Споделена история от Семейство

Aвторитарен родител вкъщи - как да се справя?
Имам доста сериозен проблем от година, но в последните месеци този проблем се зачести. Аз съм 17 годишно момиче, което е доста социално и комутикативно. Обичам да излизам и да бъда с приятели. Но ето какъв е проблема: До 2016 година нямах приятели, нито среда, нито каквато е и да било комуникация с мои връстници. Бях постоянно с моята майка и баба. И изведнъж след 2016 година аз започнах лека-полека са излизам, да съм сред мои приятели, които открих. Откъснах се от средата на майка ми и и баба ми. Но това та тях не им се понрави. Също така от миналата есен си имам и приятел с когото съм щастлива. Но майка ми и баба ми изобщо не го одобряват. Постоянно стават скандали и кавги, майка ми нон стоп държи някакъв страшен контрол върху мен. Иска винаги да е на нейното мнение и да става това, което тя иска. Вече ми писва, едвам се сдържам, и търпението ми е на изчерпване. Не искам да правя глупости и се сдържам, но докога ще продължа така не знам.. Моля Ви, помогнете ми.

Коментари

1.   От властни маминки спасеснието е само едно - квартира. Изкарай още малко, скоро ще можеш да работиш и да се изнесеш. Такива хора съсипват децата си. Майката на приятеля ми е същата истеричка. Виждам как му е трудно да взима решения, винаги търси одобрение и изпитва див ужас да не сбърка нещо. Отделно има и проблеми със самочувствието. Те никога не са доволни, вечно трябва да им вървиш по акъла и изобщо да живееш, както те сметнат за добре. По този начин създават едни безпомощни и стресирани същества, които заварват ударите на живота неподготвени. Човек трябва сам да си троши главата, за да се научи. За съжаление, докато те издържа, няма какво много да направиш.

2.   На 18 багажа и да си търси мъж майка ти. Избива комплексите си върху теб, вместо да си намерят и двете компания. Кажи им го в прав текст, без да влизаш в тона й. Да плетене и сериали ли да гледате.

3.   Ще се сдържаш, докато живееш при майка си и харчиш нейните пари!
А след година, вече пълнолетна, си вдигаш чукалата и да те видим тогава, какви ще ги надробиш.

4.   Така властната ти майка е чисто и просто нормална разтревожена за бъдещето ти майка. И ти да беше майка на младо момиче в този разюздан свят и ти щеше да си на тръни да не би детето ти да греши, когато не е пред погледа ти. Ключовото решение по въпроса си ти, колко си умна и смела за да застанеш да се защитиш. Личи си че в образованието се развиваш добре важно е да продължиш да се образоваш. Колкото до майка ти и баба ти има решение те мрънкат защото имат страхове които ти не си им показала/казала че можеш да преодоляваш такива опасности. Най вероятно се страхуват от това да не забременееш на 17, да не вземеш да се омъжиш прекалено млада, да не ти излезе лошо име, да не станеш наркоманка, да не се пропиеш танцувайки гола върху масите на мъжете и такива подобни. Решението е привикваш майка си на разходка в парка, само двете, сядате на пейка и говориш, питаш я защо се държи така казваш й че разбираш страховете й и че вече си достатъчно голяма за да ти стига акъла да не допускаш такива грешки, че не си тъпачка която би забременяла на 17 или би се оставила мъжете да се подиграват с нея. Важно е този разговор да се случи навън на неутрално място далеч от нейната съюзничка баба ти, също на място където има хора така че да я е срам да се развика или да скочи на бой. Предразполагаш я да говори за страховете си и казваш да вярва в себе си че те е възпитала добре и няма как да правиш глупости.

5.   Ей като почнат да използват едни такива думички 'чукалата', 'надобриш'... Номер3, хайде да започнеш някаква терапия за нервите, а...

Авторке, подозирам, че майка ти си няма мъж.. и баба ти също. А освен това сигурно и двете не са направили нищо значимо със себе си, с живота си, а просто са родили...
Наистина няма друг начин освен да ги изтърпиш още 1 година или колкото там ти остава до 18, но си търси работа отсега. Недей да разчиташ на 100 процента на приятеля ти да се грижи за теб, защото след време ако се разделите ще трябва да се прибереш у вас с подвита опашка - тогава егото на двете възрастни дами ще скочи до небето и още повече ще те мачкат.

6.   Започвам терапия, ако ти платиш номер 5.

Иначе не виждам какво лошо казах. Това е синдром, от който страдат всички тийнейджъри - видиш ли, дъртите нищо не разбират и всичко трябва да става на тяхното. А реално (най-вероятно) един лев не е изкарала през живота си и държи да живее по своите правила в дома на майка си.

Малко остана до 'свободата и слободията' авторке. После идва трудното.