Споделена история от Семейство

Баба ми си говори с телевизора
Здравейте, аз съм мъж на 25 години. Притеснявам се за моята баба която е на 85 години и живее сама. Когато отида понякога да я видя, все ми приказва, че я наблюдават от телевизора и й говорят. Опитвам се да й обясня, че няма такова нещо, а тя пак си знае неговата. Все я гледали все й се хилили насреща и куп други глупости. Главно гледа някви програми с народни песни и ги е наизустила всички певци и си мисли, че те й говорят. По-тревожното е, че наскоро си наумила да пътува извън града с влак, "говорещите" от телевизора я викали да ходи на някъде си. До колкото разбрах тва е някаква форма на деменция. Има ли начин по който да се справим с проблема, на лекар не сме я водили още. Попринцип с нас се държи нормално с нас общува си, пазари си сама, на крака е, но включи ли телевизора и почва да си мисли, че й говорят. Благодаря на някой, който може да даде полезен съвет!

Коментари

1.   Ха-ха, моята беше същата, само че не говореше с телевизора, а с един автогараж на таксита, откъдето я били стреляли с лазер, а тя само ги кълнеше!
Всъщност не е смешно - жалко е, старост-нерадост, както казват хората...
Какво да се прави - тялото изневерява в един момент, умът - също. Седиш отстрана, мъчно ти е, но нищо не можеш да направиш. Накрая от прекрасния човек, когото познаваш, остава една жалка останка, а накрая и тя си отива...
Съболезнования ли, как да го кажа... Баба ти с времето няма да става по-добре, напротив - по-зле ще става, докато накрая си отиде. Такъв е животът...

2.   Заведете я на лекар!
Няма как да й помогнете по друг начин. Тези халюцинации наистина могат да се дължат на деменция и това не е добре!

3.   Мисля, че е нормално, за възрастта и. Последно, като гостувахме, на бабата на мъжа ми, тя ме попита - "как се казваше мъжа ти?" При положение, че и е внук. А съвсем до скоро, си беше съвсем наред жената. Просто с времето се случват тези неща и мисля, че е необратимо.

4.   Нарича се деменция! Оправия няма. Ще става по-зле. Имах баба с деменция! Ужасия. Не искам да те плаша, но се подгответе баба да си я гледате, А ако имате достатъчно финанси може да я пратите в дом, тъй като в един момент, те не могат да се грижат за себе си!

5.   Иглотерапия

6.   Ако имате пари, вземете й асистент, да е с нея по цял ден, да си говорят, да я пази, да пазаруват, да да си....приятелки, но едната да е с акъла си.
Ако не можете, то тогава вие се занимавайте с нея, но си отнема време и енергия.
Със сигурност я пазете, да не излиза сама, защото може да се загуби.

7.   Заведи я на невролог и настоявай за изследвания. Може да е деменция, може да е инсулт, няма какво да гадаем. Настоявай при лекарите за адекватно лечение, за ямр, за компютърен томограф, за второ мнение, ако трябва. Много лекари в бг отписват пациентите над 65 години, затова ти казвам да си упорит/a. Нека ти обяснят какво мислят, че ѝ има (на база на изследвания, не на око! ) и какво може да се направи. После ще търсиш и терапия. Успех и здраве!

8.   Благодаря ви!