Споделена история от Семейство

Подозрение в опит за измама от близък
Здравейте, искам първо да ви се представя, а после да пристъпя към същността на проблема. Аз съм мъж на 30 години, живея в неголям град със своето семейство (Баща, майка, брат и сестра) във нашата къща, която се води на името на баща ми. От около два месеца обаче, чрез някои думи и действия на брат ми аз разбрах, че след време той иска цялата къща да се препише само и единствено на него, и след като разбрах това, аз се опитах да предупредя баща ми със измислен от мен сюжет (не му го казах директно), и той явно е припознал нашата ситуация, и ме нападна точно пред брат ми че бил разбрал накъде бия, че как можело да си мисля такива неща, че ми бил обиден много заради това и т. н.
Та въпросът ми е, баща ми като наследодател, има ли пълното право да лиши мен и сестра ми от наследство в полза на брат ми, или единственият начин за да не получа наследство е да се откажа от него? А при евентуално преписване на къщата само на брат ми, аз след това имам ли право като законен наследник да оспорвам решението на наследодателя, т. е. на баща ми? Благодаря ви предварително за съветите и отговорите.

Коментари

1.   Това, на кой ще я препише решава само и единствено той и никой не може да оспорва. Не мисля, че ще можеш да имаш претенции. По- добре се оправете сега, за да нямате разправии после, защото майка ми и сестра ми за една къща с двор се изпокараха,защото баба и дядо не я преписаха на нито една от двете и сега е 50/50.

2.   Ще ядеш дървото - къщата си е на баща ти и човекът може да си прави с нея каквото пожелае. Изнасяй се, работи и си построй твоя - никой не ти е длъжен.

3.   Ще ядеш дървото - къщата си е на баща ти и човекът може да си прави с нея каквото пожелае. Изнасяй се, работи и си построй твоя - никой не ти е длъжен.

4.   Имаш право да оспорваш дори да препише всичко на брат ти, да. Защо не говориш директно с баща си, а измисляш сюжети? Сега той си мисли, че ти искаш всичко за себе си. Като си намериш жена по-добре се изнасяй, не се натискай при вашите, защото само ядове ще имате. Наследството е наследство, никой няма да ти го вземе, но намери начин и собствен дом да съградиш, не само да разчиташ на направеното от родителите си.

5.   Здравей, в семейсвото ми имаше такъв казус. При наследство има полагаема и неполагаема част. Тоест баща ти може да завещае по-голямата част от къщата на брат ти, но не цялата.
Само че те съветвам да не разчиташ много на това, има достатъчно врътки, с които да се избегне. Например вуйчо ми искаше цялата къща за себе си. Баба ми и дядо ми приживе му я прехвърлиха чрез дарение и майка ми остана без наследство. Говорихме с адвокат, нищо не може да се направи. Така че ако баща ти и брат ти решат, могат да те прецакат и много трудно би могъл да го избегнеш. Най-добре се разбери с тях.

6.   Съветвай се с адвокат 20-30 лева е ще получиш по точен отговор

7.   Като собственик, баща ти всичко може да прави с имота си, ако почине без наследство, е 50/50. А ако е жив и на Църквата може да го дари примерно или на 4-тия си братовчед например, въпроса е как го завъртите възрастния очвек. В почти всеки род го има това. Тема стара колкото историята на България.

8.   Сядаш и прочиташ закона за наследството!
Реално ако препише на брат ти имаш права да оспорваш запазената си част, след смъртта му, но ако я продаде фиктивно на брат ти тогава нямаш никакви права. Документ покупко продажба можеш да оспорваш разбира се, но до 10г от продажбата и то чрез обявяване на баща ви в деменция или нещо подобно, че не е бил в състояние да преценя сам.
На твое място бих се отнасял добре с баща си без значение дали има собственост, просто защото е баща, пък след смъртта му ако наследиш нещо ок ако не здраве да е. Ти си млад мъж имай доверие в себе си ти можеш да си купиш сам къща с труда си.

9.   До 3. Всеки е длъжен със всичко, щото тия къщи са строени преди 150 години, от 3-пъти прадядовците. Друг е въпроса че не трябва да се заляга само на тва, все пак повечето хора нямат избор и напъват за имоти, както са напъвали бащите им за имоти преди тях. Ако държавата беше нормална голяма част от хората нямаше да се убиват за имоти, имам сериозни наблюдения в другите държави как е, там не работят икономисти, психолози и инженери като продавачки, администраторки и пиколи за 600 лева месечно.

10.   Ей това алчността гъз затрива и род не признава, мизерна работа! Ще се скарате и сбиете и с най-близките си хора за 30-40 квадратни метра, не хора а зверове!

11.   Ако къщата е на баща ти, той има 100% собственост. Ако я е строил след като се е оженил - собствеността е 50/50 с майка ти. Ако къщата е 100% негова, той може да я припише на когото си иска, а останалите наследници можете да оспорвате това в съда.
Може обаче да направи по-хитър ход. Да я продаде на брат ти. Продажбата трудно ще я оспорите.
Ако има само 50%, той може да продава и завещава само своята част. Другите 50% може да ги продава и завещава майка ти.

