приятеля ми е започнала да подарява играчките и украсата, които бях купила. Когато заживея на едно място някой ден, няма да имам потребност от тези неща, но продължавам да харча за глупости. Често купувам сувенири, с които да освежа пространството и да почувствам уют. Как да спестявам?

Коментари

1.   На 26 да не знаеш как.... Не мога да помогна... Това си е нещо като ген.... Още в ранна децка възраст проличават двата типа хора... Тези които спестяват, но са стиснати и тези които са с широки пръсти, но винаги бедни.... Спасението е да се омъжиш за човек, който умее да спестява за да се балансирате.

2.   Вероятността да се научиш сама е минимална, трябва воля равна на отказването от цигари, но въпреки това нищо не пречи да опитваш. Човек който е накупил за три къщи коледна украса, няма да се спре лесно пред възможността да купи великденска за трите къщи.
Един от начините е да записваш всяка покупка след като се прибереш, вещта и цената й, всяко кафе или поръчка в заведение. Така като разглеждаш списъка ще разбереш колко пари отиват и ще осъзнаеш от къде можеш да спестиш, сама ще стигнеш до извода да си направиш сутрешното кафе у дома и да си намажеш филия вместо да купиш закуска.
Научи се да плащаш само кеш, когато парите минават през ръката човек се усеща повече.
Научи се да отлагаш с един ден покупки над 50лв. Задели спестявания които си забрани да пипаш освен в случай на болест. Не ходи по магазините с всичките си пари, а си прави списък и вземи в себе си само 5лв над парите, които ще са ти нужни за списъка. Решила си да купуваш празнична украса излез от дома си само с 20лв в джоба така ще започнеш да си правиш преценка за какво ще ти стигнат определените пари.

4.   Продавай. Пускай в олх, базар. Така и така не бързаш. Един ден, като се съберете няма да влачеш стари вещи. Продадох много неща. Жалко, че не записвах. Но имаше време, още когато сайта беше Продавалник, бях всеки ден в Еконт и по два пъти на ден дори. Яко разтоварих къщата от какво ли не, а парите ми помогнаха да покрият други разходи.

5.   Номер4 ти е дал добър съвет.

Аз искам да ти кажа сега само да не започнеш да злобееш към хората, които не са като теб - не купуват буклучета и като цяло умеят да си харчат парите разумно.

6.   Виж сега, не се шашкай толкова, кой знае какви харчове не си направила, не е проблемът, че харчиш, ами, че не изкарваш, още учиш и реално не работиш на постоянен трудов договор! Споко!