12.   Към 2. Искам да коментираме моралната страна на въпроса. Това, че всеки може да прави със собствеността си каквото реши е абсолютно така. Но, ако имота е наследен от бащата, от дядото, то не е ли морален дълг да се предаде на следващия в поколението. Говорим за наследен, а не закупен. Ако аз съм закупил нещо, имот да речем, то и в правен и в морален аспект имам пълно право да се разпореждам с него, но при ситуация, че наследявам имот имам ли моралното право да лиша чрез наследство си от него прав наследник.

13.   До 12 за такъв казус има законови уредби за морал не може да става дума, защото законът е по силен. Пък и е глупаво да мислиш, всички наследени имоти да не се продават, нали така само след две поколения ще се окаже че една порутена селска къща ще има над 15 пра внуци наследници и тогава никой няма да се навие да я ремонтира и да се грижи за нея? Или всички които си продадоха нивите са действали неморално защото имали тук два декара там три с по пет наследника всяко парче земя?

14.   Затова и няколко пъти написах в морален аспект. Не говоря в правна рамка.
Казус: алкохолизиран около 60 годишен с цел да си набавя средства поради трудовата си некомпетентност продава имотите си. 30-годишният му син е правил много опити да му помага, но среща съпротива. Продадените имоти са наследствени. Същият изпива парите.
Абсолютното законово право да разпорежда с имотите е негово. Има ли моралното право да го прави обаче?

15.   Всъщност не е икономическа измама, морална неправда е.
Ако човека наближава 70 сигурно ще мисли за себе си и ще "забича" едното си дете повече от другото, то ако го завърти достатъчно, може и целия имот да опъне.
На тая вързраст мислят за себе си, особенно бабите, и не мислят и не им пука че може да съсипят голяма част от живота на другото си дете.

16.   До 14 Морално е децата да уважават и обичат родителя си без значение дали той има имане и дали ще им остави наследство. Изкарваш нещата така все едно всеки родител е длъжен да остави наследство. А всъщност човек не е длъжен с нищо на пълнолетните си деца, примерно автора би трябвало да е благодарен, че въпреки че е на 30г живее в къщата на родителите си и то без да им плаща наем.
А колкото до 60г алкохолик, законите всъщност са направени на базата на морала, щом 60г човек е преценил че трябва да продаде и похарчи имотите си значи е преценил че децата му нямат толкова голяма нужда или че това е единствения начин да им покаже, че всичко на този сват се печели с усилия а те са мързеливи, или че не са достойни или...

17.   До 16. Хич не е задължително да живее на 30 при него, просто наследство, гледал съм хора за земя около 4 000 лева да се карат камо ли къщи. И не съм казал че ще мразиш или обичаш само за имота, няма как да не си наранен.
Значи, детето е длъжно да обича баща си, безвъзмездно, а той си дели децата си, и обича изцяло едното а не другото или просто обича и двете по равно, ама само на едното дава всичко? Е видя ли колко е сложно. Да не говорим че тея къщи и голяма част от имотите не са ги копували 60 годишните алокохолици а бащите им.
И законите не са направени толкова на морално естество, а на пенсионерско естесвено, тоест пенсионерина да върти и суче за имоти децата си като тиган цял живот. В другите държави такива имоти срещу гледания рядко има и са много по изпипани. В другите държави няма и такова нямане като в България (освен в няколко), затова логично хората ламптят повече, работи вечно за 500 да видим, тва не го отчитам като кой знае каква морална деградация. Май си на подобна възраст?

18.   Ако къщата е придобита след встъпването в брак на майка ти и баща ти, то тя е и на двамата, независимо на чие име се води. Ако имат брак повече от 10 години, то също тя придобива право върху къщата. Това първо.
Сега по въпроса ти. Те могат и още сега да я дарят на брат ти и тогава няма какво да направите. А и колкото и да е неприятно - решението си е тяхно и не виждам за каква измама изобщо говориш. Ако обаче го упоменат в завещание, тогава може би има вариант за действие, но ще е нужна консултация с адвокат и при всички положения - дело с неясен край. Може би ще искат да се доказва какви подобрения сте внесли със сестра ти в къщата и т. н., като завещанието все пак ще тежи.
НО!!! Имай предвид, че баща ти може да се е ядосал по две причини. 1. Защото си ги "разконспирирал". 2. Защото няма нищо такова и човекът действително ти се е обидил!
Помисли добре, свали картите и поговори с него открито и насаме, като предварително му се извиниш, че си говорил с недомлъвки.
И мисли как и какво говориш! Подготви се предварително!

ж30

19.   Освен това майка ти също е наследник на баща ти и то ако не се лъжа, го наследява на 50%, а останалото се разпределя между децата - това ако няма завещание. Както и той наследява нея.

ж30